• کدخبر: 55662
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۵۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  • چاپ خبــر
مصاحبه تفصیلی با نخبه فریدنی و مدیر نمونه کشور:

تلاش و پشتکار رمز موفقیت جوانان مناطق محروم است/ بهاء دادن به جوانان راه نجات فریدن

با توجه به فعالیت های که در استاندارد سازی ، کنترل کیفیت قیر در سطح ملی داشتم، در سه دوره موفق به دریافت تندیس و تقدیر نامه مدیر کنترل کیفیت نمونه استان و کشور در سال های ۱۳۸۶ ،۱۳۹۱ و ۱۳۹۵ شدم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، در سال های اخیر که شهرستان فریدن به علت مشکلات بسیار، آبستن جدلهای سیاسی بوده و در این بین مردم نا امیدانه به آینده منطقه نگاه می کردند، جوانان این شهرستان در گوشه کنار کشورمان با کسب افتخارات باعث شدند تا این امید پیش آید که جوانان فریدن اگر بخواهند، می توانند به دور از این جدلها فریدن را بسازند  و اگر جوانها تعصبات را کنار بگذارند می توانند مطالبات درستی از مسئولان داشته باشند.

در راستای افتخار آفرینی جوانان و نخبه های فریدنی، چند روز اخیر متوجه شدیم یکی از نخبه های شهرستان توانسته به عنوان مدیر کنترل کیفیت نمونه استان و کشور از سوی سازمان استاندارد معرفی شود، که این امر باعث شد تا مصاحبه ای با وی ترتیب بدهیم که در ادامه شاهد آن خواهید بود.

 

از  تحصیل در روستای بادجان فریدن تا مدیر نمونه کشور

 

فریدن نا: خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید؟

غفار افشاری فرزند احمد قلی سال ۱۳۵۶ در روستای بادجان فریدن به دنیا آمدم بنده از ترک زبانان فریدن هستم و دوران تحصیلی ابتدایی ، راهنمایی و متوسطه را در داران گذراندم.

با توجه به قبولی در رشته پزشکی ، مهندسی مکانیک ، جنگ الکترونیک و غیره به علت علاقه بسیار زیاد به رشته شیمی در این رشته تا مقطع فوق لیسانس شیمی آلی تحصیل کردم با توجه به رتبه اول کارشناسی ارشد در مقطع دکتری شیمی بدون آزمون پذیرفته شدم ولی به علت شاغل بودن و مشکلات بسیار زیاد نتوانستم در این مقطع ادامه تحصیل بدهم بعد از ۱۵ سال دوباره کنکور شرکت کردم و به علت علاقمند شدن به مدیریت در رشته مدیریت صنعتی پیام نور پذیرفته شدم و با رتبه یک فارغ تحصیل شدم.

بنده چند سال در ادارات دولتی و انرژی اتمی مشغول بودم و بعد از آن در شرکت پالایش نفت جی مشغول به کار شدم.

ورزش تکواندو را از ۶ سالگی پیش اساتید محترم هاشمی و سلیمانی آغاز کردم و تا دان ۲ ادامه دادم از بهترین افتخاراتم در این ورزش مقام دوم دانشجویان ایران و دعوت به اردوی تیم ملی برای مسابقات جهانی بود.

فریدن نا: از موفقیت اخیرتان برای ما بگویید ؟

با توجه به فعالیت های که در استاندارد سازی ، کنترل کیفیت قیر در سطح ملی داشتم،  در سه دوره موفق به دریافت تندیس و تقدیر نامه مدیر کنترل کیفیت نمونه استان و کشور در سالهای ۱۳۸۶ ،۱۳۹۱ و ۱۳۹۵ شدم.
فریدن نا: تعریف کیفیت از نظر شما ؟
در فلسفه و در نظریه شناخت، منظور از”‘ کیفیت”‘ ، چگونگی یک چیز است. مثال: خواص کمّی و یا خواص کیفی
در زمینه‌های اقتصادی: مرغوبیت و مطلوبیت، مجموعه ویژگی‌های یک کالا و عرضه کننده آن (نه تنها از لحاظ کیفی بلکه از دیدگاه کمی، بها و غیره) که باعث می‌شوند آن کالا مورد تقاضا قرار گیرد و فروش رود.
در زمینه‌های اجتماعی و فردی: شایستگی و لیاقت یک شرکت و فراورده‌هایش برای ورود، دوام و پیشرفت در بازار.

فریدن نا: سازمان ملی استاندارد چه شاخص های را برای انتخاب یک مدیر نمونه در نظر می گیرد؟
ملاکهای زیادی برای انتخاب یک مدیر نمونه در سازمان ملی استاندارد تعریف شده که هم شامل عملکرد فنی ، مدیریتی و حتی رفتارهای حرفه ای و اجتماعی می شود.

به طور مثال : عملکرد مدیر کنترل کیفیت در واحد تولیدی ،استقرار استاندارد ۱۷۰۲۵بین المللی در آزمایشگاه های کنترل کیفیت، فعالیت های تحقیقاتی در ارتباط با کنترل کیفیت محصولات تولیدی، تدوین استاندارد های ملی و بین المللی ، نظارت مستمر بر کنترل کیفیت ، استقرار سیستم های مدیریتی ،همکارهای مدیر کنترل کیفیت با سازمانهای مرتبط، عضویت و یا فعالیت در تشکیل جامعه کنترل کیفیت استانی و کشوری،همکاری فعال با سازمان و ادارات کل در حل و فصل مشکلات دو جانبه،توانمندی های علمی و فنی، ارائه مقاله در زمینه کیفیت ،تدوین و یا مشارکت در تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، ثبت اختراع ، فعالیت در زمینه ایجاد ارتباط صنعت و دانشگاه،رفتارهای حرفه ای و اجتماعی ،ایجاد ارتباط مهارتی با واحدهای تولیدی مشابه ، سایر جوایز و تقدیرنامه ها جزء این ملاک ها حساب می شوند.

 ایران یک بازیگر عمده در تولید و تجارت قیر است


فریدن نا: درخصوص شرکت نفت جی که در آن شاغل هستید، کمی بیشتر توضیح بدهید؟
در راستای تحقق سیاست ها و اهداف دولت جمهوری اسلامی‌ ایران، شرکت پالایش نفت جی در سال ۱۳۸۲ با هدف تولید انواع قیر تأسیس شد.
شرکت پالایش نفت جی بزرگترین واحد تولیدکننده قیر درمنطقه غرب آسیا است، از ویژگی های بارز این شرکت تنوع محصولات تولیدی آن می باشد که این امکان را برای مشتری فراهم می آورد با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع کاربری محصول ، محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایند.
بیش از ۷۰% تولیدات پالایش نفت جی صادراتی است، این شرکت با بکارگیری منابع و نیروهای متخصص خود توانسته است بیش از %۴۵ تولید قیر کل کشور را به خود اختصاص دهد.
از عمده‌ترین اهداف این شرکت، تامین نیازهای داخل کشور برابر با استانداردهای روز دنیا و همچنین حضور موفق در بازارهای منطقه و جهان و عرضه محصولات با کیفیت برتر است.
فریدن نا: وضعیت حضور کشورمان در بازار جهانی قیر چگونه است؟
سالانه ۱۰۰ میلیون تن قیر در جهان تولید می‌شود که ایران با ظرفیت تولید ۴ میلیون تن، در حدود ۴ درصد از تولید قیر جهان را به خود اختصاص داده است در وضعیت کنونی، ایران به عنوان دومین صادرکننده قیر آسیا، اولین صادر کننده خاورمیانه و چهارمین صادرکننده جهان می باشد.
با توجه به این عدد می‌توان گفت، ایران یک بازیگر عمده در تولید و تجارت قیر است. بازیگر بودن به این مفهوم است که باید بتوان در عرصه جهانی در ابعاد مختلف بازار قیر اثرگذار بود.
در این بین، قیمت فاکتور اساسی است که متاسفانه به دلایل مختلف و در سال‌های اخیر ایران تاثیر اندکی در تعیین قیمت قیر داشته، به‌ عبارت بهتر، با تولید ۴ درصد قیر جهان ایران در تجارت قیر یا تعیین‌کننده قیمت است که اکنون بیشتر به‌عنوان یک کشور قیمت‌پذیر عمل می‌کند.
فریدن نا: وضعیت برند قیر ایرانی در جهان چگونه است؟ آیا درست است قیر مرغوب ایرانی با قیمت ارزانتری نسبت به قیرهای بی کیفیت حتی در منطقه غرب آسیا به فروش می رسد؟
قیر ایران یکی از بهترین برندهای جهان می باشد مخصوصا قیر نفت جی که با تمام استانداردهای بین المللی مطابقت دارد و در جهان شناخته شده است .
متاسفانه قیمت قیر ایران به دلایل زیر کمتر از قیرهای کشورهای دیگر می باشد:
۱-عدم هماهنگی شرکت‌های تولید‌کننده در تعیین قیمت هدف برای بازارهای صادراتی.

۲- عدم امکان پذیر شLC، ناشی از تحریم ظالمانه علیه کشور، این عامل باعث شده است تا خریداران اصلی به‌دلیل ترس از تحریم، از خرید مستقیم کالا خودداری کنند و این نقیصه باعث ایجاد شبکه‌ای از واسطه‌ها می‌شود که سود این واسطه‌ها از کاهش قیمت قیر ایران حاصل می‌ شود.

۳- در کنار تولید‌کنندگان عمده، شرکت‌های زیرپله‌ای نیز به مبحث تولید وارد شده‌اند و از این میان بخشی مبادرت به تولید و صادرات کالای بی کیفیت می‌کنند. ثانیا عرضه کالای فاقد کیفیت که توسط بعضی سوداگران صورت می‌پذیرد باعث کاهش قیمت قیر صادراتی ایران شده و به‌گونه‌ای که قیر صادراتی ایران بالغ ‌بر حدود پنجاه دلار از همسایه کوچکی که فقط سالانه ۳۰۰ هزار تن قیر صادر می‌کند ارزان‌تر است.
فریدن نا: به نظر شما کشورمان می تواند خود را به یکی از بازی گردان های اصلی بازار جهانی بدل کند؟
برای حضور جدی و موثر در رقابت جهانی و تبدیل به بازیگردان اصلی بازار جهانی باید قواعد بازی را رعایت کنیم.
داشتن تخصص‌های لازم در حوزه بازرگانی، بین‌المللی و حضور مبتنی بر دانش حداقل‌های لازم است.
موضوع دیگر اینکه تلاش لازم برای برندسازی و معرفی مناسب برند قیر کشور متناسب با پتانسیل موجود، صورت نگرفته است.
حضور پرقدرت و مستمر در کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی و قبل از آن تلاش برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن کیفیت قیر ایران می‌تواند کمک شایانی برای نهادینه کردن برند قیر ایران در هر بازار جهانی محسوب شود که شرکت نفت جی در سالهای اخیر تلاش بسیار زیادی در این زمینه انجام داده است .

 

فریدن نا: آینده این صنعت را چگونه ارزیابی می کنید؟
اگر چه اثرات تحریم و بی‌نظمی‌های حاکی از آن قطعا به سودجویان جهت ضربه به صنعت قیر کشور و از دست رفتن رهبری قیمت قیر ایران موثر بوده است اما با انسجام داخلی ، کنترل صادرات به‌ویژه حساسیت در موضوع کیفیت و مذاکره با کشورهای منطقه، برای هماهنگی در تعیین قیمت و عقد قراردادهای بلند‌مدت برای صادرات قیر می‌تواند دوباره جایگاه ایران را برای رهبری قیر منطقه احیا کند و این مهم شدنی و اجرایی است.

 

بها دادن به جوانان فریدنی راه نجات شهرستان فریدن است

 

فریدن نا: از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است، درباره منطقه فریدن و خاطرات خود در این منطقه بگویید؟
علاقه هر فرد به زادگاهش یه خصوصیت ذاتی است، خاطرات شیرین و تلخ فراوانی از فریدن دارم ولی به طور کلی چیزهایی که با نام فریدن در ذهنم تداعی می شود.
برفهای سنگین و حتی یک متری و برف روبی پشت بامها با پارو و ورز چند بار تا صبح، زیبایی زمستانهای فریدن، عید نوروز و مراسم شال انداختن و بازبودن تمام درب خانه ها و هدیه گرفتن تخم مرغ بومی، شاهنامه خوانی پدر بزرگ ها در زیر نور چراغ نفتی، آرامش و محبت مردم، بی شیله پیله بودن و سادگی مردم منطقه، زیبایی های طبیعی و هوای پاک فریدن، رقابت شدید مدارس برای رتبه های کنکور، قلک های کمک به جبهه، بمباران داران در زمان جنگ، رحلت امام (ره) یادم امتحان هنر داشتیم که بیشتر بچه ها می گریستند، برگشت اسرا، دستجات عزاداری امام حسین و …

فریدن نا: به نظر شما چرا منطقه فریدن با تمدن چند هزار ساله و جوانان با استعداد نتوانسته به آن جایگاه واقعی خود برسد؟

همانطور که می دانید شهرستان فریدن از تاریخی ترین مناطق استان بوده و با تمدن چند هزار ساله حتی قبل از تمدن سیلک کاشان و شکل گیری نهادهای اولیه انسانی وجود داشته است ولی متاسفانه منطقه فریدن جایگاه واقعی خود را ندارد استعداد، تحصیلات ، شادابی ، انگیزه و.. جوانان این منطقه می تواند در پیشرفت فریدن موثر باشد .
می توان با مشارکت دادن جوانان تحصیل کرده و با استعداد و استفاده از افکار و ایده آنها و فراخوان افراد سرمایه دار بومی برای سرمایه گذاری و حمایت مسئولان و کنار گذاشتن جدل های سیاسی باعث توسعه فریدن شد.
منطقه فریدن از لحاظ آب و هوا و جاذبه های گردشگری طبیعی، زندگی قوم های مختلف در این منطقه با دین های مختلف مسلمان، مسیحی ، دارا بودن یکی از غنی ترین تنوع زبان در یک منطقه گرجی، ترکی، ارمنی ،پارسیان ، لری و عرب، تنوع لهجه ، مستعد سرمایه گذاری در امر گردشگری و بوم گردی است.

به علت بافت دامپروری و کشاورزی این خطه صنایع تبدیلی مرتبط با تولیدات این منطقه یکی دیگر از امتیازات این منطقه است که می تواند فریدن را از وضعیت فعلی خارج کند.

در صنایع دستی و فرش دستباف نیز منطقه ما دست بر آتش دارد و به علت شرایط آب و هوایی منطقه می توان در ورزش های زمستانی سرآمد باشیم.
من با سرمایه گذاری در صنایع آلاینده مثل پتروشیمی که در سال های اخیر صحبتش بوده کاملا مخالفم چرا که تمام شهرهای اطراف فریدن از لحاظ هوا الوده شده اند و حیف است بزرگترین موهبت الهی یعنی هوای پاک که در حال حاظر شهرهای بزرگ آرزوی آن را دارند از دست بدهیم و مسئولان فریدن نباید این اشتباه را انجام دهند.

ورود صنایع مرتبط با منطقه و پاک مثل صنایع غذایی (چیپس) صنایع تولید لبنیات صنایع تولیدمواد گوشتی مثل مرغ سبز تولید مواد ارگانیک تولید داروها و عرقیجات گیاهی بومی منطقه و… برای فریدن مفید می باشد.

 

فریدن نا: شما به عنوان یک استعداد از این شهرستان ، اگر بخواهید با جوانان سخنی داشته باشید چه صحبتی برای جوانان دارید؟
شهرستان فریدن جوانان بسیار با استعدادی دارد اما مهم این است که مسئولان به این جوان های با استعداد بها بدهند جوانان با انگیزه با افکار و اندیشه های نو می توانند در کنار کوهی از تجربه بزرگان در تصمیم گیری های اقتصادی و اجتماعی منطقه حضور داشته باشند.

به نظرم وقتی جوانان به مرحله پختگی و تکامل فکر رسیدند می توانند در جایگاه مدیریت منطقه موثر باشند.

جوانان مناطق محروم فقط با پشتکار و تلاش و پشت پا زدن به یاس و ناامیدی می توانند به جایگاهای واقعی برسند .

به نظر بنده نماینده مجلس فریدن و مسئولان دیگر باید از پتانسیل استعدادهای فریدنی که به دلایل مختلف از این منطقه خارج شدند استفاده کنند و با برگزاری همایش های در فریدن از حضور تمام فرهیختگان فریدنی برای همفکری و سرمایه گذاری در رشته های مختلف فریدن کمک بگیرند .

فریدن نا: یکی از مشکلات ما اکنون مهاجرت قابل ملاحظه مردم از منطقه است به نظر شما آیا باید برای فرار از مشکلات فریدن مهاجرت کرد؟
مسلما مهاجرت اساسا راه نجات نیست با توجه به سابقه دیرینه و تاریخی، فرهنگی فریدن، فریدونشهر، چادگان، بویین و میاندشت ، مهم‌ترین آسیب اجتماعی این منطقه مهاجرت می باشد و این امر باعث می شود منطقه از نیروی انسانی کارآمد، فکری و کار خالی شود.

ریشه اصلی این مهاجرت ها نبود، زیرساخت‌های لازم اقتصادی ، پایین بودن سطح رفاه مردم، نبود شغل مناسب با توجه به تخصص تحصیل کرده های این منطقه، عدم وجود صنایع متناسب با خصوصیات فریدن،  محروم بودن منطقه با توجه به آب و هوای منحصر به فرد فریدن، منابع طبیعی و نعمات خدادای در عرصه کشاورزی و دام پروری است.

متاسفانه چرخه اقتصادی مطلوب در مناطقی مثل فریدن وجود ندارد بنابراین از این مناطق به شهرها نزدیک مثل اصفهان مهاجرت کرده و از آنجای که وضعیت اقتصادی شهرها مورد نظر نیست در حاشیه شهرها ساکن می شوند که این امر باعث گسترش حاشیه نشینی، وجود معضلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و انواع آسیب های اجتماعی می شود.

این مشکلاتی است که تازه دولت به دردسر می اندازد و برای آن باید آستین بالا بزند پس چه بهتر است که دولت قبل از مهاجرت مردم از روستاها به شهرها اقدام کند و از هزینه ای که بعدأ بر دوش دولت می افتد جلوگیری کند.

همچنین باید خاطر نشان کرد متاسفانه در سال های اخیر مشکل آب و خشکسالی هم باعث کاهش کشاورزی و افزایش مهاجرت شده است.

صحبت پایانی؟
جا دارد از زحمات پدر و مادر عزیزم و تمام معلمان خود تشکر کنم.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها