• کدخبر: 52428
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۵۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
  • چاپ خبــر
از متن تا حواشی شورای ادارای شهرستان فریدن؛

سالم بودن آب شرب تا سفره افطاری/ عکس

جلسه شورای اداری شهرستان فریدن با عدم حضور برخی سرشناسان در این حوزه و برخی حاشیه های جذاب دیگر به مانند سالم بودن آب شرب تا سفره افطاری همراه بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، دومین جلسه شورای اداری شهرستان فریدن در سال ۹۵ با حضور  اعضای این شوراء، عصر روز چهارشنبه در سالن اجتماعات فرمانداری این منطقه برگزار شد که در ادامه از متن تا حاشیه آن را مشاهده خواهید کرد.

فرماندار فریدن:

پروژه تامین آب شرب از منابع پایدار را با جدیت دنبال می کنبم

اسفندیار تاجمیری فرماندار شهرستان فریدن در این جلسه با محوریت قرار دادن مسئله سلامت آب شرب شهرستان فریدن و پیگیری برای تامین آب شرب از منابع پایدار، بیان کرد: مدیریت شهرستان از اواخر سال ۹۳ پیگیر این موضوع شده است تا بتواند آب شرب شهرستان فریدن را از منابع پایدار تامین کند.

تاجمیری با ارائه گزارش و رونمایی از تمام نامه های ارسالی در خصوص تامین آب شرب به استان و ارگان های مربوطه توسط پاورپوینت، بیان کرد: سال گذشته با حضور استاندار اصفهان در شورای اداری شهرستان این موضوع وارد فاز جدیدی گردید که ما توانستید قول اجرایی شدن این پروژه در سال ۹۵ را از استاندار اخذ کنیم.

وی با بیان اینکه با حضور استاندار اصفهان در فریدن مقرر شد آب شرب شهرستان از خروجی چشم لنگان در فریدونشهر تامین گردد، افزود: بعد از حضور استاندار در این منطقه ما جلسه با وی در استان داشتیم که توانستیم مصوبه ای در این خصوص که شخص فرماندار مستقیمأ پیگیر مسئله آب باشد برای تسریع در کار داشته باشیم.

فرماندار فریدن در اشاره به اینکه تامین آب شرب از منابع پایدار یک پروژه ملی و کلان است، عنوان کرد: مجموعه اداری دولت تمام تلاش خود را انجام می دهد تا این پروژه را در سال ۹۵ اجرایی کند و کلنگ آغاز این کار را بر زمین بزند و در این راه از تمام کسانی که بتواند کمک حال باشند در راستای ضابطه های اداری استقبال می کنیم.

تاجمیری در ادامه از تاسیس یک ستاد سرمایه گذاری برای شهرستان بعد از ماه رمضان خبر داد و گفت: دست تمام کسانی که بتوانند در این حوزه ما را یاری کنند، می فشاریم اما باید این امر به صورت منسجم صورت گیرد تا مشکلات به مانند سرمایه گریزی در شهرستان پیش نیاید.

وی به اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال زا  به استان اشاره داشت و تصریح کرد: در این حوزه نیز با معرفی شهرستان به استان و با ثبت نام در سایت بهین یاب در تلاش هستیم تا اعتباری از این مبلغ را وارد شهرستان کنیم.

فرماندار فریدن حقوق های نجومی برخی مدیران ارگانهای دولتی را یک آسیب جدی دانست و گفت: در این خصوص رئیس دولت با قاطعیت ورود کرده و برخوردهای صورت گرفته است ولی شاید بتوان از این آسیب یک فرصت برای اصلاح نظام اداری در راستای شفاف سازی و بالا بردن بهره وری استفاده کرد.

نماینده دولت در فریدن به برخی از مسائل منطقه ای و جهانی نیز اشاره داشت و تاکید کرد: امروز حضور کشورمان در عراق و سوریه نشانه قدرت و نفوذ منطقه ای ماست و شهیدان مدافع حرم یکی از افتخارات امنیتی و اعتقادی کشور می باشند.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان فریدن:

آب شرب شهر داران با اطمینان سالم است

در این جلسه غلامعباس خزایی رئیس شبکه بهداشت و درمان فریدن نیز در خصوص چگونگی آب شرب شهرستان گزارشی به شرح زیر ارائه داد.

وی ابتدا با بیان اینکه نیترات می تواند در طولانی مدت سرطان زا باشد، بیان کرد: اولین علایم وجود نیترات در آب که مهم ترین آن نیز هست، ظاهر شدن کبودی در بدن کودکان زیر شش ماه و سقط جنین در زنان باردار می باشد.

خزایی با بیان اینکه طبق استاندارد های جهانی و کشور حداکثر مقدار نیترات مجاز در آب ۵۰ میلی گرم در لیتر است، عنوان کرد: مسئله ای که باعث افزایش نیترات در آب می شود خشکسالی های پیاپی، استفاده از سموم و کودهای شیمیایی، بهره برداری غیر مجاز از سفره های زیر زمینی و …. است که در کل می توان گفت انسان ها خودشان باعث افزایش نیترات آب می شوند.

رئیس شبکه بهداشت با اشاره به اینکه آزمایش نیترات در کشور از سال ۷۹ آغاز شده، اعلام کرد: در شهرستان فریدن تا قبل از سال ۹۱ خبری از آزمایش نیترات آب نبوده اما خرداد سال ۹۱ اولین نمونه گیری صورت می گیرد و از سه روستای نماگرد، داشکسن و زرنه این نمونه گیری انجام می شود که هر سه نمونه نیز آلوده به نیترات بوده است.[گفتنی است آن زمان شهرستان بوئین و میاندشت توابعی از شهرستان فریدن بوده است]

وی ادامه داد: بعد از مثبت اعلام شدن نمونه گیری این سه روستا در آبان سال ۹۱ در شهر داران نیز نمونه گیری انجام می شود که جواب آزمایش اولیه مثبت اعلام می شود، به همین دلیل نمونه گیری های مجدد برای تایید این امر صورت می گیرد که در دی ماه ۹۱ این موضوع تایید می گردد و در اواخر سال ۹۱ میزان نیترات بین ۵۱ تا ۵۶ اعلام می گردد.

خزایی با بیان اینکه سال ۹۲ چاه شماره ۴ داران به علت بالا بودن نیترات پلمپ می شود و چاه هنرستان کشاورزی این شهر که نیترات آن ۱۸ میلی گرم در لیتر بوده وارد مدار می گردد، تصریح کرد: پس از این امر چاه های پایین دست شهر داران کاهش نیترات را داشتند اما چاه های بالا دست در این دیار هنوز با مشکل روبرو بوده است.

رئیس شبکه بهداشت در ادامه با بیان اینکه دستگاه نیترات زدا برای کاهش نیترات آب در شهریور  سال ۹۲ نصب می گردد، تاکید کرد: با نصب دستگاه نیترات زدا کمی اوضاعی نیتراتی آب در آن زمان بهبود می یابد ولی حل نمی شود بنابراین جلسات متعددی در این خصوص برگزار می گردد.

خزایی با بیان اینکه در امتداد این فعالیت های صورت گرفته و با جلسات متعدد و تمهیداتی که در نظر گرفته می شود، در سال ۹۳ و ۹۴ نیترات آب داران به زیر ۵۰ میلی گرم می آید و هم اکنون نیز با اطمینان بیان می کنیم که آب شرب شهر داران سالم می باشد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۱ تاکنون بیش از ۵۰۰ نمونه از آب منطقه برای آزمایش فرستاده شده، گفت: ما پیگیر این قضییه خواهیم بود و با اطمینان اعلام می کنم که شهر داران و دامنه آب شربشان سالم و روستاهای که تانک آب ندارند و به آنها اعلام شده می توانند از آب های لوله کشی مصرف کنند سالم است.

رئیس شبکه درمان و بهداشت ادامه داد: اما روستاهای که به آنها آبرسانی سیار می شود و اهالی آن از آب تانکرها برای شرب استفاده می کنند نباید از اب لوله کشی استفاده کنند چون آب شرب این روستاها نیتراتی است و عوارض به مانند سرطان را در پی خواهد داشت.

 

آمار تکان دهنده طلاق در فریدن

در این جلسه باصریان دادستان شهرستان فریدن نیز  آمارهای تکان دهنده از پرونده های ارجاعی به دادسرا و شورای حل اختلاف و همچنین از طلاق به شرح زیر بیان کرد.

تعداد پرونده های ارجاعی از ۷ تیر ۹۴ تا پایان سال ۹۴ به محاکم قضایی شهرستان فریدن ۱۴۵۲۶ فقره و تعداد پرونده ارجاعی به شورای حل اختلاف ۳۰۹۶   می باشد و سه ماه اول سال ۹۵ تعداد پرونده ارجاعی به محاکم قضایی ۳۱۸۹ فقره و تعداد پرونده های ارجاعی به شورای حل اختلاف   ۶۰۰ فقره می باشد.

آمار طلاق در سال ۹۳ در شهرستان فریدن ۱۸۵ فقره، در سال ۹۴ افزایش یافته به ۹۵ فقره رسیده که این امر در سه ماه اول سال ۹۵ تعداد ۵۷ فقره بوده است که بسیار نگران کننده است.

باصریان در این جلسه از تمام ارگانهای اداری خواست تا در امر پیشگیری به قوه قضائیه کمک کنند تا بتوانند جامعه سالم و عاری  از مشکلات اجتماعی داشته باشند.

 

حاشیه ها شورای اداری شهرستان فریدن:

 

نبودن برخی از مسئولان سوال برانگیز بود

این جلسه که اولین جلسه شورای اداری بعد از اختلافات در شهرستان بود با عدم حضور حجت الاسلام سیاوشی امام جمعه شهرستان فریدن، ترکی نماینده مردم این منطقه در مجلس که بعد از راه یابی به مجلس اولین جلسه شورای اداری وی به شمار می آمد و تعدادی از اعضای شورای تامین همراه بود.

 

مرثیه و مداحی شهادت امام علی علیه السلام

 

در ابتدای جلسه یکی از مداحان حاضر در جلسه به مداحی پرداخت، در این جلسه برخی از معتمدان در منطقه نیز دعوت شده بودند.

گفتنی است در حاشیه این جلسه یکی از سخنان مسئولان در خصوص مسئله آب باعث ایجاد سوال شد زیرا وی بیان کرد بحث نیترات آب در سالهای گذشته از شوراء تامین هم خارج نشد بود  اما آنچه که از شواهد بر می آید، از نیتراتی بودن آب در روستاها همان سالهای اولیه رسانه ملی گزارش تهیه کرد و در رسانه ملی منعکس شد.

همچنین فرماندار در این جلسه عنوان کرد تمام نامه های که در خصوص پیگیری آب در جلسه ارائه داده شده را در اختیار رسانه های مکتوب قرار خواهد داد.

ختم جلسه با سفره افطاری

پایان این جلسه به سفره افطاری که فرماندار تدارک دیده بود ختم شد.

 

نویسنده

نوشته شده توسط آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا در تیر ۱۰ام, ۱۳۹۵

دیرآمدی ای نگار سرمست!!

در کلاس درس بودیم که استاد غزلی از سعدی را می خواست بخواند ،

تا اولین بیت را خواند،

« دیر آمدی ای نگار سر مست زودت ندهم دامن از دست »

دانشجویی با تأخیر وارد کلاس شد و همه خندیدند،

ولی استاد با صدای بم تکرار کرد،

دیر آمدی ای نگار سرمست!!!

حکایت شهرستان فریدن است که تازه می خواهند ستاد سرمایه گذاری آن هم از نوع منسجم !!تشکیل دهند.

آمار آسیب ها و فقر و اختلاف طبقاتی با شهرستانهای همجوار را مطالعه کنید تا کمی به خود آیید و دست از

کارسیاسی و سیاسی کاری بردارید.

آه فریدن…

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها