• کدخبر: 52288
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۴۳ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۴/۱
  • چاپ خبــر

روحانیت همیشه بیدار

روحانیت علاوه بر رسیدگی به امور دینی و دنیوی مردم و پاسخ گویی به شبهات و رفع نیاز های عقیدتی و فکری آنان ، مانع از انحراف اسلام ناب محمدی (ص) گردیده و از سویی از مسایل سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و حتی نظامی نیز غافل نبوده و همواره صدای حق طلبی ایشان از گذشته تا کنون در خدمت اهداف متعالی اسلام و منافع جامعه بوده است و اکنون نیز روحانیت محور جامعه و مردم بوده و احترام به روحانیت احترام به توده مردم تلقی میگردد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن- محمد هادی رستمی کارشناس علوم سیاسی در یاداشتی به نقش مهم و قابل انکار روحانیت در تاریخ کشورمان پرداخت که در ادامه متن این یاداشت را خواهیم خواند.

نقش روحانیت در تاریخ تحولات اسلام و ایران همواره یک نقش محوری و اساسی بوده است و تقریباً هیچ رویداد مهمی در تاریخ معاصر ایران نمی توان یافت که روحانیت نقشی اساسی در هدایت و سرانجام آن به سوی صلح و صلاح جامعه و مردم نداشته باشد. از این رو با مطالعه تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در تاریخ معاصر به وضوح قابل درک است که روحانیت همواره در کنار مردم و در مقابل جریانهای فاسد درون و برون سیستمی بوده است.

 

روحانیت با حمایت از مظلومان و مستضعفان و زندگی در سلک و مرام مردم محروم جامعه و همراهی همیشگی با آنها در سختی ها و شادی ها مورد توجه و اعتماد و اعتقاد توده مردم قرار گرفته اند. در ماجرای تنباکو ، با ورود روحانیت همیشه بیدار ، استعمار انگلیس به خوبی دریافت که اگر حاکمان وابسته از دادن هر امتیازی ابایی ندارند ولی مرجعیت و روحانیت که مورد اعتماد و اعتقاد مردم اند مانع اصلی در چپاول و غارت کشور بوده و به هیچ قدرتی اجازه تسلط بر منافع و مصالح مردم را نخواهند داد و در واقع همین هوشیاری و درایت مرجعیت و روحانیون بود که مانع گردید در میان کشور هایی که انگلستان در آن حضور داشت فقط ایران مستعمره بریتانیا نگردید .

 

بنابراین با اینکه در دوره ایی تمرکز مرجعیت شیعه در حوزه علمیه نجف بوده و اکثر علما در نجف حضور داشتند ولی هرگز از تحولات و رخداد های ایران غافل نبوده و از همان جا با هوشیاری اقدامات خود را در خصوص ایران هماهنگ و منشاء برکات عظیمی در تاریخ ایران گردیدند که از نمونه های آن می توان به اعلام جهاد در جنگ های ایران و روس ، مسئله نهضت مشروطیت ، حمایت از قیام نهضت تنباکو ، ماجرای موسیو نوژ، مسئله ملی شدن نفت و نقش آیت الله کاشانی واز همه مهمتر نقش ایشان در انقلاب اسلامی و پس از آن اشاره نمود.

 

لذا روحانیت علاوه بر رسیدگی به امور دینی و دنیوی مردم و پاسخ گویی به شبهات و رفع نیاز های عقیدتی و فکری آنان ، مانع از انحراف اسلام ناب محمدی (ص) گردیده و از سویی از مسایل سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و حتی نظامی نیز غافل نبوده و همواره صدای حق طلبی ایشان از گذشته تا کنون در خدمت اهداف متعالی اسلام و منافع جامعه بوده است و اکنون نیز روحانیت محور جامعه و مردم بوده و احترام به روحانیت احترام به توده مردم تلقی میگردد.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها