• کدخبر: 62451
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۵۸ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۷
  • چاپ خبــر

سفر به پایتخت شهرهای زیرزمینی ایران را در نوروز تجربه کنید

شهرستان فریدن به عنوان یکی از مناطق هدف گردشگری استان اصفهان با آب و هوایی دلنشین و آثار تاریخی و طبیعی زیبا آماده میزبانی از مسافران نوروزی است.

به گزارش دیار اقوام؛ به نقل از خبرگزاری فارس، شهرستان فریدن با وسعتی حدود ۳ هزار و ۲۸۰ کیلومتر مربع از شهرستان‌های غربی استان اصفهان است؛ این شهرستان از شمال به شهرستان خوانسار، از جنوب به استان چهار محال و بختیاری، از شرق به شهرستان چادگان و از غرب به شهرستان الیگودرز و فریدونشهر محدود می‌شود.

مرکز این شهرستان داران است و دارای دو بخش به نام بخش مرکزی و زاینده رود و دو منطقه شهری به نام داران و دامنه و نیز دوازده دهستان است؛ نام فریدن را برگرفته از نام فریدون پادشاه ایران باستان می‌دانند و می گویند کاوه آهنگر از این سرزمین برخاسته است، اینک در روستای «مشهد کاوه» نیز آرامگاهی هست که به عقیده بعضی از مورخین  کاوه و فرزندانش در آن به خاک سپرده شده‌اند؛ این روستا اکنون در شهرستان چادگان واقع است.

فریدن منطقه‌ای کوهستانی و مرتفع است بخشی از کوه‌های اصلی سلسله جبال زاگرس در این شهرستان قرار دارند، این شهرستان دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی است.

فریدن سرچشمه نعمت اصفهان است زیرا منبع زاینده‌رود در این شهرستان قرار گرفته است، منابع آب فریدن به دو دسته آب‌های جاری و سطحی و آب‌های زیرزمینی تقسیم می‌شود؛ آب‌های جاری آن شامل رودخانه‌های زاینده‌رود، قم‌رود (اناربار)، رودخانه پلاسجان، رودخانه مرغاب، رودخانه آب میدانک بالا و پایین، رودخانه دربند، آب خدنگستان، آب نرزه، آب دره بید و آب‌های زیرزمینی فریدن به دو دسته آب‌های آهکی و آبرفتی تقسیم می‌شود.

فریدن با توجه به موقعیت استراتژیک خود و همچنین قرار گرفتن کوه دالانکوه در این منطقه همواره در طول تاریخ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است و قشون پادشاهان صفویه و قاجار همواره در منطقه فریدن مستقر بوده است.

شهرستان فریدن علاوه بر طبیعت زیبا و متنوع، دارای تنوعات و گوناگونی قومی و زبانی هم هست؛ از این رو فریدن را یک سرزمین شش قوم نامیده‌اند؛ شاه عباس  تعدادی از خانوارهای ارمنی، گرجی و شروانی را به درون خاک ایران کوچاند و به علت شباهت شرایط آب و هوایی گرجستان با نواحی فریدن آن‌ها را در این منطقه اسکان داد.

در دوره شاه سلیمان صفوی نیز بخشی از طوایف ترک قزلباش در فریدن سکنی گزیدند، این طوایف عبارت بودند از طوایف اینانلو، بیات و شاملو که در چادگان سکونت گزیدند؛ در زمان نادرشاه نیز مجدداً سه هزار خانوار چهار لنگ بختیاری به خراسان تبعید شده و بخشی از طوایف عرب خراسان به نواحی فریدن کوچانده شدند.

هر یک از اقوام ساکن در منطقه به گویش و زبان خاص خود تکلم می‌کنند ولی بیشتر مردم به تمام زبان‌هایی که در منطقه رایج است تسلط دارند و با همدیگر مکالمه می‌کنند؛ گروهی از گرجی‌های ساکن فریدن فقط به زبان گرجی صحبت می‌کنند ولی تعدادی از آن‌ها مانند اهالی روستای افوس به زبان فارسی حرف می‌زنند.

فریدن دارای آثار تاریخی متعددی است، این شهرستان بنا به دست کندهای متعددی که در آن وجود دارد به عنوان پایتخت شهرهای زیرزمینی ایران شناخته می‌شود و هرساله گردشگران بسیاری برای بازدید از این دست کندها به این شهرستان سفر می‌کنند؛ امامزاده احمد و ابراهیم و عبدالله در شهر دامنه، گلستان کوه دره بید، دالانکوه، پلاسجان، حمام قاجاریه روستای سفتجان، کلیساهای روستاهای سینگرد، قرغن و سواران، پل مغان و مناظر طبیعی در روستاهای پلاسجان، اسکندری و خود شهر دامنه و داران از جمله آثار گردشگری این شهرستان است.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها