• کدخبر: 62054
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۳۴ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۳
  • چاپ خبــر
در کارگاه بسیج جامعه زنان مطرح شد؛

نقش خانواده ها و متولیان فرهنگی در جلوگیری از دین گریزی در جامعه/ ضرورت معرفی چهره زیبای دین به نسل جوان

کارشناس مذهبی گفت: آنچه در جامعه امروز بسیار مهم است ایجاد موجی سهمگین و توفنده در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان در همه موارد و به خصوص فضای مجازی و ارائه چهره زیبای دین و زدودن غبار خرافات و کژاندیشی هاست و در این صورت دین با جذابیت فوق العاده ای که دارد جوانان را به خود جذب می کند.

به گزارش دیار اقوام؛ پیش از ظهر امروز کارگاه آموزشی با موضوع علل کمرنگ شدن اعتقادات دینی فرزندان در برخی خانواده ها و چگونگی تقویت باورهای دینی با حضور اعضای شورای قشر و کارگروه بانوان در نمازخانه حوزه حضرت معصومه (س) فریدن برگزار شد.

حجت الاسلام مالک اکبری، در این نشست ضمن تقسیم بندی عوامل دین گریزی جوانان به دو گروه بیرونی (محیطی) و درونی (فردی) اظهار کرد: از جمله عوامل محیطی می توان به نارسایی عوامل مؤثر در معنویت گرایی نام برد که خود شامل مواردی مانند جایگزینی تعلیم به جای تفکر، عدم توجه به حس کاوش و حقیقت جویی، غفلت از تغییر آداب زمان در تربیت و سرکوب غرائز می شود.

مدرس حوزه علمیه و کارشناس مذهبی با توضیح موارد یاد شده افزود: از دیگر این عوامل محیطی می توان به تهاجم فرهنگی، عدم اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، عدم تأمین نیازهای اولیه، رواج خرافه پرستی در دین و هوا پرستی ها و منفعت طلبی ها اشاره کرد.

وی با اشاره به عوامل فردی مانند گرایش به سوی تمایلات و هواهای نفسانی، ضعف بینش دینی افراد و ضعف بنیان های دینی خانواده ها گفت: در هر حال هر یک از عوامل مذکور منشأ دین گریزی است و این پدیده عواقب نامطلوب و جبران ناپذیر دیگری در پی دارد.

وی ادامه داد: از عواقب این پدیده می توان به سست شدن بنیادهای اخلاقی خانواده ها، از دست دادن روحیه ایثارگری و شجاعت در رفع مشکلات همنوعان و در مقابله با دشمنان، عدم حساسیت درمقابل وابستگی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و.. به بیگانگان و بی تفاوتی درمقابل ظلم و تبعیض و بی عدالتی نام برد.

حجت الاسلام اکبری در ادامه با توضیح برخی از عوامل دیگر در این پدیده گفت: روند تغییر ارزش ها در جامعه، تبلیغات سوء دشمنان و ایجاد شبهه های متعدد درباره دین که گاهی بی پاسخ مانده و و در ذهن برخی جای گرفته است، روش های نادرست در آموزش دینی در دوران کودکی و نوجوانی و ناکارآمدی برخی از مدیران جامعه در اجرای برنامه های اعلام شده حکومت دینی و بی پاسخ ماندن نیازهای اجتماعی جوانان از قبیل ازدواج، اشتغال، مسکن و.. از دیگر مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین از عدم توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها در برخی ادارات و دستگاه های کشور، عملکرد منفی و نامطلوب بعضی از دستگاه های فرهنگی و میدان دادن به افراد غیر معتقد به نظام اسلامی و ترویج فرهنگ غربی از سوی آنان و عملکرد و رفتار نامناسب گروهی از شاغلان در دستگاه ها و نهادها که باعث پیدا شدن تعارض و شکاف بین گفتار و عمل آنان شده و موجب بدبینی مردم شده است به عنوان دیگر عوامل یاد کرد.

وی تصریح کرد: کم کاری رسانه های جمعی در تولید برنامه های سالم و جذاب و مفیدی که بتواند اوقات فراغت جوانان را پُر کند و آنان را از توجه به برنامه های ضد اخلاقی و فاسد بیگانه بازدارد و مشکل انتقال ارزش های نسل اول انقلاب و دستگاه های فرهنگی به نسل های بعد و حتی تعمیق آن ها برای نسل اول انقلاب و.. موجب فاصله گرفتن تدریجی برخی افراد جامعه و به خصوص جوانان از ارزش های اسلامی است.

سخنران این جلسه با توضیح موارد یاد شده و اشاره به برخی احادیث سختی دینداری در آخرالزمان گفت: در کتاب الزام النصاب آمده است که پیامبر می فرمایند: فروریختن دین به دنیاست و در آن وقت قلب مؤمن درونش آب می شود مثل آب شدن نمک در آب، زیرا منکرات را می بیند و قدرت جلوگیری و تغییر آن را ندارد. مؤمن در میان آن ها با ترس و لرز راه می رود، که اگر حرف بزند او را می خورند و اگر ساکت شود، دق مرگ می شود.

وی در بخش دیگر این جلسه به برخی راهکارهای مقابله با دین گریزی از قبیل نقش خانواده ها، متولیان و دستگاه های فرهنگی در برنامه ریزی صحیح و اصولی و تقویت مبانی دینی و تربیت آنان بر اساس الگوها و معیارهای صحیح اسلامی و غنی سازی متون آموزشی متناسب با نیازهای جامعه و ارزش های اسلامی و اهمیت به بُعد پرورش (تربیت) در نظام تعلیم و تربیت، برطرف کردن مشکلات و معضلاتی مانند ازدواج، اشتغال، امکانات و.. که جوانان با آن مواجه اند و.. اشاره کرد.

وی افزود: مواظبت از خطر دگرگونی در هویت فرهنگی و گرایش های نسل جدید از مواردی است که باید به آن توجه داشت زیرا از خطرات جدی فرهنگ مهاجم غرب این است که جوانان را چنان به سوی تمایلات شهوانی و آزادی های جنسی سوق می دهد که اساسا گرایش به دین و دیانت در آنان رنگ می بازد و دیگر حق و باطل برای آنان چندان اهمیتی ندارد.

وی در پایان گفت: آنچه در جامعه امروز بسیار مهم است ایجاد موجی سهمگین و توفنده در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان در همه موارد و به خصوص فضای مجازی و ارائه چهره زیبای دین و زدودن غبار خرافات و کژاندیشی هاست و در این صورت دین با جذابیت فوق العاده ای که دارد جوانان را به خود جذب می کند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها