• کدخبر: 49538
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۰۲ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۱/۱۳
  • چاپ خبــر

موانع سرمایه گذاری در فریدن

در فریدن بزرگ،بیکاری و مهاجرت بزرگترین بحران پیش روی ماست که عامل عمده بالا رفتن اعتیاد، افسردگی، طلاق و…شده است و حل این معضل همت مسئولان و خود جوانان را می طلبد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، سرمایه گذاری و کارآفرینی کار بسیار دشواری است و طبق آمار و ارقام و تحقیقات دریافت شده بسیاری از افراد قادر به حصول موفقیت در این عرصه نمی باشند.

 
موفقیت در سرمایه گذاری و شروع یک کسب و کار اصولا به توانایی های فردی،سازمان دهی،و بصیرت فرد بستگی دارد،اما بخشی از موفقیت نیز به سیاست و پشتوانه ی منطقه ای نیز بستگی دارد و گفتنی است سرمایه گذاری با پذیرش ریسک و مخاطرات شروع می شود.

 
لازمه ی موفقیت در کارآفرینی،داشتن برنامه ای درست و سنجیده است و باید گفت عوامل بسیاری در شکست یک سرمایه گذارموثر می باشد، برخی از عوامل به ویژگی های فردی شخص سرمایه گذار باز می گردد و برخی به عوامل سیاسی واقتصادی منطقه.

 

از جمله این عوامل عبارتند از:
۱- ترس از شکست
۲- نداشتن قدرت واگذاری امور به دیگران
۳- نداشتن سماجت درکار
۴- نداشتن مهارت های لازم برای شروع سرمایه گذاری
۵- دلسرد شدن از شکست های جزئی و کوچک
۶- عدم وجود تجربه
۷- نداشتن سرمایه ی کافی یا سرمایه گذاری بیش از حد در دارایی های ثابت
۸- عدم وجود کنترل قوی
۹- بروکراسی های عمومی و منطقه ای

 
در ابتدا توضیحاتی درباره بروکراسی ارائه می دهم و سپس عوامل و مشکلاتی که در فریدن بزرگ مانع جذب سرمایه گذار می شوند را بررسی می نمایم.

 
تعریف بروکراسی

 
واژه بروکراسی به معنای حکومت مقامات اداری است که در ادبیات رایج کشور به نام دیوان سالاری نیز شناخته می شود.
بروکراسی تنها در مدیریت و مقامات اداری نیست بلکه در علوم سیاسی نیز تعریف شده است که عبارت ازحکومت به وسیله ی افراد اداری.

 
در این نوع حکومت سیستم،اختیاراتی مبتنی برقدرت قانونی بوده و بخش های گوناگون دولت به وسیله کارکنان انتصابی و نه انتخابی اداره می شود و به طور سلسله مراتبی سازمان می یابد و از این طریق در جامعه نظم ایجاد می گردد.
بروکراسی به قوانین غیر شخصی، تعریف دقیق وظایف،تقسیم مسئولیت ها و سلسله مراتب اختیارات در داخل سازمان تأکید دارد.

 
به طور کلی بروکراسی اداری دارای ویژگی های زیر می باشد:
۱- حاکمیت قوانین و مقررات مکتوب بر رفتارها و عملکردها
۲- تقسیم کار برمبنای تخصص گرایی

 
۳- سلسله مراتب اختیارات به طور روشن

 
۴- جدا بودن زندگی خصوصی از زندگی اداری

 
۵- استخدام و به کارگیری افراد برای طول دوران خدمت

 
برداشت مهمی که از بروکراسی می شود همان برداشتی است که به پیاده سازی نامناسب نظام اداری و نقاط ضعف سازمان های اداری اشاره دارد.

 
همان چیزی که ما در فریدن بزرگ احساس می کنیم و از بروکراسی تعبیر ناخوشایندی می شود،که در این حالت ویژگی های بروکراسی عبارتند ازکاغذ بازی، تشریفات زائد اداری، کندی، کسل کنندگی، یکنواختی، انعطاف ناپذیری،پیچیدگی،سردی و بی انگیزگی،رنجش اعضا و در نهایت نارضایتی ارباب رجوع.

 
هرچند در سطح سازمانی بروکراسی به دلیل کارایی مورد استقبال قرار گرفت،اما در سطح جامعه نمایش آن بیشتر به چشم می خورد.مشکلات ایجاد شده توسط بروکراسی باعث شخصیت زدایی افراد شده و این همان دلیل عمده تعبیرات ناخوشایند مردم از بروکراسی می باشد.

 
عواملی که موجب تعبیر ناخوشایند از بروکراسی شده عبارتند از:

 
۱- در بروکراسی رعایت مقررات مهم است نه پاسخ به خواسته های انسانی

 
۲- بروکراسی مسائل غیرمنتظره و پیش بینی نشده را به حساب نمی آورد آینده را خطی فرض می کند.

 
۳- بروکراسی برای محیط های ایستا و یکنواخت طراحی شده و برای محیط های پویا غیر کارا است.

 
مشکلات فریدن بزرگ
در فریدن بزرگ،بیکاری و مهاجرت بزرگترین بحران پیش روی ماست که عامل عمده بالا رفتن اعتیاد، افسردگی، طلاق و…شده است و حل این معضل همت مسئولان و خود جوانان را می طلبد.

 

این شهرستان با توجه به داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های موجود(در زمینه های کشاورزی،گردشگری و…)در حال حاضر با پدیده شوم مهاجرت که تأثیرات منفی در خصوص کسب اعتبارات لازم را دارد،مواجه است.

 

نبود شغل مناسب و امکانات رفاهی و تفریحی،نبود سرمایه گذار جهت ایجاد مراکز تولیدی و کارگاهی از مهم ترین معضلاتی است که فریدن بزرگ را تهدید می کند.

 

کم توجهی چند سال اخیر به بیکاری جوانان و نبود شرایط کاری مناسب برای آن ها به ویژه جوانان تحصیل کرده که توانایی ایجاد یک کسب و کار جدید از طریق سرمایه ی خود را ندارند،معضل مهاجرت و مشغول شدن به کارهای غیرمرتبط با تخصص جوانان فریدن را به همراه داشته است.

 

مهاجرت جوانان تحصیل کرده فریدن رشدی منفی برای شهرستان ایجاد کرده که برون رفت از این وضعیت نیاز به یافتن راه کارهای مناسب و تحقق وعده های مسئولین دارد.

 

در حال حاضر یا اقدامی برای آوردن سرمایه گذاران با برنامه ریزی های لازم انجام نشده است و یا اینکه سرمایه گذاران برای ایجاد فرصت های شغلی در این شهرستان با قوانین دست و پا گیر اداری مواجه می گردند که منجر به ترک شهرستان می شود.

 

اصول و فنون مذاکره با سرمایه گذار بسیار حائز اهمیت است و باید دوره های آموزشی در این خصوص برگزار گرددین سیستم دچار چالش های بزرگی شده نمی توان از این راه انتظار عملیاتی شدن سرمایه گذاری و شروع یک کسب و کار توسط خود جوانان شهرستان را داشت.
اگر نگاهی به پتانسیل های منطقه فریدن بیاندازیم متوجه می شویم که چقدر می توان در این شهرستان ایجاد اشتغال نمود،که بدلیل ناتوانی در سرمایه گذاری و همچنین جذب سرمایه گذار از این حیث عقب ماندیم.

 

برخی راهکارهای برون رفت از مشکلات اشتغال فریدن بزرگ:

 

۱- حذف بروکراسی های اداری و حذف برخی اقدامات در ادارات و همچنین ارتباط ادارات شهرستان با سایر جاها،ازعوامل جذب سرمایه گذار است.
۲- با برنامه ریزی مدون جهت سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار و تهیه گزارشی ازظرفیت ها و فرصت های شغلی میتوان از این وضعیت بیرون آمد.
۳- در اختیار گذاشتن زمین هایی که قابل واگذاری از طریق اداره منابع طبیعی،جهاد کشاورزی،شهرداری و اداره راه و شهرسازی می تواند نقش بسزایی در جذب سرمایه گذار در شهرستان فریدن را ایفا کند.
۴- تقویت نیروی کار ماهر و تکنولوژی،تمویت افراد در حوزه های مدیریت
۵- ایجاد اتاق فکر با حضور افرادی با ایده های جدید
۶- حوزه کشاورزی شهرستان را با رویکرد صنایع تبدیلی احصا کنیم.
۷- امنیت سرمایه گذاری شخص سرمایه گذار را تأمین کنیم

 

به امید روزی که فریدن بزرگ را پر رونق ببینم

نویسنده: زهره رمضانی

نویسنده

نوشته شده توسط دکتر شهرام اشرفیان در فروردین ۱۳ام, ۱۳۹۵

با سلام خدمت سرکار خانم رمضانی نویسنده محترم متن فوق
لازم به ذکر است که خدمت سرکار عرض کنم بدنبود درمقاله خو می نوشتید که بعضی ها هم به امید ایجاد اشتغال و با فریب وعده ووعیدهای دروغین مسوولین سرمایه خودشان را به شهرستان فریدن می آورند وهزینه میکنند ولی حمایت نمی شوند وکلی خسارت می بینند و سروکارشان با دادگاه وپاسگاه وزندان است
بله من دکتر شهرام اشرفیان بنیانگذار خانه صنعت ومعدن درشهرستان فریدن درسال ۱۳۸۶ وهمچنین برگزارکننده همایش امنیت سرمایه گذاری وتوسعه صنعتی در شهریورماه ۱۳۸۶ وهمچنین مالک کارخانه احداث شده ونوساز شرکت فرآورده های لبنی آرسین پرتیکان واقع در قطب صنعتی داران ضلع شمالی کارخانه پنیر دالانکوه هستم همون کارخانه که سقف شیروانی قرمز داره ویک ساختمان اداری سه طبقه بسیار شیک واستاندارد داره
بله سرکارخانم من سال ۱۳۹۴ به لطف مردم عزیز داران وعدم توجه مسوولین شهرستان وبه دلیل اینکه هیچگونه حمایتی نکردند وهیچ تسهیلاتی دراختیارم نگذاشتند مدتی راهم به خاطر بدهی در زندان داران به سر بردم سرکارخانم اگر کسی در فریدن سرمایه گذاری کند واقعا نادان است ومن با توجه به اینکه حدود سه میلیارد تومن هزینه کرده ام بسیار نادم وپشیمانم هرنوع سند ومدرکی هم که بخواهید دراختیارتان میگذارم تا ثابت کنم در فریدن مسوولین اصلا به فکر ایجاد اشتغال نیستند
ایمیل من:samanseram@yahoo.com

نویسنده

نوشته شده توسط نام و نام خاوادگی در فروردین ۱۳ام, ۱۳۹۵

از نویسنده مطلب کمال تشکر را داریم. واقعا کامل و جامع بود .

نویسنده

نوشته شده توسط جهان بین کارشناس مسائل اقتصادی در آبان ۱۹ام, ۱۳۹۵

باسلام وتشکر ویژه ازسرکار خانم رمضانی که با دغدغه وازسردلسوزی وکارشناسآنه حق مطلب را ادا نمودند ،اما به نقش وتاثیر اداره صنعت معدن وتجارت که سهم قریب چهل وپنج درصدی دراقتصاد (اشتغال وتولیدوجذب سرمایه گذار)دارد اشاره‌ای نکرده‌اند .

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها