• کدخبر: 56046
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۱۱ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۶
  • چاپ خبــر
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان:

از ابتدای پاییز تاکنون ۳ فریدنی با گاز CO مسموم شده اند

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان از مسمومیت ۳۳ نفر در استان اصفهان با گاز منوکسیدکربن از ابتدای پاییز تاکنون خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن به نقل از روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، دکتر غفور راستین اظهار کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون، ۳۳ نفر در استان اصفهان، براثر استنشاق گاز سمی منوکسید کربن دچار مسمومیت شدند که از این تعداد، ۲۹ نفر توسط آمبولانس فوریت‌های پزشکی به بیمارستان منتقل و یک نفر به صورت سرپایی در محل حادثه درمان شد.
وی افزود: از مجموع این افراد، ۱۴ نفر از شهرستان اصفهان، ۴ نفر خمینی‌شهر، ۳ نفر فریدن، ۷ نفر لنجان، ۴ نفر نجف آباد و یک نفر از شهرضا بودند.
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد : بیشترین علت‌های مسمومیت با CO در این مدت، انتشار گاز منوکسیدکربن از بخاری گازسوز، نقص فنی پکیج، استفاده از ذغال برای گرم کردن محیط و روشن کردن گاز پیک نیک در حمام بوده است.
راستین خاطرنشان کرد: سردرد، سرگیجه، تهوع و بی‌قراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید و کبودی دست و پا و دور لب از جمله علائم مسمومیت با CO است؛ در حقیقت این علائم شبیه سرماخوردگی است، لذا در صورت مواجهه ناگهانی با این علائم، به مسمومیت با منوکسیدکربن شک کنید.
وی ادامه داد: در صورت روبرو شدن با فرد مسموم، به سرعت مصدوم را از محل آلوده وارد هوای آزاد کرده، وسیله گرما زا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید و سپس سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان بیان کرد: کمربند و یقه مصدوم را باز کرده و در صورت کاهش هوشیاری مصدوم، راه هوایی او را باز و در صورت لزوم، نسبت به احیای قلبی ریوی او اقدام کنید.
راستین خاطرنشان کرد: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته نیز، این قاتل خاموش، جان یک زن را در شهرستان خمینی‌شهر گرفت و ۲ نفر را در اصفهان راهی بیمارستان کرد.

انتهای پیام/ع

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها