• کدخبر: 60634
  • تاریخ انتشار خبر: ۷:۲۵ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
  • چاپ خبــر
برای ترویج فرهنگ شهادت صورت گرفت؛

حمل پرچم شهدا در سفر ۱۸ ماهه دوچرخه سوار سفیر شورای شهر، در ایران

سفیر شورای شهر شهریار، دوچرخه سواری است که در یک سفر ۱۸ ماهه از اربعین سال گذشته از شهرهای مختلف ایران گذر کرده و همراه با پرچم شهدا طی یک حرکت فرهنگی ورزشی حامل پیام هایی برای مردم است.

به گزارش دیار اقوام؛ روح الله بصیری سفیر شورای شهر شهرستان شهریار و دوچرخه سواری است که از اربعین سال گذشته تا به امروز در سفر است و از شهرهای مختلف ایران گذر کرده و طی یک حرکت فرهنگی ورزشی حامل پیام هایی برای شورای شهرها و شهرداران است.

مقصد این سفیر شورای شهر در ادامه این سفر و در اربعین امسال کربلاست و سفر او شش ماه بعد از آن هم ادامه خواهد داشت.

وی حامل یک پرچم متبرک به ضریح امام رضا(ع) و پرچمی مزین به عکس شهدا است و حالا به فریدن اصفهان رسیده است.

روح الله بصیری در همین زمینه، اظهار کرد: این سفر یک سفر فرهنگی- ورزشی به نیابت از شورای اداری شهرستان شهریار است.

وی افزود: مسئولان این شهرستان مانند فرماندار، امام جمعه، بنیاد شهید، سپاه پاسداران، شورای شهر و همه ادارات دست به دست هم دادند تا این سفر شکل بگیرد.

وی عنوان کرد: برای رسانیدن سه پیام این سفر شکل گرفته است واولین این پیام ها زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و ایثارگری های ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس است.

وی افزود: در همین رابطه شورای شهر هم پیامی را ویژه شوراها و شهرداران در غالب این پیام و گرامی داشتن یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم داشته اند و آن داشتن اتحاد و یکدلی بین شوراها و شهرداران است.

وی دومین پیام خود را در رابطه با مدیریت مصرف آب، برق و گاز و ترویج فرهنگ صرفه جویی بخصوص در مصرف آب دانست و اظهار کرد که با پیشنهاد این پیام از طرف شورای شهر، مطلوب است که مسئولان و مردم این پیام را مد نظر قرار دهند.

بصیری گفت: سومین پیام من در طول مسیر، پیامی تحت عنوان پیام برای منتظران ظهور به نیت سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان است و ما با این سه پیام در یک حرکت فرهنگی ورزشی حامل پرچمی به عنوان پرچم شهدا هستیم.

وی افزود: پرچم شهدا پرچمی است که در آن عکس یک یا چند شهید از هر استان وجود دارد و از استان اصفهان نیز عکس سه شهید انتخاب شده است.

وی اظهار کرد: شهیدانی که از استان اصفهان به نمایندگی از شهدای استان در این پرچم انتخاب شدند شهید محمد ابراهیم همت، شهید مسلم خیزاب و شهیده طیبه واعظی هستند.

وی عنوان کرد: البته در همین روزها پرچم دیگری نیز به دستم خواهد رسید که در آن عکس هایی از شهید حججی و چند نفر دیگر از شهدای مدافع حرم استان اصفهان به نمایندگی از طرف دیگر شهیدان وجود دارد.

سفیر شورای شهر شهرستان شهریار ادامه داد: پس از رسیدن این پرچم آن را در کربلا تبرک کرده و شش ماه دیگر نیز سفر خود را ادامه خواهم داد.

وی در مورد مسیر سفر فرهنگی ورزشی خود گفت: این سفر از تهران شروع شد و در اربعین سال گذشته تا کربلا رکاب زدم و بعد به استان های مرزی کشور از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی رفتم.

وی افزود: سپس به مشهد مقدس و استان های سمنان، تهران و قم و قسمت هایی از استان اصفهان مانند کاشان و نائین و… رفتم.

وی ادامه داد: ادامه سفر من با دوچرخه استان های کرمان، شیراز، یاسوج، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، شهرکرد و شهرستان فریدن بود.

وی در مورد سختی های سفر گفت: تنها بودن در سفر و اینکه بعضا انسان مشاهده کند که در برخی شهرها به شهدا کم لطفی شود و تجلیلی که از خانواده شهدا که یکی از هدف های من به واسطه این سفراست صورت نگیرد از سختی های این سفر است.

وی درمورد یکی از شهرهایی که خاطره خوبی از آن در سفر دارد گفت: در استان زنجان مسئولانی مانند استاندار، شورای شهر و مسئولان استان همکاری بسیار خوبی داشتند و جلسه ای تشکیل دادند و از پرچم تجلیل کرده و مراسمی نیز برای شهید داوود مرادخانی که عکس این شهید بزرگوار به نمایندگی از دیگر شهدا در پرچم بود برگزار کردند.

وی افزود: در این مراسم با مواجه شدن با صحنه هایی از ارتباط فرزند این شهید مدافع حرم با شهید در مراسم تجلیل، حال و هوا و فضای روحی خاصی برای من و مسئولان ایجاد شد.

بصیری افزود: خدا را شکر می کنم که چنین سفری اتفاق افتاد و در شهرهایی مانند زنجان چنین تجلیل هایی از خانواده شهدا شده و زمینه فرهنگ سازی ایجاد می شود تا شهدا و خانواده های آن ها فراموش نشوند و این یکی از بهترین خاطرات من در سفر بود.

وی در مورد برخی فواید این سفر گفت: رفتن به این سفر فرهنگی ورزشی با دوچرخه علاوه بر اینکه برای سلامتی و شادابی مفید است برنامه فرهنگی بسیار خوبی نیز بوده است.

وی در این مورد افزود: از نظر من اگر هر کسی در مسافرت زیارتی که به اماکن مختلف می رود تصویر یا نمادی از یک شهید به همراه داشته باشد برنامه فرهنگی خوبی شکل می گیرد.

وی اظهار کرد: در این کار فرهنگی و مسیر مسئولان نیز باید همکاری و استقبال داشته باشند زیرا یک دست صدا ندارد و در حال حاضر هم نمی شود گفت که من به تنهایی موفق به انجام این سفر بودم و بدون کمک مسئولان و خانواده شهدا در مسیر و.. این سفر ورزشی فرهنگی به نتیجه نمی رسید.

این زائر دوچرخه سوار در مورد ادامه سفر خود بعد از اربعین گفت: بعد از زیارت و تبرک پرچم ها در ادامه سفر خود به استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و سپس به سمت کاشمر و.. می روم و آخرین استانی که خواهم رفت استان اصفهان خواهد بود.

وی در مورد آخرین شهری که میزبان پرچم شهدا خواهد بود افزود: آخرین مراسم ما در این سفر ۱۸ ماهه در شهر نجف آباد خواهد بود.

وی در پایان درمورد اثری که تمایل دارد این سفر ایجاد کند گفت: برای بها دادن به شهدا و خانواده های آن ها باید برنامه ریزی شود و اگر مراسمات و یادواره هایی با هماهنگی سازمان هایی مانند آموزش و پرورش؛ بنیاد شهید، دانشگاه ها و… برای بها دادن به شهدا برگزار شود منبع فرهنگی خوبی خواهد بود.

انتهای پیام/ دیار اقوام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها