• کدخبر: 56099
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۳۹ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۰
  • چاپ خبــر
وقتی مسئولان سکوت می‌کنند؛

چاه دره فریدونشهر، کانون توجهات مردمی

شاید بعد از اتمام این حفاری ها مشخص شود که واقعا میراث فرهنگی خاصی در آن چاه وجود نداشته است، اما آن چه باقی می ماند خاطره ای است از عدم پاسخگویی مسئولان دولت به مردم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن به نقل از پونه زار، چند روزی از آغاز کاوش ها در «دره چاه» فریدونشهر می گذرد. کاوش هایی که از ابتدا مخفیانه انجام شد و مسئولان میراث فرهنگی حاضر به مصاحبه راجع به آن نبوده و نیستند.

به همین سبب و به دلیل افزایش رفت و آمدها در محل کاوش که در فاصله سه و نیم کیلومتری فریدونشهر و در حوزه شهری قرار دارد، حساسیت مردم نسبت به موضوع افزایش یافت.

kavosh950910004

گروه های کاوش که از تهران اعزام شدند و حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فریدونشهر نیز موجب شدت گرفتن این حساسیت شد و واکنش مسئولان تنها سکوت بود! سکوت مسئولان در مورد این که چه اتفاقی در آن چاه در حال رخ دادن است باعث گمانه زنی هایی در بین مردم شد؛ چاهی که بارها مردم دیده بودند افرادی درصدد نفوذ در آن هستند، 

لذا شایعاتی مبنی بر پیدا شدن دفینه، پیدا شدن مومیایی، پیدا شدن مقدار زیادی طلا و نهایتا پیدا شدن مقبره یونس نبی(ع) در شهر پیچید. که البته مورد آخر توسط پیامی جعلی از طرف منبعی نامشخص به عنوان «پیامی در کانال بی بی سی فارسی» در فضای مجازی انتشار یافت.

فرماندار فریدونشهر در تنها گفتگویی که راجع به این کاوش انجام شد، به خبرنگار پونه زار گفت: «بر اساس اطلاعات، مدارک و شواهد ارائه شده به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گروهی از کاوش گران با اطلاع و هماهنگی مراجع قانونی شهرستانی و استانی از جمله فرمانداری، دادستانی و پلیس به محل اعزام و در حال بررسی محوطه ای که گفته می شود تاریخی است، هستند.»

مگر نه این است که پای یک سری شواهد و مستنداتی در میان است و مگر نه این است که مسئولان باید به مردم پاسخگو باشند، پس چرا مسئولان میراث فرهنگی مردم را غریبه دانسته و سکوت کرده اند؟

مسئولان حداقل می توانستند با در جریان گذاشتن شورای شهر و یا انتشار تصاویر کاوش از طریق رسانه ها، حتی اگر واقعا چیز خاصی مطرح نیست، فضای اعتماد متقابل را تأمین کنند. آیا مسئولان با این سکوت، خود به گمانه زنی ها، شایعات و حساسیت ها دامن نمی زنند؟

این که چرا مسئولان در مقام پاسخگویی به این مردمی که شهرشان نامزد امن ترین شهر دنیا بود، برنیامده اند جای بسی تعجب است. مردم با فرهنگی که به نجابت و صلح دوستی شهرت جهانی دارند.

این مردم در همین محل، چندین بار در برابر غارت میراث فرهنگی این کشور توسط سودجویان ایستاده اند و آن ها را تحویل مراجع ذی صلاح داده اند.

اگر بهانه مسئولان در مورد این سکوت، عدم اطلاع سودجویان از منطقه است که باید بگوییم اکنون سال های سال است که رفت و آمد فلزیاب به دستان در فریدونشهر وجود دارد که بارها توسط نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پلیس آگهی فریدونشهر دستگیر شده اند. در مرد محل کنونی کاوش هم علاوه بر این که این محل در فاصله نزدیک به شهر و در برابر دید مردم قرار دارد، آن قدر رفت و آمد مسئولان به این نقطه زیاد بوده که در این شهر کوچک ظرف چند ساعت همه مردم از وقوع اتفاقاتی در آن محل باخبر شده اند.

بد نیست راجع به محل حفاری این را هم بدانید که این محل از پیشینه تاریخی-افسانه ای در بین مردم محلی فریدونشهر برخوردار است به گونه ای که محدوده محل حفاری که چاهی طبیعی به عمق ۳۰ متر است، را «دره چاه» می نامند و شاید پایه برخی از گمانه زنی های مردمی این پیشینه تاریخی باشد.

حرف پایانی این که شاید بعد از اتمام این حفاری ها مشخص شود که واقعا میراث فرهنگی خاصی در آن چاه وجود نداشته است، اما آن چه باقی می ماند خاطره ای است از عدم پاسخگویی مسئولان دولت به مردم.

انتهای پیام/ع

نویسنده

نوشته شده توسط آه فریدن ... در آذر ۱۱ام, ۱۳۹۵

سلام

چقدر دیر به فکر حفظ میراث گذشتگان خود هستیم.

بسیاری از سود جویان بی انصاف، زیر سایه بی خیالی مسئولین در سال های گذشته، میراث فرهنگی فریدن را که می توانستیم آن را در موزه بگذاریم و به آن افتخار کنیم و ببالیم و حتی منشا درآمد و توریست برای شهرستان می شد را به تاراج و یغما بردند.

دفینه ها فقط میراث گذشتگان نیست و البته و صد البته امانت آیندگان نیز هست.

من می توانستم آثار کشف شده را به فرزندم نشان بدهم تا با تکیه بر گذشته شکوهمند آینده ای پرافتخار را برای خود رقم زنند ، اما افسوس که میراث پدربزرگهایمان و امانت فرزندانمان ، در سالهای گذشته به تاراج رفته …
و در سایه این بی مسئولیتی های ما ، نگاه تحقیر آمیز برای فریدن حاکم است و فریدن را اکنون با دید توهین آمیز فقط با مراتعش که برای چرای استران نیکوست ، می شناسند…

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها