• کدخبر: 60219
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  • چاپ خبــر
کارشناس مسائل سیاسی:

ایران سطح روابط منطقه ای خود را پس از شکست داعش ارتقاء داد

کارشناس مسائل سیاسی گفت: سفر محمدجواد ظریف به قطر و عمان در حقیقت ارتقا سطح روابط منطقه ای در شرایط جدید بویژه شکست داعش و حامیان منطقه ای آنهاست.

به گزارش دیار اقوام؛ شهرام صفاری کارشناس مسائل سیاسی، در گفتگو با خبرنگار ما در تحلیل سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منطقه گفت: سفر محمدجواد ظریف به منطقه در حقیقت ارتقا سطح روابط منطقه ای در شرایط جدید بویژه شکست داعش و حامیان منطقه ای آن ها است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: البته رسانه های غربی به دو دلیل به این سفر نپرداخته و آن را بازتاب نداده اند که دلیل اول مسئله برجام است زیرا آن ها تمایلی به بازتاب خبر قبل از رسیدن به نتیجه نهایی در مورد مسئله برجام ندارند.

وی افزود: دلیل دوم عدم بازتاب خبر توسط رسانه های خارجی، قدرت نمایی ایران در موضوعات منطقه ای مانند مسائل اقلیم کردستان و همه پرسی و همچنین مسئله درگیری شیوخ منطقه با کشور قطر است.

وی درمورد سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عمان گفت: با توجه به سابقه داشتن تلاش های آمریکا برای ایجاد یک واسطه در گفتگو با ایران، گمانه زنی می شود که بعد از بن بست مقطعی در برجام و بحث عبور از بحران سوریه و همچنین مقاومت رهبری و ملت در برابر مواضع اخیر آمریکا، این کشور به دنبال یک واسطه مستقیم برای گفتگو با ایران است.

وی عنوان کرد: آمریکا در این مقطع به دنبال واسطه ای غیر از کشورهای اروپایی برای گفتگو با ایران بوده و طبق تجربه این کشور عمان است و باید دید که دولت در این گفتگو تا چه میزان موفق عمل خواهد کرد.

صفاری درمورد دیدار وزیر امور خارجۀ ایران، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و همچنین وزیر خارجه قطر گفت: این سفر یک رایزنی منطقه ای و قدرت نمایی است و ارتقاء سطح گفتگو در دستور کار آن هاست.

وی افزود: در حقیقت بعد از همراهی نکردن قطر با شورای همکاری خلیج فارس و هجمه های وارد شده از طرف این شورا، قطر با آینده نگری، همراهی با کشور ایران را انتخاب کرد.

وی عنوان کرد: سفر وزیر امور خارجه ایران به قطر بعد از اتمام بحران سوریه یک نوع امید دادن به کشور قطر برای مقاومت آن ها و پشتیبانی از طرف ایران و البته رسانیدن پیام همکاری روسیه و چین به آن ها خواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: در این قدرت نمایی منطقه ای بعد از شرایط جدید در سوریه انتظار می رود که عربستان هم مواضع خود را در برابر جبهه مقاومت تعدیل کند.

وی گفت: البته قطر و عمان به صورت غیر مستقیم در بحث های منطقه ای نظیر اقلیم کردستان نیز مؤثر خواهند بود.

ود در پایان صحبت های خود افزود: این گفتگو برای همکاری‌های اقتصادی و همچنین تثبیت موقعیت قطر در شرایط بعد از سوریه مفید خواهد بود زیرا ایران کشوری قدرتمند و دارای دموکراسی در منطقه است و در مقابل کشورهایی مانند عربستان حکومتی پادشاهی داشته و با مشکلاتی روبرو هستند.

انتهای پیام/ گ.ف

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها