• کدخبر: 62252
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۵۶ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
  • چاپ خبــر
امام جمعه دامنه:

علاج مشکلات در اقتصاد مقاومتی است/ باید کاری از جنس کارهای انقلابی انجام داد

امام جمعه دامنه گفت: عمل به اقتصاد مقاومتی مانند توجه به بنگاه های زود بازده، ارائه تسهیلات واقعی به واحدهای تعطیل، فرهنگ سازی استفاده از تولیدات ملی، جلوگیری از قاچاق کالا،مدیریت ارز به نفع تولید و… مشکلات کشور را حل خواهد کرد.

به گزارش دیار اقوام؛ با توجه به نزدیکی به پایان سال ۹۶ گفتگویی با امام جمعه دامنه در خصوص شعار سال ۹۶ و میزان تحقق آن داشتیم که در ادامه می خوانید.

امام جمعه دامنه در گفتگو با دیار اقوام ضمن اشاره به اهمیت تامل در آنچه طی یکسال گذشت اظهار کرد: سال ۹۶، سال پر فراز و نشیبی بود. قطع نظر از تاکید اسلام بر مرور حوادث و رخدادها و جبران مافات، عقل نیز حکم می کند تمام آحاد مردم و مسئولان با مرور یکساله این فراز و نشیب ها، گامی در جهت تجربه اندوزی و عبرت گیری بردارند.

حجت الاسلام ناصر صابری در مورد دلیل نامگذاری سال ها توسط رهبر انقلاب گفت: حرکت یک جامعه مکتبی آرمانخواه، لغو و بیهوده نیست. لذا برای آینده خود برنامه ترسیم می کند، هدف ها را مشخص، چالش ها و تهدیدات را معین و فرصت ها را مایه امید خود قرار می دهد.

وی افزود: به طور مثال با برنامه ریزی اینکه: به آن نقطه می خواهیم برسیم، چه مشکلات و موانعی برسر راه داریم، چه ابزار و امکاناتی فعلا برای ما موجود است و… و اینها اعتقادات ماست که مؤمن برنامه ریزی و تدبیر می کند و پیش می رود و لذا مقام معظم رهبری با نامگذاری سال، سمت و سوی حرکت کلی مردم و مسئولان را مشخص می کنند.

وی ادامه داد: طی سال های اخیر، اقتصاد شاه بیت نامگذاری ها بوده است و این نشان می دهد که هم نیاز ما و هم نقطه آسیب رسانی دشمن ما از این ناحیه است و باید سنگرهای مستحکمی را بنا کنیم.

سال ۹۶ سال پر التهابی بود

وی با توجه به سالی که پشت سر گذاشتیم گفت: فضای حاکم بر کشور در سال ۹۶ فضای پر التهابی بود. سوانح طبیعی از خشکسالی، زلزله و سیل و… و حوادث ریلی و هوایی و دریایی و نیز از طرفی مشکلات معیشتی، گرانی ها، بیکاری ها و فسادهای اقتصادی، اخبار اختلاسها و حقوق های نجومی و فاصله طبقاتی غیر منطقی و.. همه و همه حجم انبوهی از ناامیدی و یاس را به جامعه پمپاژ می کرد بطوری که مردم از شنیدن خبر کشف اختلاس جدید خسته شده و کار بجایی رسید که برخی خبرگزاری های ارزشی و دلسوز جامعه کمپین خبر خوب و… براه انداختند تا قدری از این آتش دردهای نهفته جامعه را التیام بخشند.

حجت الاسلام صابری افزود: باید در چنین فضایی منصفانه و عاقلانه پیش رفت و از هم گسیختگی پیکره جامعه به نفع هیچکس نیست. مردمی که خوب پای این درخت تنومند نظام ایستادند و برایش هزینه کردند.

وی با بیان اینکه البته نباید چشم خود را بر برخی کوتاهی ها وحتی خیانت ها و حاشیه روی ها ببندیم ادامه داد: متاسفانه عده ای در مسئولیتی که می توانستند و می توانند این آلام را التیام بخشند در صدد حاشیه سازی برای پوشاندن قصور و یا… برآمدند.

وی افزود: ورود در حریم هایی که تابوشکنی بوده وهست. بازی با اعتقادات مردم، سرگرم کردن جامعه و محافل خبری و رسانه ها و مسائل دسته چندم مثل کنسرت در شهرها، حمایت از فلان خواننده فاسق، عصمت ائمه و نقد آن ها، ولایت ائمه بر مردم و مقبولیت و مشروعیت حکومت و… حتی حریم شکنی به ساحت مقدس ائمه اطهار علیهم السلام و حواشی از این دست که آرشیو اخبار و ذهنیت مردم مویّد آن است.

امام جمعه دامنه عنوان کرد: باید کاری کرد از جنس کارهای انقلابی و بدون اغراق و به دور از تعصب باید بگوییم مسئولان در زمینه اقتصادی و معیشتی کارنامه قابل قبولی ندارند، نه دولتی ها و نه مجلسی ها و نه قضایی ها و سهم دولت در این قصور بیش از همه است.

میزان تحقق شعار سال ۹۶

وی با توجه به شعار سال گفت: اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغالی که این روزها در حوزه داخلی هیچ رنگ و بویی از آن ندارد. واردات بی رویه، سستی و رانت و اهمال در جلوگیری از قاچاق کالا، عدم برنامه مدون دراز مدت در خصوص اشتغال پایدار و بی توجهی به کانون های تولید و کارآفرینی و بی ثباتی در بازار ارز  از معضلات مدیریت های خواب آلود مدیران شصت ساله غیرانقلابی است.

وی در مورد حوزه برون مرزی گفت: دلبستن بیش از حد تصور به عواید موهوم و نداشته برجام، روزنه امید همراه با التماس به سرمایه گذاری خارجی اروپایی ها در حوزه هایی که اندک ریسکی که منافعشان را به خطر اندازد آن ها را بی تعهّد کرده صحنه را خالی می کنند و نمونه های آن را در صنعت هواپیمایی، پتروشیمی، نفت و گاز پارس جنوبی، خدمات فنی مهندسی و.. امروز شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: نداشتن برنامه و دیپلماسی پیگیر برای بدست آوردن بازارهای منطقه ای به طوری که به عنوان مثال آمریکا، ترکیه و عربستان به عنوان مسبّبان جنایات منطقه در سوریه و عراق و افغانستان امروز بازار چند ده میلیونی آن را قبضه کرده اند! آیا اینها فرصت هایی بوده که ما خلق کرده و دیگران میوه آن را چیدند.

حجت الاسلام صابری با تأکید بر اینکه علاج کار در اقتصاد مقاومتی است گفت: توجه به بنگاه های زود بازده، ارائه تسهیلات واقعی به واحدهای تعطیل، فرهنگ سازی استفاده از تولیدات ملی، جلوگیری از قاچاق کالا، مدیریت ارز به نفع تولید نه به نفع دولت در تامین کسری ارز و از طرف دیگر توجه و اتّکاء به ظرفیت های داخلی در سرمایه گذاری و دل نبستن به امدادهای بیرونی همراه با تلاش در تصاحب بازارهای منطقه ای (اقتصاد درون زا و برون گرا) از این موارد است.

وی درمورد وظیفه مردم نیز گفت: باید فرهنگ کار و کار و کار، فرهنگ مصرف و پرهیز از اسراف، فرهنگ خرید و حتی فرهنگ تولید در مردم تغییر کند.

وی در پایان افزود: استفاده از کالای داخلی تا حد امکان، نگرش مثبت عاری از تعصبات به مشاغل غیر دولتی و کار تولیدی (نه اداری، پشت میزی و حقوق بگیر دولت)، روی آوردن به خلاقیت های نوین تولید و استفاده از امکانات موجود در بومی سازی مشاغل در هر منطقه از این موارد است.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها