• کدخبر: 56389
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۰۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۴
  • چاپ خبــر
در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شد:

ارتقاء نمایندگی میراث فرهنگی فریدن به اداره/ کاوش باستان شناسی در سایت ۱۶۰۰ ساله

کارگروه میراث فرهنگی شهرستان فریدن روز گذشته با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل جلسه دادند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، کارگروه میراث فرهنگی شهرستان فریدن روز گذشته با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل جلسه دادند.

در این جلسه فرماندار فریدن به دلیل وجود آثار و قدمت تاریخی بسیار شهرستان فریدن خواستار ارتقاء نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان به اداره شد و گفت: با وجود این همه اثر تاریخی و قدمت بالای این شهرستان می طلبد که پیگیری های لازم برای تبدیل این نمایندگی به اداره صورت گیرد.

کمال رضایت جذب سرمایه گذار در حوزه گردشگری را مستلزم حمایت های مسئولان استانی دانست و تاکید کرد: ما باید بتوانیم زیر ساخت ها را برای حضور سرمایه گذارهای داخلی فراهم بسازیم و این امر باید در سایه تسهیلات و حمایت های که مسئولان بالادستی صورت می دهند محقق شود.

رضایت در راستای معرفی شهرستان به تالیف کتابچه در مورد شهرستان اشاره کرد و افزود: این کتابچه که از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می خواهد منتشر شود باید کامل و جامع باشد.

 

کاوش های باستان شناسی در تپه ای که قدمت ۱۶۰۰ ساله دارد

 

رئیس اداره باستان شناسی استان اصفهان از کاوش های باستان شناسی در شهرستان فریدن در یکی از سایت های موجود در منطقه خبر داد و گفت: طبق شواهد اولیه و آثار به جامانده در این سایت، نشان دهنده ی قدمت ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ ساله است که به دوره ساسانی و یا حتی قبل تر بر خواهد گشت.

علمدار علیان با بیان اینکه در سطح استان تپه ها و آثار تاریخی بسیاری وجود دارد، گفت: اداره میراث فرهنگی یا یگان های حفاظتی نمی تواند برای تک تک این آثار مامور تعیین کند زیرا امکان آن وجود ندارد و برای حفظ و صیانت از این بناها باید از کمک دهیاران و مشارکت مردمی استفاده کرد.

وی با این سوال که آیا گنج در سطح شهرستان وجود دارد یا نه؟، پاسخ داد: بدون شک در این مکان ها گنج به معنای واقعی وجود ندارد و این تب گنج یابی بی دلیل میان مردم ایجاد شده است.

علیان ادامه داد: برای نمونه اکیپ باستان شناسی ما حدود یکماه است که در چاه دره فریدونشهر دارند حفاری می کنند اما تاکنون دریغ از یک نشانه که به ما بگوید حتی آنجا کوچکترین تمدن بشری وجود داشته است و این فقط داستانهای بوده که اهالی برای آن مکان ساخته اند.

رئیس اداره باستان شناسی استان اصفهان با این عنوان که برای توسعه حوزه گردشگری باید تمام جوانب را در نظر گرفت، تاکید کرد: برای ترویج و توسعه گردشگری باید ظرفیت های مذهبی، تاریخی و …. شهرستان در کنار هم دیده شود و آن زمان در این حوزه ورود کرد.

این مسئول با بیان اینکه چرا امروزه دهکده تفریحی چادگان برای این شهرستان منفعت آنچنانی ندارد؟! تصریح کرد: در زمان ساخت این دهکده فقط از یک بُعد به آن نگاه شد و آن هم استفاده از آب زاینده رود بود که الان شاهدیم با پایین رفتن آب این دهکده به یک پارک سبز بدل شده و جذابیت دیگری ندارد.

 

شناسای ۱۶۰ اثر تاریخی در شهرستان فریدن

 

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن از شناسای ۱۶۰ اثر تاریخی توسط اکیپ باستان شناسی در سال ۸۹ خبر داد، گفت: که تاکنون توانستیم ۲۰ اثر را به ثبت ملی برسانیم.

محمود سلیمی اکثر آثار تاریخی شهرستان فریدن را شامل محوطه ها و تپه های تاریخی دانست و بیان کرد: در حال حاضر تعداد ۲۰ بنای تاریخی مانند حمام، کوشک ها و …. در فریدن وجود دارد که قدیمی ترین آن پیشینه ی ۷ هزار ساله دارد.

وی به حفاری های غیر مجاز در سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: در ابتدا به علت اینکه برخورد جدی با سوداگران گنج صورت نمی گرفت آنها انگیزه پیدا می کردند که به حفاری ها در سطح شهرستان ادامه بدهند اما خوشبختانه در جلسه ای که با نماینده دادستان داشتیم این برخورد ها جدی تر گشته است.

سلیمی توجه به بوم گردی در روستاها را زمینه توسعه حوزه گردشگری در شهرستان فریدن بیان داشت و اظهار کرد: با شناسای خانه های قدیمی در روستاها، میراث فرهنگی می تواند وام کم بهره برای مرمت در اختیار مالکان قرار دهد و همچنین دهیاران باید در تلاش باشند تا این حوزه را در روستاها تقویت شوند.

 

تشکیل ۱۶۰ پرونده تخلف در حوزه میراث فرهنگی

یکی از نکات قابل توجه که در جلسه توسط سرهنگ عبدالرضا بافرانی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی در استان اصفهان به آن اشاره شد تشکیل ۱۶۰ پرونده تخلفی بود که در حوزه میراث فرهنگی فریدن تشکیل شده بود.

در این جلسه اعضای کارگروه نیز انتقادها و پیشنهادی خود را ارائه دادند.

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها