• کدخبر: 60197
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۲۴ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  • چاپ خبــر
در گفتگو با رئیس شورای شهر دامنه مطرح شد؛

لزوم همکاری مردم برای زیباسازی فضای شهری+ تصاویر

رئیس شورای شهر دامنه گفت: همکاری مردم در زمینه زیباسازی شهر مانند پیراستن شهر از عوامل ناهمگون و نخاله های ساختمانی امری ضروری است.

به گزارش دیار اقوام؛ زیباسازی شهری فرآیند آفرینش هنری همراه با ارتقاء کیفیت زندگی در محیط شهری است و هنرمند در آن، فرهنگ ها، ارزش‌ها و باورهای جامعه را در معرض دید عموم قرار داده و اسباب حظّ بصری و بهبود منظر پیش روی افراد را فراهم می‌کند.

از این دیدگاه، زیباسازی شهری، علاوه بر انبساط خاطر شهروندان، مورد استفاده آنان نیز قرار می‌گیرد. همچنین فرایند زیباسازی باعث ساماندهی، بهسازی و احیای اماکن، معابر، میادین و یادمان‌های تاریخی و فرهنگی می‌ شود.

بر این اساس گفتگویی با علی اصغر مباشری رئیس شورای شهر دامنه داشتیم تا از مشکلات شهر در این زمینه بیشتر بدانیم.

رئیس شورای شهر دامنه اظهار کرد: حقیقت آن است که زیباسازی شهرها مقوله ای بسیار مهم، ضروری و کاربردی است که معمولا برای دستیابی به آن تلاشهای متنوعی صورت می گیرد، اما نتیجه به سختی به دست می آید.

وی افزود: تلاش برای زیباسازی چهره شهر را می توان به دو موضوع عمده تقسیم کرد: پیراستن چهره شهر از عوامل ناهمگون و نازیبا وهمچنین ایجاد مناظر و نماهای زیبا و مفرح.

مباشری گفت: پیگیری هر کدام از این موارد احتیاج به بسترهای قانونی، برنامه های مدون و تعریف شده ای دارد و طبیعی است که برای دستیابی به نتیجه دلخواه، انجام مطالعات جامع و مبنایی زیباشناسی امری پیش نیاز خواهد بود.

وی افزود: همچنین برای زیباسازی شهر می توان از طراحی مدل های بومی برای هر شهر و همچنین استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه بهره برد.

وی عنوان کرد: البته همکاری مردم در زمینه زیباسازی شهر و پیراستن شهر از عوامل ناهمگون مانند نخاله های ساختمانی و.. یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در این زمینه است.

رئیس شورای شهر دامنه با اشاره به راه های قانونی در این زمینه گفت: البته می توان با اخطار و فرصت دادن تا مدت زمان معین به افرادی که با ریختن نخاله های ساختمانی و.. باعث نازیبایی شهر می شوند و در صورت عدم توجه، با جریمه کردن با این مسئله برخورد کرد.

وی با توجه به اینکه در شرع و فرهنگ ما توجه فراوانی برای نظافت محیط اطراف وجود دارد افزود: حتی پیامبر در شرع مقدس اسلام جارو زدن و پاکیزه نمودن حیاط خانه را مستحب شمرده اند و از این نگاه نیز لازم است که همشهریان اهتمام بیشتری در زمینه کمک به زیباسازی شهر داشته باشند.

وی در پایان صحبت های خود از همشهریان خواست تا با همکاری خود در زمینه جمع آوری ضایعات ساختمانی منازل خود به شهرداری و شورای شهر در زمینه زیباسازی محیط شهری یاری رسانده و با این کار حقوق دیگر شهروندان را برای داشتن شهری زیبا محترم بشمارند.

انتهای پیام/ دیار اقوام/ گ

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها