• کدخبر: 53056
  • تاریخ انتشار خبر: ۴:۵۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
  • چاپ خبــر
دختر و مادر اصفهانی از اسلالوم می‌گویند:

بانوی قهرمانی که بهترین سال‌های زندگیش در فریدن و فریدون‌شهر رقم خورد

دختر قایقران اصفهانی معتقد است برای هدایت قایق موفقیت در روزمرگی‌های زندگی عادی و همچنین دنیای پرتلاطم ورزش؛ تجربیات مادر برایش بهترین الگو بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن به نقل از فارس،  از آنجا که بندبند وجود پهنه جغرافیایی این مرزوبوم را شریان‌های حیاتی بی‌شماری فراگرفته؛ جریان یافتن رودخانه‌ها، دریاها و دریاچه‌ها در درون رگ‌ها و مویرگ‌های نقشه گربه‌ای‌ شکل کشورمان، جانی تازه به خاک مقدس این سرزمین بخشیده است.

شاید تصور تأثیر این عنصر زندگی‌بخش در پدید آمدن رشته‌های ورزشی آبی تا حدی رؤیا گونه باشد؛ اما قطعاً این باور وجود دارد که ورزشکاران موج‌سوار، قایقران، شناگر و اسکی‌باز روی آب، حقیقت بود یا نبودش را بیش از هر چیز یا هر کس دیگری درک می‌کنند.

در فلات مرکزی ایران‌ شهری باستانی، موزه‌ای‌ شکل با قدمت چندین و چند هزار ساله؛ چشمان حیرت‌زده خیلی‌ها را در داخل و خارج به خود خیره کرده است آن‌ چنان‌ که به زیبایی رودخانه زمرد نشان وسط شهر متعجب می‌نگرند.

مدت‌هاست اصفهانی‌ها از برکت زاینده‌رود در چند رشته ورزشی آبی سرآمد هستند که از آن جمله می‌توان به قایقرانی اشاره کرد؛ زیرا از دیرباز قایق‌سواری تفریحی هیجان‌انگیز بوده که همه از انجام آن لذت می‌بردند و هم‌ اکنون نیز در بین مردان و زنان بزرگ‌سال به‌ ویژه کودکان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

ذوق و اشتیاق پارو زدن به هنگام سواری خوردن بر روی امواج و نیز حرکت دادن قایق در زمان آرامش آب، به‌خودی‌خود انسان را در آینده‌نگری‌اش غرق می‌کند که با چه انتخابی می‌تواند به مرز آرزوها نزدیک‌تر شود وقتی هر یک از این انتخاب‌ها با یک ویژگی منحصر به ‌فرد در ورزش قهرمانی معنا می‌یابد.

این موضوع ما را بر آن داشت تا از بانویی سراغ بگیریم که با پیمودن راه موفقیت در ورزش قهرمانی از آن به‌ عنوان یار و معلمی دلسوز برای بانوان ورزشکار این دیار یاد می‌شود. کتایون اشرف سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان به همراه دخترش رکسانا رازقیان ملی‌پوش تیم ملی اسلالوم در این گفت‌وگو با ما هم‌کلام شده‌اند.

** ورود به ورزش حرفه‌ای

کتایون اشرف اظهار کرد: در زمان کودکی‌ام پدرم علاقه‌مند بود که ورزش را به‌طور حرفه‌ای دنبال کنم؛ از سال ۵۷ تا ۶۷ ورزش می‌کردم، شناگر خوبی بودم و بیشتر در مسابقات سطح مدارس شرکت می‌کردم زیرا آن زمان رقابت‌هایی که خاص بانوان باشد برگزار نمی‌شد به همین دلیل زیر نظر پدرم معمولاً ورزش‌هایی مانند شنا و دوچرخه‌سواری را انجام می‌دادم.

وی افزود: در ۱۳۶۷ وارد دانشگاه شدم؛ سال اول تحصیل ازدواج کردم و در سال بعد بچه‌دار شدم، همان موقع همسرم دوره رزیدنتی را در پزشکی سپری می‌کرد که برای گذراندن طرحش، به فریدن رفتیم و مدتی را در آنجا زندگی کردیم؛ البته همیشه و در همه‌جا گفته‌ام که بهترین سال‌های زندگی‌ام در فریدن و فریدون‌شهر گذشته است.

سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان ادامه داد: آن زمان دبیر زبان انگلیسی بودم و در فریدن مشغول خدمت شدم؛ من مقطع چهارم دبیرستان را تدریس می‌کردم و از آنجایی ‌که با دانش‌آموزانم تفاوت سنی زیادی نداشتم وقت‌های آزاد با هم والیبال بازی می‌کردیم، گذشت تا اینکه فرزندم ۲ ساله شد و ما به اصفهان بازگشتیم.

رکسانا رازقیان دختر کتایون اشرف و ملی‌پوش تیم ملی اسلالوم بانوان گفت: حدوداً در سن ۳ یا ۴ سالگی شنا کردن را از مادرم آموختم به‌ طوری‌ که در مقطع دبستان عضو تیم شنای استان بودم؛ از اول راهنمایی قایقرانی را در اصفهان در آب‌های آرام شروع کردم و تقریباً تا ۳ سال در آب‌های آرام رشته کایاک فعالیت می‌کردم.

وی عنوان کرد: سال اول دبیرستان بودم که در رشته آب‌های خروشان تستی گرفته شد و من در آن تست قبول شدم البته از قبل این رشته را کارکرده بودم اما نه به‌ طور جدی؛ تا اینکه به تیم ملی جوانان راه پیدا کردم.

اشرف خاطرنشان کرد: دخترم ۶ سال داشت که در رشته نجات‌غریق امتحان دادم و به‌ صورت حرفه‌ای شنا را آغاز کردم؛ وارد مسابقات نجات‌غریق شدم و پنج سال متوالی در این رشته قهرمانی کشوری می‌آوردم، پس‌ از آن با کانوپولو آشنا شدم که در واقع تیم ما اولین تیم کانوپولوی ایران بود.

وی تصریح کرد: تشکیل آن تیم و فعالیت در آن رشته بسیار نتیجه‌بخش بود به‌ طوری‌ که در مسابقات آسیایی در تهران تیم ملی کانوپولوی بانوان ایران مقام سوم را کسب کرد؛ این نکته قابل‌توجه است که پایه‌گذاری تیم ملی کانوپولوی بانوان از اصفهان بود چراکه همه اعضای تیم اصفهانی بودند.

 

 

** آب‌های خروشان گذرگاه فعالیت‌های ملی

این سرمربی بیان داشت: بعد از آن وارد رشته آب‌های خروشان شدم و در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی کره جنوبی به مقام پنجم رسیدم. از آن‌ پس هم به‌ عنوان مربی و هم بازیکن فعالیت می‌کردم.

رازقیان نیز در ادامه اظهار کرد: زمانی که در رشته آب‌های خروشان وارد تیم ملی شدم کمیته اسلالوم فعالیت داشت اما در بخش بانوان به‌ اندازه الآن فعال نبود به همین دلیل به همراه مادرم که مربی‌ام بود، چند مسابقه برون‌مرزی را به‌ صورت شخصی شرکت کردم؛ از آن جمله می‌توان به رقابت‌های المپیک نوجوانان شمال قاره آمریکا (۲۰۰۷ میلادی)، مسابقات جهانی آب‌های خروشان رده سنی نوجوانان در آمریکا، انتخابیه قاره آفریقا برای حضور در المپیک و رقابت‌های آسیایی آب‌های خروشان به میزبانی هند اشاره کرد که در مسابقات آسیایی هند به مقام سوم دست‌یافتم.

وی یادآور شد: سال‌ها خودم در رودخانه‌های ایران، آب‌های خروشان و رفتینگ را کار می‌کردم تا زمانی که تست ورودی آب‌های خروشان در ایران برگزار شد و موفق شدم به تیم ملی بازگردم؛ حضور ملی‌ام کاپ جهانی فرانسه و انتخابی المپیک در ژاپن بوده است.

اشرف در ادامه گفت: برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه دراگون‌بوت (قایق اژدها) برای نابینایان مورد استفاده قرار گرفت و من مربیگری‌شان را عهده‌دار شدم. دو، سه سال به همین منوال در آب‌های خروشان مربی و بازیکن بودم و در این مدت طی سفرهایی که با دخترم داشتم به جمع‌آوری اطلاعات پرداختم حتی دریکی از سفرهایمان به کشور ترکیه دوره بین‌المللی هدایت قایق‌های رفتینگ را گذراندیم و هر دو به کسب مدرک موفق شدیم.

وی بیان کرد: مربیگری تیم ملی را بر عهده گرفتم؛ هشت ماه با دل و جان کارکردم تا اینکه برای اولین بار در بازی‌های آسیایی، ایران به مدال رسید، سونیا گماری در آن رقابت‌ها مدال برنز را در کانو دریافت کرد.

پیشکسوت ورزش قایقرانی و سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان تصریح کرد: بعد از آن سرمربی تیم ملی اسلالوم بانوان شدم و به همراه سه بازیکن منیره نصر آزادانی، رکسانا رازقیان و شقایق سیدیوسفی در رقابت‌های برون‌مرزی حضور پیدا کردیم؛ همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودیم ایران وارد رنکینگ آسیا شد.

** کاپ جهانی فرانسه رقابت‌هایی در سطح المپیک

وی خاطر نشان کرد: از همین الآن تیم نوجوانان اسلالوم بانوان شروع به کارکرده که در کنار من دو مربی مشغول به فعالیت هستند؛ سونیا گماری مربی کانو و منیره نصر آزادانی مربی کایاک است؛ همچنین رکسانا رازقیان به‌ عنوان بازیکن به انجام تمرینات می‌پردازد.

رازقیان در بخش دیگر به برگزاری مسابقات کاپ جهانی فرانسه در خردادماه ۹۵ اشاره و تأکید کرد: شرکت در این رقابت‌ها برایم خیلی خوب بود چراکه متوجه شدم پیشرفت زیادی کرده‌ام و با توجه به اینکه تنها نماینده ایران محسوب می‌شدم همراه با مادرم حضور پیدا کردیم؛ در کل می‌توانم بگویم شروع خیلی خوبی بود.

اشرف نیز در همین رابطه گفت: رقابت‌های کاپ جهانی فرانسه در خردادماه امسال به‌ نوعی آخرین مسابقات قبل از المپیک به شمار می‌آمد که این باعث شده بود تمام شرکت‌کنندگان المپیکی باشند؛ در عین‌ حال کشورها هم می‌خواستند نفرات اعزامی‌شان مشخص شود به همین خاطر مسابقات در سطح المپیک برگزار شد.

وی در ادامه با بیان اینکه تیم ایران در رده‌بندی بالا آمده است، افزود: درست است که هنوز در سطح المپیکی‌ها نیستیم اما رو به رشد هستیم، با وجود اینکه در مدت‌زمان کمی کار در آب‌های خروشان را آغاز کردیم عملکرد قابل قبولی داشته‌ایم.

سرمربی تیم ملی اظهار داشت: امیدوارم مهارت‌هایی کسب کنیم تا در آینده برای نوجوانان در آب‌های خروشان برنامه‌های بزرگ‌تری تدارک ببینیم چراکه همه این‌ها به متغیر زمان بستگی دارد و با یک برنامه‌ریزی درست و تلاش می‌توان در مسیر موردنظر به‌خوبی پیش رفت.

** برنامه‌ریزی صحیح عامل موفقیت دو بانوی قایقران

رازقیان تصریح کرد: دوره تحصیلی‌ام را در مقطع کارشناسی رشته کشاورزی گیاه‌پزشکی به پایان رساندم و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد محیط‌زیست گرایش تنوع زیستی و زیست‌گاه‌ها هستم و در دانشگاه علوم تحقیقات تهران تحصیل می‌کنم؛ درسم تمام‌ شده و مراحل اولیه پایان‌نامه را طی می‌کنم؛ برای پدر و مادرم مهم بود که در کنار ورزش تحصیلاتم را ادامه دهم؛ سخت است اما با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان به هر دو رسید.

وی خاطر نشان کرد: من مادرم را در حین ورزش کردن دیدم؛ این رشته را دیدم پس طبیعی است که در قایقرانی چه کانوپولو و چه اسلالوم مادرم الگویم باشد و در علاقه‌مندی‌ام به این رشته تأثیر بگذارد اما اگر علاقه قلبی خودم نبود قطعاً نمی‌توانستم ماندگار باشم؛ درست است همه رشته‌ها سختی‌های خودشان را دارند اما اسلالوم در رودخانه کار می‌شود درجه سختی رودخانه را ما تعیین نمی‌کنیم به‌خصوص زمستان‌ها؛ پس بنابراین تلاش خود آدم و علاقه مهم‌ترین اصل در ماندگاری است.

ملی‌پوش اصفهانی تیم ملی اسلالوم بانوان با اشاره به اینکه هم‌ اکنون در تمرینات اردوی تیم ملی در تهران به‌منظور آمادگی برای حضور در مسابقات جهانی، بازی‌های آسیایی و همچنین قهرمانی آسیا در تایلند در سال آینده به سر می‌برد، عنوان کرد: اسلالوم المپیکی است و المپیک ۲۰۲۰ در ژاپن صورت می‌گیرد؛ دلم می‌خواهد در المپیک حضور پیدا کنم و این اوج آرزوهای من در ورزش است.

وی ادامه داد: مربیگری هنوز برایم زود است و می‌خواهم فعلاً یاد بگیرم؛ همیشه در کنار تمریناتم یک ساعت از وقتم را به نوجوانان اختصاص می‌دهم تا یافته‌هایم را در اختیارشان بگذارم، به‌ طور کلی پرورش نوجوانان و جوانانی که بتوانند در این رشته به موفقیت برسند از دیگر اهداف ورزشی‌ام است.

اشرف نیز در پایان اظهار داشت: همه بانوان بدانند اگر واقعاً بخواهند کاری را انجام دهند می‌توانند؛ تنها با داشتن هدف در زندگی و برنامه‌ریزی درست می‌توانیم به هر چیزی که دلمان می‌خواهد برسیم؛ موفقیت من به این خاطر بوده که همیشه با برنامه‌ریزی پیش رفته‌ام. به‌ عنوان‌ مثال؛ تمرینات شنا که انجام می‌دادم فرزندم شنا را یاد می‌گرفت، مدرسه رفتنش را بازمان کاری‌ام هماهنگ می‌کردم و خیلی موارد دیگر، همچنین همسرم با من همراه است و زندگی‌مان را هدفمند پیش می‌برد، اگر لطف خدا شامل حال من شده قطعاً شامل حال همه انسان‌های دیگر هم می‌شود؛ در حقیقت می‌خواهم بگویم اگر واقعاً بخواهید همه‌چیز شدنی است.

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها