• کدخبر: 55595
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۳۱ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
  • چاپ خبــر
یادداشت اختصاصی حجت الاسلام و المسلمین استاد نبویان پیرامون 13 آبان

مذاکره با دیو خون آشام «زیان‌بار» است

جای تعجب است که چگونه وقتی آقای روحانی آمریکا را دروغگو، زورگو، دشمن مبانی اصلی نظام، دشمن پیشرفت، دشمن اقتدار و استقلال ملت ایران می داند، و مذاکره با آمریکا را غیر منطقی، بی فائده، مخالف مصلحت و … می داند، در عین حال، برخی از طرفداران دولت و مسئولین، سخن از مذاکره با آمریکا می‌گویند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود نبویان نماینده سابق مجلس و استاد حوزه و دانشگاه یادداشتی اختصاصی به مناسبت سیزده آبان در اختیار رجانیوز قرار داده است. متن کامل این یادداشت به شرح زیر می‌باشد

مذاکره با دیوخون آشام زیان‌بار است

سالگرد افتخارآمیز اشغال جاسوس‌خانه آمریکا را گرامی می‌داریم. در این ایام لازم است آمریکا را بهتر بشناسیم تا ضررهای هرگونه رابطه و نیز مذاکره با آمریکا را به درستی بشناسیم.

مذاکره با آمریکا جز خسارت و ضرر برای ملت ایران،‌ هیچ فائده‌ای ندارد. برجام تابلویی بسیار آشکار از بدعهدی‌ها و خیانت‌های آمریکاست.

بیش از ۸ ماه از اجرای تعهدات یک طرفه ایران نسبت به فعالیت هسته‌ایش می‌گذرد. ایران فردو را-از جهت غنی‌سازی و نیز تحقیق و توسعه- تعطیل کرده است، غنی سازی ۲۰درصد را به ۶۷/۳ درصد رسانده است، بیش از ۴۰۰ کیلو ۲۰٪ غنی شده خود را نابود کرده است، ۱۱تن مواد غنی شده ۵ درصد خود را به ۳۰۰ کیلو رسانده است، سانتریفیوژهای بالاتر از نسل یک را جمع‌آوری و انبار کرده است، حق تولید هیچ نوع سانتریفیوژ حتی نسل یک را نیز ندارد، از حدود ۱۷ هزار سانتریفیوژ موجود در سایت نطنز، صرفا ۵۰۶۰ عدد را حفظ و بقیه را الزاما جمع‌آوری کرده است، قلب رآکتور اراک را درآورده و آن را چنان با بتن پر کرده است که قابل استفاده برای مصارف هسته‌ای آینده نباشد، ۱۷نوع محدودیت را در تحقیق و توسعه پذیرفته است، محدودیت‌های ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵ سال و نیز بیش از ۱۰ مورد محدودیت ابدی را پذیرفته است،‌ ۶ نوع نظارت منحصر به فرد را پذیرفته است به گونه‌ای که این نوع نظارت‌ها در هیچ کشور دنیا سابقه ندارد، نظارت بر تمام اماکن نظامی را پذیرفته و اجازه بازرسی از آنها را داده است و … اما در مقابل،‌ هیچ چیز را بدست نیاورده است، یعنی تحریم بانکی و اقتصادی برداشته نشده است بلکه بر مقدار تحریم‌ها نیز افزوده شده است. (سخنرانی جان‌کری در دانشگاه شیکاگو در تاریخ ۹/۸/۱۳۹۵)

مذاکره با دیو خون آشام و شیطان بزرگ جز ضرر و خسارت، نتیجه‌ای نداشته و نخواهد داشت. خوب است یک‌بار و فقط برای یک‌بار طرفداران رابطه و مذاکره با آمریکا اندکی دقت کنند و آمریکا را درست بشناسند.

برای شناخت آمریکا،‌ بهترین شخص امام فقید این ملت بزرگ است. در این نوشتار دیدگاه امام خمینی ره به صورت اجمالی بیان می‌کنیم.

دیدگاه امام خمینی ره در مورد آمریکا

در این مقام، به صورت اجمالی برخی از تعابیر بسیار فراوان امام خمینی ره در مورد آمریکا را ذکر نمائیم.

۱- آمریکا شیطان بزرگ است

«در نظرم است که در یک روایتى است که رسول خدا که مبعوث شد، آن شیطان بزرگ فریاد کرد و شیطانها را دور خودش جمع کرد و اینکه مشکل شد کار بر ما. در این انقلاب، شیطان بزرگ که امریکاست، شیاطین را با فریاد دور خودش دارد جمع مى‏کند. و چه بچه شیطانهایى که در ایران هستند و چه شیطانهایى که در خارج هستند، جمع کرده است و هیاهو به راه انداخته است. »

۲- آمریکا دیو بزرگ است

«اینها غافل‏اند از این معنا. ملتهاى شریف و توده‏هاى ملت شریف ما و این قشرهاى مختلف، همه با جمهورى اسلامى موافقند و با امریکا مخالف. لکن با صورتهاى دیگرى، با ماسک‏هاى دیگرى، اشخاص در بین آنها نفوذ مى‏کنند و آنها را اغفال مى‏کنند. و در یک موقعى که باید ما همه با آرامش خاطر روبروى این دیو بزرگ بایستیم، و این شیطان بزرگ، منحرف مى‏کنند ملت ما را از آن راهى که دارد مى‏رود. راه ضلالت پیششان مى‏گذارند. همین قدر مقصود این است که ملت را از آن راهى که مى‏رفت منحرف کنند تا امریکا بتواند کارهایش را انجام بدهد. »

۳- آمریکا جهانخوار است

«انقلاب عظیم ملت شریف و مبارز ایران، پیامد انقلابهاى رهایى‏بخش و نهضتهاى اصیل ملتهاى مبارز جهان و بخصوص ملت برادر و قهرمان الجزایر بود که سبب شد تا بزرگترین قدرتهاى شیطانى را از میان بردارند و امید است رهنمودى براى سایر ملل مستضعف و مسلمانان جهان بوده و بتوانند با همبستگى و اتحاد، سلطه همه استعمارگران و بخصوص شیطان‏ بزرگ، امریکاى جهانخوار را از سر ملتهاى خود کوتاه نمایند. »

۴- آمریکا جنایتکار است

«حضرت آقاى شاذلى بن جدید، رئیس جمهورى دمکراتیک خلق الجزایر … شما که سالهاى متمادى با استعمارگران خون‏آشام مبارزه کرده و صدها هزار شهید در راه پیروزى و کسب استقلال و آزادى داده‏اید وضع ما را در مبارزه با امریکاى جنایتکار به خوبى درک مى‏کنید، و به خوبى مى‏دانید که اینان براى حفظ سلطه خود بر ملل مستضعف و غارت معادن و اموال آنها از هیچ نوع توطئه و اتهامى دریغ ندارند و از هر راه و حیله‏اى براى سرکوبى آنان استفاده مى‏کنند. و حتماً اطلاع دارید که اخیراً شیطان‏ بزرگ، در کنار توطئه‏هاى دیگر خود، نسبت خرید اسلحه و ایجاد رابطه با اسرائیل غاصب را به ما داده، و با این توطئه ننگین قصد منزوى کردن ما را در میان برادران عرب زبان و مسلمانان جهان دارند. »

۵- آمریکا چهره کثیف داشته و ماهیت آن نیز ضد اسلامی و کثیف است

«امید است این توطئه‏هاى ننگین که به دست عمال امریکاى جنایتکار در کشور ما و دیگر کشورهاى اسلامى هر روز اتفاق مى‏افتد، چهره کثیف این شیطان بزرگ را براى همگان آشکار سازد و زبان گویایى براى مظلومیت ما در این گوشه از جهان باشد. »
«این جنایات هولناک که به دست مزدوران امریکاى جهانخوار صورت مى‏گیرد، چهره واقعى شیطان‏ بزرگ را آشکار مى‏سازد، و ما را از پاسخ دادن به تهمتهایى که به ما مى‏زنند، تا آنجا که بیشرمانه نسبت خرید اسلحه و ایجاد رابطه با اسرائیل غاصب را به ما مى‏دهند، بى‏نیاز خواهد کرد؛ و ماهیت ضد اسلامى و کثیف امریکاى خونخوار را براى مسلمانان سراسر جهان نمودار خواهد ساخت که بیش از این گول تبلیغات این دشمن غدار را نخورند. »

۶- آمریکا دشمن انسانیت است

« امید است این توطئه‏هاى ننگین و اعمال شرم‏آور ماهیت واقعى این دشمنان انسانیت را که در رأس آنها امریکاى جهانخوار مى‏باشد، براى جهانیان آشکار ساخته، فریاد مظلومیت ما و ملت ستمدیده ما را به گوش دیگران برساند و پاسخ اتهامات ناروایى را که به ما مى‏دهند، تا جایى که ما را خریدار اسلحه از رژیم اشغالگر فلسطین قلمداد نموده‏اند، بدهد. »

۷- آمریکا استعمارگر خونخوار است

«رئیس کمیته جمهورى سوسیالیستى ویتنام … شما که سالها زیر چکمه بمبهاى آتشزا و جنگهاى خانمانسوز این استعمارگر خونخوار را نمودید و به خوبى از عهده این مبارزه پیروزمندانه بیرون آمدید، به خوبى وضع ما را درک نموده و مى‏دانید که ملت شریف و قهرمان ما چه روزهاى سختى را پشت سر گذارده و چه مشکلاتى را در این راه تحمل مى‏کند. »‏

۸- آمریکا دیو خون آشام است

«حضرت آقاى … رئیس جمهور مالت‏ … امیدوارم با مشاهده این اعمال ننگین که به دست مزدوران امریکاى جنایتکار صورت مى‏گیرد، و هر روزه در گوشه و کنار کشور ما و دیگر کشورهاى مستضعف جهان نظایر آن را مشاهده مى‏کنیم، ماهیت واقعى این دیو خون‏آشام براى جهانیان آشکار شده و فریب تبلیغات دروغ و مغرضانه آنها که از هیچ تهمتى نسبت به ما دریغ نداشته، … نخورند و مظلومیت ملت ما را به خوبى احساس نموده و درک کنند. »

«حضرت آقاى احمد سکوتوره، رئیس جمهور کشور گینه پیام تسلیت شما را در مورد شهادت جانگداز مرحوم آیت اللَّه مدنى و شش نفر شهید دیگرى که هنگام اداى فریضه جمعه به دست مزدوران امریکاى جهانخوار صورت گرفت دریافت نمودم. از اظهار همدردى و محبت شما متشکرم. این جنایات هولناک چهره واقعى شیطان‏ بزرگ و مزدوران ضد اسلام او را براى همه مسلمانان جهان به خوبى آشکار مى‏سازد که بیش از این فریب تبلیغات مسموم و دروغین آنها را نخورند، و هر چه زودتر خود را از زیر بار سلطه این دیو خون‏آشام رها سازند. از خداى تعالى عظمت اسلام و مسلمین و نابودى کافران و دشمنان دین اسلام را مسألت دارم. »

۹- آمریکا غاصبتر از اسرائیل است

«اگر نبود عنایت خاص و پرتو رحمت تو بر این ملت ضعیف، که چنگ و دندانها از اطراف عالَم به او نشان مى‏دهند و توطئه‏هاى شرق و غرب براى براندازى اسلام و جمهورى اسلامى به هم پیوند خورده‏اند و سازمانهاى عریض و طویلِ حقوق بشر و امنیت جهانى با رسانه‏هاى گروهى چپ و راست یک صدا به مقابله با آن برخاسته‏اند و دولتهاى به اصطلاح اسلامى با پیوند با اسرائیل غاصب و ارباب غاصبتر آن امریکا در براندازى آن مجهز شده‏اند، در همان نفسهاى اول سرکوب شده بود. »

۱۰- آمریکا دشمن شماره یک محرومان و مستضعفان است

«مهمترین و دردآورترین مسئله‏اى که ملتهاى اسلامى و غیر اسلامى کشورهاى تحت سلطه با آن مواجه است موضوع امریکاست. دولت امریکا به عنوان قدرتمندترین کشورهاى جهان براى بیشتر بلعیدن ذخایر مادى کشورهاى تحت سلطه، از هیچ کوششى فروگذار نمى‏کند. امریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است. امریکا براى سیطره سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و نظامى خویش بر جهان زیر سلطه، از هیچ جنایتى خوددارى نمى‏نماید. امریکا مردم مظلوم جهان را با تبلیغات وسیعش که به وسیله صهیونیسم بین الملل سازماندهى مى‏گردد، استثمار مى‏نماید. امریکا با ایادى مرموز و خیانتکارش، چنان خون مردم بى‏پناه را مى‏مکد که گویى در جهان هیچ کس جز او و اقمارش حق حیات ندارند. ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان‏ بزرگ قطع رابطه کند، امروز گرفتار جنگهاى تحمیلى است. امریکا عراق را وادار نموده است خون جوانان ما را بریزد. و سایر کشورهاى تحت نفوذش را وادار نموده است تا ما را با حصر اقتصادى از پاى درآورد؛ مع الأسف اکثر کشورهاى آسیایى هم با ما سر ستیز برداشته. ملتهاى مسلمان باید بدانند که ایران کشورى است که رسماً با امریکا مى‏جنگد، و شهداى ما، این جوانان و دلاوران ارتش و سپاه از ایران و اسلام عزیز در مقابل امریکا دفاع مى‏کنند. پس ذکر این مسأله ضرورى است که درگیریهاى غرب کشور عزیز ما درگیریهایى است از جانب امریکا که گروههاى از خدا بى‏خبر وابسته، هر روز ما را با آن مواجه کرده‏اند، و این به محتواى انقلاب اسلامى ما مربوط مى‏شود که بر پایه استقلال واقعى بنا گشته است. چه اگر ما با امریکا و یا سایر ابرقدرتها و قدرتها کنار آمده بودیم، گرفتار این مصایب نبودیم؛ ولى مردم ما دیگر به هیچ وجه حاضر نیستند تن به خوارى و ذلت دهند و مرگ سرخ را به زندگى ننگین ترجیح مى‏دهند.

ما براى کشته شدن حاضریم و با خداى خویش عهد نموده‏ایم که دنباله روىِ امام خود سید الشهدا باشیم. اى مسلمانانى که در کنار خانه خدا به دعا نشسته‏اید، به ایستادگان در مقابل امریکا و سایر ابرقدرتها دعا کنید و بدانید که ما با عراق جنگى نداریم و مردم عراق پشتیبان انقلاب اسلامى ما هستند، ما با امریکا در ستیزیم. و امروز دست امریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است و به امید خدا این ستیز تا استقلال واقعى ادامه دارد که بارها گفته‏ام ما مرد جنگیم و تسلیم براى مسلمان معنا ندارد. اى کشورهاى بى‏طرف! شما را به شهادت مى‏طلبیم که امریکا قصد نابودى ما را دارد. کمى به خود آیید و ما را در هدفمان کمک کنید. ما به شرق و غرب و به شوروى و امریکا پشت کرده‏ایم تا خود، کشور خود را اداره کنیم. آیا حق است تا این چنین مورد هجوم شرق و غرب واقع شویم؟ »

۱۱- آمریکا در رأس دشمنان اسلام است

«در وضع فعلى کشور، که قواى مسلح ایران در مرزها با خلوص نیت و قلب سرشار از محبت به اسلام و کشور اسلامى به جنگ دفاعى با دشمنان اسلام- که در رأس آنها امریکاست- بپاخاسته‏اند، و در زمانى که امثال صدام تبهکار به پیروى از شیطان‏ بزرگ به کشور اسلامى ما هجوم آورده است و قواى مسلح ایران با فداکارى بى‏نظیر از کشور قرآن دفاع مى‏نماید، بر همه ملت خصوصاً علماى اعلام لازم است از بازماندگان شهیدان اسلام دیدن نموده، و با عواطف اسلامى خود در خدمت آنان کوشا باشند و از کمکهاى معنوى و عواطف روحى دریغ ننمایند. »

۱۲- انحراف از مسیر مبارزه با آمریکا کار دشمن است.

«اینها غافل‏اند از این معنا. ملتهاى شریف و توده‏هاى ملت شریف ما و این قشرهاى مختلف، همه با جمهورى اسلامى موافقند و با امریکا مخالف. لکن با صورتهاى دیگرى، با ماسک‏هاى دیگرى، اشخاص در بین آنها نفوذ مى‏کنند و آنها را اغفال مى‏کنند. و در یک موقعى که باید ما همه با آرامش خاطر روبروى این دیو بزرگ بایستیم، و این شیطان‏ بزرگ، منحرف مى‏کنند ملت ما را از آن راهى که دارد مى‏رود. راه ضلالت پیششان مى‏گذارند. همین قدر مقصود این است که ملت را از آن راهى که مى‏رفت منحرف کنند تا امریکا بتواند کارهایش را انجام بدهد. »

۱۳- نباید گذاشت مرگ بر آمریکا فراموش شود.

«بی جهت نیست که در آن نطقهاى با اجتماع زیاد روز عاشورا سوت مى‏زنند و کف مى‏زنند. امام مظلوم ما به شهادت رسیده، روز شهادت امام مظلوم ما، پاى نطق و سخنرانى یک نفر آدمى که با آنها دوست است کف مى‏زنند و سوت مى‏کشند و امریکا را از یاد مى‏برند. خط این بود که اصلًا امریکا منسى بشود. یک دسته شوروى را طرح مى‏کردند تا امریکا منسى بشود، یک دسته «اللَّه اکبر» را کنار مى‏گذاشتند، سوت مى‏زدند و کف مى‏زدند آن هم روز عاشورا. خط این بود که این قضیه مرگ بر امریکا منسى بشود. »

۱۴- هر چه فریاد دارید سر آمریکا بکشید

«در هر صورت کلى قضیه را باز من تکرار مى‏کنم که بدانید شما با یک قدرتى مواجه هستید که اگر یک غفلت بشود مملکتتان از بین مى‏رود. غفلت نباید بکنید. غفلت نکردن به این است که همه قوا، هر چه فریاد دارید سر [امریکا] بکشید. هر چه تظاهر دارید بر ضد آن بکنید. هر عملى دارید، عمل مثبت را، [بر ضد] آن کنید. قواى خودتان را مجهز کنید. »

۱۵- آیا باید به آغوش آمریکا برگردیم؟

«این نهى از منکر همه‏اش خلاصه شده است در همین هر چه اعلامیه مى‏دهند آقایان و هر چه صحبت مى‏کنند و هرجا مى‏روند صحبت مى‏کنند، همّ و غمّشان این است که این جمهورى اسلامى به درد نمى‏خورد! ما حتماً باید یا در آغوش امریکا باشیم تا بتوانیم زندگى کنیم؛ یا در آغوش شوروى. و چون شوروى الحاد دارد و امریکا موحّد است! و خیلى صحیح است و خوب است، یا کمتر از او بد است، ما خوب است که همراه اینها باشیم. این چه فکرى است که شماها دارید؟ چرا باید این طور باشید؟ »

۱۶- رابطه ما با آمریکا رابطه یک چپاولگر با چپاول شده، رابطه ملت مظلوم با جهانخوار، رابطه یک غارتگر با غارت شده است و همیشه برای ما ضرر دارد

«ملت شریف ایران، خبر قطع رابطه بین ایران و امریکا را دریافت کردم و اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است. رابطه بین یک ملت بپاخاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین المللى با یک چپاولگر عالَمخوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک مى‏گیریم؛ چون که این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید امریکا از ایران است. ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزى نهایى را که ابرقدرت سفاکى را وادار به قطع رابطه- یعنى خاتمه دادن به چپاولگریها- کرده است، اگر جشن بگیرد حق دارد. ما امیدواریم که نابودى سرسپردگانى مثل سادات و صدام حسین بزودى انجام گیرد و ملتهاى شریف اسلامى به این انگلهاى خائن، آن کنند که ملت ما با محمد رضاى خائن کرد؛ و به دنبال آن براى آزاد زیستن و به استقلال تمام رسیدن، قطع روابط با ابرقدرتها خصوصاً امریکا نمایند. من کراراً گوشزد نموده‏ام که رابطه ما با امثال امریکا، رابطه ملت مظلوم با جهانخواران است. »

«یک ملتى که شهادت را مى‏طلبند و دعا مى‏خواهند براى شهادت، اینها از دخالت نظامى مى‏ترسند؟ اینها از حصر اقتصادى مى‏ترسند؟ همه عالم درهاى ممالکشان را به ما ببندند همه و ما باشیم، این عده‏اى که، سى و چند میلیونى که در این ایران زندگى مى‏کنیم، یک دیوارى دور ایران بکشند و ما را در همین ایران حبس بکنند، ما این را ترجیح مى‏دهیم به اینکه درها باز باشد و چپاولگرها بریزند به مملکت ما. ما مى‏خواهیم چه بکنیم که به این تمدنى که از توحش بدتر است، این تمدنى که حیوانات بیابان در رفتارشان از آنها بهتر است، ما مى‏خواهیم چه بکنیم به این تمدن برسیم. این دروازه تمدنى که شاه مخلوع مى‏خواست به روى ما باز بکند، یعنى قدرتها را بر ما مسلط کند، و همه دارایى ما را ببرد و چند تا عروسک براى ما بفرستد، نفت ما را ببرند و براى ما پایگاه براى خودشان درست بکنند، ما این تمدن بزرگ را مى‏خواهیم چه بکنیم؟ این تمدن است؟ این پدر و پسر و خصوصاً این پسر کشور ما را به عقب راند و همه چیز ما را به باد داد، به طورى که اگر الآن همه ملت دستشان را به هم بدهند و دستشان را به هم داده‏اند بحمد اللَّه، و بخواهند تعمیر کنند آن چیزى که در این‏ قریب پنجاه سال بر ما گذشته است، و آن چیزى که از بیست و چند سال پیش از این به وسیله امریکا بر مملکت ما گذشته است، سالهاى طولانى لازم است تا ما ترمیم کنیم اینها را. ما مى‏خواهیم چه کنیم روابط داشته باشیم با آنهایى که مى‏خواهند ما را بچاپند؟ رابطه ما با آنها غیر از این است که رابطه چپاولگر و چپاول بشو است؟ براى چه ما مى‏خواهیم این را؟ درها را همه را ببندند و ما را محاصره اقتصادى بکنند. ما خودمان در اینجا مملکت وسیعى داریم، آب هم داریم، خدا باران هم به ما مى‏دهد، خودمان مى‏کاریم و مى‏خوریم و هیچ احتیاجى به این مسائل نداریم. آنها نترسانند یک ملتى را که مى‏خواهد خودش را به کشتن بدهد تا استقلالش را حفظ بکند. این استقلالى که ما پیدا کردیم و این آزادى که ما پیدا کردیم یک هدیه آسمانى است، یک هدیه الهى است به ما رسیده، و ما مکلفیم این را حفظش کنیم. اگر ما این را حفظش نکنیم به نعمت خدا، قدردانى از نعمت خدا نکرده‏ایم، کفران کرده‏ایم نعمت خدا را، ما باید این را حفظش بکنیم. ما از این تهدیدهایى که مى‏کنند و کشتیهایشان را مى‏آورند در مثلًا خلیج و امثال اینجا، و از این طرف و از آن طرف و اینها، حالا دیگر این حرفها کهنه شده. پیشتر بله، زمان سابق این طور بود که تا یک قراردادى را مى‏خواستند تحمیل کنند، و یکى یک مثلًا ناله‏اى مى‏زد، یک کشتى از انگلستان مى‏آمد در آبهاى خلیج، تمام مى‏شد مسأله. حالا همه کشتیهایتان را هم بیاورید اینجا، همه طیاره‏هایتان را هم بفرستید اینجا، مسأله حالا غیر سابق است. ما اتکال به خدا داریم. ما براى این جهان یک مدبّر را مى‏دانیم هست. آنهایى که تا کنون توجه نداشتند خوب توجه پیدا بکنند که یک ملتى که هیچ نداشت جز اللَّه اکبر، و او همه چیز است، چطور همه قوا را کنار زد. »

دولت امریکا ما را [تهدید] کرده بود که اگر چنانچه این اعدامها ادامه پیدا بکند، در روابط ایران با امریکا یک قدرى خطر مى‏افتد، اى الهى که به خطر بیفتد! ما روابط با امریکا را مى‏خواهیم چه بکنیم. روابط ما با امریکا روابط یک مظلوم با یک ظالم است؛ روابط یک غارت شده با یک غارتگر است. ما مى‏خواهیم چه کنیم. آنها میل دارند که با ما روابط آنها احتیاج دارند که با ما روابط داشته باشند؛ ما چه احتیاجى به امریکا داریم. امریکا آن طرف دنیاست. آنها مى‏خواهند که بازار داشته باشند اینجا. آنها باز طمع دارند که نفت ما را بخورند. »

۱۷- تا آخر عمر با آمریکا مبارزه می کنیم چون تمام بدبختی ملل مستضعف از سوی آمریکاست

«ملت شریف و مبارز ایران! جنایات شاه و امریکا چیزى نیست که احتیاج به اثبات داشته باشد. شاه و امریکا، ما را در تمام زمینه‏ها وابسته نموده‏اند. قتل و ضرب و شَتْم و زندان و تبعید از امور رایج این جانیان بوده است. ما تا آخر عمر، علیه دولت امریکا مبارزه مى‏کنیم، و تا آن را به جایش ننشانیم و دستش را از منطقه کوتاه نکنیم، و به تمام مبارزان راه آزادى کمک نکنیم تا آنها را شکست دهند و خود مردم ایران سرنوشت خویش را به دست گیرند، از پاى نمى‏نشینیم. براى ما شرق تجاوزگر و غرب جنایتکار فرقى نمى‏کند. ما مى‏جنگیم و چون حق پیروز است پیروزیم. سلطه امریکا تمام بدبختیهاى ملل مستضعف را به دنبال دارد، و تجاوز شرق متجاوز روى تاریخ را سیاه نموده است. »

۱۸- باید چنگ و دندان آمریکا را شکست

«پس راهى جز مبارزه نمانده است، و باید چنگ و دندان ابرقدرتها و خصوصاً امریکا را شکست، و الزاماً یکى از دو راه را انتخاب نمود: یا شهادت. یا پیروزى. که در مکتب ما هر دوى آنها پیروزى است. که ان شاء اللَّه خداوند قدرت شکستن چهارچوب سیاستهاى حاکم و ظالم جهانخواران، و نیز جسارت ایجاد داربستهایى بر محور کرامت انسانى را به همه مسلمین عطا فرماید؛ و همه را از افول ذلت به صعود عزت و شوکت همراهى نماید. »

۱۹- آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند

«شما مى‏بینید که الآن مرکز فساد امریکا را جوانها رفته‏اند گرفته‏اند، و امریکاییهایى هم که در آنجا بوده گرفتند، و آن لانه فساد را به دست آوردند و امریکا هم هیچ غلطى نمى‏تواند بکند، و جوانها هم مطمئن باشند که امریکا هیچ غلطى نمى‏تواند بکند. بیخود صحبت اینکه اگر دخالت نظامى [کند]، مگر امریکا مى‏تواند دخالت نظامى در این مملکت بکند؟ امکان برایش ندارد. تمام دنیا توجهشان الآن به اینجاست. مگر امریکا مى‏تواند مقابل همه دنیا بایستد و دخالت نظامى بکند؟ غلط مى‏کند دخالت نظامى بکند. نترسید، نترسانید. همین تعبیرى که جوانهاى ما از روى احساسات جوانى کردند که اگر چنانچه امریکا بخواهد دخالت نظامى بکند ما چه خواهیم کرد، اصلًا این «اگر» ش را هم نباید بگویند. امریکا عاجز از این است که دخالت نظامى در اینجاها بکند. اینها یک مسائلى در پیششان است، یک مطالبى در پیششان است که روى آن مطالب گرفتاریهایى دارند، نمى‏توانند این کارها را بکنند. اگر آنها مى‏توانستند دخالت نظامى بکنند، شاه را نگه مى‏داشتند. »

۲۰- اسلام ابرقدرت ها را به خاک مذلت خواهد نشاند

«فرزندان عزیز جهادى‏ام به تنها چیزى که باید فکر کنید به استوارى پایه‏هاى اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- است. اسلامى که غرب، و در رأس آن امریکاى جهانخوار، و شرق و در رأس آن شوروى جنایتکار را به خاک مذلت خواهد نشاند. اسلامى که پرچمداران آن پابرهنگان و مظلومین و فقراى جهانند و دشمنان آن ملحدان و کافران و سرمایه داران و پول‏پرستانند. اسلامى که طرفداران واقعى آن همیشه از مال و قدرت بى‏بهره بوده‏اند؛ و دشمنان حقیقى آن زراندوزان حیله‏گر و قدرت‏مداران بازیگر و مقدس نمایان بى‏هنرند. »

۲۱- دست دراز کردن به سوی آمریکا عار و ننگ است

«این براى یک مملکتى اولًا، یک مملکت اسلامى، عار است که دستش را دراز کند طرف امریکا. »

۲۲- آنهایی که خواب آمریکا را می بینند خدا بیدارشان کند

«آنهایى که در خواب هستند، آنهایى که باز هم خواب مى‏بینند، آنهایى که خواب امریکا را مى‏بینند خدا بیدارشان کند، توجه بهشان بدهد. »

در ادامه مناسب است که به دیدگاه آقای روحانی-رئیس جمهور محترم- را نیز نسبت به آمریکا توجه نمائیم.

دیدگاه روحانی در مورد آمریکا

آقای روحانی در مواضع متعدد از کتاب خودش در مورد فعالیت‌ها و مذاکرات هسته‌ای که داشته است –از مهر ۱۳۸۲ تا مرداد ۱۳۸۴- در مورد آمریکا معتقد است:

خصومت و دشمنی همیشگی آمریکا با ملت ایران

«اصولا مشکل ما و آمریکا، عدم حسن نیت آنها است. آمریکایی ها مرتب با ما دشمنی می کنند، منافع ملی ما را تهدید می کنند، از جنگ سخن می گویند و همزمان به شما می گویند در سطح بالا آماده مذاکره هستیم. سخنان آنها با رفتار آنها سازگار نیست. »
«ما بعد از پیروزی انقلاب با سه چالش مهم روبه رو بودیم که در هر سه چالش، آمریکایی ها یا طراح آن بوده اند یا حامی آن و یا هم طراح و هم مجری آن بوده اند. بعد از پیروزی انقلاب، اولین چالشی که پیش روی ما بود، فشارهای داخلی بود. حوادثی که در سال ۱۳۵۸ از کردستان گرفته تا خوزستان تا بلوچستان و تا ترکمن صحرا و حتی مسئله حزب خلق مسلمان در آذربایجان و تا شروع انفجارات و ترورها، همه اینها فشارهایی بود که دشمنان ما از درون جامعه ایرانی و از طریق مزدوران خود به وجود آوردند. اما ملت ما با تدبیر و هوشیاری و با فداکاری و با راهبری امام، توانست از این چالش و بحران به خوبی عبور کند.

چالش دومی که برای ما ایجاد کردند، چالش منطقه ای و فشار از بیرون بود. منتهی در آن مقطع، طراحی فشار از منطقه بود. حزب بعث عراق را آماده ساختند و یک جنگ هشت ساله ای را بر ما تحمیل کردند که در این زمینه هم، بی تردید هم در طراحی و هم در پشتیبانی و حمایت،آمریکایی ها نقش موثر داشتند. به ویژه در سال پایانی جنگ، که آمریکایی ها آشکارا خود وارد صحنه نبرد با جمهوری اسلامی ایران شد.

چالش سوم ما بین المللی بود که بعد از جنگ علیه ما طراحی شد، و عجیب این است که علی رغم اینکه برخی از افراد فکر می کنند دشمنی دموکرات ها با ایران نسبت به جمهوری خواهان کمتر است، هر سه توطئه و فشار در زمان دموکرات ها علیه ما طراحی شد. فشار اول و دوم در زمان کارتر بود. بنابر این هم فشار داخلی در سال ۱۳۵۸ در زمان دموکرات ها بود و هم جنگ تحمیلی که در شهریور ۱۳۵۹ به ما تحمیل شد، در زمان حاکمیت دموکرات ها بود. فشار سوم هم در زمان دموکرات ها بود. البته نمی توان گفت که جمهوری خواهان بهتر از دموکرات ها هستند یا بالعکس. در سیاست های اصولی آنها علیه انقلاب اسلامی تفاوت زیادی بین آنها نیست. »

«چالش سوم در زمان کلینتون آغاز شد. … در زمان کلینتون، سیاست مهار دوگانه به تصویب رسید که علیه ایران و عراق بود. در این سیاست که در سال ۱۹۹۳ (۱۳۷۲) طراحی شد، شش هدف نسبت به ایران پیگیری می شد.

اول، إعمال تحریم اقتصادی بود که به دنبال این بودند از طریق آمریکا و کشورهای متحد و دوست آمریکا فشار اقتصادی علیه ج.ا.ایران طراحی و عمل شود. در آمریکا از شخص کلینتون آغاز شد. در ماجرای ‹کونوکو› با فرمان رئیس جمهوری امریکا این قرارداد لغو شد و به دنبال آن کنگره وارد عمل شد و طرح معروف ‹داماتو› را تصویب کرد تا فشار علیه جمهوری اسلامی ایران در بخش اقتصادی به ویژه انرژی انجام شود و هیچ کشور و دولتی نتواند در زمینه نفت و گاز در ایران سرمایه گذاری کند.

دوم، جلوگیری از وام و اعتبارات خارجی بود. همان طور که می دانید، فشار وام و اعتبار خارجی مشکلاتی را در سال های بعد برای ما به وجود آورد و حتی کشورهایی مثل ژاپن و اروپایی ها که می خواستند اعتباراتی را در اختیار ما قرار بدهند، امریکایی های به شدت جلوی آنها را می گرفتند.

سوم،‌جلوگیری از دسترسی ایران به تکنولوژی های حساس و فناوری های پیشرفته بود.

چهارم، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح مدرن و تقویت بنیه دفاعی بود.

پنجم، جلوگیری از استفاده ایران از انرژی هسته ای حتی انرژی صلح آمیز بود. در هر ملاقاتی که مقامات روسیه در زمان کلینتون داشتند، یکی از موضوعات اساسی موضوع نیروگاه بوشهر بود و این را به صورت علنی هم اظهار می کردند. در زمینه تسلیحات هم به روسیه فشار می آوردند. توافق معروف به ‹گور-چرنومردین› که بین نخست وزیر روسیه و معاون اول رئیس جمهور امریکا انجام شد، ارسال هرگونه تسلیحات پیشرفته را به ایران ممنوع کرد.

ششم،جنگ روانی و تبلیغات علیه ج.ا.ایران بود. »

«همه این شش محور را که در سیاست مهار دوگانه طراحی شده بود، اجرا کردند. کلینتون در اولین اجلاس گروه هفت (که فعلا گروه هشت شده است) گفت هدف اصلی ما در این اجلاس، فشار به جمهوری اسلامی ایران از طریق تحریم و به ویژه جلوگیری از ارسال سلاح های مدرن به ایران است. … مارتین ایندیک مشاور سابق امنیتی، اعلام کرد که یکی از اهداف مهم ما این است که اعتبارات صادراتی در کشورهای اروپایی و ژاپن نسبت به ایران کاهش یابد و این برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

آلبرایت وزیر خارجه امریکا گفت: همه فشار ما به بانک جهانی این است که هیچ گونه وامی در اختیار جمهوری اسلامی ایران گذاشته نشود. اظهارات تند وارن کریستوفر علیه ایران نیز روشن است که همیشه در سخنرانی های خود می گفت که ایران به دنبال سلاح های کشتار جمعی است.

در بحث انرژی نیز اظهاراتی از طرف مقامات امریکایی انجام می گرفت. داماتو قبل از اینکه طرح خود را علیه ایران مطرح کند، می گوید نفت و گاز رگ حیاتی ایران است و ما باید این رگ حیاتی را قطع کنیم. در زمینه جنگ روانی و تبلیغاتی هم محور امریکا علیه ایران، بحث سلاح های کشتار جمعی، تروریسم و حقوق بشر بود که همواره مطرح می کرد.

کلینتون در نامه ای به کنگره اعلام کرد که به سه دلیل عمده ایران باید مورد تحریم قرار بگیرد: فعالیت های تروریستی ایران، حمایت ایران از تروریسم بین الملل به ویژه در خاورمیانه، و سوم، تلاش ایران برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی. اینها اتهاماتی بود که در نامه کلینتون مطرح شد. بعد هم در همه سخنرانی های مهم خود مانند سخنرانی ماه ژانویه (که رؤسای جمهوری امریکا در کنگره ایراد می کنند) تحت عنوان «وضعیت کشور»، همواره از ایران به عنوان دشمن بزرگ یاد می کند و بر این نکته که نباید گذاشت ایران به سلاح و فناوری مدرن دست پیدا کند، تاکید می کرد. البته در چند سخنرانی،‌ در کنار ایران کره شمالی را هم نام برد. »

آمریکا دروغگو است

«علت اینکه امریکایی ها از این گزارش مدیرکل خیلی عصبانی شدند، این بود که در کنار داستان عراق دوباره دروغگویی امریکا ثابت شد یعنی در سال ۲۰۰۳ دوباره معلوم شد که امریکا دروغگوست. »

«امریکایی ها مرتب آژانس را می ترسانند و می گویند یک موقع اظهار نظر نهایی نکنید که آبروی شما می رود، ایرانی ها بسیاری از مسائل را به شما نگفته اند. آنها مرتبا تبلیغ می کنند. ما به آژانس گفتیم اگر امریکا می گوید که ما اطلاعات کافی در اختیار شما نگذاشته ایم، امریکا که می گوید اطلاعات کافی دارد، پس آنها آن موارد را در اختیار شما بگذارند. شما بر مبنای اطلاعات آنها بیایید یک بار بازرسی کنید تا دروغ گویی امریکایی ها برای شما اثبات شود. »

مذاکره با آمریکا بی فایده است چون زورگو و متبختر است

«البته در مقطع دیگری در دولت نهم، ایران و آمریکا در مسئله عراق مذاکره کردند، ولی آن مذاکره هم به نتیجه ای نرسید. »
«شما دیدید که همین غیر متعهدها که دیروز برای رأی گیری فشار آوردند، اروپا و امریکا تهدیدهایی نسبت به آژانس کردند … با این شیوه های قلدرمابانه و زور، خود آمریکایی ها هستند که این فرصت ها را از بین می برند، … روشن است که ما در موضع قلدری هرگز صحبت نمی کنیم. اگر آنها از موضع تهدید حرف می زنند، مذاکره معنایی ندارد. به اعتقاد من مشکل را خود امریکایی ها به وجود آوردند. اگر امریکا بخواهد حقوق ملی ما را زیر پا بگذارد ما به چه مناسبت با او حرف بزنیم؟! »

«اما اینکه در آینده نزدیک با امریکا در خصوص مسائل هسته ای و بقیه مسائل و مسائل منطقه ای مذاکره کنیم، فعلا چشم اندازی را نمی بینم. امریکایی ها باید در مقام عمل صداقت خود را ثابت کنند. امریکایی ها باید دست از تبختر و یک جانبه گرایی بردارند. باید از آن عرشی که برای خودشان درست کرده اند، پایین بیایند و به طور مساوی روبه روی ما بنشینند و قبول کنند که یکی ایران و یکی امریکا. اگر ما دیدیم شرایط، شرایطی است که امریکایی ها حسن نیت دارند، آن وقت می توانیم راجع به مذاکره بررسی کنیم. ولی در شرایط فعلی که امروز هستیم، با تبختر امریکا و با اعمالی که امریکا در منطقه انجام می دهد من امیدی ندارم که بتوانیم در آینده نزدیک با امریکا کنار یک میز بنشینیم و مذاکره کنیم. »

«بنابراین، وقتی برخورد آمریکا با ایران برخورد خصمانه است، به طور طبیعی نمی توانیم با کشوری که برخورد خصمانه دارد، مذاکره کنیم. »

مشکل آمریکا با ایران،‌ پیشرفت، اقتدار و استقلال ایران است

«ما معتقد نیستیم که فشار امریکایی ها به این دلیل است که می ترسند ایران در پی سلاح هسته ای باشد. امریکایی ها می دانند داشتن چرخه سوخت، نه تنها از لحاظ فناوری و استقلال برای یک کشور مهم است. حتی از لحاظ جایگاه منطقه ای هم جایگاه سیاسی خاصی را برای یک کشور تعریف می کند، لذا نمی خواهند ایران دارای این توانمندی و این قدرت باشد و به همین دلیل هم فشار می آورند. »

آمریکا بدنبال تسلیم ایران مانند لیبی است

«حساب آمریکا فرق می کند. آمریکا به عنوان دشمن ما همواره مواضع غیر منطقی و غیر اصولی داشته است. ما می خواهیم با اروپا کار کنیم افرادی که به ما می گویند چرا با اروپا کار می کنید، ولی با آمریکا کار نمی کنید به صراحت نمی گویند که چرا ایران با اروپا به عنوان قدرت دوم دنیا مذاکره می کند، بلکه باید با قدرت اول حرف بزند. به اعتقاد من، این حرف منطقی نیست. شاید فرصت توضیح و استدلال نباشد. فقط بدانید کشوری که خواست مسئله اش را با آمریکا حل کند، لیبی بود و نتیجه آن را هم دید. آمدند و همه امکاناتشان را در کشتی ریختند و به واشنگتن بردند. این راه حل آمریکایی هاست! آنها که به ما می گویند چرا با آمریکا مذاکره نمی کنید، نمونه اش لیبی است. »

«فناوری هسته ای نیز در آن مقطع در نیمه راه بود و ضرورت داشت این مسیر ادامه یابد تا کشور به همه امکانات فناوری غنی سازی دست یابد و چرخه سوخت تکمیل شود. در مقابل، هدف غرب به ویژه آمریکا، توقف همه فعالیت های مربوط به غنی سازی در ایران بود و در واقع،‌ می خواستند عقب نشینی و تسلیم دولت لیبی در زمینه برنامه هسته ای خود را در ایران تکرار نمایند. »

«بدیهی است مدعی اصلی علیه ایران در موضوع هسته ای امریکاست و قابلیت این کشور برای مقابله یا مصالحه در این مورد به مراتب بیش از دیگران است ولی آمریکا در آن مقطع تنها به تسلیم شدن ایران در برابر تهدیداتش می اندیشید و بنای تفاهم نداشت. ایران نیز به دلیل تجربیات گذشته، مذاکره با امریکا را مطلوب و به مصلحت نمی دید. »

هدف آمریکا عقب نشینی ایران و سپس هدف گیری مبانی اصلی انقلاب است

«امید امریکا این است که با تهدید و فشار، ایران را در موضوع هسته ای به نوعی عقب نشینی وادار کند و پس از آن مبانی اصلی نظام را هدف گیری کند. »

مسأله هسته ای صرفا یک بهانه است

«اما اینکه مسئله هسته ای یک بهانه است، برای امریکا صد درصد این طور است. یعنی آمریکا قصد دارد با بهانه هسته ای که بهترین بهانه است و می تواند افکار عمومی را توجیه کند و کشورهای دیگر را با خود همراه کند، به اهداف دیگر خود برسد. امریکا قصد دارد ما را به بهانه هسته ای، برای سایر اهداف خود به شورای امنیت ببرد. »

با حل مسئله هسته ای نیز پرونده ما از شورای امنیت خارج نمی شود

«آمریکا قصد دارد ایران را به شورای امنیت ببرد تا تمام مسائل خود را با ما حل و فصل کند. یعنی به بهانه مسئله هسته ای به شورای امنیت می رویم، اما با حل مسئله هسته ای از شورای امنیت خارج نمی شویم. آنها قصد دارند تمام مسائل مورد نظر خود همچون بحث خاورمیانه و تروریسم را در آنجا مطرح کنند. »

جای تعجب است که چگونه وقتی آقای روحانی آمریکا را دروغگو، زورگو، دشمن مبانی اصلی نظام، دشمن پیشرفت، دشمن اقتدار و استقلال ملت ایران می داند، و مذاکره با آمریکا را غیر منطقی، بی فائده، مخالف مصلحت و … می داند، در عین حال، برخی از طرفداران دولت و مسئولین، سخن از مذاکره با آمریکا می‌گویند.

به تعبیر مقام معظم رهبری مدظله العالی در سخنرانی خویش در اول خرداد ۱۳۸۱:

« کسانی که دم از مذاکره با امریکا میزنند، یا از الفبای سیاست چیزی نمیدانند، یا الفبای غیرت را بلد نیستند؛ یکی از این دو تاست. در حالی که دشمن این‌طور اخم میکند، این‌طور متکبّرانه حرف میزند، این‌طور به ملت ایران اهانت میکند، تصریح هم مینماید که میخواهد علیه این نظام و این کشور و منافع آن اقدام کند، عدّه‌ای در این‌جا ذلیلانه و زبونانه میگویند: چه کار کنیم؛ برویم، نرویم، نزدیک شویم، با آنها صحبت کنیم، در خواست کنیم، خواهش کنیم؟! این اهانت به غیرت و عزّت مردم ایران است؛ این نشانه بی غیرتی است؛ این سیاستمداری نیست. سعی میکنند رنگ و لعابی از فهم سیاسی به کار خود بدهند؛ نه، این درست ضدِّ فهم سیاسی است … مسأله امریکا این است که هویّت اسلامی و ملی ما را قبول ندارد و این را به زبان میآورد. چرا عدّه‌ای از مدّعیان سیاست و فهم، نمیفهمند؟! واقعاً جای تأسّف است. حکومتی که این‌طور صریحاً میگوید میخواهم علیه نظام اسلامی و خواستِ ملت ایران عمل کنم و برای براندازی این نظام بودجه میگذارد، ارتباط و مذاکره با آن، هم خیانت و هم حماقت است!»

قم المقدسه
۹/۸/۱۳۹۵

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها