• کدخبر: 56628
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۲۷ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
  • چاپ خبــر
معرفی شهدای فریدن:

وارطان آبراهامیان اول شهید مسیحی استان اصفهان است/ دیدار اصحاب رسانه اصفهان با خانواده شهید مسیحی/ فیلم

یکی از پهلوانان دیار اقوام واراطان آبراهامیان اول شهید مسیحی استان اصفهان است که جزء سه شهید روستای سینگرد شهرستان فریدن به شمار می رود، او برای دفاع از وطن تا پای جان ایستاد تا نگذرد دشمنی به خاک ایران تعرض کند.

به گزارش دیار اقوام، شهرستان فریدن همواره در دامان مادران خود، شیر مردهای را پرورش داده است که همیشه نامشان بر تارک تاریخ پر تمدن ایران درخشیده است؛ شیرمردانی که از هر دین و مذهبی برای دفاع از جان، مال و ناموس ایرانی سینه سپر کرده و در برابر دشمنان خون ریز کشورمان پایمردی کردند.

یکی از پهلوانان دیار اقوام، واراطان آبراهامیان اول شهید مسیحی استان اصفهان است که جزء سه شهید روستای سینگرد شهرستان فریدن به شمار می رود، او برای دفاع از وطن تا پای جان ایستاد تا نگذرد دشمنی به خاک ایران تعرض کند.

وارطان آبراهامیان اولین شهید مسیحی از دیار اقوام

 

«خود را با تمام سلاح های خدا مجهز کنید تا بتوانید در برابر وسوسه ها و نیرنگ های شیطان ایستادگی نمایید. از یک یک سلاح های خدا به هنگام حمله دشمن تان، شیطان، استفاده کنید تا بتوانید حمله های او را دفع نمایید و در آخر، پیروز بر پای های خود بایستید.»/۱

شهید وارطان(وارتان) آبراهامیان فرزند ارشد خانواده زحمت کش «نرسِس» و «آروسیاک» که در اولین روز از بهار سال ۱۳۳۹ (۱۳۳۹/۱/۱) در روستای سینگرد از توابع شهرستان فریدن استان اصفهان چشم به جهان گشود و پس از مدتی به اتفاق خانواده به اصفهان نقل مکان نمود.

مقاطع تحصیلی ابتدای و راهنمایی را در مدارس ارامنه«آرمن» و «کاتارینیان» اصفهان به پایان برد بعد از سال دوم دبیرستان، ترک تحصیل نموده و به مدت دو سال به عنوان برقکار درجه ۱ در پالایشگاه اصفهان مشغول کار شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خود را به اداره نظام وظیفه معرفی و سپس به خدمت مقدس سریازی اعزام شد، که در تیپ ۳ لشگر ۱ پیاده مرکز مشغول به خدمت شد که پس از طی دوره آموزشی و تقسیم پیش از آنکه مدت مرخصی او به پایان برسد در تاریخ ۱۳۵۸/۸/۱ در منطقه کردستان و در مبارزه با ضد انقلابیون به شهادت رسید./۲

در آن زمان ارتش و نیروهای بسیجی، سخت درگیر نبرد با نیروهای ضدانقلابی در منطقه کردستان بودند. نبردی که پس از یک سال، بنا به قانونمندی ماهوی مبارزه استکبار جهانی با انقلاب نوپای اسلامی در ایران، به یورش همه جانبه نیروهای ارتش بعثی عراق به سرزمین مقدس ایران انجامید.

شهید «وارطان آبراهامیان» در اولین روز از ماه آبان سال ۱۳۵۸ در درگیری مستقیم با نیروهای ضد انقلاب قهرمانانه به شهادت رسید. پیکر پاک وی، بعد از انتقال به اصفهان و انجام تشریفات مذهبی با بدرقه صدها تن از اهالی ارمنی جلفای اصفهان و همشهریان مسلمان، در اصفهان به خاک سپرده شد.

شهدای روستای سینگرد


وارطان آبراهامیان، جهانگیر کریمی و علی محمد بختیاری از شهدای روستای سینگرد در دوران دفاع مقدس هستند همچنین جالب است بدانید که استان اصفهان دارای سه شهید مسیحی است که نام های آنان عبارتند از شهید ورژ باغومیان، شهید رایموند باغرامیان، شهید وارتان آبراهامیان./۳
دیدار جمعی از اصحاب رسانه اصفهان با خانواده شهید آبراهامیان
جمعی از اصحاب رسانه اصفهان و فعالان فضای مجازی به مناسبت میلاد حضرت مسیح علیه السلام و آغاز سال نو میلادی با خانواده اولین شهید مسیجی (ارمنی) کشور ، شهید وارطان آبراهامیان دیدار کردند ./۴

 

انتهای پیام/ع

………………………………………………………………………………………………

۱- کتاب مقدس، نامه پولیس به مسیحیان افسس،باب۶،آیه های۱۲و ۱۳

۲- منبع: گل مریم ، نوشته ی دکتر آرمان بوداغیانس، نشر تسنیم حیات، با همکاری نشر صریر- ۱۳۸۵

۳- سایت جامع آزادگان دفاع مقدس

۴- صاحب نیوز

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها