• کدخبر: 57862
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۵۳ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۸
  • چاپ خبــر
روستای گردشگری فریدن را بهتر بشناسید؛

قوهک سرزمین قنات ها/ تصاویر

شهرستان فریدنی یکی از مناطق استان اصفهان است که با داشتن تاریخ و قدمت چند هزار ساله و جاذبه های طبیعی مستعد برای استفاده از امتیاز صنعت گردشگری در این استان است.

به گزارش دیار اقوام، شهرستان فریدنی یکی از مناطق استان اصفهان است که با داشتن تاریخ و قدمت چند هزار ساله و جاذبه های طبیعی، مستعد برای استفاده از امتیاز صنعت گردشگری در این استان است.
شهرستان فریدن با وجود اینکه یکی از قطب های کشاورزی استان اصفهان نیز هست اما در سال های اخیر به علت مشکلات کم آبی و فروش نرفتن محصولات با مشکلات بسیاری روبرو شده اند اما این منطقه به علت پتانسیل خوبی که در حوزه گردشگری دارد، می تواند با تقویت این حوزه بر گوشه ای از مشکلات فائق آید.
با رشد گردشگری طبیعی در ایران و اقامت گردشگران در روستاها، بدون شک روستاهای فریدن که بافت قدیمی و سنتی آن کم تر تغییر کرده و انسان ها زیاد نتوانسته در آن تغییرات داشته باشد، می تواند یکی از جاذبه های گردشگری در کشور نیز معرفی شوند.
این گزارش می خواهد به معرفی روستای قوهک که در ۳۰ کیلومتری از مرکز شهرستان فریدن قرار دارد بپردازد که مسئولان بخش زنده رود شهرستان فریدن در نظر دارند این روستا را به عنوان یک روستای هدف برای گردشگری معرفی کنند.
در ادامه شاهد گفتگوی خبرنگار این پایگاه خبری با بخشدار بخش زنده رود فریدن، دهیار روستای قوهک و مردم این روستا خواهید بود، همچنین تصاویری از طبیعت بکر این روستا نیز مشاهده خواهید کرد.

قوهک روستای تاریخی و مستعد برای گردشگری است

 

 

بخشدار بخش زنده رود با بیان اینکه امروزه گردشگری در دنیا یکی از صنایع مهم و موثر در تبادلات اجتماعی و فرهنگی بین کشورهاست و ابعاد مختلفی دارد، گفت: به دلیل صنعتی شدن و شهر نشینی جوامع، بسیاری از مردم دنیا به دنبال مناطق با اصالتی هستند که هویت تاریخی، فرهنگی و مردمی خود را حفظ کرده اند.
علیرضا روستایی ادامه داد: بنابراین گردشگری روستایی امروز یکی از انواع گردشگری است که مود توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد و شهرستان فریدن نیز با وجود ۲۸ روستا می تواند یکی از این مناطق باشد.
بخشدار بخش زنده رود با اشاره به تاریخ ۷ هزار ساله و طبیعت بکر شهرستان فریدن، بیان کرد: کشاورزی تنها منبع درآمدی این منطقه است و این روزها روستائیان در این حوزه با مشکلاتی روبرو شدند و این امر ایجاب می کند که به ظرفیت های دیگر فریدن نیز توجه شود.
روستایی در ادامه با بیان اینکه یکی از آسیب های جدی فریدن، مهاجرت جوانان به شهرها به علت بیکاری است، تاکید کرد: اگر نظارت و وحدت رویه در مسئولان ایجاد شود، می توان با استفاده از ظرفیت های به مانند گردشگری از مهاجرت جوانان جلوگیری کرد و حتی مهاجرت معکوس به شهرستان را نیز داشته باشیم.
وی، بخش زنده رود فریدن را به علت وجود طبیعت بکر و آثار تاریخی یکی از مناطق با پتانسیل بالا در راستای توسعه گردشگری منطقه معرفی کرد و افزود: در هفته های گذشته با جلساتی که با روسای برخی از ارگان ها داشتیم مقرر شد روستای قوهک در بخش زنده رود به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شود و دیگر روستاها نیز در کنار آن رشد کنند.
بخشدار با این سخن که ارگان های به مانند میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و چندی دیگر برای توسعه این روستا قول همکاری دادند، اظهار کرد: این روستا به دلیل حفظ ساختار سنتی و قدیمی و ویژگی های منحصر به فرد دیگر که دارد به عنوان روستای هدف معرفی شده است.
در ادامه گزارش با سرپرست دهیاری روستای قوهک به گفتگو نشستیم تا بیشتر با این روستا آشنا شویم.

 

قوهک با وجود جاذبه های گردشگری بسیار، یک روستای استثنایی است


سرپرست دهیاری روستای قوهک با بیان اینکه توجه بیشتر به حوزه گردشگری می تواند باعث توسعه و رونق شهرستان فریدن شود، بیان کرد: روستاها امروزه جایگاه ویژه ای در حوزه گردشگری دارند و روستاهای تاریخی به مانند روستاهای شهرستان فریدن می توانند در اولویت توسعه برای زیر ساخت مورد توجه قرار گیرند.
علیرضا کاویانی ادامه داد: از آنجایی که روستای قوهک از توابع بخش زنده رود فریدن دارای طبیعت بکر، پیشنیه کهن، بافت سنتی و تاریخی است، می تواند به عنوان یک روستای گردشگری با قابلیت های بسیار بالا در طرح های بوم گردی شناخته سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی شود.
وی در ادامه به معرفی ظرفیت های موجود در این روستا پرداخت و تاکید کرد: روستای قوهک با وجود خانه های قدیمی که بافت سنتی آن نسبت به روستاهای دیگر منطقه کم تر شامل تغییرات بوده می تواند در طرح خانه های بوم گردی یک گام از دیگر روستاهای منطقه جلوتر باشد.
کاویانی از وجود دست کنده های چند صد ساله در این روستا خبر داد و بیان کرد: بیش از ده ها دست کنده در این روستا موجود است که هم اکنون به کمک کارشناسان میراث فرهنگی در حال بازگشایی و ترمیم هستیم که می توانیم با معرفی آنها، فریدن را به عنوان «پایتخت شهرهای زیر زمینی» کشور نیز بشناسانیم.
دهیار روستا قوهک در ادامه معرفی ظرفیت های این روستا، گفت: وجود درخت چند صد ساله، رویش گیاهان دارویی، آب گوارای قنات های موجود در این روستا از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این منطقه است.
وی با اشاره به وسعت زیاد این منطقه، تصریح کرد: در آینده با وجود دشت های زیبای بالا دست روستا و برف گیر بودن این منطقه، طرح های به مانند ایجاد پیست اسکی، پیست اسب دوانی، گسترش گیاهان دارویی، پرورش گل محمدی، بهره برداری از گونه گیاهان دارویی به مانند گز و کتیرا، پرورش گل های محمدی، ایجاد استخرهای پرورش ماهی را در دستور کار خود داریم.
کاویانی از اقدامات اولیه برای معرفی روستای هدف گردشگری سخن به میان آورد و اظهار کرد: بعد از جلسه ای که با حضور مدیران برخی ارگان های برگزار کردیم ، قول داده شد طرح هادی این روستا توسط بنیاد مسکن به طرح گردشگری تغییر پیدا کند تا اینگونه اعتبارات مناطق ویژه گردشگری بهره مند شویم.
دهیار قوهک ادامه داد: با طرح مذکور دیگر آسیب جدی به بافت قدیمی روستا وارد نمی شود و مجری اجرای طرح های گردشگری این روستا در جلسه کارگروهی که برگزار شد، میراث فرهنگی و بنیاد مسکن معرفی شدند.
کاویانی از دیگر اقداماتی که برای توسعه زیر ساخت های این روستا در راستای گردشگری انجام شده، خبر داد و بیان کرد: شناسایی خانه قدیمی برای ثبت در طرح بوم گردی، ثبت ملی درخت هشتصد ساله، اصلاح شبکه آبرسانی، شناسایی دست کنده ها، لایروبی قنات های بالادست و کارهای عمرانی از جمله کارهای بوده که برای توسعه زیر ساخت ها انجام شده است.
در ادامه این گزارش به روستای قوهک نیز سفری داشتیم تا از نزدیک طبیعت بکر و زیبای این روستا را مشاهده کنیم، پس از گذشت از روستاهای نهرخلج، گنجه و بادجان به روستای زیبا و تاریخی قوهک رسیدیم.

 

از خانه ها و دست کنده های قدیمی تا قنات های جوشان روستای قوهک

 

 

قوهک روستای است که سمت شرقی آن به دشت وسیع که کشاورزی در آن صورت می گرفت منتهی می شد و در منطقه غربی آن روستای زیبا و کوچک خلج در فاصله ۲ کیلومتریش قرار داشت، شمال و جنوب آن نیز در محاصره تپه های و کوه های پوشیده از برف بود.
وقتی از بلندای تپه ای که در جنوب روستا قرار داشت نگاه می کردیم ، مجموعه ای زیبا از ساختمان های جدید و خانه هایی قدیمی و کاه گلی دیده می شد که بافت قدیمی این روستا خبر از تاریخ و قدمت کهن این منطقه می داد.
در این روستای زیبا با مردمی خوش مرام ، خون گرم  و پارس زیانی آشنا شدیم که هوای گرم تابستانش و سوز سرمای زمستانش را عادت کرده بودند و در یکی از روزهای زمستانی، ما را با چای لب سوز خود پذیرا شدند.
پیرمردهای باصفا و خوش سخن در اطراف ما، خبر از کوچ جوانترها می دادند که به دلیل نبود کار و شغل مناسب روستا را رها کرده و شهرنشین شده بودند.
با عبور از کوچه های این روستا در کنار یک خانه قدیمی با درخت گردویی هشتصد ساله دیدار کردیم که جزء ثبت های ملی به شمار می آمد، درختی که آتش روزگار هم نتوانسته بود او را از پا در بیاورد و پیرمردها، همدم این درخت کهن از سایه بی منتش و از پرباریش در تابستان برایمان سخن می گفتند.
جوب های فراوان این روستا خبر از قنات ها و چشمه های فراوان آن داشت که در جنوب روستا قرار گرفته بودند و ما راهی شدیم تا با نوشیدن از آب گوارای این قنات ها و چشمه ها لذت این سفر را دو چندان کنیم.
با حرکت به سمت جنوب روستا شاهد دست کنده ای بودیم که میراث فرهنگی اقدام به بازگشایی آن کرده بود اما پیرمردها خبر از دست کنده های بیشتری می دادند که هنوز درب آنها بسته مانده بود.
سفر ما با دعوت پیرمرد و پیرزن روستای به خانه قدیمی شان باعث شد تا با گوشه ای از تاریخ این سرزمین آشنا شویم، پیرمرد و پیر زن روستای چنان با محبت پذیرای ما شدند که هیچ گاه احساس نکردیم در خانه روستای با صفا غریبه ایم!!
با خداحافظی از صاحبان خانه قدیمی روستا، راهی دشتی بکر و طبیعت بی نظیر شدیم که کمی از خانه باغ ها در بالادست روستا فاصله داشت سپس در کنار یکی از قنات های که در این دشت وجود داشت نشستیم و دو کف دستمان را با آب گوارا پر کردیم که لذت نوشیدنش هیچ گاه فراموشمان نمی شود.
تابلوی نقاشی خداوندگار در زمستان چنان زیبا بود که وقتی آدمی آن را با رنگ آمیزی بهارش تصور می کرد، گویا گوشه ای از بهشت را به نظاره می نشست، بهشتی با جویبارهای روان از زیر درختان میوه و آفتابی که به مهر چهره آدمی را نوازش می کرد.
وقتی این نعمات در جلوی دیدگانمان خوش رقصی می کرد، به فکر فرو رفتیم که چگونه می شود اینها را نادیده گرفت و از نعمت خداوندی گذر کرد و در سختی روزگار گذراند؟!

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها