• کدخبر: 60874
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۲۶ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱
  • چاپ خبــر
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فریدن مطرح کرد؛

قدمت ۲۰۰ ساله برخی موقوفات فریدن/ ثبت ۱۵ فقره وقف جدید در شهرستان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فریدن گفت: بی شک ماندگارترین، مؤثرترین و والاترین امور خیرات و مبرّات، سنت حسنه وقف است و در حال حاضر در شهرستان موقوفاتی وجود دارد که ۱۵۰ یا ۲۰۰ سال قدمت دارند.

به گزارش دیار اقوام؛ حجت ‌الاسلام عباس نصیر الاسلامی در گفتگویی به مناسبت دهه وقف اظهار کرد: سازمان اوقاف وامور خیریه کشور در بحث رسیدگی و نظارت بر اماکن مذهبی از قبیل مساجد، حسینیه ها، بقاع متبرکه و امامزادگان و به ویژه نظارت مستقیم بر عملکرد امور امامزادگان و همچنین رسیدگی بر امور موقوفات و رغبات آن ها فعالیت می کند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فریدن افزود: اداره اوقاف و امور خیریه همچنین در بحث اجرای مسابقات قرآنی در رشته های حفظ، قرائت، ترتیل، تفسیر و ابتهال و همچنین تربیت حفاظ قرآن کریم فعالیت می کند.

وی با توجه به گستردگی فعالیت این اداره عنوان کرد: شاید بتوان با جرأت گفت که این سازمان تنها سازمانی است که هم در بحث عمرانی و ساخت وساز، هم در بحث فرهنگی، هم در بحث ثبتی، هم در بحث حقوقی و هم در بحث فرهنگ قرآنی فعالیت های جامعی دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فریدن در رابطه موقوفات افزود: این سازمان با ثبت ۱۵ فقره وقف جدید در سامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات کشور درسال جاری جزء سه شهرستان برتر استان بوده است.

وی درمورد ارزش ریالی این موقوفات تصریح کرد: ارزش ریالی این ۱۵ موقوفه نزدیک به ۷۰ میلیارد ریال است و شاید بتوان گفت که موقوفه شاخص در این ۱۵ فقره، موقوفه آقای فرهادی واقع در خیابان امام حسین (ع) شهرستان بوئین و میاندشت با ارزش بیش از ۲۰ میلیارد ریال است.

وی درمورد موقوفه فرهادی گفت: این موقوفه دارای سه طبقه تجاری و برای رسیدگی به امور نیازمندان و کودکان یتیم و بی سرپرست وقف شده است و تولیت و رسیدگی این موقوفه با خود واقف است و اداره اوقاف شهرستان نقش نظارتی بر عملکرد موقوفه و متولی دارد.

حجت الاسلام نصیر الاسلامی ادامه داد: یقینا ماندگارترین، مؤثرترین و والاترین امور خیرات و مبرّات سنت حسنه وقف است زیرا که این وقف تا ابد ماندگار است و در حال حاضر نیز ما در شهرستان فریدن مواردی را داریم که افرادی از ۱۵۰ یا ۲۰۰ سال پیش ملک، زمین زراعی و باغ و دیگر اموال خود را وقف کرده و این موقوفه تا صدها و بلکه هزاران سال باقی می ماند.

وی در مورد مشارکت مردم در این امر خداپسندانه گفت: ما از همه  خیران و افراد دارای بضاعت مالی درخواست می کنیم که اموال و ملک خود را در راه امورات فرهنگ اهل بیت، فرهنگ قرآن کریم یا نیازهای اجتماعی روز جامعه از قبیل ازدواج، تهیه جهیزیه افراد بی بضاعت، مسکن جوانان و یا رسیدگی به فقرا و افراد نیازمند جامعه وقف کنند و با این کار خداپسندانه نام خود را تا ابد جاودانه کنند.

وی افزود: ما در این زمینه اعلام آمادگی می کنیم که تولیت موقوفه را به خود واقفین بسپاریم و واقفین می توانند دخل و خرج موقوفه را با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اداره کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اظهار کرد: امیدواریم که با توجه به سبقه مذهبی مردم صادق و ولایت مدار فریدن بزرگ، آمار موقوفات از لحاظ کمی و کیفی بیشتر شده و موقوفاتی درخور شأن مردم بزرگوار منطقه برای خدمت رسانی داشته باشیم.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها