• کدخبر: 58717
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۱۲ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۲۲
  • چاپ خبــر
روی موج انتخابات؛

انتخابات شوراءهای شهرتان را جدی بگیرید!!

با توجه به عقب ماندگی تاریخی اقتصادی فریدن، شایسته است کسانی بر صندلی های شورای اسلامی شهر تکیه بزنند که دارای ویژگی های: تعهد،تقوا،شجاعت،نوآوری،خلاقیت،دارای کارنامه روشن و موفق در گذشته،خداترسی،مردم دوستی(دلسوزی از مغز استخوان برای مردم)، تخصص در امور اقتصاد شهری،عمرانی،اجتماعی،فرهنگی و… باشند تا بتوانند از راه های مختلف وتعامل محور و خلاقانه جذب سرمایه گذار نمایند و فکری به حال ایجاد ساز وکارهای لازم جهت تامین درآمد پایدار و مستمر برای شهر و شهرداری نمایند.

به گزارش دیار اقوام، ارزش و اهمیت روزافزون نقش مردم در اداره ی جوامع و رشد نظام مردم سالاری دینی موجب توجه به ایده ی جلب مشارکت، تعاون و همکاری مردم در امور شده است.
در جمهوری اسلامی همواره فکر واجد حق بودن مردم در دخالت در اموری که مربوط به زندگی آنها است، مورد توجه همگان قرار گرفته است.
در فریدن به لحاظ وجود ساختار سیاسی انتقادگریز و بعضاً مسئولان غیرمردمی در طول سابقه زیاد نزدیک به یک قرن ایجاد تشکیلات اداری، در بیشتر موارد بهای چندانی به نقش مردم داده نشده است؛ بنابراین مشارکت واقعی و اثربخش مردم در امور محلی نیز معمولا وجود نداشته یا کمرنگ بوده است.
طبق قانون اساسی و قانون شوراهای اسلامی، نقش اصلی در مدیریت شهری بر عهده شوراهای اسلامی شهر که نمایندگانش از طرف مردم انتخاب شده اند و تعیین کننده شهردار می باشند گذاشته شده است.
همه برنامه ها و تصمیم گیری های شهرداری باید با هماهنگی و نظارت این شوراها انجام پذیرد.
طبق قانون، شورای شهر به منظور پیشبرد برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و دیگر امور رفاهی با همکاری مردم و نظارت بر امور شهر تشکیل می شود.
اصلی ترین نهادی که شورای شهر برآن تأثیر گذاشته و از طریق آن سعی در پیشبرد برنامه های مدیریت شهری دارند، شهرداری ها هستند.
قوانین و مقررات شهرداری ها در چارچوب مصوبه شورای شهر چهره قانونی به خود می گیرد و این قوانین از سوی شوراء به شهرداری ها ابلاغ می شود و شهرداری ها آنچه را که اعضای شورای شهر تصویب می کنند، باید به اجرا گذارند.
شورا از طریق سه فعالیت: انتخاب شهردار، تصویب برخی از امور شهرداری و نظارت بر امور شهرداری، بر مدیریت شهری تأثیر می گذارد.
وظیفه اصلی و مهم شورای اسلامی شهر، در جریان صحیح و درست قرار دادن امور شهری است.
همه ساکنین شهر از خدمات شهرداری برخوردارند و بسیاری از قوانین و آئین نامه ها حدود اختیارات شهرداری را مشخص نموده اند.
شورای اسلامی شهر در واقع مرجع تصمیم گیری و وضع مقررات شهری است و شهردار مامور اجرای صحیح آن مقررات است.
شرح وظایف شوراهای اسلامی شهر به صورت سیاست گذاری، قانون گذاری، برنامه ریزی و نظارت؛ امور سازمانی و تشکیلاتی و امور فنی و قراردادی و خدماتی است.
قوانین و مقررات موجود شهری، زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی و توانمندی مالی مدیریت شهری از جمله عوامل موثر بر عدم تاثیرگذاری شوراها بر مدیریت شهری هستند.
شوراهای اسلامی شهر به عنوان یک سیستم بازسازمانی در نظرگرفته شده اند که دارای چهار نوع فعالیت به شرح فعالیتهای درون سازمانی، میان سازمانی، برون سازمانی و فعالیتهای فردی هستند و مدل ارایه شده در واقع تناسب بهینه بین این فعالیتها است که رضایت ذینفعان را حداکثر می کند.
ترقی و پیشرفت شوراها به عنوان یک ابزار توسعه اقتصادی تاثیر زیادی دارد.
با توجه به عقب ماندگی تاریخی اقتصادی فریدن، شایسته و بایسته است که مردم عزیز و هوشمند فریدن افرادی را بر کرسی های شورای شهر بنشانند که بتوانند وظایف زیر را به نحو احسن و به بهترین شکل جامه ی عمل بپوشانند.

 

همانطور که اشاره شد در یک تقسیم بندی وظایف شورای شهر در سه حوزه قابل تصور است:

۱- نظارت بر مدیریت شهری که شامل موارد زیر است:

-نظارت بر عملکرد مالی شهرداری
-نظارت بر عملکرد اجرایی و پروژه های شهرداری
-نظارت بر روند استخدام افراد در شهرداری
-نظارت بر تصویب طرحها و پروژه های توسعه شهری
-نظارت بر سایر کارکنان شهرداری در انجام درست وظایف
-نظارت بر سازمانها و بخشهای وابسته مثل بهشت زهرا،
-نظارت بر روند ارایه خدمات شهری مانند جمع آوری زباله، ارایه مجوز و پروانه
-نظارت بر حفظ کاربری اراضی شهری و ممانعت از تخلف
-نظارت بر روند حل اختلاف شهروندان با شهرداری
-نظارت بر حسن انجام قوانین مصوب در شورا
۲- انتخاب شهردار:
شورای شهر باید افراد شایسته،نوآور،بن بست شکن و خلاق و متخصص را به دور از گرایشات سیاسی انتخاب کنند.

شورای شهر باید با بررسی سوابق اجرای افراد زمینه را برای انتخاب شهردار باتجربه فراهم کنند.برای شورای شهر مهم این است که مقامات اجرایی و مردم نیز از انتخاب شهردار راضی باشند.شورای شهر باید در انتخاب شهردار به میزان تخصص فرد توجه نمایند. شورای شهر برای مدیریت شهری به افراد با فکر و ایده های جدید تمایل و گرایش داشته باشد.
۳- تصویب امورشهرداری که موارد ذیل را در بر می گیرد:
-تدوین قوانین در زمینه مدیریت و کاربری اراضی شهر
-تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن
سیاست عمومی دولت
-تاثیرگذاری در مدیریت و توسعه زیرساخت های شهری
-تصویب مقررات لازم جهت اراضی غیرمحضور شهری از نظر بهداشت و آسایش عمومی و عمران و زیبائی شهر

با نگاهی گذرا به پارامترهای بالا باید گفت؛ با توجه به عقب ماندگی تاریخی اقتصادی فریدن، شایسته است کسانی بر صندلی های شورای اسلامی شهر تکیه بزنند که دارای ویژگی های: تعهد،تقوا،شجاعت،نوآوری،خلاقیت،دارای کارنامه روشن و موفق در گذشته،خداترسی،مردم دوستی(دلسوزی از مغز استخوان برای مردم)، تخصص در امور اقتصاد شهری،عمرانی،اجتماعی،فرهنگی و… باشند تا بتوانند از راه های مختلف وتعامل محور و خلاقانه جذب سرمایه گذار نمایند و فکری به حال ایجاد ساز وکارهای لازم جهت تامین درآمد پایدار و مستمر برای شهر و شهرداری نمایند.

 

نویسنده

نوشته شده توسط عالی در اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۶

مقاله علمی خوبی بود.
امیدوارم مردم خطی و جناحی رای ندهند و متعهد ها و متخصصین و دلسوزان را انتخاب کنند.
کسانی را انتخاب کنند که خودشان را وقف مردم کنند و شبانه روز به فکر پیشرفت شهرستان باشند.

نویسنده

نوشته شده توسط نام و نام خاوادگی در اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۶

مگه شما احساس کردی شوخی شده؟

نویسنده

نوشته شده توسط سوتول خور در اردیبهشت ۲۷ام, ۱۳۹۶

این انتخابات که تموم شد ولی شما هم ماشاء الله خیلی فعال بودیا!!! چقدر اخبار انتخاباتی منتشر کردید اصلا سایت داره میترکه از این همه حجم اخبار!!!!!!!! چقدر هم روز به روز بازدیدکنندگان سایت زیاد میشن!!!!!!!!!!! یه شمارشگری برای هر صفحه بذارید تا بدونند که خیلی بازدیدکننده دارید ماشاالله!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها