• کدخبر: 58693
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۱۵ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۱
  • چاپ خبــر
معاون فرماندار فریدن:

طرح تعدیل پروانه چاه های کشاورزی در فریدن باید متوقف شود

بدیع الزمانی گفت: ابتدا لازم است با افرادی که اضافه برداشت دارند و غیر قانونی است، توسط ادارات ذیربط و مسئولان برخورد شود، نه اینکه بیایم همان ابتدا به سراغ راحت ترین و کم دردسرترین راهکار برویم.

به گزارش دیار اقوام، جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان فریدن با حضور معاون فرماندار فریدن، بخشداران ، شهرداران و دیگر اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان فریدن روز گذشته در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

معاون فرماندار در این جلسه با اشاره به طرح تعدیل و کاهش پروانه چاه های کشاورزی از سوی شرکت آب منطقه ای، گفت: کشاورزان فریدنی به خاطر شرایط اقلیمی شهرستان فقط چهار ماه از سال را برداشت آب دارند و این طرح باعث نارضایتی کشاورزان شده که باید تا آماده شدن زیر ساخت های لازم این طرح متوقف شود.

صفر بدیع الزمانی ادامه داد: ابتدا لازم است با افرادی که اضافه برداشت دارند و غیر قانونی است، توسط ادارات ذیربط و مسئولان برخورد شود، نه اینکه بیایم همان ابتدا به سراغ راحت ترین و کم دردسرترین راهکار برویم.

بدیع الزمانی به پیگیری صورت گرفته در خصوص تامین آب شرب فریدن از منابع پایدار اشاره کرد و افزود: امور و آب فاضلاب شهری و روستایی جهت تامین آب از منابع پایدار با توجه به مکاتبات صورت گرفته و پیگیری های انجام شده توجه بیشتری داشته باشند.

مخاطرات و تهدیدات در شهرستان فریدن

دبیر مدیریت بحران فرمانداری در این جلسه به ارائه گزارشی از روند تشکیل جلسات دبیرخانه مدیریت بحران شهرستان فریدن در سال ۱۳۹۵ پرداخت، تاکید کرد: شورای مدیریت بحران فریدن یکی از فعال ترین شورای استان اصفهان بود که بیشترین جلسات را به صورت منظم و پیوسته تشکیل داده است.

بهرامی در ادامه عمده مخاطرات و تهدیدات شهرستان در حوزه مدیریت بحران را به ترتیب و  شرح ذیل ارائه کرد:

۱- بیماریهای دامی (تب برفکی در شش ماهه اول – آنفلوانزای فوق حاد در شش ماهه دوم )
۲- آلودگی منابع آبهای زیر زمینی (در روستاها ) و کاهش منابع آب (شهرهای داران و دامنه )
۳- حوادث جاده ای (کمربند شمالی داران )- ۱۵ نفر متوفی در سال ۹۵ به ثبت رسیده است.
۴- خسارتهای بارندگی (در سطح روستاها)
۵- سرمازدگی محصولات (اردیبهشت ماه ) خشکسالی

۶- حریق مراتع
۷- اپیدمی (بیماری هپاتیت A)کارگران فصلی (۷۰ مورد بستری در بیمارستان شهید رجایی داران و الزهرای اصفهان )

گزارش جدید از بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در فریدن

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فریدن در ادامه این جلسه به شیوع بیماری آنفلونزای پرندگان در فریدن اشاره کرد و گفت: بیماری آنفلونزای پرندگان اولین بار بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در شهرستان مشاهده شد که تعداد ۶ کانون روستای و یک کانون شهری درگیر این بیماری بودند.

اسماعیل کیماسی ادامه داد: عملیات پاکسازی و معدوم سازی توسط اکیپ های دامپزشکی آغاز و حدود ۷ هزار ۵۰۰ قطعه پرنده معدوم شدند که با مساعدت اداره کل دامپزشکی استان پرداخت خسارت به دامداران و اهالی روستاها شروع شد و هم اکنون نیز ادامه دارد.

کیماسی به موج جدید این بیماری در فریدن در سال جدید اشاره کرد و افزود: گزارش های از این بیماری در بخش زنده رود شهرستان فریدن به ما رسید که اکیپ های دامپزشکی در تاریخ ۹ و ۱۰ فروردین اقدام به معدوم و پاکسازی در روستای نهرخلج پرداختند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فریدن با بیان اینکه در قسمتی از مزارع شهر دامنه عامل بیماری شاربن وجود دارد، عنوان کرد: از مسئولان درخواست داریم ضمن آگاه سازی مردم، تابلوی چرای دام ممنوع را نیز در این قسمت نصب کنند.

۴ روستای فریدن به دستگاه نیترات زدا مجهز شد

رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان فریدن در این جلسه از نصب ۴ دستگاه حذف نیترات زدا به صورت نقطه ای خبر داد و گفت: از امور برق درخواست داریم در زمینه برق رسانی به این دستگاه ها در روستاها مساعدت لازم مبذول نماید تا در اولین فرصت امکان بهره برداری برای ساکنان روستاها فراهم شود.

رحیمی در ادامه گزارش خود، افزود: مطالعات مجتمع های آب روستاها در سه نقطه از شهرستان در حال اجراست و همچنین در سال گذشته آب شرب روستای چهلخانه با اقدامات صورت گرفته تامین شد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری شهرستان نیز به بیان اولویت های این اداره پرداخت و بیان کرد: اولویت اول ما در خصوص طرح آب رسانی از منابع پایدار است که در حال پیگیری هستیم و همکاری های لازم با پیمانکار طرح در حال انجام است که اعتبار منظور شده برای این طرح حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: اولویت بعدی و برنامه میان مدت حفر چاه آهکی در داران و دامنه است که با همکاری های صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای درحال طی مراحل مقدماتی است و برنامه کوتاه مدت نیز حفر ۲ حلقه چاه است که درصورت وصول نتیجه ، در فصول گرم سال جبران خواهد شد.

تخریب  ۸ منزل مسکونی در بارش های اخیر به طور کامل در فریدن

رئیس بنیاد مسکن شهرستان فریدن نیز در این جلسه به فرونشست های شهر دامنه اشاره کرد و گفت: ۸۰ نفر از افرادی که منازل آنها در زون خطر واقع شده با پیگیری ها و تخصیص اعتبار توانستند از تسهیلات کم بهره استفاده کنند اما بقیه شهروندان که در این قسمت واقع شدند از تسهیلات استفاده نکرده و همین برای آنها مشکلاتی ایجاد کرده است.

علی اصغری با بیان اینکه بارش های آخر سال و اوایل بهار تخریب منازل مسکونی را به دنبال داشته است، بیان کرد: تعداد ۱۵۸ منزل مسکونی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد دچار تخریب شدند که ۸ منزل به صورت کامل تخریب شده است،

نارضایتی کشاورزان فریدنی از بیمه کشاورزی

رئیس جهاد کشاورزی با انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبارات مدیریت بحران به شهرستان، گفت:  در سال گذشته اعتبارات مدیریت بحران در شهرستان های همجوار تخصیص مطلوبی داشته و این درحالی است که در شهرستان فریدن رقمی منظور نشد .

وی در ادامه گزارشی از عملکرد صندوق بیمه کشاورزی به شرح ذیل ارائه نمود:

سال سطح زیر کشت محصولات زراعی غرامت پرداخت شده سطح زیر کشت محصولات باغی غرامت پرداخت شده
۹۴ ۵۷۰هکتار ۸۵۰میلیون تومان ۱۵۰ هکتار ۳۹ میلیون تومان
۹۵ ۴۷۰ هکتار تاکنون ۲۰درصد غرامت ها پرداخت شده ۲۶۵هکتار تاکنون ۲۰درصد غرامت ها پرداخت شده

رستمی در تشریح و تفسیر جدول فوق گفت : متاسفانه بیمه زراعت نسبت به سال قبل ۱۰۰ هکتار کاهش نشان می دهد، پرداخت غرامت نیز درحدود ۲۰درصد بوده که نارضایتی کشاورزان وبیمه گذاران را درپی داشته است .

آغاز رگبارهای بهاری در فریدن از دهه دوم و سوم اردیبهشت ماه

در این جلسه گزارشی توسط نوروز ملکی رئیس اداره هواشناسی فریدن از بارش ها در سال زراعی جاری داده شد که جدول آن را در ادامه مشاهده می کنید؛

ماه مهر آبان آذر دی بهمن اسفند فروردین مجموع بارش ها تاکنون مجموع بارش ها در سال گذشته تا این تاریخ
میزان بارش ۰ ۱۵/۳ ۸۶ ۷۶ ۵۵/۳ ۲۲/۱ ۳۸/۳ ۳۰۶ ۲۷۳

ملکی بیان کرد: بارش ها نسبت به سال گذشته رشد ۱۱ درصدی داشته ، پیش بینی ها هم حکایت از فعال شدن پدیده رگبارهای بهاری از دهه دوم وسوم اردیبهشت دارد.

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها