• کدخبر: 50337
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۳۹ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲
  • چاپ خبــر
در گفتگو با رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان فریدن:

انگیزه بالا برای جذب سرمایه گذار در فریدن/ طرح های اقتصاد مقاومتی با قدرت پیگیری می شود

رستمی به بیان مشکلات در حوزه کشاورزی پرداخت و بیان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات کشاورزی و اقتصادی فریدن عدم توانایی در جذب سرمایه گذر می باشد ولی امسال برای تحقق شعار سال، مسوولان شهرستانی با انگیزه بالایی در امر جذب سرمایه گذار ورود کردند که ان شاء الله مردم شاهد گزارشات خوبی در آینده خواهند بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، رامین رستمی رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان فریدن در گفتگو با این پایگاه خبری ابتدا به بیان مشکلات در حوزه کشاورزی پرداخت و بیان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات کشاورزی و اقتصادی فریدن، عدم توانایی در جذب سرمایه گذر می باشد اما امسال برای تحقق شعار سال، مسوولان شهرستانی با انگیزه بالایی در جذب سرمایه گذار ورود کردند که ان شاء الله مردم شاهد گزارشات خوبی در آینده خواهند بود.

 

 

رستمی با بیان اینکه جذب سرمایه گذاری به راهکارها و زمینه سازی های مناسب نیاز دارد، گفت: جهاد کشاورزی امسال به دنبال تزریق تسهیلات برای تکمیل واحدهای  نیمه تمام در شهرستان است اما باید بیان کرد مهم ترین عامل در جذب سرمایه گذار، بالابردن فرهنگ و آگاهی بخشی در سطح جامعه است.

 

 

وی در ادامه یکی یگر از عوامل موفقیت شهرستان را مطالبه گری مردم بیان کرد و افزود: اگر مردم یک شهرستان خودشان نخواهند هیچ شهرستانی پیشرفت نخواهد کرد، در شهرستان گاه سرمایه گذارهای پیدا می شوند که آماده به کار هستند اما برخی چنان به آزار و اذیت آنها می پردازند که سرمایه گذار فراری می شود که این هم به سطح آگاهی در جامعه باز می گردد.

 

 

 ۱۴۰۰ هکتار از زمین های فریدن زیر کشت پیاز می رود

رئیس جهاد کشاورزی فریدن، در ادامه به چرای افت قیمت محصولات در فریدن اشاره داشت و تصریح کرد: در این منطقه گاه ترکیب کشت رعایت نمی شود بنابراین تولید زیاد شده و تقاضا کم می گردد و از آنجایی که محصولات فریدن همزمان با بسیاری از مناطق کشور وارد بازار می شود بنابراین قیمت محصول متغیر می شود.

 

 

رستمی در خصوص رعایت کردن ترکیب کشت به کشت پیاز در شهرستان اشاره داشت و بیان کرد: امسال ۱۴۰۰ هکتار کشت پیاز در این منطقه داریم و از آنجایی که ما یکی از شهرستانهای شاخص استان اصفهان در تولید این محصول هستیم بنابراین به کشاورزان توصیه کردیم بیش از یک سوم از اراضی قابل کشت خود را به این محصول اختصاص ندهند.

 

 

وی ادامه داد: این امر باعث ایجاد تعادل در قیمت می شود و اینگونه کشاورز نیز به خاطر پایین آمدن قیمت آسیب نمی بیند اما باید این را هم بیان کرد که روش کشت دست خود کشاورز می باشد و این ارگان کسی را نمی تواند مجبور به کاری کند بنابراین کشاورز خود باید این موارد رعایت کند.

 

 

گزارشات رئیس جهاد در خصوص عملکرد جهاد کشاورزی در فریدن

رئیس جهاد کشاورزی با گزارشی از عملکرد سالیانه این ارگان، بیان کرد: در فریدن امسال بیش از ۴۰۰۰ هزار هکتار گندم آبی و ۲۰۰۰ هکتار گندم دیم داشتیم که پیش بینی و ارزیابی از تولید این محصول بستگی به بارندگی سالیانه دارد و از آنجای که بسیاری از کشاورزان فریدن به کشت پاییزه روی آوردند باید منتظر بارانهای بهاری نیز بود تا بتوان پیش بینی درستی از تولید داشت.

 

 

رستمی در ادامه اظهار کرد: منطقه فریدن در کشت چند محصول به عنوان شهرستان شاخص در استان مطرح شده برای مثال این منطقه سال گذشته در کشت چغندر قند، ذرت علوفه ای و سیب زمینی از لحاظ سطح زیر کشت و عملکرد رتبه ای اول استان را کسب کرد و در تولید پیاز شهرستان شاخص در استان اصفهان شد.

 

 

وی در ادامه عنوان کرد: اما  به علت نبود صنایع تبدیلی در این شهرستان، کشاورزان هر ساله در قسمت فروش محصولات خود با مشکلات بسیاری روبرو می شوند برای مثال در این منطقه نبود صنایع تبدیلی برای ذرت علوفه ای و سیب زمینی باعث می گردد هر ساله کشاورزان، دردسرهای فراوانی برای عرضه این محصولات به بازار متحمل شوند.

 

 

وی در ادامه گزارش با بیان اینکه ۱۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در فریدن در حال حاضر به صورت آبیاری تحت فشار، آبیاری می شوند، گفت: فریدن در اجرای طرح آبیاری تحت فشار حائز رتبه اولی در استان شد و توانستیم از ۳۲ هزار هکتار زمین دیم کار و آبی، حدودأ ۱۴ هزار هکتارش را به صورت قطره ی آبیاری کنیم.

 

 

طرح های اقتصاد مقاومتی با قدرت پیگیری می شوند

این مسئول با اشاره به شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، ابراز کرد: امسال انتظار داریم طبق بیانات مقام معظم رهبری، طرح های اقتصاد مقاومتی با قدرت و جدییت بیشتر در سطح بالا پیگیری شود و در این راستا برنامه ریزی کردیم که از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی بیشترین استفاده را ببریم.

 

 

وی ادامه داد: در خصوص فارغ تحصیلان کشاورزی تصمیم گرفتیم یک بانک اطلاعاتی تشکیل بدهیم و در بحث های آموزشی، سیاست گذاری و برنامه ریزی از این پتانسیل بالا استفاده کنیم همچنین یک بحث حمایتی از تحصیل کرده ها را دنبال می کنیم تا بتوانیم با ورود تحصیل کرده ها به عرصه ای کشاورزی و تولید باعث الگو سازی برای دیگر کشاورزان شویم.

 

 

تنوع محصول در کشت دامنه الگوی برای دیگر کشاورزان

رستمی تنوع در کشت محصولات را خوب دانست و تاکید کرد: در چند سال اخیر با آمدن کشت های جدید به شهرستان و آموزش های درست در این راستا تنوع محصولات در منطقه بهتر شده و در آینده نزدیک می توان امیدوار شد که فریدن از تکیه بر یک محصول خارج گردد.

 

 

رئیس جهاد  کشاورزی دشت دامنه را به عنوان یکی از شاخص ترین دشت های شهرستان نام برد و بیان کرد: از آنجایی که ریسک پذیری کشاورزان این منطقه بسیار بالا است بنابراین شاهدیم که بیشترین تنوع محصول را در این کشت به دنبال داریم که می توانند الگوی خوبی برای دیگر کشاورزان باشند

 

نویسنده

نوشته شده توسط هم ولایتی در اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۵

با تشکر از مدیریت کشاورزی فریدن ، بعنوان پیشنهاد: با توجه به حاصلخیزی خاک منطقه فریدن بهتر نیست به جای کشت سیب زمینی ،ذرت و پیاز که موقع رکود بازار برداشت می شود چند سال کشاورزان را به کشت حبوبات ( نخود ، لوبیا ، عدس و…)که بازار و قیمت خوبی دارد تشویق نمائید. (در ضمن کلزا هم برای خاک منطقه خوب نیست ).

نویسنده

نوشته شده توسط مهندس در اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۵

دقت نظر آقای دکتر رستمی بدون شک میتواند نقطه عطفی در کشاورزی شهرستان ایجاد کند.البته این امر مساعدت و همدلی سایر متولیان منطقه را نیز میطلبد.به امید روزی که شاهد تحول بنیادی در کشاورزی شهرستان باشیم و یادمان باشد که مقام معظم رهبری (ره) در شعار سال ۹۵ نکات مهمی را گوشزد فرمودند

نویسنده

نوشته شده توسط منصور حسن زاده(متخصص کشاورزی پایدار) در اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۵

باش تا صبح دولتت بدمد.
بنده خدا، جناب آقای دکتر؛ به شما پیشنهاد می گردد برای اینکه شما هم از درآمد کلان کاشت سیب زمینی و پیاز بهره مند گردید استعفا داده و به این کشت مهم مبادرت ورزید شاید شما هم به جمع کشاورزان بد سعادتی که از فرط بدهی به جهت خرج کردن برای کشت مقدس دو گیاه پیاز و سییب زمینی و در نهایت استفاده از آن به عنوان خوراک دام به دلیل نداشتن قیمت؛ سم نوش جان کرده و راحت شده اند ؛ بپیوندید.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها