• کدخبر: 57614
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۴۸ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
  • چاپ خبــر
در برنامه «به اضافه مستند» مطرح شد :

تهدید مستند ساز فریدنی به دلیل بیان مشکلات کشاورزان

هفتمین قسمت «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «زخم‌های رو باز» روی آنتن شبکه مستند رفت.

به گزارش دیار اقوام، این برنامه که با حضور اکبر ترکی نماینده ی مجلس و محسن علیدادی کارگردان مستند پخش شد  به بررسی بحران کشاورزی در کشور پرداخت.

* علیدادی: ۵۰ درصد آب مصرفی کشاورزی هدر می رود

علیدادی در توضیح موضوع مستندش گفت: این فیلم ما به ظاهر درباره ی آب نیست اما لایه های زیرین آن به ما می گوید که میلیون ها مترمکعب آب در منطقه ی فریدن به هدر می رود. همچنان که در حوزه ی کشاورزی در ساسر کشور این اتفاق رخ می دهد و بیش از ۵۰ درصد آب های زیرزمینی در حوزه ی کشاورزی مصرف می شود که بیش از ۵۰ درصد آن به هدر می رود.

وی ادامه داد: بنده امیدوارم که با این فیلم در درجه ی اول مردم را به خودشان نشان دهم تا اشتباهات خود را اصلاح کنند و در درجه ی دوم مسئولین مردم را ببینند و چاره ای بیاندیشند.

علیدادی در پاسخ به این سوال که چرا مناطق شمالی را در فیلم بررسی نکرده است، گفت:اتفاقاً بنده می خواستم به این موضوع بپردازم ولی دوستان گفتند که فقط درباره ی همان منطقه باشد. هنگامی که بنده در مسیر تحقیقات پیش می رفتم، متوجه شدم که آذربایجان، زنجان، همدان و شهرهای دیگری که به کشت سیب زمینی مشغول هستند، همین مشکل را داشته و هزاران تن سیب زمینی را دور می ریزند.

* اکبر ترکی: این مستند، درد مردم را به تصویر کشید

اکبر ترکی نماینده شهر فریدن در خصوص این مستند که به مشکلات کشاورزی این منطقه می پردازد، گفت: آقای علیدادی با ساخت این مستند، توانست درد این مردم را با زوایای گوناگون به تصویر بکشد. انصافاً بعد از سال ها جای خالی چنین مستندی مخصوصاً برای مناطق دور افتاده و تقریباً مستضعف احساس می شد.

ترکی در خصوص ریشه مشکلات کشاورزی، بیان داشت: فاکتورهای مختلفی در زمینه ی مشکلات کشاورزی دخالت دارد و به همین دلیل نمی توان به راحتی برای این مشکلات چاره اندیشی کرد اما آنچه به راحتی به ذهن می رسد و در این مستند مشهود بود این است که کشاورز با همه ی بضاعت خود و مشکلاتی مثل کمبود آب، هزینه های بالا و… محصولات مورد نظر دولت را تولید می کند اما این مسئولین هستند که باید چاره اندیشی کنند تا هزینه های مردم به ثمر برسد. حال اینکه  ممکن است وظیفه ی این چاره اندیشی بر عهده ی وزارتخانه ها و سازمان های مختلف باشد. اولین متصدی این کار «وزارت جهاد کشاورزی» است که بایستی با سیاست گذاری های مناسب این مشکلات را بر طرف کند.

* اکبر ترکی: اگر سیاست گذاری های صحیح بود که چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد

وی در پاسخ به این سوال که سیاست گذاری ها بخش کشاورزی صحیح بوده است یا خیر، اظهار داشت: اگر این سیاست گذاری های صحیح بود که چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد. باید فکر اساسی صورت گیرد یعنی پس از تولید محصول باید کارهای مناسبی صورت گیرد به عنوان مثال، بسته بندی محصولات، بازاریابی داخلی، صادرات و… اما قبل از تولید محصول هم باید اقداماتی صورت گیرد یعنی مدیریت مازاد محصول داشته باشیم و از قبل میزان مصرف داخلی و خارجی یک محصول مشخص شود تا کشاورزان میزان کشت خود را متناسب با نیاز کشور تنظیم کرده و متحمل ضرر نشوند.

ترکی ادامه داد: همگرایی در بین مسئولین وجود ندارد. شاید که مسئولین صدای ما را شنیده و به گونه ای بخواهند توجیه کنند اما شما در همین مستند مشاهده کردید، در مقابل اشکالاتی که در سال ۹۵-۹۴ اتفاق افتاد، اکثر مسئولین پاسخگو نبوده و یا توجیه کردند. کشاورزان از ما انتظار ندارند که همه ی کارها حل و فصل شود بلکه آنها می خواهند که کارها بر مبنای پایه و اساس باشد تا پس از زحمات بسیار در تولید یک محصول متحمل ضرر نشوند.

وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو سیب زمینی در فریدن حدود ۴۰۰-۳۰۰ تومان است اما در میدان تره بار و مغازه ها تهران اختلاف قیمت زیادی را با منطقه ی تولیدی مشاهده می کنیم و این در حالی است که کشت هر کیلو سیب زمینی به صورت مکانیزه حدود ۵۰۰-۴۰۰ هزینه دارد.

در ادامه علی صدری نیا، مجری برنامه با اشاره به پر تعداد بودن مستندهای خارجی در حوزه کشاورزی و صنعت دلیل اینکه مستندسازهای ما ترغیب نشده اند به این حوزه وارد شوند را جویا شد، که علیدادی در پاسخ گفت: در جشنواره ها چنین مستندهایی مشاهده می شود اما در تلویزیون به صورت چالشی به این مسائل پرداخته نشده است، شاید به دلیل یکسری محدودیت ها باشد.

* علیدادی: دور ریختن چندین تن هنداونه و یا سیب زمینی ظاهر قضیه است

وی ادامه داد: پرداختن به چنین موضوعاتی یک دغدغه ی ذاتی را طلب کند. شاید برخی بگویند بحران امسال فقط این بود که هندوانه ها را دور ریختند اما وقتی لایه های زیرین را نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که ما خیلی از منابع را از دست می دهیم یعنی دور ریختن چندین تن هنداونه و یا سیب زمینی ظاهر قضیه است اما در باطن ما مشکلات زیست محیطی فراوانی را ایجاد می کنیم، منابع انسانی و منابع آبی قابل توجهی به هدر می رود به همین خاطر باید حوزه ی کشاورزی را جدی بگیریم.

این مستندساز افزود: من مطمئن هستم که همین امسال هم چند تن سیب زمینی در مناطق فریدن، فریدون شهر، چادگان دور ریخته می شود و یا در مناطقی از اصفهان مقدار زیادی از پیازهای کشاورزان به فروش نرفته است. لذا تا زمانی که مدیریت صحیح وجود نداشته باشد کشاورزان سردرگم خواهند بود به عنوان مثال وقتی کشاورز مشاهده می کند که قیمت پیاز امسال بالاست سال آتی پیاز کشت می کند.

ترکی نیز در خصوص این موضوع اظهار داشت:وزارت جهاد کشاورزی فقط توصیه هایی را به صورت عامیانه به کشاورزان می کند مثلاً فلان کشت را کمتر انجام دهید اما کار و مدیریت دقیقی که برای مناطق مختلف سهمیه بندی انجام شود، وجود ندارد. اگر خرید تضمینی مقدار مشخصی از یک محصول در هر منطقه وجود داشته باشد، مطمئناً مردم هم همکاری لازم را خواهند داشت.

* علیدادی: ۸۰ درصد از جوانان منطقه روستایی را ترک کرده اند

علیدادی در تکمیل صحبت های ترکی افزود: این مشکلات مربوط به دولت خاصی نیست بلکه در همه ی دولت ها وجود داشته است. در منطقه ای از اصفهان که در نزدیکی شهرکرد قرار دارد و به کشت بادام مشغول هستند به سبب درآمدزایی خوب، همه ی جوانان منطقه در فصل کشاورزی مشغول به کار هستند اما در منطقه ی ما جوان به دنبال فروش زمین و مهاجرت به شهر است به همین دلیل۸۰ درصد از جوانان، منطقه را ترک کرده اند که می توان با مدیریت صحیح  و درامدزایی در بخش کشاورزی، همه ی این افراد را دوباره به این منطقه بازگرداند.

اکبر ترکی پیرامون ادعای عدم حرکت به سمت خودکفایی با وضعیت موجود، گفت: این حرف به طور مطلق صحیح نیست.امسال از افتخارات دولت خرید ۱۱.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان و خودکفایی این محصول بوده است. برای همین می توان به خودکفایی رسید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از یک زاویه ی دیگر بنگریم، متوجه تولید مازاد سیب زمینی با این همه امکانات و منابع محدود می شویم  امروزه کارشناسان جهاد کشاورزی راه کارهایی را برای افزایش میزان برداشت از سطح ارائه می دهند اما ما در حال حاضر در برخی محصولات مازاد بر نیاز داریم و باید با مدیریت صحیح و تغییر الگوی کشت کشاورزان را هدایت کنیم.

* علیدادی: یکی، دو بار پیامک تهدیدآمیز دریافت کردم

علیدادی با اشاره به برخی مشکلاتش در ساخت مستند، گفت: یکی، دو بار پیامک تهدید آمیز  با مضمون اینکه این موضوع را دنبال نکنید، دریافت کردم اما هر چه پیگیری کردم هیچ کس پاسخگو نبود.

وی ادامه داد:  البته باید اشاره کنم که همه­ی مکالمات تلفنی غیر از مکالمات با مسئولین با اجازه ی از اشخاص ضبط شده است برای اینکه مدیران باید پاسخگو باشند. این در حالی است که الان در برنامه های تلویزیونی مرسوم شده است یعنی زمانی که با مسئولی صحبت کنند، آن مسئول علناً به مجری می گوید که شما حق نداری از من سوال کنی. به نظر من هر شهروندی حق دارد تا در حیطه ی تخصصی یک مسئول از او سوال کند.

این مستندساز افزود: مسئولین با ما برخورد خوبی نداشته و ما را از دفترشان بیرون کردند و وقتی این موضوع در بخش اول فیلم به وجود آمد و دیدم که کشاورزان پولی نداشتند و در کنارش افرادی از این آب گِل آلود، ماهی می گیرند دلم به درد آمد و در حقیقت بهتر است بگویم که این آب را گِل آلود می کنند تا ماهی بگیرند و خیلی راحت می گویند آبی است که ریخته شده، تو دنبال چه چیزی می گردی! یعنی اینقدر بیکاری!

در ادامه گفتگو علی صدری نیا با اشاره به عجیب بودن ماجرای عدم پاسخگویی مسئولین در رسانه ها گفت: در این مورد، نمونه های زیادی از مستندهای خارجی وجود دارد به عنوان مثال مستند« Inside Job » به بحران مالی آمریکا می پردازد و همه ی مسئولین دخیل در این موضوع را پیدا کرده و به صورت چالشی پیش می رود.

ترکی در پاسخ به اینکه چه اقداماتی به عنوان نماینده مجلس برای حوزه انتخابی خود انجام داده است، گفت: یکی بحث خرید تضمینی است که باید از طریق دولت اصلاح شود و بحث دیگر خسارات بیمه ای است که در قانون اصلاح شد؛ در سال های گذشته کشاورز تشویق می شد تا محصول خود را بیمه کند.

وی افزود: در برنامه ریزی کلان باید بحث عرضه و تقاضا لحاظ شود و بر این اساس می توانیم مدیریت صحیحی داشته باشیم. در چهار شهرستان ما سیب زمینی با کیفیت تولید می شود اما به فرمایش دکتر حجتی-وزیر جهاد کشاورزی- صنایع فرآوری سیب زمینی کیلومترها دورتر قرار دارند. برای همین یکی از مباحثی که ما دنبال می کنیم و انشاا.. دولت هم کمک خواهد کرد این است که صنایع تبدیلی محصولات در همان شهری که محصول مورد نظر تولید می شود، وجود داشته باشند.

* علیدادی: در صورت کم و یا زیاد شدن محصول کشاورز ضرر می کند و تنها دلالان سود می کنند

علیدادی در پاسخ به این سوال که مشکل دلال ها چگونه حل می­شود، گفت: یک باور غلطی وجود دارد این است که اگر تولید محصولی کم شود، قیمت آن افزایش می یابد برای همین باید تولید آن محصول زیاد شود تا ارزان شود که این غلط است چراکه در صورت کم و یا زیاد شدن محصول کشاورز ضرر می کند و تنها دلالان سود می کنند.

ترکی نیز در این خصوص، اظهار داشت: وظیفه ی تعاون روستایی در کشور تعریف شده است و اگر تعاونی سیب زمینی را از کشاورز با قیمت مناسب بگیرد و اعداد و ارقامی که دولت می خواهد حمایت کند را در خرید تضمینی در نظر نگیرد. دولت می تواند یک چهارم پولی خرید تضمینی را صرف جداسازی، بسته بندی و…  محصول کند و دلال ها را حذف و محصول را به طور مستقیم به فروشگاه های سراسر کشور عرضه کند.

وی ادامه داد: در بازدیدی که هفته ی گذشته از جهادکشاورزی چادگان داشتم به مسئول تعاونی روستایی گفتم که با مدیر کل تعاونی روستایی استان تماس بگیرد و بیان کند که ۵۰۰ میلیون تومان از خرید تضمینی را در اختیار ما قرار دهید تا ما سیب زمینی ها را جداسازی و بسته بندی کنیم. اما من هنوز جوابی در این رابطه نشنیده ام.

علیدادی در پاسخ به دلیل پایان بندی تلخ مستند و  مهاجرت روستاییان به شهر گفت: حال صنعت کشاورزی ما خوب نیست و اگر با این شرایط پیش رویم شاهد روستاهای خالی از سکنه ی بیشتری خواهیم بود. اگر این روند ادامه پیدا کند به قول آن پسر بچه من درس می خوانم تا به جایی روم که درآمد خوبی داشته باشم و نمی خواهم مثل پدرم کار کنم و پول در نیاورم. یعنی این آینده ی بچه های ما در مناطقی است که با این روند پیش می روند.

وی در خصوص اینکه چرا مستند راه کار ادامه نمی دهد، افزود:شاید ما در حدی نبودیم تا راهکار ارائه دهیم و اطلاعاتی را که بیان کردم در طول تحقیقات به دست آوردم. برای همین ارائه ی راهکار را به مسئولین سپردیم. بیش از سی سال از انقلاب می گذرد و هیچ کس هنوز راهکاری ارائه نکرده است حال من چطور در زمان شش ماه مطالعه یک راهکار ارائه دهم.

«به اضافه مستند» هر سه شنبه ساعت ۲۰:۳۰ با پخش و رونمایی تلویزیونی آثار مستند به بررسی موضوع آنها می پردازد.

انتهای پیام/

 

نویسنده

نوشته شده توسط سوادکوهی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

اقای علیدادی خسته نباشید کاری کردین ک هیچ کس جراتشو نداشت دست مریزاد شما تنها نیستین جوانان فریدن باتمام قوا از شما حمایت خواهند کرو

نویسنده

نوشته شده توسط همشهری در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

سخنان مستند ساز و دکتر اکبر ترکی بیانگر درد مردم تنها فریدن نبود بلکه بیزاری ایران و ایرانی از مسئولینی است که مانع رشد و پیشرفت فریدن شده…مسئولینی که با حقوق های نجومی فقط جوابشان برای ما این است:تهدید.
پس ماهم با زبان خودشان با خودشان سخن میگیم…
مراقب رفتار هایشان باشند تا خشم مردم فریدن را نبینند

نویسنده

نوشته شده توسط طاهریان در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

گذشته از ساختار و تکنیک مستندسازی که بسیار جذاب و جا افتاده بود مهم ترین فاکتوری که در این مستند بیشتر به چشم می خورد تلاش و سماجت و جسارت اقای علیدادی بود که واقعا ستودنی ست. به ایشان توصیه میکنم همانطور که تا الان آستین همت را بالا زدند و پیگیرِ مسایل کشاورزان شهرستان بودند از این به بعد هم با تشکیل یک پویش یا هر روشی که خودشان صلاح میدانند پیگیر باشند به این امید که از این بحران وحشتناک خارج شویم. برای مردمِ ساده دلِ شهرستان هم آرزوی بصیرتِ هرچه بیشتر دارم.

نویسنده

نوشته شده توسط سنا عالیوندی دارانی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

خیلی ممنون از اقای علیدادی به خاطر تلاشهاشون…
همیشه این رو بدونن فریدنیها قدردان زحمتهاشون هستن

نویسنده

نوشته شده توسط badiei در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

سلام.تشکر بابت مستند که واقعا درد چند ساله ما فریدنیها را گفت.انشالله ادامه دار باشه تا مشکلات شهرستان به خوبی حل بشه

نویسنده

نوشته شده توسط علی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

سلام
از آقای علیدادی بسیار سپاسگزاریم اگر کسی این جوان فریدنی را تهدید کرده، بداند که ما مردم فریدن این مواقع بدجور پشت همشهریمان هستیم

نویسنده

نوشته شده توسط بدیع الزمانی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

آقای علیدادی بسیار عالی بود و از آقای دکتر نیز سپاس گزاریم ان شاءالله بتواند در مجلس هم در برابر نمایندگان درد ما را به گوششان برساند

نویسنده

نوشته شده توسط سید ناصر در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

اقا دمت گرم همه جا حرف شماست مسولین بی لیاقت فریدن یاد بگیرن

نویسنده

نوشته شده توسط منم یک فریدنی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

ایوالا به این جوان خوش غیرت، آفرین آقا عالی بود و لعنت بر کسانی که درد ما فریدنی ها براشون مهم نیست

نویسنده

نوشته شده توسط منعمی از فریدن در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

مردم فریدن پشتیبان آقای علیدادی و امثال آقای علیدادی هستند و این نمونه ای از کارشکنی های مسئولین اصفهان نسبت به مردم شهرستان فریدن می باشد

نویسنده

نوشته شده توسط م مباشری در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

سلام.مستند عالی بود وتمام حرفها وفیلم باواقعیت همراه بود ممنون آقای علیدادی ۰وتشکرازنماینده محترم فریدن ۰

نویسنده

نوشته شده توسط الیاس شریفی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

با سلام
بنده از اهالی شهر داران از زحمات آقای علیدادی کمال تشکر و قدر دانی دارم.
و حمایت خود را از این شخص مفید اعلام می کنم.

نویسنده

نوشته شده توسط آزاده خرمی در بهمن ۲۷ام, ۱۳۹۵

خسته نباشید عالی تقدیم آقای علیدادی….. همیشه اینطور هست حقیقت تلخه اما آقای علیدادی حقیقت را گفتن… و این بهترین کاری بود که ایشون انجام دادن همیشه پشت شما هستیم بابت مستند دارای حقیقتتون متشکریم

نویسنده

نوشته شده توسط دانش آموخته ي كشاورزي در بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۵

سلام
بعنوان یک فریدنی از کارگردان جوان جناب علیدادی بسیار سپاسگزارم.
جناب علیدادی از شما ممنونم که با تلاش و هنرتان،نام فریدن (که به قول معروف زیر پونز نقشه مانده بود) را در نقشه ی جغرافیای ایران نمایان ساختید. حالا دیگر فریدن هم مثل بشاگردهای ایران زمین بعنوان منطقه ای محروم در استانی برخوردار معرفی شد و این مستند ارزشمند، پاسخ محکمی بود به برخی از مدیران نابخردی که همواره تلاش میکردند بدون هیچ نشان واقعی از توسعه با آمار سازی غیر واقعی فریدن را از لیست مناطق محروم خارج کنند!
شما فریاد محرومیت منطقه را به گوش های فروبسته ی کسانی رساندید که میتوانستند و میتوانند گامی در جهت محرومیت زدایی و اشتغال جوانان بردارند ولی منافع جناحی و باندی خود را بر منافع ملت ترجیح میدهند!
شما به زیبایی تمام و با شجاعت و کمبود شدید امکانات فنی کاری کرده اید که حتی بنده بعنوان یک تحصیل کرده کشاورزی و محیط زیست هرگز نمیتوانستم در قالب مقاله و نشریه و کتاب، مشکلات منطقه را با چنین دیدگاه فنی و کارشناسی موثر بیان کنم.
خداقوت قهرمان

نویسنده

نوشته شده توسط نام و نام خاوادگی در بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۵

سلام
ضمن تشکر در این مستند به مشکل بزرگی اشاره نشده و ان هم اب شرب دارای نیترات چند روستاست چه چیزی مهمتر از سلامت مردم است

نویسنده

نوشته شده توسط کامران بهنام در بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۵

با سلام و خسته نباشید خدمت برادر عزیزمون جناب آقای علیدادی عزیز از اینکه صدای مظلومیت مردیم شریف و زحمت کش فریدن را به گوش مسئولین (خفته گان خفته) رساندید کمال تشکر و قدر دانی می نماییم تا بعد از گذر قرن ها عمر از پارسه نامی هم ازخته پرتیکان باستان با زخم و درد های مردم محروم این منطقه برصفحه روزگار بدرخشد ممنون

نویسنده

نوشته شده توسط چون فریدن نباشد، تن من مباد در بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۵

سلام
آقای علیدادی تشکر و به آقای دکتر بگوییم اگر مشکلات فریدن را در مجلس فریاد بزند و به گوش مسئولان برساند تا کل ایران بداند فریدن کجاست و چقدر مورد ظلم قرار گرفته و بدانند مسئولان استان اصفهان چه ظلمی در حق مردم فریدن روا داشتند، مطمئن باشد نیازی به قدرت های پوشالی آقایان لابی باز نخواهید داشت چون مردم فریدن یکپارچه پشتیبان شما خواهند بود و مردم لابی گرها را به سمت شما سوق می دهند چون آنها خواهند خواست تا از ظرفیت ۱۲۰ هزار نفری مردم فریدن بزرگ استفاده کنند.
و اگر نگاه کنید اقایان همچون دلیگانی، موسوی لاری و ….. فقط به خاطر اینکه در مجلس مشکلات مردم را فریاد می زنند پشتیبانی مردم را جذب کردند و به لابی نیازی ندارند و همچنین بترسید اگر روزی نمایندگی مجلس تمام شد به مانند اقایان اسفنانی و محمدی و کیان ارثی یا حیدری نشوید چون هیچ گاه نتوانستند پشتیبانی مردم را جذب کنند و برای همیشه جایگاه میان فریدنی های دلسوز ندارند چون فقط برای خودشان خواستند و خوردند و بردند البته شما ماشاءالله ثروتمندید و نیازی به لابی با قدرت ها پولی ندارید چون مثل برخی آقایان امضاء خود را بفروشید یا پروژها را به شهرستانهای دیگر بدهید پس آقای دکتر من نه صلاح طلبم و نه اصولگرا بلکه یک فریدنی هم تا زمانی که حق مردم را طلب کنیید ما پشتیبان شما هستیم اما اگر بخواهید مثل برخی آقایان از مطالبات مردمی شانه خالی کنید مطمئن باشید جایگاه مردمی خود را از دست خواهید داد.

آقای دکتر احتمالا در فروش سیب زمینی های در سال ۹۴ اختلاس شده و این اختلاس به قیمت زمین خوردن کشاورز منطقه تمام شده است حتما این موضوع را پیگیری کنید تا بدانیم این موضوع چه بوده است.

امیدوارم چهار سال بعد با حمایت ها بی پرده خود از مردم فریدن بار دیگر حمایت مردم را شاهد باشید

نویسنده

نوشته شده توسط نام و نام خاوادگی در بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۵

با سلام و خدا قوت واقعا گل کاشتید.اگه مسئولین هم کمی غیرت این جوان فریدنی را داشتند اوضاع فریدن بهتر میشد.کمی از مسئولین شهرستانهای مجاور یاد بگیرید.به امید روزی که همه مسئولین از آ قای علیدادی سرمشق بگیرند برای بلند کردن نام فریدن و فریدنی.به خدا جوانان تحصیل کرده و شاغل ما تو شهرستان های دیگه می درخشند.ولی وقتی می خواهند برای شهر خود کاری انجام دهند اینجوری مورد ظلم و تهدید قرار می گیرند.

نویسنده

نوشته شده توسط بوی اختلاس در بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۵

معلوم که سال ۹۴ چه اتفاقی افتاد اگر پهلوان ها و بالان ها جواب می دادند، بوی بدی به مشام می رسد

نویسنده

نوشته شده توسط فریاد مظلومیت در بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۵

آقای دکتر ترکی سلام

اما بعد شما قول های دادید در زمان انتخابات اگر آنها عملی نشود به والله که شما انقلابی و جهادی نیستید و به دروغ از رهبر عزیزمان دم می زنید.

همانگونه که شما بهتر از ما می دانید امام خامنه ای هر قولی بدهد آن را عملی می کند و بر سخنان بر حقش پافشاری می کند و از کسی نیز واهمه ندارد اگر شما پیرو مکتب ایشان هستید باید فریاد حق طلبیتان را در مجلس ببینیم و اینگونه به افراد خسته و از جامانده به مانند کواکبیان ها و مطهری ها و صادقی ها و پزشکیانی ها ثابت کنید که کسی هم می تواند از دیار کاوه در مقابل مزخرفات آنها بیاستد

نویسنده

نوشته شده توسط مهره سوخته در بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۵

ببخشید بی مقدمه بگویم برخی بی خودی ها و یا نخودی ها می خواهند با انتشار جوابیه ها در کانال های تلگرامی خود مستند ساز فریدنی را تخریب کنند.

اما اقای ا.ک، صرفا جهت اطلاع شما بگویم شما همان کسی هستید که برای اقای م. ا خوش رقصی کردی امل بعد به مانند دستمال کاغذی دور انداخته شدی، آقای که اصلا به پشیزی ارزش نداری بدان که این مستند ساز جوان حرف دل مردم را زد و شما همانگونه که خواستید با دعواهای که با فرماندار محبوب شهرستان انجام دادی و خواستی اسم برای خودت مهیا کن و امروز هم با انتشار جوابیه ها یک شش جوانی برای تخریب مستند ساز جوان فریدنی می خواهی برای خودت برج و باروی بسازی فقط زهی خیال باطل و بدان ای جوان مردم همیشه هستند و تو باید با مردم باشی نه دستمال جیبی بازیگردانهای سیاست

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها