• کدخبر: 62223
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۵۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۸
  • چاپ خبــر
رئیس اداره باستان شناسی استان:

تپه پاش قلعه داران یک اثر بی نظیر باستانی است

رئیس اداره باستان شناسی استان گفت: تپه پاش قلعه داران یک اثر بی نظیر باستانی مربوط به سالهای ۶۵۰-۲۵۰ میلادی است و این تپه می تواند در آینده به عنوان یک سایت موزه بزرگ در غرب استان معرفی شود.

به گزارش دیار اقوام؛ صبح امروز جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریدن در محل فرمانداری فریدن برگزار شد.

علمدار علیان در این جلسه اظهار کرد: تپه پاش قلعه داران یک اثر بی نظیر باستانی مربوط به سالهای ۶۵۰-۲۵۰ میلادی است که یک معماری خاص مربوط به دوران ساسانی در آن نهفته شده است.
رئیس اداره باستان شناسی استان افزود: این تپه می تواند در آینده به عنوان یک سایت موزه بزرگ در غرب استان معرفی شود و تعیین حریم این تپه باستانی برای اولین بار در بین شهرستانهای استان به روش مطالعات ژئوفیزیک (بدون نیاز به حفاری) و به صورت رادار زیرسطحی انجام شده است.

وی گفت: درصورت تامین اعتبار یک میلیارد ریالی اولیه، سال آینده عملیات حفاری و خارج کردن معماری از دل خاک آغاز می شود.
صفر بدیع زمانی، معاون فرماندار فریدن نیز در ادامه این جلسه به راه اندازی هر چه سریعتر موزه مزرعه اشاره کرد و گفت: تمام امکانات، تجهیزات و ادوات لازم برای راه اندازی موزه مزرعه در هنرستان کشاورزی سروش شهر داران فراهم است و تنها شهرداری، اداره آموزش و پرورش و میراث فرهنگی باید نسبت به تعیین مکان مناسب و فضاسازی لازم اقدام کنند.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها