• کدخبر: 56074
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۳۰ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۷
  • چاپ خبــر
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان:

فریدن و فریدونشهر در استان اصفهان بیشترین موقوفات را ثبت کردند

حجت الاسلام صادقی تاکید کرد:: می‌توان از کاروانسراها و آب انبارها و امامزادگان میراثی مانند آب گرم ورتون،کاروان سرای عباسی در کوه پایه و … در حوزه گردشگری مذهبی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: : ۱۴۶ وقف جدید در سال جاری به ثبت رسیده است و از نظر تعداد فریدن و فریدون شهر بیشترین و از نظر مالی شهرهای نجف آباد، کاشان و اصفهان بیشترین موقوفات را ثبت کرده اند. استان در سال ۹۴ و ۹۵ بالاترین رتبه کشوری را در خصوص وقف کسب کرده است.

حجت الاسلام رضا صادقی در نشست خبری هفته وقف، با اشاره به همکاری نهادهای قضایی با اداره اوقاف در برخورد با متصرفین غیر قانونی موقوفات اظهار کرد: از اداره ثبت اسناد و املاک استان اصفهان باید در جهت تثبیت مالکیت موقوفات جدی تر اقدام کند.

این مقام مسئول تاکید کرد:: می‌توان از کاروانسراها و آب انبارها و امامزادگان میراثی مانند آب گرم ورتون،کاروان سرای عباسی در کوه پایه و … در حوزه گردشگری مذهبی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه سال گذشته یک هزار و ۶۰۶ سند و از ابتدای سال جاری بیش از ۶۰۰ سند برای موقوفات صادر شده است و تلاش می شود تا پایان سال این رقم به صدور سه هزار و ۵۰۰ سند برسد، گفت: در سه سال اخیر چهار هزار سند برای موقوفات صادر شده است و این میزان تقریبا با چهار هزار و ۵۰۰ سندی که در طول ۳۶ سال گذشته برای موقوفات صادر است، برابری می کند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: بیش از ۱۲ هزار و پانصد هکتار زمین مورد اختلاف اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان و اوقاف بود که در حال حاضر تکلیف هفت هزار و ۵۰۰ هکتار آن مشخص شده است؛ از این مقدار سهم وقف آن دو هزار هکتار است و ۵ هزار هکتار آن به منابع طبیعی تعلق دارد.

صادقی ادامه داد: در راستای اجرای نیات واقفین در طرح بصیرت عاشورایی دو موکب در مرز مهران و چزابه از اصفهان برپا شد و روزانه از هفت هزار زائر با غذای گرم به مدت هشت روز پذیرایی شد.

وی افزود: در سال ۹۵ طرح ملی حفظ قرآن کریم در بقاع متبرکه با حضور ۶۰۰ مربی قرآنی به صورت رایگان برگزار شد بیش از ۳۰ هزار نفر شرکت کردند. ستاد حفظ مجازی قرآن در کنار مقبره علامه مجلسی فعال و آماده خدمت رسانی به حافظان و قرآن پژوهان است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: ارگان‌ها و سازمان‌های نیازمند به وقف مانند بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی وحوزه های علمیه می توانند با این اداره کل همکاری کنند و فرهنگ وقف را ترویج دهند. هر طلبه باید یک وقف را برای مساجد، هیئت های مذهبی و حسینیه‌ها به ثبت برساند.

صادقی در خصوص بحث عمرانی امام زادگان در سطح استان اصفهان گفت: عملیات عمرانی ۷۰ درصد از امامزادگان سطح استان در مساحت ۳۸ هزار متر مربع در حال اجراست.

صادقی در ادامه با بیان این که مدیران و مسئولانی که در موقوفات ادارات تصرف دارند باید نسبت به ادای دین خود به واقف اقدام کنند، افزود: حدود هفت میلیارد تومان از ادارات کل آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و اداره کل ارشاد اسلامی طلب داریم که از این میزان  ۳٫۵ میلیارد تومان مربوط به آموزش و پرورش، سه میلیارد تومان مربوط به اداره کل ورزش و جوانان و بابت موقوفه‌ صائب، کتاب خانه و مسجد لنبان ۲۵۰میلیون تومان از اداره کل ارشاد استان طلب داریم که باتمام این موارد به صورت قضایی برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: ۳۵۰ پرونده مفتوح در مورد موقوفات در دستگاه قضایی داریم که در بیش از ۹۰ درصد پرونده‌ها رأی به نفع این اداره کل صادر شده است.

صادقی درخصوص گردشگری مذهبی در بقاع و اماکنه موقوفه اعلام آمادگی کرد و گفت: می‌توان از کاروانسراها و آب انبارها و امامزادگان میراثی مانند آب گرم ورتون،کاروان سرای عباسی در کوه پایه و … در حوزه گردشگری مذهبی استفاده کرد.

انتهای پیام/ ایسنا

نویسنده

نوشته شده توسط سلام فريدن در آذر ۹ام, ۱۳۹۵

سلام
ضمن تشکر از نشست خبری مسئول محترم اداره اوقاف ما همچنان منتظر کنفرانس خبری فرمانداری محترم و نماینده محترم هستیم تا به سوالات مردم در خصوص موارد زیر پاسخ فرمایند:

۱-نتیجه پیگیری موضوع آبرسانی از منابع پایدار
۲-نتیجه پیگیری تاسیس سردخانه جهت محصولات کشاورزی شهرستان
۳-نتیجه پیگیری ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و دامپروری
۴-نتیجه پیگیری پیوستن فریدن به مناطق محروم طبق وعده معاون آقای روحانی(رییس جمهور)
۵-نتیجه پیگیری کشت جایگزین
۶-نتیجه پیگیری برندسازی از یک محصول شهرستان
۷-نتیجه پیگیری مبارزه با موادمخدر و طلاق در شهرستان
۸-نتیجه پیگیری استخدام از نیروهای بومی در دوائر دولتی
۹-نتیجه پیگیری انجام کار فرهنگی و تشکیلاتی در شهرستان (طبق فرمایشات مقام معظم رهبری) توسط حوزه های علمیه شهرستان،سازمان تبلیغات و نهادهای ذی ربط دیگر

ضمنا از آقای دکتر ترکی نماینده محترم شهرستان می خواهم به جای اظهار نظر پی در پی در خصوص مسائل سیاسی کشوری و جهانی، بر مشکلات شهرستان متمرکز شوند و اینگونه اظهار نظرها و وقت گذاری ها را به نمایندگان شهرستانهای برخورداری مثل گلپایگان و کاشان و نجف آباد و لنجان و… واگذارند.
چند ماه از دوره نمایندگی ایشان گذشت و مابفی هم به سرعت طی می شود.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها