• کدخبر: 60391
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۴ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۱
  • چاپ خبــر
فرماندار فریدن:

طرح تأمین آب از منابع پایدار مراحل تکمیلی خود را می گذراند

فرماندار فریدن گفت: طرح تأمین آب از منابع پایدار مراحل تکمیلی خود را می گذراند و خوش بین هستیم پس از ارسال آمار جدید از وضعیت فعلی منابع آبی منطقه و با ورود نماینده مردم فریدن در مجلس به این قضیه، این طرح کلان در ردیف اعتبارات ملی گنجانده شود.

به گزارش دیار اقوام؛ کمال رضایت اظهار کرد: طرح تأمین آب از منابع پایدار در دو سال قبل و در زمان فرمانداری اسفندیار تاجمیری در مراحل تصویب بود اما یکی دو ماه  قبل از مدیریت من در فرمانداری طرح با شرایط جدیدی مواجه شد.

فرماندار فریدن افزود: در اصل در طرح قبلی فقط شهرستان های فریدن و بوئین میاندشت در طرح تأمین آب دیده شده بودند و با رسانه ای شدن این موضوع دو شهرستان چادگان و فریدونشهر نیز که چنین مشکلی داشتند درخواست هایی در این خصوص ارائه داده و این باعث شد که طرح وارد مرحله جدیدی شود.

وی گفت: بر این اساس طرح قبلی که در تاریخ ۹۵/۳/۱۶ مراحل نهایی خود را می گذراند دوباره در تاریخ ۹۵/۶/۱۳ با الحاق دو شهرستان فریدونشهر و چادگان دچار تغییراتی شد.

وی ادامه داد: با پیگیری ها و اقداماتی که انجام شد در سه ماه بعد طرح با در نظر گرفته شدن شرایط جدید برای طی مراحل تکمیلی به تهران فرستاده شد و یک ماه بعد در تاریخ ۹۵/۱۰/۲۷ در دفتر مطالعات و بررسی های فنی شرکت آب و فاضلاب کشور اصلاح و برای مطالعات اولیه به استان برگشت داده شد.

وی عنوان کرد: سپس در جلسه ای در تاریخ ۹۶/۱/۱۷ با حضور استاندار مقرر شد که این طرح در ردیف طرح های ملی برای دریافت بودجه قرار بگیرد.

وی افزود: در حال حاضر طرح تأمین آب از منابع پایدار مراحل تکمیلی خود را می گذراند و دارای دو قسمت برای تصویب و تأمین بودجه خواهد بود.

فرماندار فریدن تصریح کرد: قسمت اول مربوط به قرار گرفتن این طرح در طرح های ملی برای تأمین اعتبارات است و قسمت دوم مربوط به اعتبارات داخلی شهرستان است.

وی گفت: در بخش اعتبارات شهرستان و در راستای تحقق حداکثری این طرح در سال جاری اولویت اختصاص بودجه را به ادارات مرتبط با این طرح مانند اداره های آب و فاضلاب شهری و روستایی داده ایم که البته این مسئله موجب اعتراض سایر ادارات شهرستان نیز شد.

وی افزود: در این راستا مقرر شد از بخش اعتبارات تنش (اعتبارات ویژه برای شهرهایی که تنش آبی دارند) برای کمک به شهرستان استفاده شود و با پیگیری های انجام شده کارهای مناقصه ای و استفاده از اعتبارات دو میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای احداث و تکمیل مخازن شهرهای داران و دامنه و بخش های نیمه کاره در شرف انجام است.

رضایت با بیان این که این طرح کلان شامل دو فاز تئوری و عملیاتی است افزود: پس از طی فاز اولیه طرح، فاز دوم طرح مانند کارهای جانمایی و عملیاتی نیز با همکاری شرکت آب و فاضلاب روستایی، آب و فاضلاب شهری و آب منطقه ای استان در حال انجام است.

وی در مورد قسمت اعتبارات ملی افزود: برای اختصاص یافتن آب پایدار به چهار شهرستان غرب استان شرکت مشاور جامع کار سپاهان از اول سال جاری پروژه انتقال آب از چشمه لنگان را آغاز کرده اند و در آخرین پیگیری ها در تاریخ ۹۶/۶/۱ در تهران با حضور شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مدیریت منابع آب ایران و آب منطقه ای استان و.. اذعان شد که آب شرب پایدار حق مسلم مردم این شهرستانهاست و تاکید شد که این طرح در سال جاری انجام شود.

فرماندار فریدن عنوان کرد: این طرح در وزرات نیرو به تصویب رسید و تنها یک «امّا» در این زمینه وجود دارد که شاید در ظاهر یک تأخیر محسوب شود اما در اصل به نفع مردم شهرستان برای تأمین آب پایدار خواهد بود.

وی در توضیح این مطلب گفت: در سال ۹۰ با برآوردهای کمی و کیفی انجام شده از آب های زیرزمینی منطقه و نظر کارشناسان مشخص شد که مشکلی در خصوص آب شرب شهرستان وجود ندارد و این منطقه نیازی به تأمین آب پایدار ندارد.

وی افزود: این در حالی است که از سال ۹۳ تاکنون اکثر چاه های منطقه خشک شده و آب موجود در تعدادی از چاه هایی که وجود دارد نیز نیتراتی و غیر سالم است و این موضوع لزوم بهره مندی از منابع آب پایدار برای شهرستان را ایجاد می کند.

رضایت در ادامه گفت: مقرر شده است که در پی درخواست شرکت مدیریت منابع آب از آخرین وضعیت منابع آبی منطقه، موضوع  کمیت و کیفیت آب های شهرستان طی مدت یک ماه بررسی و به شرکت مهندسی منابع آب ایران گزارش شود.

وی همچنین افزود: نیاز آب شرب چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت تا افق یکهزار و ۴۲۵ به میزان ۹/۲ میلیون متر مکعب از محل منابع داخلی آب زاینده رود مورد تایید قرار گرفته است.

وی با بیان این که برخی اما و اگرهای مفید کارشناسی موجب طولانی شدن روند اجرای طرح شده است افزود: اصل قضیه حل شده است و امیدواریم و خوش بین هستیم که به حول و قوه الهی پس از ارسال آمار جدید از وضعیت فعلی منابع آبی منطقه با ورود نماینده مردم چهار شهرستان غرب استان در مجلس به این قضیه، این طرح کلان در ردیف اعتبارات ملی گنجانده شود.

وی درمورد نگرانی برخی از مردم درمورد نیتراتی بودن آب شرب نیز گفت: کمبود آب و افت شدید سطح سفره های زیر زمینی اگر موجب نیتراتی شدن آب چاه ها شده است اما  سلامت آب شرب از موضوعاتی است که به دقت رصد خواهد شد و هم اکنون آب شرب مصرفی مردم پس از انتقال به مخازن در این مخازن تصفیه می شود و از نظر کیفی مطابق با استاندارد است و بحث نیترات بالا تنها متوجه آب چاه هاست.

وی تصریح کرد: اما این مسئله موجب نمی شود که به دنبال منابع پایدار آب نباشیم چرا که علاوه بر مشکلات کیفی، مشکلات کمی آب نیز گریبانگیر منطقه است.

وی برای اطمینان مردم از سالم بودن آب شرب افزود: مردم شهرستان می توانند نمونه ای از آب موجود در شبکه لوله کشی خانه خود را همراه با نمونه آب استان به آزمایشگاه ببرند و مطمئن شوند که نیترات آب شهرستان در حد مجاز است.

وی همچنین در مورد گمانه زنی های انجام شده درباره جابجایی استاندار و اثر آن بر روند اجرای طرح تأمین آب پایدار شهرستان گفت: در حال حاضر استاندار فعلی در مقام مدیریت استان  حضور دارند و چنانچه با تغییر مدیریت نیز روبه شویم با توجه به اینکه تمام مراحل طرح کارشناسی شده و تدوین شده است این طرح از ضمانت اجرایی لازم برخوردار است و مراحل خود را طی خواهد کرد.

وی همچنین از آغاز عملیات جانمایی و ساخت مخازن آب شهرهای داران و دامنه در ماه جاری خبر داد و گفت: این مخازن در راستای آماده سازی زیرساخت های شهرستان جهت بهره مندی از تصویب طرح تهیه آب پایدار انجام خواهد شد.

رضایت همچنین در راستای مشکل کمبود آب شرب شهر دامنه و در پی آن مشکلاتی مانند نرسیدن آب به تمام قسمت های این شهر گفت: احداث چاه آهکی شهر دامنه که در چهار سال گذشته به دلیل مشکلات موجود دچار وقفه شده بود نیز مراحل تصویب نهایی را گذرانده و به زودی مراحل احداث آن آغاز می شود.

وی هم چنین در مورد تأمین آب برای روستاهای شهرستان گفت: برای حل شدن مشکلات آب شرب روستاها نیز احداث و تکمیل مجمتع های آب رسانی صورت می گیرد و در راستای اجرای طرح تامین آب شرب از منابع پایدار برای هر شش روستا یک مخزن در نظر گرفته می شود.

فرماندار فریدن با بیان این که اجرای موفق این طرح مستلزم همکاری و همراهی همه مسئولان و مردم است تاکید کرد: از تمامی مردم شهرستان به ویژه کشاورزان عزیز درخواست می کنیم که نهایت همکاری را در اجرای مراحل لوله گذاری در زمین های در نظر گرفته شده برای این طرح داشته باشند تا زمینه تامین زیرساخت های مورد نیاز در این بخش صورت گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به حضور گسترده مردم در خصوص مسئله آب در کمپین های فضاهای مجازی شهرستان افزود: خود یکی از اعضای این کمپین هستم و اعلام حضور مردم در این کمپین را تایید می کنم و تأمین آب سالم و پایدار حق مسلم مردم است.

وی افزود: با ایجاد این کمپین ها و البته با مراقبت از عدم ایجاد تنش و تشویش در اذهان عمومی، باید مشکلات شهرستان برطرف شده و حتی اگر این کمپین ها بتوانند در راستای مشکلاتی چون محرومیت و اشتغال نیز اقدامات موثری انجام دهند وجود آن ها بسیار مفید خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به این که خوشبختانه مسئله آب، مطالبه صریح و مشترک تمام مسئولان و مردم شهرستان است گفت: مدیریت شهرستان در کنار حمایت های ائمه جمعه، نماینده مردم در مجلس و مدیران حوزه آب و بهداشت با قاطعیت پیگیر مطالبه به حق مردم است و امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته این  طرح در آینده ای نزدیک اجرایی شود.

انتهای پیام/ دیار اقوام

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها