• کدخبر: 56381
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۱۷ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۴
  • چاپ خبــر
نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت:

وضعیت سیب زمینی کاران بهتر خواهد شد/ بی‌رغبتی کشاورز به بیمه کردن محصول

عضو کمیسیون اصل نود مجلس، به نارضایتی نمایندگان در خصوص اجرای نشدن قانون بخشش جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در جلسه اشاره کرده و گفت: در اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۵ ذکر شده است که جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بخشیده شود که متأسفانه این قانون اجرایی نشده است و خواستار اجرای شدن آن توسط دولت شدیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، نماینده چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت در گفتگوی به مشکلات کشاورزی در این مناطق پرداخت و عنوان کرد: برای حل مسائل کشاورزی در روزهای اخیر با تعدادی از نمایندگان اصفهان با وزیر جهاد کشاورزی دیداری داشتیم که مسائل و مشکلات این حوزه را در چهار شهرستان مطرح کردیم.

 

اکبر ترکی ابتدا به مشکلات سیب زمینی کاران اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد که برای امسال واردات سیب زمینی نداشته باشیم و فقط واردات بذرهای اصلاح شده انجام شود.
وی با بیان اینکه وضعیت سیب زمینی در سال جاری بهتر خواهد شد، تاکید کرد: گروه دوستی پارلمانی کشورمان، یکی از اهدافش حضور در کشورهای مثل گرجستان، روسیه، ترکیه و… برای افزایش صادرات سیب زمینی به این کشورها است.
ترکی از دیگر مشکلات مطرح شده در این جلسه را مشکلات بیمه های محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: بیمه محصولاتی به مانند گندم که هکتاری ۹۰۰ هزار تومان بود، امسال فقط ۲۰ درصد آن پرداخت می شود و خسارت سیب زمینی کاران و ذرت کاران هم به کل پرداخت نخواهد شد.
نماینده مردم فریدن بزرگ این رویه کاری بیمه ها را باعث بی رغبتی کشاورزان برای بیمه کردن محصولاتشان دانست و تصریح کرد: این موضوع باعث می شود که در سالهای آینده ، جهاد کشاورزی و کشاورزان با مشکلات بسیاری روبرو شوند.
وی در بخشی دیگر از صحبت های خود به قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۶- ۹۵ اشاره داشت و اظهار کرد: خرید تضمینی گندم به صورت شفاهی ۱۳۰۰ تومان اعلام شده در صورتی که کشاورز امسال بذر را ۱۵۷۰ تا ۱۶۳۰ تومان تهیه کرده است.
ترکی ادامه داد: در جلسه مذکور این موضوع نیز مورد اعتراض قرار گرفت که شخص وزیر با بیان اینکه این تعیین قیمت در نهادهای دیگر صورت گرفته، ابراز نارضایتی کرده و به دنبال اصلاح آن است.
عضو کمیسیون اصل نود مجلس، به نارضایتی نمایندگان در خصوص اجرای نشدن قانون بخشش جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در جلسه اشاره کرده و گفت: در اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۵ ذکر شده است که جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بخشیده شود که متأسفانه این قانون اجرایی نشده است و خواستار اجرای شدن آن توسط دولت شدیم.
نماینده مردم چهار شهرستان فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت در ادامه صحبت های خود اجرای روش مدرن آبیاری زیر سطحی را باعث کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب و افزایش عملکرد در واحد سطح دانست و گفت: وزیر کشاورزی این وعده را داد که برای اجرای شدن روش آبیاری زیر سطحی از وام های بلاعوض بهره مند شوند.
شایان ذکر است یکی از ظرفیت های خوب شهرستان فریدن برای اشتغال زایی، مجموعه گلخانه ای دامنه با مساحت ۱۰۰ هکتار است که به ۲۰۰ قطعه ۵۰۰۰ متری تقسیم شده و زیر ساخت های آن نیز آماده است ولی با یک مشکل جدی یعنی نبود آب روبرو است.
ترکی در ادامه با بیان اینکه مشکل شهرک گلخانه ای شهر دامنه در گفتگو با وزیر مطرح شد، تاکید کرد: که در این خصوص دو راه پیشنهاد داده شد ۱- خرید یک حلقه چاه به مبلغ یک میلیارد تومان ۲- واگذاری این مجموعه به شرکت خصوصی
وی ادامه داد: که پس از ارائه این دو پیشنهاد مقرر شذ با وزیر مکاتباتی صورت بگیرد و این مجموعه در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته و ما بتوانیم در آینده شاهد ایجاد شغل برای جوانان در شهرستان باشیم.
این نماینده مجلس از پیگیری احداث یک گاوداری ۵ تا ۶ هزار راسی زیر نظر شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) در یکی از چهار شهرستان خبر داد و اظهار کرد: وزیر نیز در این خصوص نگاه مثبتی داشتند و قول پیگیری و مساعدت های لازم را دادند.
نماینده مردم فریدن بزرگ با اشاره به مشکلات به وجود آمده بین مردم و منابع طبیعی در چهار شهرستان، تصریح کرد: با الگو برداری و حمایت های از طرح های به مانند طرح بادام کاری در روستاهای علی عرب که یک طرح کشوری است و با ترویج کشت گیاهان دارویی این چالش را حل کرد، که مورد استقبال نیز قرار گرفت.
ترکی واگذار شدن سردخانه ۱۰ هزار تنی بوئین و میاندشت به تعاونی روستایی، گرفتن مجوز برداشت ۶۵۰ لیتری در ثانیه در روستای «گوه فریدونشهر»، مسائل و اجرای طرح های آبخیزداری را از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه بیان کرد.

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها