• کدخبر: 53426
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۲۳ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
  • چاپ خبــر
در راستای توسعه گردشگری برگزار شد:

روستاگردی در فریدن/ تصاویر

در این زمانه که آب و هوای پاک در کشور ما کمیاب شده است، منطقه فریدن در غرب استان اصفهان به مانند نگینی می درخشد بنابراین باید برای ایجاد شغل و فرار از مهاجرت فرستی این منطقه از طرح و برنامه های استفاده کرد که این مزیت برای این شهرستان حفظ گردد و مشکلات نیز در کنار آن رفع شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، شهرستان فریدن که با قدمت چند هزار ساله از دیر باز دارای یک تمدن غنی است و با داشتن فرهنگ های مختلف ۵ قوم در دل خود جاذبه های توریستی بسیاری را گنجانده است که این مزیت نیز به مانند فرصت های پیش روی این منطقه به دلایل مختلفی دیده نشده است.

در این زمانه که آب و هوای پاک در کشور ما کمیاب شده است، منطقه فریدن در غرب استان اصفهان به مانند نگینی می درخشد بنابراین باید برای ایجاد شغل و فرار از مهاجرت فرستی این منطقه از طرح و برنامه های استفاده کرد که این مزیت برای این شهرستان حفظ گردد و مشکلات نیز در کنار آن رفع شود.

روستا گردی در منطقه فریدن بزرگ می تواند به یکی از کانون های مهم فعالیت های اکوتوریستی تبدیل شود .

بدون تردید جذب گردشگران علاقه مند به طبیعت بکر در روستاهای دارای جاذبه های طبیعی منبع درآمد ارزشمندی را فراهم می سازد.

روستائیان از دانش تجربی و عملی زیادی در خصوص حفظ و بهره برداری از محیط طبیعی اطراف خود برخوردارند که از اجداد خود آموخته اند .

به همین دلیل ساکنان بومی مناطق روستایی می توانند به راهنمایان خوبی در معرفی طبیعت به دوستداران آن تبدیل شوند.

مدتی است که یکی از جوانان فریدنی با تاسیس یک شرکت گردشگری در راستای توسعه گردشگری مخصوصا در شاخه روستاگردی در شهرستان فریدن قدم برداشته است و با آموزش لیدر برای تور گردشگری اولین سنگ بنا را نهاده است.

شرکت یاد شده پس از تشکیل کلاس های تئوری که به بوم گردی و آموزش دهیاران روستاهای منطقه و لیدرهای مورد نظر اختصاص دارد، سفر یک روز را برای لیدرها مورد نظر خود به همراه خانوادهایشان در نظر گرفت که در ادامه از این سفر یک روزه به چند روستای فریدن گزارشی تهیه شده است که مشاهده می کنید.

ابتدای سفر سرگروه یا تور لیدر با توضیحات ابتدای خود مسافران که همان لیدرهای آینده بودند را برای یک سفر چند ساعت مهیا کرد، این سفر که فقط جنبه آموزشی داشت باعث شد تا گوشه ای دیگر از تاریخ این منطقه را مشاهده کنیم و شاهد صحنه های باشیم که برای ما فریدنی ها خاطره زیادی را به دنبال دارد.

روستای نماگرد

اولین روستای که این تور گردشگری وارد آن شد، نماگرد بود؛ این روستا در دهستان ورزق جنوبی شهرستان فریدن و در ۹ کیلومتری شهر داران، قرار دارد که مردمانش به زبان شیرین ترکی تکلم می کنند برای اطلاعات بیشتر از این روستا بر روی اینجا کلیک کنید.

در این روستا فقط لیدرها به علت کمبود زمان و جنبه ای آموزشی آن فقط توانستند از قبرستان تاریخی این روستا بازدید کنند.

 

روستای سفتجان

روستای سفتجان دومین دیاری بود که این تور از آن بازدید کرد، این روستا در ۱۲ کیلومتری شهر داران قرار دارد.

ابتدا با بازدید از حمام قاجاریه این روستا که در گذشته این سایت خبری، خبر نابودی آن را به گوش مسئولان رسانده بود که بعد از آن میراث فرهنگی اقداماتی انجام داد در راستای حفظ این اثر تاریخی که شکل بیرونی با تغییراتی حفظ شد اما به دلایلی داخل آن مرمت نشده است در صورتی که شنیده ها حاکی از این بود که این بنای تاریخی باید سال گذشته مرمت می شد، چرای آن را در روزهای آتی این سایت تحلیلی پیگیر خواهد بود.

اما یک سوال برای اعضای این تور پیش آمد که چرا آثاری با این قدمت تاریخی باید در سایه سکوت مسئولان نابود شود و میراث ملی در شهرستان آماج غارتگران و سوداگران قرار بگیرد؟!

تور لیدر در این بازدید بیان کرد: حمام تاریخی سفتجان برای حفظ هویت تاریخی خود باید ترمیم گردد اما ترمیم آن باید به صورت اصولی و طبق بافت قدیم انجام شود که شایسته است کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان به صورت مستقیم در مرمت آن دخالت داشته و نظارت کنند.

در این قسمت می توانید گزارش این پایگاه خبری در خصوص نابودی این بنا در سال گذشته را مشاهده کنید که قسمتی از این اثر مرمت شده ولی بیش از ۵۰ درصد آن باقی مانده است، بر روی اینجا کلیک کنید.

پس از بازدید حمام قاجاریه، اعضای تور گردشگری در گلزار شهدا حاضر شده و با ادای احترام به مقام شامخ شهدای این روستا، سفتجان را به سمت غرغن ترک کردند.

 

روستای غرغن

غرغن از مرکز فریدن یعنی شهر داران، تقریبا ۱۶ کیلومتر فاصله دارد که برای رسیدن به آن باید از روستاهای همچون نماگرد و سفتجان گذر کرد که به هنگام گذر از این روستاها مناظر طبیعی چشم نواز و هوای بهاری روح خسته هر گردشگری را به وجد می آورد، برای  کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص غرغن اینجا کلیک کنید.

در ابتدای ورود به روستای غرغن زن روستای با پخت نان از مهمانانش پذیرای کرد و سپس اعضای تور در کلیسای تاریخی این شهرستان حاضر شدند با بازدید از این اثر تاریخی که نمایانگر قدمت چند هزار ساله منطقه فریدن با تمدن های مختلف است، این سفر با بازدید از خانه قدیمی غرغن به سمت روستای چیگان ادامه پیدا کرد.

البته خدمت گزار کلیسای تاریخی این روستا  از سرقت برخی اشیاء خبر داد که این خبر بسیار ناگوار است اما شاید بتوان با در نظر گرفتن تمهیداتی  مانع از سرقت رفتن اشیاء این کلیسا که هم اکنون هم پذیرای هم وطن های ارامنه یمان هست شویم.

 

چیگان

چیگان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدن در استان اصفهان می باشد که با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال با مردمی خونگرم و با توجه به کثرت ادیان در این روستا سالها در کنار هم در صلح و صفا در جوار رودخانه همیشه زنده پلاسجان زیسته اند.

سرسبزی و زیبای این روستا در جوار جریان گوش نواز رودخانه پلاسجان آرامش خاصی را در ذهن انسان تداعی می کند و آرامشی بی بدیل به آدمی هدیه می کند.

اکنون مردمان این روستا بیشتر از طوایف غیور لر هستند و به زبان لری تکلم می کنند، در دل خطه زیبای چیگان تپه تاریخی موجود است که از خرابی قعله یکی از خوانین بختیاری ایجاد شده و به یکی از جاذبه های گردشگری این روستا تبدیل شده است.

روستای ننادگان

تور گردی با توقف کوتاه در روستای ننادگان و ادای احترام به امامزاده سلطان سید محمد(ع) و نگاهی کوتاه به تپه تاریخی این خطه سبز ادامه یافت.

ننادگان دهستانی است در ورزق جنوبی شهرستان فریدن که در بخش مرکزی قرار دارد و این روستای بسیار زیبا با داشتن زمین های کشاورزی بکر و مجاورت با کوه موجود در آن منطقه، دل هر گردشگری را می رباید.

یکی از بناهای مقدس در این دهستان بقعه امام زاده، سلطان سید محمد (ع) است، که طبق اعتقاد و باور مردم این دیار، خیر و برکت در این روستا برگرفته از وجود نازنین این امام زاده بزرگوار است که  به واسطه ایشان خداوند متعال نظر بسیاری بر این دهستان دارد.

امامزاده سلطان سید محمد در روستای ننادگان در ۵۱/۳۲ عرض شمالی و ۲۱/۵۰ طول شرقی و ۲۲۳۰ متر ارتفاع از سطح دریا در ۲۵ کیلومتری شهر داران در جنوب غربی شهرستان فریدن واقع گردیده است.

آیت الله حاج شیخ مهدی سلطان العلا نجفی در تعلیقی خود صفحه ی اول از کتاب کنز الانساب آیت الله العظمی سید مرتضی علم الهدی آورده در قریه ی ننادگان که حدود تپه ی زرین کفش و قصب پوش فریدن می باشد امامزاده سلطان سیدمحمد قرشی می باشد.

چون آن حضرت وارد شد در آن مکان یکی از دشمنان آن بزرگوار را در خانه ی خود آنقدر جراحت رسانید که به واسطه ی شدت جراحات شهید شد و آن سرور نسبش با واسط به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد و در اواخر خلافت مامون الرشید بوده که به مقام شامخ شهادت نائل گردید.

این امامزاده در قریه ننادگان دارای حرم و بقعه گرانقدر است و حقیر شیخ علی فلسفی (لطفی زاده) در کتاب بیت هزار زیارتگاه جهان جلد ۱۶ صفحه ۱۰۰ آورده ام در فهرست آمار بقاع متبرکه اداره اوقاف خراسان صفحه ۱۰ مرقوم شده که سلطان سید محمد در فریدن دفن گردیده.

خویگان سفلی

با گذر از روستای ننادگان به روستای لرنشینان غیور، خویگان سفلی رسیدیم که لباس های محلی زیبا در کنار تاریخ و تمدن این روستا جلوه ای خاصی از این خطه دل انگیز را به نمایش می گذارد.

خویگان سفلی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدن در استان اصفهان است که در دهستان ورزق جنوبی قرار دارد.

فراوانی تپه های تاریخی در این منطقه یکی از جاذبه های گردشگری است که طبق گفته ی بومی ها، سوداگران گنج با حفارهای غیر مجاز بسیاری از این تپه های تاریخی را به مرز نابودی کشانده اند.

در این سفر، نفرات تور گردشگری فقط توانستند به علت کمبود زمان از مقبره گریگوری مقدس در روستا دیدن کنند و سپس خویگان را با گذر از روستای موغان، گل امیر، اسکندری، نسار، سینگرد به مقصد عادگان ترک کنند.

گریگور یا لوساهانگیست یکی از بزرگان ارامنه است که هر ساله نیز مسیحیان داخل و خارج کشور یک روز خاص را برای ادای احترام به این مرد مقدس در نظر گرفتند که در میان محلی ها به عیدگلدرون ارامنه معروف است و تقریبا اواخر فروردین هر سال برگزار می شود البته سال گذشته یکی از ارامنه حاضر در عید گلدرون در مصاحبه با این پایگاه خبری گریگور را یکی از حواریون حضرت مسیحی نام برد.

گفتنی است هنگام بازدید از این مقبره تاریخی، نظارگر شدن غروب آفتاب از فراز بلندای این مقبره یکی دیگر از جلوه های زیبای این روستا گردی بود.

 

روستای عادگان

آخرین مقصد این تور یکی دیگر از روستاهای زیبای فریدن در بخش مرکزی بود که پرآب بودنش زبان زد است و نامش نیز در اصل ریشه در پر آبی آن دارد طبق گفته ها در اصل نام این خطه آبگان است اما به نام عادگان شناخته می شود .

عاگان در  ۲۴هزار گزی جنوب داران و متصل به راه کوهرنگ واقع شده است،  آب آن از چشمه تامین  می شود و محصولاتش غلات و حبوبات و سیب زمینی است.

مکان ابتدای این روستا به خاطر ظلمی که به روستائیان روا داشته می شد به دست یکی از خوانین به کل نابود می شود و مکان فعلی برای زندگی مردم در نظر گرفته می شود.

در بازدید از این روستا به سراغ مقبره رفتیم که نابودیش ذوق هر گردشگری را کور می کرد و قلبش را به خطر تمام بی خیالی برخی مسئولان سخت می فشرد، مقبره ای که وسطش را حفاری کرده بودند اما از آن قبر که شکافته شده بود سفال های شکسته دیده می شد که مطمئنا گویای قسمتی از تمدن فاخر و غنی ما ایرانی ها بود.

یکی از نکات که می توان در این سفر به آن اشاره کرد، عفت و غیرت مردان و زنان سرزمین مان در این خطه پهناور است که باید حفظ شود زیرا این فرهنگ چند هزار ساله که از نیاکان ما به ارث رسیده یک گنجینه تمام نشدنی است و باید بتوانیم فرهنگ غنی خود را به جهان معرفی کنیم و ما خود معرف شهرستانمان باشیم.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها