• کدخبر: 60695
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۲۱ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
  • چاپ خبــر
از سوی سازمان جهانی بهداشت اعلام شد؛

اختلال در کمک رسانی سازمان جهانی بهداشت با بسته شدن راه های یمن/ نگران کمبود داروهای تروما هستیم

سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد، اگر کمک های بشر دوستانه به یمن باز گردانده شود، مردم بیشتر می میرند. برای چهارمین روز متوالی عملیات این سازمان در یمن، به دلیل بسته شدن بنادر دریایی، راه های دریایی و هوایی سخت تر شده است.

به گزارش دیار اقوام؛ سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که اگر کمک های بشر دوستانه به یمن، باز گردانده شود؛ مردم بیشتر می میرند. عملیات سازمان جهانی بهداشت در یمن به دلیل بسته شدن تمامی بنادر دریایی، راه های دریایی و هوایی برای چهارمین روز متوالی بسیار شدید شده است.

سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمان های بشری، نیاز به دسترسی فوری و بدون دخالت انسانی به یمن دارند. این کشور هنوز هم در معرض بزرگ ترین شیوع ویروس قرار دارد و هفت میلیون نفر از جمله دو میلیون کودک مبتلا به سوء تغذیه شدید در آستانه قحطی قرار گرفتند. اگر سازمان جهانی بهداشت نتواند غذا و تجهیزات پزشکی را به یمن بیاورد، نمی تواند جان مردم را نجات دهد.

منابع سازمان جهانی بهداشت به شدّت پائین هستند. سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه هفته گذشته از عرضه ۲۵۰ تن مواد مخدر از طریق دریا جلوگیری کرد. همچنین یک کشتی حامل مواد عرضه نمی تواند جیبوتی را ترک کند، همان طور که از قبل برنامه ریزی شده بود به دلیل بسته شدن بندر الحدیده یمن، این کشتی حامل مواد عرضه، کیت های جراحی، دستگاه های بیهوشی، دستگاه های انکوباتور نوزاد، قرص های تصفیه آب و سایر وسایل ضروری را حمل می کرد.

دکتر نوویو زاگاریا، نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن، گفت: «ما نگران کمبود داروهای تروما هستیم. ما به اندازه کافی برای دو هزار عمل جراحی آمادگی داریم، امّا به دلیل درگیری فزاینده ای که در چند هفته گذشته صدها بیمار مبتلا به تروما انجام داده ایم اگر خصومت ها ادامه پیدا کنند ما قادر نخواهیم بود که جراحی های نجات را تأمین یا خدمات بهداشتی پایه را فراهم کنیم».

بستن بندرها هم بر شیوع وبا تأثیر می گذارد. دکتر زاگاریا همچنین می گوید: «ما پیشرفت کرده ایم و مرگ و میر ناشی از وبا کمتر بوده، امّا اگر دسترسی کامل به همه مناطق آسیب دیده را از دست دهیم، از شکست بزرگی رنج می بریم».

ارائه خدمات بهداشتی و کمک های اضطراری و حمایت از همکاران در یمن، برای سازمان بهداشت جهانی اولویت اوّل است. از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا کنون، سازمان جهانی بهداشت یک هزار و ۵۰۰ تن دارو و مواد غذایی را تأمین کرده است.

تیم های پزشکی تلفن همراه تحت حمایت،  ۲۱ هزار و ۴۴۳ مشاوره ارائه کرده اند و تیم های جراحی حمایت شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، ۹ هزار و ۳۰۰ مداخله جراحی انجام داده اند.

منبع:

Statement – WHO warns that more people will die if ports in Yemen do not reopen to humanitarian aid – ۹ NOVEMBER 2017

انتهای پیام/ صدای سلامت

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها