• کدخبر: 54884
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱
  • چاپ خبــر
میراث فرهنگی هویت بشری:

مقبره ۲۶۰ ساله عادگان در معرض نابودی است/ تصاویر

شهرستان فریدن که یکی از مناطق تاریخی استان اصفهان است با وجود عرصه های بسیار در قسمت گردشگری و داشتن آثار تاریخی چند هزار ساله می توانست یکی از قطب های گردشگری استان اصفهان باشد اما این مهم به علت بی توجهی مسئولان و عدم مطالبه گری مردم محقق نشده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، میراث فرهنگی و تاریخی  فقط به یک کشور، فرهنگ و ملت تعلق ندارد و همان‌طور که از نامشان پیدا است، متعلق به تاریخ بشریت هستند.

متاسفانه برخی از دولت ها توجه زیادی به این آثار تاریخی ندارند و هزینه‌ی لازم را خرج آنها نمی‌کنند. گاهی هم فقط بی‌توجهی برخی دولت مردان دلیل نابودی این آثار نیست و جنگ و طبیعت هم می‌توانند بسیار مخرب باشد.

شهرستان فریدن که یکی از مناطق تاریخی استان اصفهان است با وجود عرصه های بسیار در قسمت گردشگری و داشتن آثار تاریخی چند هزار ساله می تواند یکی از قطب های گردشگری استان اصفهان باشد اما این مهم به علت بی توجهی مسئولان و عدم مطالبه گری مردم تاکنون محقق نشده است.

یکی دیگر از دلایلی که کارشناسان گردشگری به آن اذعان دارند که چرا فریدن نتوانسته به جایگاه واقعی خود که همان قطب گردشگری استان اصفهان است برسد این است که هیچ گاه مردم و مسئولان این دیار نتوانستیم آثار تاریخی خود را معرفی و یا آنها را حفظ کنیم حتی در نابودی آنها کوشیدیم.

مقبره ی که در سایه بی توجهی به تلی از خاک بدل می شود

یکی از آثار تاریخی فریدن که امروزه در معرض نابودی قرار گرفته، مقبره ۲۶۰ ساله روستای عادگان است، به گفته رئیس شورای این روستا در سالهای گذشته تعدادی از کارشناسان حوزه میراث با حضور در این روستا و با انجام آزمایشات قدمت آن را تعیین کردند.

سوداگران گنج در فریدن به مقبره هم رحم نکردند

فریدن با استناد به اسناد تاریخی یکی از تمدن های چند هزار ساله و آبادترین نقاط سرزمین پهناورمان در ایران باستان بوده و امروزه همین امر سبب شده تا حتی یک نقطه از فریدن، از دست سوداگران گنج در امان نماند و حفاری های غیر مجاز در سایه بی توجهی مسئولان این منطقه رو به فزونی باشد و طمع ثروت اندوزان در جستجوی یک سکه باعث می شود بیش از هزاران سفال و کوزه که تمام آنها کارنامه های تاریخی این منطقه هستند شکسته و نابود شود.

مقبره تاریخی عادگان نیز از این قضیه مستثنی نبوده و نیست زیرا وقتی وارد این مکان می شویم حفاری های که شده و بقایای که از تکه های شکسته شده سفال ها روی زمین باقی مانده باعث رنجش دوستداران آثار تاریخی می شود؛ که اینها همه نشانه ضعف مسئولان فریدن در حفظ و صیانت از هویت این منطقه را دارد.

اصغر محمد صالحی کارشناس ارشد هنرهای تجسمی از دانشگاه تهران در خصوص این بنا و ضرورت حفظ و مرمت آن عنوان کرد: این بنا بیش از دویست سال قدمت دارد و علی رغم زیبایی خاص از ارزش تاریخی بالای برخوردار است.

معماری که نشان دهنده هنر و تمدن ایران زمین است

وی ادامه داد: این بنا ادامه سنت معماری بناهای مقبره ای و بناهای آجری در فریدن است یعنی اینکه طرح این بنا در زمان ساخت از طرح بناهای تاریخی دیگر این منطقه اقتباس شده و خود این مکان می تواند کارنامه ای برای نوع معماری بناهای آن زمان باشد که اکنون به مرور زمان و در اثر فرسایش و بی مهری ها و عدم درک درست از آثار تاریخی کم کم به تلی از خاک بدل شده اند و اثری از آنها باقی نمانده است.

این موضوع را باید خاطر نشان کرد که خبر نابودی این مقبره که قبلا توسط شورای روستا به گوش مسئولان رسیده بود باعث شد تا رئیس میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری این شهرستان از  اعتبار ۱۵۰ میلیونی که در جلسه برنامه و بودجه شهرستان برای این اداره در نظر گرفته شد مبلغی را در صورت تخصیص برای مرمت این مقبره در نظر بگیرند.

سلیمی در خصوص مرمت این اثر تاریخی نیز عنوان کرد: در صورت تخصیص بودجه، امسال در برنامه داریم که این امر را صورت بدهیم و از نابودی این مکان جلوگیری کنیم.

هر چند ما اطلاع حاصل کردیم که این مقبره هنوز به ثبت ملی نرسیده و همین امر باعث کوتاهی در امر مرمت این مقبره شده است.

مرمت اصولی میراث تاریخی موضوعی است  که باید جدی گرفته شود

از موضوعات دیگری که شاید بعد از تخصیص بودجه مهم تر باشد چگونگی مرمت این یادگارهای تاریخی است زیرا مرمت غیراصولی بناهای تاریخی نه تنها موجب افزایش دوام و ارزشمندی بنا نمی‌شود بلکه بنای تاریخی را نیز از هویت خالی می‌کند.

در گفتگو با یکی از فعالان و کارشناسان در خصوص چگونگی مرمت بناهای تاریخی، وی بیان کرد: یکی از معضلات جدی در احیاء و مرمت آثار تاریخی غیر اصولی بودن آن است و برخی که از علم مرمت سر رشته ندارند دست به کارهای نسنجیدی می زنند که ارزش تاریخی بنا  را با این عمل به ورطه ی نابودی می کشانند.

این کارشناس مشورت کردن با کارشناسان خبره میراث فرهنگی را بسیار مهم دانست و عنوان کرد: مشورت می تواند جلوی بسیاری از این سهل‌انگاری ها و اشتباهات را بگیرد. چیزی که در اغلب اوقات از قلم افتاده است و منجر به بی‌سامانی در امر مرمت و بازسازی بناهای تاریخی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به این که کشور ما دارای آثار فرهنگی – هنری زیادی از دوره‌های مختلف تاریخی است؛ حفظ و صیانت از این میراث به جای مانده که بیانگر هویت و شخصیت تاریخی و اسلامی ما است، به متخصصان هنرمندی نیاز دارد که علاوه بر شناخت جنبه‌های هنری، آشنایی کافی نیز با ساختار و مواد تشکیل دهنده این آثار و کنش و واکنش آن داشته باشند. از آنجایی که این آثار از نظر جنس دارای تنوع هستند، لذا متخصصان زیادی می‌توانند بسته به علاقه خود در رشته مرمت آثار تاریخی فعالیت کنند.

در معرفی روستای عادگان باید بگوییم این روستا یکی از تاریخی ترین روستاهای فریدن در بخش مرکزی است که پرآب بودنش زبان زد خاص و عام بود و نامش نیز در اصل ریشه در پر آبی آن دارد طبق گفته ها در اصل نام این خطه آبگان است که بعدها به عادگان بدل می شود.

عاگان در  ۲۴ هزار گزی جنوب داران و متصل به راه کوهرنگ واقع شده است، مکان ابتدای این روستا به خاطر ظلمی که به روستائیان روا داشته می شد به دست یکی از خوانین به کل نابود می شود و مکان فعلی برای زندگی مردم در نظر گرفته می شود.

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها