• کدخبر: 60776
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۶ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
  • چاپ خبــر
مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فریدن :

فرسودگی ساختمان و کمبود کتاب های تحصیلی از مشکلات کتابخانه است

مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فریدن گفت: نبودن فضای کافی در کتابخانه ها، فرسوده بودن ساختمان کتابخانه داران و کمبود کتاب های کمک درسی و تحصیلی از مشکلات کتابخانه های فریدن است.

به گزارش صاحب نیوز؛ جابر باقری در گفتگویی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: یکی از افتخارات شهرستان فریدن این است که کتابخانه دانشوران فریدن همواره از نظر میزان اعضای کتابخانه و امانت کتاب جزء چهار یا پنج کتابخانه برتر استان و در کشور نیز گاها جزء ۱۰ کتابخانه برتر است.

مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فریدن افزود: اما در خصوص سرانه مطالعه و فضای مطالعه این شهرستان وضعیت قابل قبولی ندارد.

وی در مورد تعداد کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: شهرستان فریدن دارای دو کتابخانه عمومی در شهرهای داران و دامنه و همچنین دارای دو کتابخانه مشارکتی است.

باقری درمورد کتابخانه های مشارکتی افزود: این دو کتابخانه مشارکتی با مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان زندان ها برپا شده است.

وی همچنین در مورد میزان فضای مطالعه استاندارد گفت: طبق سند چشم انداز یک هزار و ۴۰۴ برای هر ۱۰۰ نفر باید هشت متر مربع فضای مطالعه وجود داشته باشد که این مقدار در کتابخانه عمومی دانشوران داران ۶/۲ و در کتابخانه عمومی دامنه ۵ متر مربع است و بر این اساس این عدد در کل شهرستان ۱/۴۴ است.

مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فریدن در مورد تعداد اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان اظهار کرد: تعداد اعضای کتابخانه عمومی داران حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر است و نیز تعداد اعضا ۳۳۰ نفر در شهر دامنه، ۶۰۰ نفر در کتابخانه مشارکتی کمیته امداد و ۴۰۰ نفر در زندان است.

وی همچنین درمورد تعداد کتاب های کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: کل کتابهای شهرستان حدود ۴۰ هزار نسخه است که از این تعداد ۲۴ هزار نسخه در داران، ۱۲ هزار نسخه در دامنه، ۶هزار نسخه در کانون ولایت و سه هزار و ۱۰۰ نسخه در زندان است.

باقری درمورد برنامه های این اداره در هفته کتاب و کتابخوانی گفت: در این هفته حدود ۳۰ برنامه در شهرستان اجرا شد که شامل بازدید دانش آموزان از کتابخانه عمومی با هدف آشنایی آن ها با کتاب های موجود و نحوه استفاده از کتابخانه، عضویت رایگان در کتابخانه، اجرای زنگ کتاب در مدارس، برپایی نمایشگاه کتاب، بازدید از کتابخانه های خانگی و نشست های کتابخانه ای می شود.

مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان در پایان درمورد مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: نبودن فضای کافی در کتابخانه ها، فرسوده بودن ساختمان کتابخانه داران و کمبود کتاب های کمک درسی و تحصیلی از مشکلات کتابخانه های فریدن است.

وی در این زمینه افزود: با وجود مکاتبات ما درمورد تهیه کتاب های درسی و تحصیلی با نهادهای مختلف از جمله بنیاد قلم چی، کانون فرهنگی آموزش، مؤسسه آستان قدس رضوی و… تا این زمان کمکی در این زمینه صورت نگرفته است.

انتهای پیام/ دیار اقوام/ گ.ف

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها