• کدخبر: 58409
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۰۶ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۱۰
  • چاپ خبــر
سفری به یادماندنی را تجربه کنید:

شهر چهار طبقه ایران تا طبیعت دل ربای موغان/ تصاویر

روستای موغان، از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدن تقریبا در فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز شهرستان قرار دارد و اکثر اهالی آن به زبان ترکی تکلم می کنند، این سرزمین تاریخی با کشف دست کنده های تاریخی چهار طبقه در عمق ۲۰ متری، امروزه در کانون توجهات مسافران نوروزی شهرستان قرار گرفته است.

به گزارش دیار اقوام، فریدن سرزمینی است که طبق اسناد میراث فرهنگی تاریخش به بیش از هفت هزار سال می رسد، این سرزمینی باستانی همواره دارای یادگاری های تاریخی است که با معرفی آنها می توان علاقمندان به تاریخ ایران کهن را به سرزمین افسانه های باستان دعوت کرد.

دیار فریدن از شهر و آبادی های تشکیل شده است که هر کدام از آنها تاریخی را با خود یدک می کشد، در این گزارش می خواهیم از روستای سخن به گوییم که طبق گفته ای کارشناسان میراث در مسیر شوش به آپادانا بوده که یکی از تور لیدرهای فریدنی در این روستا عنوان کرد، محل عبور کاروان ها از کوه آق داش(کوه سنگ سفید) که در نزدیکی این روستا قرار دارد نشانه ای از این مسیر است.

روستای موغان، از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدن تقریبا در فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز شهرستان قرار دارد و اکثر اهالی آن به زبان ترکی تکلم می کنند، این سرزمین تاریخی با کشف دست کنده های تاریخی چهار طبقه در عمق ۲۰ متری، این روزها در کانون توجهات مسافران نوروزی شهرستان قرار گرفته است.

قدمت این دست کنده ها طبق گفته رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدن تقریبا به بیش از ۵۰۰ سال می رسد که باستان شناسان پس از بررسی و کاوش  توانستند این اثر بی بدیل و بی نظیر را کشف کنند، هر چند برخی قدمت طبقات یک و دو را به دوره های هخامنشی نسبت می دهند.

شهر زیرزمینی موغان که امروزه پذیرای مهمانان ایام نوروز است در عمق ۲۰ متری زمین در زیر تپه باستانی روستا، در وسط آبادی قرار گرفته، این شهر زیرزمینی دارای ۹ ورودی است، که از این تعداد فقط تنها پنج ورودی باز شده است.

ورودی که برای مسافران نوروز در نظر گرفته شده است از طبقه دوم شروع می شود، از پله های ورودی که پایین می رویم تاریکی چشم ها را کمی به خود مشغول می کند، اما نه به آن اندازه که راهروی دهانه باریک سمت چپ را نبینیم، اینجا راه، کمی مار پیچ می شود اما با ورود به راهرو طبقه دوم محیط روشن تر است.

داخل راهرو طبقه دوم که می شویم آخوره ها، چپی و راستی ها را مشاهده خواهیم کرد  که هنوز بر پیکر آنها جای تیشه آدمی ها باقی است، وسط راهرو چاه عمیق وجود دارد که نشان از تامین آب شرب ساکنان این طبقه برای خود و احشامشان دارد.

وسط راهرو طبقه دوم پلکانی است که ما را به طبقه سوم راهنمایی می کند، در میان این راهرو تهویه هوای قرار گرفته که نشان از معماران چیره دست آن زمان دارد، طبقه گفته راهنمای گردشگران از این نوع تهویه ها، ۱۲ تای دیگر در این شهر زیر زمینی وجود دارد.

اتاقکی تاریکی در سمت راست انتهای سالن طبقه دوم قرار گرفته که وقتی وارد آن می شویم، در انتهای اتاق سوراخی را مشاهده می کنیم که به گفته ای راهنمای گردشگران با دست کنده های که در مجاورت آنها وجود دارد در ارتباط است.

کمی خم می شویم تا پلکانی که ما را به طبقه سوم می رساند را رد کنیم، با گذر از این پلکان شاهد، آثار تیشه های هستیم که بر پیکرهای این راهرو تنگ و باریک خورده است با گذر از این راهرو طبقه سوم را مشاهده می کنیم که سقفش نسبت به دیگر طبقات فرق می کند و محکم تر از سقف دیگر طبقات است، انتهای این طبقه ۲۰ متری، یک چاه آب وجود دارد و همچنین جای برای نگه داری سلاح و عدوات جنگی که در دیوار این طبقه تعبیه شده، دیده می شود.

پلکان را برای رسیدن به طبقه اول باز می گردیم، انتهای راهرور طبقه دوم که نسبت به دیگر طبقات بسیار بزرگتر است، پله های کوچکی است که ما را به طبقه اول راهنمایی می کند، در این طبقه شاهد یکی دیگر از ورودی های ۹ گانه این شهر زیر زمینی هستیم و سپس با گذر از ورودی جایگاهی برای استراحت مشاهده می شود که نمایان گر استراحتگاه ساکنان این شهر است.

معماری این طبقه نیز شباهتی به دیگر طبقات دارد اما اتاقک های چپ و راست آن کمی بیشتر است نسبت به دیگر طبقات و در وسط این طبقه راهروی وجود دارد که ما را به طبقه چهارم راهنمایی می کند.

براتی راهنمای گردشگران در این روستا، خبر از کشف طبقه پنجم این مجوعه بی بدیل در فریدن را  به گردشگران می دهد که بعد از تعطیلات اقدام به بازگشایی آن خواهند کرد.

 این شهر زیر زمینی که مساحت بیش از ۳۰۰۰ متر را به خود اختصاص داده در گذشته به جهت مقابله با طبیعت و همچنین هجوم دشمنان و حمله حیوانات درنده بوده ساخته شده است و آدمی در آن روزگار گذارنده و با توجه به وضعیت اقلیمی شهرستان فریدن که در فصل زمستان بسیار سرد می شود، وجود این دست کندها برای حفظ جان مالکان دست کندها و احشام آن‌ها ضروری بوده است.

ویژگی های دیگر این شهر زیرزمنی، تابستان خنک و زمستان گرم آن است.

مسافران نوروزی به موغان باید بدانند که با سفر به این روستا فقط نظارگر شهر زیر زمینی نخواهند بود بلکه مناظر طبیعی و دل ربای این روستا روز خوشی را برای آنها رقم خواهد زد، که بدون شک این سفر باعث می شود یکی از مقصدهای همیشگی سفرهایشان روستای موغان در شهرستان فریدن باشد.

مجاورت موغان با رودخانه پلاسجان مناظر زیبای را با این رودخانه خروشان به مهمانان خود هدیه می دهد، این رودخانه یکی از شاهرگ های زاینده رود است و نوای شر شر آب این رودخانه نوازنده زندگی برای تمام مردم استان اصفهان است.

مسافران نوروزی می توانند با اقامت در خانه بوم گردی این روستا، شبی پر از ستاره را در بهار و تابستان این روستا را تجربه کنند و صدای حیات وحش را زنده از دیار اقوام بشنوند.

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها