• کدخبر: 58029
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۳۲ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
  • چاپ خبــر
جلسه شورای اداری شهرستان فریدن:

تامین اعتبار پروژه آبرسانی از چشمه لنگان مهم تر از کلنگ زنی است

سامانه انتقال آب از چشمه لنگان قرار است، دو شهر داران، دامنه و ۲۸ روستای فریدن، شهر بوئین و میاندشت، افوس و ۴۲ روستا شهرستان بوئین، شهر برف انبار، فریدونشهر و ۸ روستای این شهرستان و شهر چادگان، رزوه و ۲۰ روستای دیگر در شهرستان چادگان را پوشش بدهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری دیار اقوام، آخرین جلسه شورای اداری شهرستان فریدن در سال ۹۵ با حضور اعضای شورای اداری این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری این منطقه امروز برگزار شد.

محوریت این جلسه به مانند چند جلسه اخیر بحث تامین آب شرب منطقه فریدن از چشمه لنگان شهرستان فریدونشهر بود، ابتدای این جلسه مشاوره طرح پروژه آبرسانی، در خصوص این پروژه صحبت کرد.

علیرضا راد با بیان اینکه مطالعات طرح آبرسانی از چشمه لنگان دو سال است که آغاز شده، گفت: طول کشیدن ارائه طرح و فاز مطالعاتی به دلیل اضافه شدن شهرستان های دیگر به این پروژه بود.

وی ادامه داد: ابتدا تصمیم بر این بود که پروژه آبرسانی فقط برای شهرستان فریدن اجرای شود اما شهرستان های فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت در ادامه اضافه شدند و این باعث شد که فاز مطالعاتی پروژه طول بکشد.

راد افزود: سامانه انتقال آب از چشمه لنگان قرار است، دو شهر داران، دامنه و ۲۸ روستای فریدن، شهر بوئین و میاندشت، افوس و ۴۲ روستا شهرستان بوئین، شهر برف انبار، فریدونشهر و ۸ روستای این شهرستان و شهر چادگان، رزوه و ۲۰ روستای دیگر در شهرستان چادگان را پوشش بدهد.

این مشاور اجرای طرح، نیاز آبی مناطق تحت پوشش این سامانه آبرسانی را که مورد تصویب قرار گرفته است را ۱۰ میلیون متر مکعب بیان کرد و گفت: مصوب شده است که ۶٫۵ میلیون متر مکعب از این نیاز آبی توسط پروژه آبرسانی و مابقی توسط آب موجود در منطقه تامین شود.

ادامه این جلسه، امام جمعه شهر داران با اشاره به صحبت های مشاور طرح، بیان کرد: از حوزه زاینده رود فقط ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب برای استان خوزستان می رود و ۲۰۰ میلیون مترمکعب نیز از چشمه لنگان بازگشت داده می شود یعنی اینکه تقریبا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در منطقه موجود است و مردم این چهار شهرستان فقط ۶ میلیون متر مکعب از آن را احتیاج دارند.

حجت الاسلام سیاوشی با بیان اینکه از این ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب، حداقل یک درصد آن حق این مردم است، تصریح کرد: طبق وعده که استاندار دادند باید این پروژه عملیاتی شود و این کار به راحتی قابل حل است و باید نگذاشت اوضاع در شهرستان بحرانی شود، که مردم بخواهند به گونه ای دیگر عمل کنند.

وی مطالبه مردم را فقط منوط به کلنگ زنی این پروژه ندانست و تاکید کرد: مردم درخواست دارند علاوه برآنکه تخصیص نیاز آبی شهرستان قطعی می شود، اعتبار این پروژه نیز جزء اعتبارات پروژه های ملی در نظر گرفته و ردیف برای آن تعیین شود.

امام جمعه داران افزود: در این شهرستان پروژه های بسیاری کلنگ زنی شده ولی چون بودجه آن تامین نشده،  همین طور رها شدند و امروز شاهد پروژه های ناتمام در منطقه هستیم بنابراین باید برای این پروژه آقای استاندار و دیگر مسئولان نگاه وِیژه ای داشته باشند.

وی در ادامه به این موضوع که می گویند باید مجوز میزان خروجی آب از چاه های کشاورزان در منطقه نصف شود، اعتراض کرد و گفت: مردم این منطقه به غیر از کشاورزی شغل دیگری ندارند بنابراین ابتدا باید مسائل آبی را مدیریت کرد.

امام جمعه شهر داران ادامه داد: ابتدا آقایان بیایند ۴۰۰ میلیون مترمکعب که از حوزه آبریزه زاینده رود خارج می شود را مدیریت کنند و سپس آبی که به ۸ هزار کارخانه در سطح استان می رود، اولویت های بعدی با پلمپ های چاه های غیر مجاز هست سپس به فکر نصف کردن آب مصرفی کشاورزان این منطقه باشند.

فرماندار شهرستان فریدن در ادامه جلسه شورای اداری با بیان اینکه ما در مسئله آب دو موضوع را پیگیر شدیم، اظهار کرد: موضوع اول تخصیص آب مورد نیاز شهرستان فریدن بود که بسیار از این امر انجام شده و موضوع دوم تامین اعتبار و بودجه بوده که این نیز با پیگیری ها که بوده، امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم.

کمال رضایت با اشاره به جلسات اخیری که با ادارات آب و فاضلاب شهری و روستایی گرفته شده، تاکید کرد: مصوب شد که در یک کار جهادی ادارات مورد نظر کارهای خود را متناسب با پروژه آغاز کنند تا با عملیاتی شدن پروژه آبرسانی مشکل در این خصوص در شهرها و روستاها نداشته باشیم.

وی در ادامه با انتقاد از مسئولان و رسانه ها در کشور، بیان کرد:  یکی از بهترین حکومت های حال حاضر در جهان، نظام جمهوری اسلامی ایران است اما به علت اینکه ما نتوانستیم دستاوردهای آن را معرفی کنیم برخی خیال می کنند جاهای دیگر بهشت است.

رضایت ادامه داد: این حکومت، حکومت ولایت مطلقه فقیه است و هیچ قابل مقایسه نیست با دیگر حکومت ها و پایه های آن از همان ابتدا بر روی انتخاب های مردم  و ترویج  علم و دانش قرار گرفت.

وی در بخش دیگر از صحبت های خود به امنیت که بعد از انقلاب به وجود آمده اشاره کرد و افزود: امروز امنیتی که در کشور وجود دارد، هیچ کجای جهان شاهد آن نیستید ولی ما کوتاهی می کنیم و آن را نشر نمی دهیم اما تا دلتان می خواهد در این شبکه های مجازی خبرهای کذایی از این و آن می بینیم و یا آرزوی کشورهای دیگر را داریم.

بدیع الزمانی معاون فرماندار فریدن نیز در این جلسه به مصوبه ای که مقرر شده بود، پروژه آبرسانی در اوایل سال ۹۵ اجرای شود، اشاره کرد و گفت: جلسه که این اواخر در استانداری با حضور معاون عمرانی استاندار و فرماندار فریدن برگزار شد، وعده کلنگ پروژه آبرسانی در روزهای آینده داده شد.

در جلسه شورای اداری، خزایی رئیس اداره بهداشت و درمان شهرستان فریدن نیز گزارش کار مفصلی در راستای نظام سلامت در منطقه ارائه داد که از پروژه های میلیاردی این حوزه تا کارهای آموزشی در آن گنجانده شده بود که تصاویر از این گزارش را در ادامه شاهد خواهید بود.

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها