• کدخبر: 62241
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۲۶ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
  • چاپ خبــر
مسئول پیگیری امور تأمین آب شرب فریدن:

ضرورت نگاه به آب به عنوان کالای اقتصادی کمیاب / کمپین ها و رسانه ها در زمینه صرفه جویی آب مؤثر هستند

مسئول پیگیری امور تأمین آب شرب از منابع پایدار و غیرپایدار شهرستان فریدن گفت: مسئله ای که بسیار اهمیت دارد این است که باید به آب به عنوان یک کالای اقتصادی کمیاب نگاه کرد و در شهرستان به سمت اقتصاد بدون آب پیش رفت.

به گزارش دیار اقوام؛ ایزد ابوالحسنی در گفتگو با دیار اقوام ضمن اشاره به اینکه در سال جاری تا این لحظه فقط ۴۵ میلی متر بارندگی در فریدن داشتیم اظهار کرد: امسال ۸۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال قبل در شهرستان فریدن وجود دارد.

وی با اشاره به میزان بارش ها در سال جاری در فریدونشهر نیز گفت:  ۱۳۸ تا ۱۴۰ میلی متر بارندگی تا این لحظه داشتیم و این نشان می دهد که در فریدونشهر نیز ۸۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال قبل وجود دارد و البته این مقایسه بارندگی نسبت به سال قبل نیز در حالی است که اوضاع بارندگی در سال قبل نیز مناسب نبود.

وی عنوان کرد: در بحث مصرف آب در شهرستان باید به این نکته توجه کرد که ۹۸ درصد آب شهرستان در بخش کشاورزی مصرف می شود و تنها دو درصد به عنوان آب شرب مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: میزان مصرف آب قابل شرب در کل کشور برای حوزه کشاورزی و صنعت بین ۹۱ تا ۹۲ درصد است اما در شهرستان ما با توجه به این که بخش صنعت وجود ندارد ۹۸ درصد آب صرف کشاورزی می شود.

ابوالحسنی ادامه داد: بنابراین ما باید در دو حوزه صرفه جویی کنیم که یکی آب شرب و دیگری آب کشاورزی است و طبیعتا در همان دید اول شاید فکر کنیم که دو درصد صرفه جویی مردم در آب شرب به جایی نخواهد رسید اما این صرفه جویی با توجه به هزینه های سالم سازی و…حتی از لحاظ ارزش عددی بسیار متفاوت بوده و واقعا بسیار موثر است.

تنها پنج درصد صرفه جویی در بخش کشاورزی، مشکلات کم آبی را حل می کند

وی گفت: مورد بسیار مهمتر که باید در شهرستان به آن اشاره شود این است که اگر ما بتوانیم تنها پنج درصد از مصرف آب در حوزه کشاورزی را کم کنیم ممکن است به شرایط تنشی که در سال آینده پیش بینی می کنند که با آن روبرو می شویم، مواجه نشده و باید به صورتی در شهرستان مدیریت صورت گیرد که پنج درصد از ۹۸ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی صرفه جویی شود.

وی با اشاره به اینکه در بعضی مناطق اصفهان چندین ساعت قطعی آب وجود دارد گفت: در برخی مناطق شهر اصفهان هشت ساعت قطعی آب وجود دارد و همچنین میزان آب ورودی به شبکه آب اصفهان نیز با کاهش مواجه است و اینها همه نشان می دهد که بحران و تنش بسیار بزرگی در حوزه آب وجود دارد و مسئله آب اصلا شوخی بردار نیست.

مسئول پیگیری امور تأمین آب شرب از منابع پایدار و غیرپایدار شهرستان با اشاره به نسبت جمعیتی در شهرستان افزود: اگر در شهرستان به نسبت جمعیت روستا و شهر نگاه کنیم تفضّل جمعیت شهرستان روستایی است یعنی ۵۴/۵ درصد جمعیت شهرستان در روستاها ساکن هستند (۲۸ هزار و ۶۸۶ نفر) و بنابراین ما با دو موضوع مواجه هستیم که یکی مصرف آب برای روستا و دیگری برای شهر است.

وی ادامه داد: در مناطق دیگر آبی که در روستاها مصرف می شود (حداقل آب شرب آن ها) از منابع آب شهری تأمین می شود اما در شهرستان فریدن بحمدالله در روستاهای ما آب روستا توسط خود روستا تأمین می شود و نهایتا اداره آب و فاضلاب مسئول تامین آب افراد ساکن شهرهاست و تا این لحظه این حداقل یک حسن محسوب شده، هر چند ما در شهرستان روستاهایی داریم که به صورت سیار آبرسانی می شوند.

راه کارهای صرفه جویی در مصرف آب

وی درمورد راه کارهای ممکن گفت: اقدام هایی که می توان انجام داد به سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شوند و مهمترین بحث اقدامات کوتاه مدت صرفه جویی مردم در زمینه مصرف آب بوده و یک اقدام ضرب الاجلی مؤثر است و به عنوان مثال ماشینی که قرار است با یک ساعت باز گذاشته شدن شیرآب شسته شود را می توان با یک سطل آب شست و.. .

وی با اشاره به صرفه جویی در بخش کشاورزی گفت: صرفه جویی در حوزه کشاورزی مانند مدیریت برداشت آب، دبی آب، الگوسازی در مصرف آب و.. نیز از اقدامات موثر است به عنوان مثال یکی از موارد صرفه جویی در مقدار آب یا زمان آبیاری است و در هنگام بارندگی دیگر نیاز نیست که بلافاصله دوباره زمین آبیاری شود اما این آبیاری کاری است که متاسفانه در شهرستان ما انجام می شود.

ابوالحسنی ادامه داد: یکی از راه های دیگر این است که به سمت آبیاری های زیرسطحی که به آن تیپ گفته می شود برویم، زیرا هدررفت آب در آبیاری زیرسطحی پنج درصد بوده و به عنوان مثال این هدررفت در آبیاری قطره ای تقریبا ۳۰ درصد است.

وی با اشاره به برخی اقدامات میان مدت نیز گفت: در حوزه آب شرب یکی از راهکارهای میان مدت اصلاح شبکه های آبرسانی و اقدامات عملی و فنی است و در همین سال جاری نیز تقریبا مقدار زیادی از اعتبارات تملک دارایی شهرستان صرف اصلاح شبکه های آبرسانی در شهر و البته بیشتر روستا شد که با این کار حداقل در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود و این به معنی این است که اگر این موارد اصلاح شوند ما تا حدودی در زمینه صرفه جویی پیش رفتیم.

وی با اشاره به تأمین آب از منابع پایدار که یک طرح بلند مدت محسوب می شود گفت: تخصیص و مراحل این طرح تقریبا تا حدودی جلو رفته است اما انجام قطعی آن با پیگیری های نماینده مردم فریدن در مجلس انجام خواهد شد و البته در ابتدای گفتگو به این اشاره شد که وضعیت بارندگی در فریدونشهر نیز به چه صورت بوده است.

وی گفت: یک مبحث دیگر در این مورد مبلغ دو میلیارد تومانی است که قرار بود برای احداث مخازن از منابع تنش اختصاص داده شود که متاسفانه بعد از زلزله کرمانشاه تقریبا اعتبارات بحران و تنش کشور به آن سمت رفت و مهمتر از همه کاهش بارندگی ها در سطح کشور است که خشکسالی و سال بحرانی را در کل کشور خواهیم داشت و به نظر می رسد که بحث تامین آب از منابع پایدار را تحت تاثیر قرار می دهد.

ابوالحسنی ادامه داد: اگر بحث نیتراته بودن آب و.. در فریدن برای ما نگرانی ایجاد کرده است با وجود خشکسالی، برخی مناطق قطعا در مسئله خود آب شرب نیز با مشکل مواجه خواهند بود و این خشکسالی و کمبود آب بحث تامین آب از منابع پایدار ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد اما ما امیدواریم که با پیگیری های مسئولان بلندمرتبه شهرستان این طرح به سرانجام برسد.

وی با اشاره به ایجاد مجتمع های روستایی به عنوان راهکار دیگر در روستاها گفت: با توجه به مسائلی مانند اینکه حفر چاه  در هر روستا هزینه بر است و.. چنین مجتمع هایی ایجاد می شوند و یک منطقه پرآب شناسایی می شود و حفر چاه و لوله کشی انجام شده و به به روستاهای نزدیک آبرسانی می شود و این مورد هم از اقدامات میان مدت و هم بلند مدت است که در مناطق دیگر تقریبا انجام شده و نتیجه بخش بوده است اما در شهرستان ما به تازگی در حال انجام است.

آب یک کالای اقتصادی کمیاب است/ کمپین ها، سمن ها و رسانه ها در صرفه جویی موثر هستند

وی تأکید کرد: مسئله ای که بسیار اهمیت دارد و باید روی آن کار کنیم این است که ما باید به آب به عنوان یک کالای اقتصادی کمیاب نگاه کنیم و در شهرستان به سمت اقتصاد بدون آب برویم و این به معنی کارآفرینی و تولید بدون آب یا حداقل استفاده از آب است که بسیار مهم بوده و در بلند مدت بسیار کمک کننده خواهد بود.

مسئول پیگیری امور تأمین آب شرب از منابع پایدار و غیرپایدار شهرستان با اشاره به این که ما در شهرستان تا حدودی به این سمت رفته ایم گفت: در حال حاضر در روستای گنجه کارهای تولیدی، گیاهان دارویی، تولید تشک و بالش و.. صورت گرفته است که یا نیاز به آب ندارند و یا نیاز خیلی کمی به آب دارند و البته یک راهکار دیگر نیز افزایش اعتبارات است.

وی گفت: راه کار دیگر که در برخی جلسات سازمان مدیریت استان نیز مطرح است این است که آب پساب و فاضلابکشی های انجام شده در سطح شهر را حداقل برای فضای سبز مورد استفاده قرار دهند و الان نیز در شهرستان فضای سبز با آب شرب آبیاری می شود و فاضلاب شهر داران هرز می رود که باید شهرداری یا خود این مسئله را مدیریت کرده و یا سرمایه گزار خصوصی در این زمینه پیدا کند و این مسئله نیز موجب صرفه جویی و مدیریت مصرف می شود.

وی با توجه به اینکه تا این زمان در فریدن همیشه منابع آب در دسترس، وجود داشته است گفت: ما شاید هیچ موقع تصور نمی کردیم و یا در حال حاضر نیز بسیاری تصور نمی کنند که ما ممکن است حتی در آب شرب دچار مشکل شویم و در حال حاضر نیز اگر در خانه مقداری فشار آب کم شود متعرض می شویم زیرا سطح توقع ما از منابع آبی مان بالا است اما اگر با همین شرایط بارندگی و.. پیش برویم حتی ممکن است قطعی آب نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: باید به این مورد توجه ویژه داشت که ما امسال تنها ۴۵ میلی متر بارندگی داشته و با ۸۰ درصد کاهش بارندگی مواجه هستیم و این خطر بسیار جدی است و البته کمپین ها و سمن ها و رسانه ها می توانند در این بحث وارد شوند و البته در بحث کشاورزی باید به کشاورزان در زمینه مدیریت آب، محصولی که کشت می کنند و.. آگاهی داد و به عنوان مثال محصولی مانند سیب زمینی در شهرستان کاشته شود و ساعت ها آب صرف شود و بعد هم به فروش نرسد و… و اینها همه به مدیریت نیاز دارد.

ابوالحسنی افزود: کمپین ها، رسانه ها، سمن ها و.. می توانند کمک کننده باشند و خود مردم و قشر تحصیل کرده نیز باید در این زمینه وارد شوند و اگر بتوان بر روی تغییر الگوی تولید و اقتصاد بدون آب کار کرد بسیار اهمیت دارد.

نیاز به شهرک دامپروری و گلخانه ای در شهرستان

وی گفت: اگر به عنوان مثال ما در بحث آمایش سرزمینی به عنوان قطب دامپروری دیده شدیم باید دامپروری خود را به سمت صنعتی شدن و نیمه صنعتی شدن پیش ببریم و راه کار آن نیز ایجاد شهرک دام در فریدن خواهد بود و به این وسیله خدمات به طور منظم و برنامه ریزی شده در اختیار دامداران قرار داده خواهد شد و مشکلاتی مانند آسیب به منابع طبیعی و منابع آب و.. نیز حل می شود.

وی تصریح کرد: نقش اول در حوزه آب را جهاد کشاورزی و کارشناسان آن می توانند انجام دهند و اخیرا نیز حرکت هایی مانند حمایت از ایجاد و ترویج گلخانه و دادن اولویت تسهیلات به این طرح ها و.. در این زمینه انجام شده است و اگر کشاورزی ما متمرکز شود و شهرک های گلخانه ای ایجاد شوند صرفه جویی بسیار زیادی در بحث آب صورت می گیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه موارد گفته شده از مسائلی است که می تواند ما را تا حدی در صرفه جویی حداقل پنج درصد در بخش کشاورزی یاری دهد گفت: تشویق مردم توسط جهاد کشاورزی و منابع طبیعی به ایجاد باغ هایی با درختان دیم و واگذاری زمین هایی به مردم از طرف منابع طبیعی در برخی روستاهای شهرستان با بذر و نهال رایگان برای کاشت بادام دیم یا درختانی که به آب کمی نیاز دارند از این موارد است.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها