• کدخبر: 62634
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۳۶ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۷
  • چاپ خبــر
مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرداریهای فریدن بزرگ:

طرح تفکیک پسماند از مبدأ طرحی سودمند برای محیط زیست/ ساخت کارخانه کمپوست و ورمی کمپوست منطقه و طرح تفکیک از مبدا در روستاها در آینده ای نزدیک

مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرداریهای فریدن بزرگ گفت: طرح جمع آوری زباله های خشک از سطح چهار شهرستان باعث پویایی شرکت مدیریت پسماند فریدن بزرگ، کاهش چشمگیری در حجم زباله های دفن شده در محل دفن زباله و تمیزی محیط زیست می شود.

به گزارش دیار اقوام؛ مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرداریها و دهیاری های فریدن بزرگ در گفتگویی اظهار کرد: این شرکت در سال ۹۱ به ثبت رسیده است و سهامداران و اعضای آن هشت شهرادری غرب استان اصفهان شامل شهرداری های داران، دامنه، فریدونشهر، برف انبار، بوئین و میاندشت، افوس، چادگان و رزوه به همراه چهار تعاونی دهیاری های آن ها هستند و سهام های آنها به نسبت بین این ۱۲ سهامدار تقسیم شده است.

مالک رمضانی افزود: شرکت مدیریت پسماند شهرداریها و دهیاری های فریدن بزرگ کار خود را با شروع طرح تفکیک از مبدأ در سطح چهار شهرستان از دی ماه سال ۹۶ آغاز کرد و آموزش های چهره به چهره در سطح چهار شهرستان انجام شد.

وی ادامه داد: در این آموزش، نیروهای آموزشی تک تک به درب منازل مراجعه کردند و آموزش های لازم را به شهروندان داده تا بحث جداسازی مواد خشک از تر انجام شود و با احتساب نیروهای آموزشی ۷۰ نیرو در این زمینه داشته ایم.

وی گفت: در حال حاضر هفت ماشین با کد و بنر برای انجام این طرح در سطح چهار شهرستان مشغول فعالیت هستند که شهرهای بزرگ محله بندی شده اند و در شهرهای کوچک نیز یک روز در هفته به جمع آوری زباله های خشک اختصاص یافته است و روستاها نیز در مرحله دوم این  طرح ساماندهی می شوند.

رمضانی عنوان کرد: البته در این راستا طرح دیگری نیز در نظر داریم که ساخت کود کمپوست و کود ورمی کمپوست است و البته یکی از مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم مشکل زمین لازم برای ساخت کارخانه است و با توجه به این که سرمایه گذار نیز برای کارخانه وجود دارد امیدوار هستیم با همکاری فرمانداران چهار شهرستان بتوانیم این مشکل را رفع کنیم و تا سال آینده کارهای مربوط به این طرح را نیز انجام دهیم.

وی افزود: البته اگر شخصی در این زمینه فعالیت داشته باشد می تواند به صورتی که ما مواد اولیه و زمینه را برای او فراهم خواهیم کرد به شهرداری دامنه مراجعه کرده و با ما همکاری داشته باشد و اولویت ما این است که این پیمانکار از خود شهرستان باشد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه پیمانکار طرح تفکیک از مبدأ نیز از خود منطقه است که زمینه اشتغال حدود ۲۰ نفر نیرو را به طور رسمی فراهم نموده و این عدد افزایش نیز خواهد یافت.

مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرداریها و دهیاری های فریدن بزرگ با بیان اینکه ما فعلا در ابتدای راه هستیم افزود: در حال حاضر حجم پسماندهای خشک جمع آوری شده کم است و روزانه حدود دو تن زباله خشک از سطح چهار شهرستان جمع آوری می شود که خوشبختانه با این کار شاهد کاهش چشمگیری در حجم زباله های دفن شده در محل دفن زباله بوده ایم.

وی با تاکید بر اینکه طرح تفکیک زباله کمک فراوانی به محیط زیست خواهد داشت افزود: در کارگاه، لاک، پلاستیک و کارتن موجود در زباله های خشکِ جمع آوری شده به صورت مجزا جداسازی و پرس شده و برای فروش ارسال می شوند که در نهایت همه این مواد بازیافت خواهند شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر و تا زمان بدست آمدن حجم نهایی زباله ها این طرح برای شهرداری درآمدی نداشته است گفت: البته با در نظر گرفتن کاهش سرویس های جمع آوری زباله برای دفن آنها، از مزایای این طرح برای شهرداری ها کم شدن حجم زباله ها، صرفه جویی در انرژی، صرفه جویی در استفاده از ماشین آلات و نیروی انسانی بوده است.

وی همچنین در ادامه ضمن تشکر از مردم فهیم چهار شهرستان که در طرح تفکیک همکاری داشته اند گفت: فعلا به ازای هر چهار کیلو زباله چهار کیسه پلاستیک که هدایای ناچیزی به جمع آوری کنندگان است تقدیم می شود که امیدواریم بتوانیم در آینده آنرا تقویت کرده و هدایای بهتری برای مردم در نظر بگیریم.

رمضانی در مورد ایده ابتدایی طرح تفکیک از مبدا عنوان کرد: اگر به زمین های اطراف جاده ها و.. در شهرستان نگاهی بیندازیم مناظر نازیبایی از وجود بسیاری از کیسه ها، پلاستیک ها و مواد بازیافتی دور ریخته شده در طبیعت شهرستان مشاهده می کنیم که چهره نامناسبی به محیط زیست داده است.

وی افزود: ایده این طرح با مشاهده چنین مناظری به ذهنم خطور کرد که سپس در هیئت مدیره مطرح و خوشبختانه هم باعث پویایی شرکت مدیریت پسماند شهرداریها و دهیاری های فریدن بزرگ که از سال ۹۱ به ثبت رسیده بود اما هیچگونه فعالیتی نداشت شده و هم باعث تمیزی محیط زیست شد.

وی در پایان گفت: خواهشی که از مردم عزیز چهار شهرستان داریم این است که در طرح تفکیک از مبدا با جداسازی مواد قابل بازیافت همکاری بیشتری با ما داشته باشند تا با یاری یکدیگر این منطقه گردشگری را از آلودگی پاک کنیم و بتوانیم محیط زیست سالمی برای همه فراهم کنیم.

انتهای پیام/صاحب نیوز

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها