• کدخبر: 58747
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۱۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
  • چاپ خبــر
در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان مطرح شد:

خبرهای خنک از آب و توصیه استاندار+حواشی

نمایندگان استان اصفهان مشکلات در سه حوزه آب، منابع طبیعی و راه چهار شهرستان فریدن بزرگ را در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان بررسی کردند.

به گزارش دیار اقوام، اولین جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان در سال ۹۶ با حضور استاندار، نمایندگان استان اصفهان، تعدادی از مدیران استانی و شهرستانی بعد از ظهر امروز(یکشنبه) در شهرستان فریدن برگزار شد.

از بزرگ نمایی مشکلات پرهیز کنید

استاندار اصفهان تشکیل جلسات مجمع نمایندگان در شهرستان های مختلف را یک سنت حسنه خواند و افزود: این جلسات با حضور مسئولان استانی و شهرستانی ذیربط برای بررسی مسائل و مشکلات شهرستان ها برگزار و جمع بندی آن توسط استاندار به دستگاه ها ابلاغ می شود و فرمانداران موظف هستند که این مسائل را پیگیری نمایند.

رسول زرگرپور بارش های بهاری اخیر را برای استان نوید بخش توصیف کرد و افزود: امیدواریم بخشی از کمبودهای آبی استان اصفهان با این بارندگی ها جبران شود چون وضعیت کاهش آب های زیر زمینی بسیار نگران کننده است.

استاندار اصفهان در ادامه با بیان اینکه مشکل کم آبی یک مشکل همه گیر است و تمام شهرستان ها به گونه ای با آن دست و پنجه نرم می کنند بر لزوم پرهیز از بزرگ نمایی در این زمینه توسط برخی شهرستان ها تاکید کرد.

وی در این جلسه از فرمانداران چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت درخواست کرد تا به بیان مشکلات شهرستان خود پرداخته و در ادامه مدیر کل های حاضر در جلسه به مشکلات پاسخگو باشند و راه حل آنها را عنوان کنند.

 

امروزه ما شاهد اجرای عدالت در چهار شهرستان فریدن بزرگ نیستیم

امام جمعه شهر داران در ادامه این جلسه به انتقاد از وعده های عملی نشده توسط مسئولان استانی پرداخت و بیان کرد: این شهرستان منبعی از آب است اما به خاطر برخی سوء مدیریت ها که از سالها تا به امروز وجود داشته باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در این حوزه شده است.
حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی با بیان اینکه نیمی از آب این منطقه از حوزه زاینده رود خارج می شود و در استان های دیگر برای اولویت های چندم استفاده می شود، افزود: آب فریدن بزرگ در استان های دیگر برای کشاورزی و …. استفاده می شود ولی این منطقه برای اولویت اول خود که آب شرب است با مشکل روبرو است.

این روحانی به تعدیل مجوزهای چاه های آب کشاورزان این مناطق نیز گریزی زد و افزود: امروزه به خاطر سوءمدیریت های اصفهان زیبا به علت وجود کارخانه های بسیار به یک کارگاه آلوده بدل شده  و باید آب مورد استفاده این کارخانه ها کنترل شود نه شهرستانی که فقط همین فرصت کشاورزی برایشان باقی مانده است.
حجت الاسلام سیاوشی یکی از اهداف مهم انقلاب را اجرای عدالت بیان کرد و گفت: امروز ما شاهد عدالت در این چهار شهرستان نیستیم، همین امر باعث شده که بسیاری از مردم این شهرستان مهاجرت کرده و الان حاشیه نشین شهر اصفهان شده اند.
امام جمعه داران با اشاره و انتقاد از سخن یکی از مدیران استانی که مانع ورود یکی از سرمایه گذاران به فریدن شده بود، تاکید کرد: چرا یک مدیر استانی که باید با یک دید به مردم تمام مناطق استان نگاه کند این چنین سخن می گوید.
وی در ادامه با بیان اینکه فریدن بزرگ سرشار از نعمت الهی است، تصریح کرد: اگر مسئولان فقط بر روی سرمایه ذاتی این منطقه توجه کنند که از جمله این ظرفیت ها کشاورزی، وجود گیاهان دارویی، ظرفیت گردشگری و …. هستند، می توانند این شهرستان را از این مشکلات برهانند.
حجت الاسلام سیاوشی ادامه داد: مردم این شهرستان تا یک حدی می توانند منتظر تحقق وعده ها باشند و صبر آنها نیز حدی دارد و صداهای که امروز شنیدید فقط بیانگر مقداری از مشکلات بود.

بررسی مشکلات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های فریدن بزرگ

مشکلات منابع طبیعی و آبخیزداری اولین موضوعی بود که در این مجمع به بحث گذشته شد و فرمانداران چهار شهرستان در جلسه مشکلاتی را به شرح ذیل بیان کردند: مشکلات موجود در بخش اسناد زمین ها و منابع طبیعی، غفلت مسئولان و تداخل اسناد ملکی زمین ها با منابع ملی، دست اندازی افراد جدید به منابع ملی، گره خوردن اشتغال با منابع طبیعی، آتش سوزی مراتع و کمبود امکانات اطفاء حریق، مشکلات اراضی اصلاحات ارضی و ظرفیت بدون استفاده منابع طبیعی غنی منطقه برای اشتغال پایدار.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در ادامه این مبحث با بیان راهکارهایی برای حل این موضوع، گفت: تلاش و وظیفه اصلی کمیسیون رسیدگی به اعتراضات در این زمینه برگرداندن حق مالکان به آن هاست به طوری که تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین به مردم برگردانده شده است.
محمد حسین شاملی با بیان این که هنوز اعتراضات وارده در سال ۹۴ در دست بررسی است و برای تسریع در این امر نیاز به تخصیص اعتبار است، گفت: که در راستای تحقق این امر، تکمیل رسیدگی به ۵۰۰ پرونده اعتراض باقی مانده از سال ۹۴، رجوع سایر پرونده ها به شعبه ویژه و تشکیل کمیسیون رفع تداخلات برای مالکانی که موفق به اعتراض در شهرستان خود نشده اند و نیز طی تمام مراحل قانونی از مصوباتی بود که برای تسریع این مورد لحاظ شد.
شاملی در ادامه با تاکید بر این که پروانه چرای دام در واقع به خود مردم داده شده است، افزود: دولت عرصه های منابع طبیعی را به خود مردم داده است به طوری که به عنوان نمونه در کل ۴ شهرستان ۸ هزار و ۱۹۰ علوفه مزرعه ای و ۳۳۵ تن گوشت تولید شده است.
وی افزود: این در حالی است که تعداد دام ها در منایع طبیعی دو برابر حد مجاز بوده است و از آن جا که حفظ آب و پوشش گیاهی ضروری است مردم باید با تعداد دام مجاز و در زمان تعین شده از مراتع استفاده کنند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان این که خوشبختانه مطالعات خوبی در ۴ شهرستان در بحث آبخیزداری صورت گرفته است اذعان کرد: بیش از ۲۸۹ هزار هکتار مطالعه در ۴ تا شهرستان انجام شده است که از این تعداد ۱۹ میلیارد تومان طرح اجرا شده و ۹۱ هزار هکتار مطالعه و آماده اجرا است.

گیاهان داروئی و ظرفیت های عظیم این منطقه موضوع دیگر جلسه مجمع نمایندگان بود. در این میان با ارائه میزان تولید گیاهانی مانند کرفس کوهی، موسیر، باریجه و سماق نکاتی مطرح شد.

از مشکلات آب شرب فریدن تا بارگذاری جدید در دو شهرستان فریدونشهر و بوئین و میاندشت


ادامه جلسه به مهم ترین موضوع شهرستان  مسئله حوزه آبی زاینده رود در  چهار شهرستان اختصاص یافت که این مسئله با حساسیت های بسیاری در این چهار شهرستان دنبال می شود.
ابتدا فرماندار فریدن با اعلام این که طرح تامین آب شرب منطقه از منابع پایدار عملی شده است از اجرای کامل آن در آینده ای نزدیک خبر داد.
کمال رضایت در خصوص تعدیل پروانه چاه های کشاورزی به ۵۰ درصد گفت: این برای شهرستان های غربی که فقط سالی یک کشت دارند تبعات بسیار بدی داشته است.
وی پیشنهاد داد: قبل از تعدیل پروانه چاه ها ابتدا چاه های غیر مجاز را ببندند ، سپس چاه های کنتوردار را لحاظ کنند آن هم برای شهرستان های با چند کشت و نه شهرستان هایی که یک کشت دارند و در مرحله آخر طرح تعدیل را انجام دهند.

فرماندار فریدونشهر در ادامه به ممنوعیت بارگذاری بر کارون و مشکلات در تخصیص آب چشمه ها و رودخانه های فریدونشهر برای اجرای طرح های پرورش ماهی اشاره کرد و گفت: مشکلات تعدادی از سدهای موجود در منطقه از جمله مرجعات مکرر مردم برای توجیه اقتصادی سد نهضت آباد از خواسته های دیرین اهالی که خواستاریم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
ماشاء الله طحانیان زاده فرماندار بوئین میاندشت نیز بر لزوم موافقت سازمان آب منطقه ای جهت ایجاد دامداری ۳ هزار راس در شهرستان بوئین و میاندشت اشاره کرد و گفت: در صورت اجرایی شدن این پروژه زمینه اشتغال بیش از ۴۵۰ نفر فراهم می شود و لازمه ای آن همکاری آب منطقه ای استان است.
سر فصل های اعتباری برای حوضه آبریز شهرستان بوئین میاندشت( از آغچه تا گلپایگان) که از شهرستان رد می شود و عدم موافقت با اجازه حفر چاه در این حوضه، اجرایی شدن سد بلطاق و اعتبارات پمپاژ هزار جریب آغچه از مطالبات دیگر بود.

وزارت آب را عامل بی توجهی به مشکلات سد بلطاق


تاکید بر اجرای طرح تامین آب شرب داران، بوئین میاندشت و برف انبار، تعادل در حق آبه های شهرستان های شرق و غرب و مشکلات سد بلطاق نیز از موارد مهمی بود که توسط نماینده شهرستان های فریدن بزرگ مطرح شد.
اکبر ترکی به انتقاد صریح از نگاه ناعادلانه مسئولان بالادستی به سد سرداب و بلطاق مسئولان مالی وزارت آب را عامل بی توجهی به مشکلات سد بلطاق عنوان کرد.

تخصیصی که از چشمه لنگان مقرر شده بود عملی شده است


مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در ادامه با اشاره به این که طراحی و تصویب طرح تامین آب شرب از چشمه لنگان انجام شده است، گفت: تخصیصی که از چشمه لنگان مقرر شده بود عملی شده است و مرحله آخر کار هم اکنون در شرکت آب و فاضلاب در دست بررسی است.

 

مسعود میر محمد صادقی با بیان این که تخصیص قید شده قسمتی از کار با بهسازی منابع موجود و مخازن آب فعلی انجام می شود، افزود: ساخت مخزن در شهر داران و بهسازی شبکه در حال انجام است و بر اساس طرح ۱۰۷ کیلومترلوله و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه لازم است و در سال جاری ردیف اعتبار برای آن در نظر گرفته خواهد شد.
میر محمد صادقی اصلاح وضعیت موجود و اضافه کردن آب جدید را از مراحل مهم این طرح برشمرد و گفت: دلیل طولانی شدن کار اضافه شدن شهرهای جدید به طرح بوده است.

مدیر آب منطقه ای استان هم با بیان این که منابع آب تجدید پذیر بسیار کم است و همه آب تجدید پذیری که داریم هم بر می داریم عنوان داشت: طرح تعدیل پروانه ها یک اقدام استراتژیک است اما تلاش می کنیم برای این ۴ شهرستان آن را در اولویت های بعدی بگذاریم.

وی در خصوص سدسازی به سیاست های وزارت نیرو اشاره کرد و افزود: این نهاد در سالهای اخیر به طرح های سد سازی ورود نمی کند و روند تکمیلی بسیاری از سدها نیمه تمام باقی مانده است.

جاده های غرب استان ایمن می شود

راه های ر ارتباطی و جاده های ۴ شهرستان هم یکی دیگر از محورهای این جلسه بود که در این بخش به فقدان ورودی خروجی برای شهر داران، متوقف شدن پروژه ۴ بانده شدن محور اصلی فریدن و محورهای دامنه-خوانسار- گلپایگان و نیز داران – چادگان اشاره شد و محدودیت ها و موانع بررسی شد.

هم چنین زیر سازی آسفالت جاده های خاکی ۳۰ روستای فریدونشهر، اصلاح جاده های اصلی پشتکوه ، روشنایی کمربندی شهری در بوئین میاندشت از عناوین دیگر این بخش بود.

در این میان ترکی نماینده مردم چهارشهرستان عدم تکمیل دوبانده شدن محور شافلق تا شهرکرد را با وجود ردیف و بودجه به دلیل اتحاد جاده های شهرستان های اصفهان با شهرستان های سایر استان ها دانست و گفت: این عامل کار را معلق نگه می دارد و باید فکر جدی در این خصوص صورت گیرد.

حواشی جلسه مجمع نمایندگان

جلسه ای مجمع نمایندگان که قرار بود ساعت ۸ صبح تشکیل شود، به علت تداخل برنامه با برنامه کاری استاندار در شهر اصفهان با تاخیر  ۶ ساعتی با حضور استاندار تشکیل شد.

تعدادی از نمایندگان به همراه نماینده شهرستان های فریدن بزرگ با تاخیری که در زمان جلسه ایجاد شد به بازدید از مناطق فریدن بزرگ پرداختند که ابتدا از شهرک صنعتی غیر فعال شهرستان فریدن بازدید کردند، سپس نمایندگان با حضور در شهرستان چادگان در حلقه ای معترضان به وضعیت منابع طبیعی قرار گرفتند و شنوای صحبت های این معترضان شدند.

بازدید و لمس کردن مشکلات فریدن از نزدیک باعث شد تا حجت الاسلام موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز به وضعیت موجود در این مناطق واکنش نشان دهد و از مسئولان رده بالای استانی خواستار توجه بیشتر به این مناطق شود.

تعدادی از کشاورزان و جوانان فریدنی که از آمدن استاندار اطلاع پیدا کرده بودند، پشت درهای فرمانداری تجمع کرده و خواستار رسیدگی استاندار به مشکلات خود شدند و کم توجهی و تصمیم های سیاسی اتخاذ شده از سوی مسئولان استان را عامل عدم پیشرفت این شهرستان دانستند.

برخی از نمایندگان شنوای صحبت معترضان بودند که از بیکاری و نبود عدالت در شهرستان فریاد می زدند و نبود تعصب بین برخی مسئولان شهرستان برای حل مشکلات و سیاست زدگی را از دیگر عوامل عقب ماندگی این شهرستان عنوان کردند.

انتهای پیام/ع

نویسنده

نوشته شده توسط کوچک نمائی در اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۶

جناب استاندار!
سلام
کدام بزرگنمایی؟۱

-اینکه رسما قول دادید پروژه آبرسانی خرداد ۱۳۹۵ کلنگ بخورد و هنوز سرانجامش معلوم نیست بزرگنمایی است؟
-اینکه کماکان بر دریای آب هستیم و آب نیتراته و با دستگاه می نوشیم بزرگنمایی است؟
-اینکه در بزرگترین استان صنعتی کشور ،شهرستان فریدن سه شهرستان از آن منشعب شده و هنوز یک واحدصنعتی نیم بند هم ندارد،بزرگنمایی است؟
-اینکه پتانسیل سیمان نسوز دارد و اجازه نمی دهند بزرگنمایی است؟
-اینکه یک واحد صنایع تبدیلی نداریم بزرگنمایی است؟
-اینکه با دلارهای ارزان و سرمایه گذاری دولتی شهرستانهای استان صنعتی شد و اکنون می فرمائید دولت دیگر سرمایه گذاری نمیکند بزرگنمایی است؟
-اینکه فریدن وقتی به نفعش است جزء حوزه آبریز زاینده رود محسوب نمیشود و وقتی به ضررش است محسوب می شود بزرگنمایی است؟
-کم شدن مرتب جمعیت در سرشماری ها و سیل مهاجرت بزرگنمایی است؟
-اینکه نزدیک یک قرن است که فرمانداری داریم و باید حسرت اشتغال و پیشرفت و توسعه و امکانات شهرستانهای تازه تاسیس لرستان و چهارمحال را بخوریم بزرگنمایی است؟
-اینکه فریدن شده آزمایشگاه و دوره کارورزی مدیران نابلد و تازه وارد بزرگنمایی است؟
و و و…

البته می دانیم که منظور شما بزرگنمایی مشکلات دیگر به غیر از فریدن است چرا که خود به خوبی به بزرگی مشکلات شهرستان مظلوم فریدن واقفید و از عادی جلوه دادن مشکلات برای ساکت کردن مردم می پرهیزید.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها