• کدخبر: 61583
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۱۲ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۹
  • چاپ خبــر
با شرکت اهالی روستای دره بید؛

دوره یک روزه آموزش «کتیرا زنی» بصورت تئوری و عملی در فریدن برگزار شد

دوره یک روزه آموزش کتیرا زنی با شرکت۱۰۰نفر از اهالی روستای دره بید بصورت تئوری و عملی در شهرستان فریدن برگزار شد.

به گزارش دیار اقوام؛ دوره یک روزه آموزش کتیرا زنی با شرکت ۱۰۰ نفر از اهالی روستای دره بید بصورت تئوری و عملی امروز (دوشنبه) در شهرستان فریدن برگزار شد.

آبتین میرطالبی رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این دوره گفت: از هر هکتار گون زار ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم کتیرا برداشت می شود و به طور متوسط ۱۲ میلیون ریال درآمد از هر هکتار عاید بهره برداران می شود.

وی حفاظت از مراتع و گونه های مختلف گون را ضروری دانست و افزود: بهره برداران باید هر بوته گون را یکبار تیغ زنی کنند و بعد از برداشت کتیرا به منظور ترمیم و احیاء دوباره گون ها، مرتع باید به مدت سه سال قرق شود.

لازم به ذکر است که بهره برداری از گون کتیرایی و تولید و صادرات صمغ آن سابقه بس طولانی دارد و کتیرا صمغی است با کیفیت متفاوت شامل مفتولی درجه ۱ و خرمنی که از تیغ زدن بخش زیرین یقه گیاه گونه ای گون Astragalus   (۸ گونه) تولید می شود، کتیرا به عنوان شستشو دهنده و ماده ترکیبی در ساخت شامپو و شوینده های گیاهی در ترکیب رنگسازی برای صنعت نساجی و در صنایع غذایی کاربرد های فراوان دارد و در شهرستان فریدن سطح زیادی از مراتع پوشیده از گون کتیرایی زرد و مفتولی میباشد که میتوان مقدار قابل توجهی کتیرا از گون استحصال نمود.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها