• کدخبر: 60427
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۵۶ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۴
  • چاپ خبــر
نماینده مجلس خبر داد:

تحقق تخصیص اعتبار طرح انتقال آب شرب چهار شهرستان غرب استان

نماینده فریدن در مجلس گفت با توجه به خواسته همه مردم این مناطق، پس از ماه ها پیگیری مداوم ‌و برگزاری جلسات مستمر، تخصیص اعتبار طرح انتقال آب شرب شهر و روستاهای چهار شهرستان غرب استان از منابع پایدار منطقه ای تحقق یافت.

به گزارش دیار اقوام؛ اکبر ترکی،  از تخصیص اعتبار طرح انتقال آب شرب شهر و روستای چهار شهرستان غرب استان خبر داد و اظهار کرد: با مطالبه گری های تحقق نیافته ای که مردم از سال های قبل داشتند و با توجه به خواسته همه مردم این مناطق، پس از ماه ها پیگیری مداوم ‌و برگزاری جلسات مستمر، تخصیص اعتبار طرح انتقال آب شرب شهر و روستاهای چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت از منابع پایدار منطقه ای تحقق یافت.

نماینده چهار شهرستان بوئین میاندشت، چادگان، فریدونشهر و فریدن در مورد این خبر افزود: در تماس تلفنی معاون وزیر نیرو در سه شنبه شب و تماس تلفنی مدیر کل آب منطقه ای اصفهان با اینجانب اعلام شد تخصیص اعتبار این طرح از وزارت نیرو ابلاغ گردیده است.

وی در مورد جزئیات این طرح گفت: ان شاء الله در خصوص جزئیات مراحل اجرایی طرح به زودی به مردم عزیز فریدن بزرگ اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در مورد مشکلات آب شرب این شهرستان ها اظهار کرد: در بحث آب آشامیدنی چهار شهرستان فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میاندشت، با توجه به خشکسالی‌ها و مشکلاتی که در زمینه کمیت و کیفیت آب آشامیدنی وجود دارد باید گفت تقریباً تمام شهرهای چهار شهرستان به جز فریدون‌شهر که آب آن از چشمه لنگان تامین می‌شود بقیه شهرها، هم در بُعد کمی و هم کیفی آب دچار مشکل هستند.

وی ادامه داد: تقریباً ۷۰ روستای چهار شهرستان مشکلات آبی به صورت کمی و کیفی دارند و۳۰ روستا در چهار شهرستان با تانکر آبرسانی می‌شوند که تقریباً در دو سال گذشته پیگیری‌هایی از طریق مسئولان محلی انجام شده است، همچنین تذکرهایی را ائمه محترم جمعه دادند که این موضوع جزء مطالبات مردم ما در چهار شهرستان به ویژه در شهرستان فریدن بوده که دنبال می‌شود.

نماینده مردم فریدن در مجلس افزود: قرار بر این بود تخصیص آب در سال ۹۵ به این شهرستان صورت بگیرد حتی استاندار اصفهان و مسئولان قصد داشتند کلنگ افتتاح پروژه انتقال آب را در سال ۹۵ به زمین بزنند و با پیگیری‌هایی که انجام شد قرار شد کارهای نهایی صورت بگیرد.

وی گفت: فرماندار قبلی شهرستان فریدن در مراسم تودیع و معارفه پرونده‌ای را به فرماندار جدید آقای کمال رضایت تحویل داد و گفت کارهایی تاکنون انجام شده است و ما آن را دنبال کردیم، تقریباً انتقال آب نهایی شده است و اینگونه وانمود شد که موضوع تخصیص و انتقال آب تمام شده است، در صورتی که چنین اتفاقی نیفتاده بود.

ترکی عنوان کرد: در یک سال و پنج ماهی که بنده به مجلس راه پیدا کرده ام در جلسات مختلف استانی و کشوری مسئله آب آشامیدنی چهار شهرستان را در تذکرات کتبی و شفاهی و نطق‌های میان دستور گوشزد کردیم و همیشه این موضوع را متذکر شدیم که یکی از حقوق حقه مردم چهار شهرستان ما بحث آب شرب است.

وی در مورد اقدامات انجام شده برای پیگیری این قضیه افزود: اخیراً معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان آقای سعید قدوسی پور طی نامه ۱۸۶/۴۵۰/۹۶/ص مورخه ۱۱ شهریورماه سال جاری خطاب به آقای منصور شیشه فروش مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفته است که موضوع تأمین آب شرب شهرستان‌های فریدن بزرگ طی دو بند آمده است که با وجود پیگیری‌های متعدد و نامه‌هایی که نوشته شده است تصویب گزارش‌های تخصصی انتقال آب در دفتر بررسی‌های فنی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تا کنون انجام نشده است.

به گفته وی، همچنین در این نامه ذکر شده بود که قضیه از این به بعد توسط نماینده مجلس شورای اسلامی و استاندار پیگیری شود که فرماندار شهرستان به بنده اعلام کردند که پیگیری‌های لازم را از طریق وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام بدهید.

وی افزود: همچنین در بند دوم این نامه آمده است که تخصیص آب لازم هم برای شهرستان که معادل شش و نیم میلیون مترمکعب بوده آن هم انجام نشده است، از این رو نامه‌ای به شماره ۴۲۲۶۰/۳۴/۲۰ به مورخه ۲۳ شهریور ماه امسال مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان با استناد به نامه آقای قدوسی به مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ارسال و رونوشت آن را به قسمت‌های مختلف از جمله فرمانداری شهرستان فریدن ارسال می‌کنند.

نماینده فریدن در مجلس ادامه داد: در این نامه ذکر شده است که تخصیص آب شرب شهرستان انجام نشده و پیگیری‌های لازم صورت بگیرد، در این رابطه  فرماندار شهرستان فریدن در تاریخ ۱۲ مهرماه نامه‌ای را به بنده نوشتند و در این نامه ذکر کردند که با توجه به پیگیری‌های مکرر و متعددی که طی سال‌های گذشته توسط افراد مختلف انجام پذیرفته ولی مشکلات بحث تامین آب شرب از منابع پایدار و ایجاد خط انتقال به شهرستان متاسفانه اقدام جدی و خاصی صورت نگرفته که با گذشت زمان دچار مشکلاتی می‌شود.

وی افزود: براین اساس بنده در روز ۱۹ مهرماه سال جاری در نطق میان دستور خود در مجلس تذکری را به رئیس جمهور دادم و در آن جا اعلام کردم که مبحث آب شرب چهار شهرستان ما به تعویق افتاده است و ایشان دستور عاجل دادند که پیگیری‌های لازم صورت بگیرد.

ترکی تصریح کرد: معاونان وزارتخانه طی روزهای گذشته هم با بنده و هم مدیران آب شهری و منطقه‌ای و روستایی استان اصفهان تماس گرفتند و قرار شد با هم مذاکره و نتیجه را اعلام کنیم، از این رو در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان که در تاریخ بیست سوم مهرماه در شهرستان سمیرم تشکیل شد به صورت مفصل مشکلات آب را در آن جلسه مطرح کردیم و گفتیم تا قبل از رای اعتماد وزیر جدید باید وضعیت این تخصیص به هر شکلی به مردم اعلام شود.

وی افزود: مدیر کل آب منطقه‌ای استان اصفهان طی تماسی که با آقای ابراهیمی نیا داشتند و پیگیری‌هایی که انجام شد قول مساعد دادند که این کار انجام شود، همچنین پیگیری‌هایی را ما انجام دادیم و بار دیگر در هفته گذشته به ما اعلام کردند که مشکلی ایجاد شده است.

وی افزود: برخی از کارشناسان در تهران نظری دادند که احتمال تخصیص آب را دوباره معلق کرده است و به ما اعلام کردند که با سرپرست و معاونان وزارت نیرو صحبت کنید بر همین اساس ما مذاکرات متعددی را با معاون پارلمانی وزارت نیرو داشتیم و مراتب نگرانی و خواسته مردم را به وی اعلام کردیم و از ایشان خواستیم این کارها را دنبال کنند.

نماینده فریدن بزرگ ادامه داد: همچنین صحبتی با آقای رحیم میدانی معاون وزیر نیرو داشتیم که ایشان به من اطمینان دادند که موافقت و تصویب تخصیص و همچنین خط انتقال آب شرب را طی روزهای آینده به سرانجام برسانند.

وی عنوان کرد: در ملاقاتی که با آقای جانباز داشتم ایشان گفتند که مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای اجرایی شدن افتتاحیه این طرح اختصاص دادند، همچنین ملاقاتی که روز گذشته با یکی از معاونان آب وزارت نیرو داشتم، طی دو نامه‌ای که من به ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو نوشته بودم از وی درخواست کردیم که پیرو مکاتبه های شفاهی و کتبی معضل بحث تخصیص آب و خط انتقال در اسرع وقت نهایی شود.

وی افزود: علاوه بر این نامه که به ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو ارسال کردیم و رونوشت آن را به آقایان میدانی و جانباز دادیم که آن‌ها هم در این زمینه تلاش خود را انجام دهند، طی جلسه‌ای که با معاونان داشتیم قول دادند که در روزهای آینده مبحث تخصیص آب و هم تصویب طرح انتقال آب را مدنظر داشته باشند.

ترکی گفت:سپس ذکر شد که به شهر داران، دامنه، بوئین و میاندشت، اَفوس، چادگان، رُزوه و برف انبار به علاوه ۷۰ روستا که اسامی آنها در نامه‌های ارسال شده وجود دارد بایستی این آب تخصیص داده شود و میزان آب مورد نیاز حدودا شش و نیم میلیون مترمکعب در سال است که این میزان را درخواست کردیم.

وی افزود: ما این اطمینان را به مردم دادیم که این موضوع طی چند روز آینده حل شود و به مسئولان نیز گفتیم که هم مردم هم مسئولان محلی و هم ائمه محترم جمعه از تعللی که تاکنون طی دو سال گذشته صورت گرفته نگران هستند چرا که این حق مردم ما بوده است و بایستی که هرچه سریع‌تر تصویب می‌شده که تاکنون نشده است، همچنین این تعلل قابل پذیرش نیست و در بین مردم ایجاد نارضایتی کرده است.

وی در مورد تحقق این تخصیص اعتبار گفت: به حول و قوه خدا و همکاری سرپرست وزارت نیرو و مدیرکل آب منطقه ای اصفهان از تحقق حق مسلم مردم فریدن بزرگ خوشحال و خرسندیم و در صورتی که نامه تخصیص آب و تصویب خط انتقال را دریافت کردیم آن را به اطلاع مردم شریف چهار شهرستان می‌رسانیم.

انتهای پیام/ دیار اقوام/ م.ت

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها