• کدخبر: 49220
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۴۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۱/۴
  • چاپ خبــر
معرفی یکی از شهرهای فریدن:

قفل های آثار باستانی دامنه کلید نداشت/ نماهنگ معرفی شهر دامنه

در معرفی شهر دامنه گوشه چشمی به مشکلات مدیریتی این روزهای این شهر زیبا که به «عروس فریدن» معروف است نیز خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، روز گذشته با یکی از اصحاب رسانه در شهرستان فریدن راهی شهر دامنه شدیم تا یک گزارش از دو آثار تاریخی این شهر یعنی شهر زیر زمینی و حمام قدیمی تهیه کنیم.

 


اما وقتی به این مکان رسیدیم با قفل های که به درها زده بودند روبرو شدیم و برای اینکه بدانیم چرا درهای این آثار باستانی در زمانی که گردشگران برای بازدید می آیند بسته است، مسوولی را نیافتیم.

 

یکی از جالب ترین حرکاتی که در ابتدای شهر دامنه دیدیم و بسیار هم طنزگونه بود، بنر فلش بود که در کنار پارک جنگلی زده بودند، ما که در داخل وسیله نقلیه خود به سمت شهر داران در حرکت بودیم ابتدا خیال کردیم ورودی شهر زیر زمینی در پارک جنگلی قرار دارد ولی وقتی پیاده شدیم فهمیدیم این فلش می خواهد به مسافران نشان دهد که برای مشاهده شهر زیر زمینی وارد شهر دامنه شوید، ما که اهل خود منطقه بودیم فریب خوردیم حال چه برسد به گردشگری که از شهرهای دیگر می آیند، تصویر زیر فلش را نشان می دهد که می خواهد بگوید دور بزنید.

 


گفتنی است طبق اخبار حاصله و پرس و جو از اهالی این شهر دریافتیم، در چند هفته مانده به ایام نوروز شهردار این شهر بر سر برخی اختلافات که مابین شورا و شهردار پیدا شده است، تغییر کرده و همچنین طبق این شنیده ها دریافتیم که شوراء این شهر منحل شده است.
لازم به ذکر است در صورت صحت این خبر، این دومین شورای است که بعد از شوراء اسکندری در طی این دو سال اخیر منحل شده و این امر باعث تاخیر در کارهای شهروندان و امور شهری شده است.

 

اما چرا این تغییر مدیریت در نزدیک به ایام تعطیلات و در زمانی که این شهر زیبا و توریست پسند پذیرای گردشگران از تمام نقاط کشور می باشد اتفاق افتاد تا سرویس دهی در این روزها کمی با بی سامانی روبرو شود؟؟!!!
در آینده نزدیک پیگیر این موضوع خواهیم بود اما از این بی سامانی ها که بگذریم و از این سوء مدیریت ها در این ایام حرفی نزنیم باید به سراغ معرفی شهر برویم که به واسطه وجود دشت پهناور و سرسبز قهیز و جاذبه های بی مانند که دالانکوه دارد آن را به «عروس شهرستان فریدن» معروف کرده است.

 

شهری که می تواند در کنار دشت های سرسبزی که دارد از حضور گردشگران نیز در این شهر بهره ببرد.
معرفی شهر دامنه

شهر دامنه یکی از دو شهر، شهرستان فریدن می باشد که در میان کوه‌های سر به فلک کشیده دالان کوه با مساحت ۳ هزار هکتاری و با جمعیتی ۱۰ هزار نفری قرار دارد.
دامنه در ۱۲۰ کیلومتری غرب اصفهان در ۵۰ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرق و۳۲ درجه و ۵۸ دقیقه عرض شمالی واقع شده است.
در کنار این شهر بارگاه امامزادگان حضرت عبدالله (ع) و حضرت ابراهیم (ع) قرار گرفته که مامنی برای زائران این شهر می باشد

 

که می توانید توضیحات تکمیلی آن را با کلیک در اینجا مشاهده کنید.

 

نگاه مختصر به تاریخ شهر دامنه:


گفتنی است این شهر با قدمت تاریخی بالای روبرو است به گونه ای که مکان اولیه این شهر با مکان فعلی تفاوت دارد و حضرات ابراهیم(ع) و عبدالله(ع) در مکان اولیه این شهر در میان دشت زیبای قهیز به خاک سپرده شده اند و گفتنی است جنگ بین خوانین بختیاری با سرکردگی شیر علیمردان خان با پادشاه ظلم آن زمان نیز در این دشت اتفاق افتاده است.
شهر دامنه با قدمتی بیش از ۳۰۰ ساله که در برخی منابع به هزار سال رسیده، عرصهٔ تاخت و تاز پادشاهان گذشته بوده است.
برای نمونه در کتاب تاریخ بختیاری نوشته ای لسان السلطنه در صفحه ۹۲ چنین آمده است:

 

 


« همچنین آقا محمد خان قاجار در زمان سلطنت خود دو جنگ با بختیاری کرد که در جنگ اول شکست سختی خورد؛ چون ایل هفت لنگ و چهار لنگ با هم دست اتحاد داده و ابدال خان برادرزادهٔ علیمردان خان را به ریاست خود پذیرفتند.
پس از چندی دوباره آقا محمد خان با سپاهی بزرگ برای قلع و قمع بختیاری کمر همت بست و در نواحی فریدن (قهیز) تلاقی فریقین دست داد و ایل بختیاری که به تدبیر آقا محمد خان بین آنها دودستگی ایجاد شده بود شکست خورده و ابدال خان زند دستگیر و کشته شد.(به نقل از تاریخ بختیاری صفحه ۱۶۰ این دو جنگ هر دو در چمن قهیز به سالهای ۱۹۹۹ و ۱۲۰۰ هجری قمری واقع شد).
در سال ۱۲۴۶ هجری قمری «شاهزاده اردشیر میرزا» به حکومت خوزستان و لرستان و بختیاری و نظم اراضی چعب و رامهرمز مأمور شد. نامبرده با دو فوج سرباز کمره و گلپایگان و دو فوج لشکر لرستان و یک فوج سرباز فریدن و چهارصد تن سوار شاهسون و چهارصد سوار جنگی قزوین و جمعی از ملازمان رکاب و دویست تن توپچی و هشت عراده توپ و قورخانه لایق در عشر آخر ربیع الاخر از دارالخلافه تهران خارج شد و نخست از اراضی کمر و گلپایگان و خوانسار و فریدن عبور کرد و در چمن قهیز سرکشان را گوشمالی سختی داد و بعد از شش ماه چمن سنگباران و چمن قهیز را شکار گاه کرده و بعد از نظم آن جا آهنگ لرستان کرد. (به نقل از تاریخ بختیاری صفحه ۵۱۹)»

 

 

دشت قهیز:


قهیز دشت زیبا و پهناوری است که در شهر دامنه قرار دارد و زیبای این دشت هر انسان عاشق طبیعتی را محو خود می کند.
منطقه قهیز: شهر دامنه به لحاظ نحوه قرارگیری بر بستر کوه با چشم اندازی زیبا که می توان تمام بافت شهر را یکجا از نظر گذراند، مزارع سرسبز و پر رونق اطراف شهر به ویژه منطقه قهیز که بعضا با آبیاری بارانی مناظر زیبا و کم نظیری بوجود آورده اند، ارتفاعاتی که در شمال و جنوب و به ویژه از جنوب این شهر را احاطه کرده اند، شاهراه ارتباطی بین استانی اصفهان، خوزستان که از مرز شمالی شهر می گذرد، وجود بقعه متبرکه امامزادگان شهر در چهار کیلومتری شرق شهر و در بین مزارع کشاورزی، طبیعت سرد و خشن اما جذاب و متنوع و بخصوص وجود مناطق برف‌گیر در ارتفاعات منطقه از جمله پیست اسکی دامنه در ۱۲کیلومتری شرق شهر، همه و همه بستری زیبا را برای گردشگران فراهم می کند.
کوه مرتفع دالانکوه


اما وقتی هنوز انسان از دیدن طبیعت زیبای دشت قهیز سیراب نشده است، صلابت و وقار دالانکوه انسان را در بر می گیرد تا در کنار این کوه و نهرهای زیبایش به آرامش بی بدیلی برسد و عینا آیات ۶ و ۷ سوره نباء را به چشم مشاهده کند که خداوند فرموده است: (أَلَمْ نَجْعَلِ الاَْرْضَ مِهَاداً ـ وَالْجِبَالَ أَوْتَاداً): «آیا زمین را محل آرامش (شما) قرار ندادیم؟! ـ و کوه ها را میخ هایى (براى زمین)؟!»
رشته کوه دالانکوه از رشته کوه‌های زاگرس مرکزی است که در غرب استان اصفهان در سه شهرستان فریدن، چادگان و تیران و کرون قرار دارد.

 

دالانکوه یا کوه دالان، به صورت یک رشته موازی به طول تقریبی ۶۰ کیلومتر و عرض متوسط ۷ کیلومتر، همراه با دیگر رشته کوه‌های زاگرس، از شمال غرب به جنوب شرق امتداد یافته و در میانه‌های رشته کوه به صورت دو رشته دالان مانند با زاویه تقریبی ۳۰ درجه درآمده که رشته شمالی به روستای احمدرضا و چشمه مرغاب ختم می‌گردد اما رشته جنوبی در حوالی جاده اصفهان- چادگان، به رشته کوه‌های شهرستان‌های نجف‌آباد و شهرکرد متصل می‌گردد.

 

رشته کوه دالانکوه دارای قله‌های متعدد و بلند می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان از دامنه، بزینو، پرپر، احمدرضا، آنالوجه (داراب شاه) و دالان نام برد که ارتفاع بیشتر آن‌ها بیش از ۳۰۰۰ متر می‌باشد (بلندترین قله این رشته کوه به نام انالوجه، ۳۹۵۰ متر ارتفاع دارد و به دلیل شباهت کامل این قله به دماوند، آن را دماوند اصفهان نیز می‌نامند).

در دامنه‌های این رشته کوه شهرها و روستاهای متعددی واقع شده‌اند که می‌توان به شهرهای داران، چادگان، رزوه، دامنه، عسگران و روستاهای انالوجه، قرقر، معروف‌آباد، ده کلب علی، کرد علیا و سفلی، دولت‌آباد، تقی‌آباد، الور، احمدرضا ودوتو اشاره نمود.

این کوهستان دارای تنوع گیاهی و جانوری قابل توجهی بوده و توسط دامداران و زنبورداران منطقه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. از جمله ظرفیت‌های این رشته کوه وجود چشمه‌ها و آبشارهای فراوان است.

بهترین مسیر صعود به قله دالانکوه مسیر روستای انالوجه است که دارای مسیری زیبا و دیدنی می‌باشد. مسیر دیگری نیز از جانب شهر داران وجود دارد که مناسب افرادی است که از تخصص بیشتری در زمینه کوهنوردی برخوردار می‌باشند.

دامنه و شهر زیرزمینی اش:

 

 

شهر دامنه در طول تاریخ چندین بار جابجا شده است، در ابتدا محل تأسیس این شهر در دشت قهیز بوده و در ادامه در کنار امام زادگان عبدالله و ابراهیم (ع) که تا محل فعلی شهر دامنه حدود دو کیلومتر فاصله دارد مستقر شده است.
دامنه فعلی از اواخر دوره صفویه و اوایل دوره قاجار شکل گرفته و در دوره‌های مختلف مورد هجوم قرار گرفته است به صورتی که محمود افغان نیز به این سرزمین حمله و خساراتی را به آن وارد کرده است. حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ خانه زیر زمینی در این شهر و در زیر خانه‌های فعلی وجود دارد که تا کنون ۲۵ مورد از این خانه‌های زیر زمینی کشف شده و یک نمونه بعد از آماده‌سازی جهت بازدید عمومی باز گشایی شده است و در نوروز ۱۳۹۴ بیش از ۵۰۰۰ بازدید کننده داشته است.
تعدادی ازاین خانه‌های زیر زمینی از زیر زمین به هم راه داشته و تعدادی نیز به صورت دو طبقه حفر شده‌اند.
این خانه‌های زیر زمینی شامل یک دالان ورودی، هشتی، محل نگهداری گوسفند، محل نگهداری گاو، دالان ورود به حیاط مرکزی، حیاط مرکزی و تعدادی اتاق می‌باشد. در حیاط مرکزی چاه آب، حوض آب و سکوی نماز وجود دارد.
با توجه به شواهد موجود تعدادی از این خانه‌های زیر زمینی طی سالهای گذشته در نتیجه عملیات‌های راه‌سازی و ساخت و ساز منازل مسکونی تخریب شده و تلاشهای گسترده‌ای جهت مرمت، حفظ و نگهداری آثار باقی‌مانده توسط شهرداری و شورای شهر صورت گرفته است.
پارک پرتیکان:

 

 

یکی دیگر از آثار و جاذبه های گردشگری شهر دامنه، پارک پرتیکان در ورودی شهر با ایجاد آبشار مصنوعی و احداث پارک جنگلی در تپه واقع در مدخل ورودی شهر می‌باشد که با چشم انداز بسیار زیبا و آب و هوای مطبوع پذیرای جمعیت کثیری از طبیعت دوستان است.

 

 

آبشار سیاه دره دامنه:

 

دیگر آثار و جاذبه های گردشگری شهر دامنه آبشار سیاه دره دامنه واقع در دل کوه دالان با چشمه سارهای جوشان در فصل بهار و طبیعت زیبا و هوای مطبوع است.

 

آتشکده:

 

 

در نزدیکی قله دالان کوه واقع در جبهه شمالی بقایایی از یک بنا وجود دارد که روایات تاریخی آن را آتشکده یا قلعه معرفی کرده اند که گفته می‌شود با آتشکده کوه آتشگاه در اصفهان در ارتباط بوده است و در مباحث نظامی و جنگی به منظورهای اطلاع رسانی استفاده می‌شده است و نرسیده به کلاهک سنگی قله، دو چاه عمیق یخچالی وجود دارد.
حمام قدیمی دامنه:

 

 

حمام قدیمی دامنه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان فریدن، بخش مرکزی، دهستان دالانکوه، روستای دامنه واقع شده است.
شکارگاه:

 

 

شهرستان فریدن به خاطر موقعیت جغرافیایی خویش دارای مراتع و شکارگاه هایی است که حیوانات وحشی نیز در کوه های آن یافت می شود.

 

به خصوص در کوه دالان کوه و در سمت شمالی روستای دامنه (دم بین) بز، آهو، کور و کبک فراوان بوده و به همین جهت این کوه به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

نماهنگی از شهر دامنه:

 

این نماهنگ زیبا توسط یکی از هنرمندان شهر دامنه در سایت آپارات بارگذاری شده است، که این نماهنگ را می توانید در اینجا نیز مشاهده کنید.

 

کانال تلگرام رسمی خبرگزاری دانشجو ‫عضویت در کانـال تلگرام رسمـی پایگاه تحلیلی خبری فریدن

 

نویسنده

نوشته شده توسط علی در فروردین ۱۱ام, ۱۳۹۵

خبرنگاری که بر اساس شنیده های اقدام به پخش شایعه کنه که خبر نگار نیست.

نویسنده

نوشته شده توسط من دامنه ایم در فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۵

سلام

من اهل دامنه هستم و از سالی که این پایگاه خبری راه اندازی شده پیگیر اخبار این سایت بودم ابتدا این سایت با تخریب شخصیت ها چنان مقبولیت پیدا نکرده بود چون تخریب می کرد و انتقاد سازنده ای نداشت و سپس رویه ای آن تغییر کرد.

اما مدتی واقعا دارد سعی می کند درد دل بنویسد هرچند در زمان انتخابات به یک سو گرایش پیدا کرد و این در هر رسانه ای امکان دارد ولی در این حال از انتقاد به شیخ اصلاحات تا بهمن محمدی در اخبار آن دیده شد و به واقعیت ها نزدیک بود.

حال شهر دامنه چند سال پیش ما به جوانان شهر اعتماد کردیم و رای به آنها شوراء را به دست جوان های سپردیم که مدعی بودند اما چه شد ابتدا با انتخاب شهردار سابق همین شوراها به جنگ فرماندار و امام جمعه شهر رفتند و میان آنها شکر آب شد، اینا اکثر دامنه های می دانند.
بعد از شکر آب شدن میان فرماندار و شورای شهر دامنه کمی ترمزش کشیده، بعدها شهری که می توانست با استفاده از سود میلیاردی معدن به در آمد زایی برسد بر سر همین قضیه بین شورای شهر و شهردار به هم ریخت که برخی از اعضاء نیز بر سر همین قضییه استعفا دادند و دوباره در این قضییه پای فرماندار به میان آمد و شهردار از شهر دامنه خداحافظی کرد و رفت.

حال این خبر واقعا شورای شهر منحل نشده ولی مردمی که به شما گفتند درست گفتند شورای شهر با استعفای دونفر عملا تعطیل است خواهشا این قضییه را پیگیر باشید تا ما بدانیم بر سر کدام اشتباه تاوان می دهیم یعنی به جوان اعتماد کردیم؟؟!!!

من از مدیر سایت بسیار تشکر می کنم که بالاخره به دامنه پرداخت تا بدانیم دامنه هم شهری است از فریدن.

نویسنده

نوشته شده توسط دامنه نیوز در فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۵

سلام،ممنون از اینکه در مورد دامنه در سایتتون مطلب نوشته ایید،وشهر دامنه رو معرفی کردید،اما در میان مطالبتون یک مورد نشر اکاذیب دیده شده که گفته بودید شورای شهر دامنه منحل شده که اینچور نیست و شورای سلامی شهر دامنه هنوز پابرجاست.و اینکه اثار باستانی شهر دامنه پارسال به خاطر ستاد اسکان همیشه باز بودند اما امسال به خاطر اینکه به شهر دامنه ستاد اسکان ندادند بازدید کم تر شده و در همه مواقع باز نیست.

نویسنده

نوشته شده توسط بی نام در فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۵

شما کسی که اسمت من دامنه ایم چرا وقتی از چیزی خبر ندارید نظر میذارید که بعد بهتون بخندن..

نویسنده گرامی سایت خوبی دارید ولی بهتر نیست اول چیزی که میخواهید بنویسید از صحت ان مطمعا بشید بعد مطلب را داخل سایتتون قرار بدید این جوری فقط برای سایت خودتون بد میشه

نویسنده

نوشته شده توسط یه شهروند در فروردین ۱۹ام, ۱۳۹۵

با سلام و خسته نباشید خدمت هم دوستان
موضوع مهمی رو اشاره کردید دامنه یکی از شهر های زیبای استان هست و قابل تحسین ولی در مورد اماکن مورد بازدید ما که رفتیم باز بودن و خیلی هم توضیحات و راهنمایی های زیبایی دادند و از کسانی که این مکان های رو آماده بازدید کردن کمال تشکر را داریم .

نویسنده

نوشته شده توسط منم دامنه ایم در فروردین ۱۹ام, ۱۳۹۵

تشکر از اینکه یکی دامنه را هم دید
منم دامنه ایم اما این اخبارهایی که شما دادید کاملا غلط هست چون هم اماکن باز بودن و هم شورا با تمام بد اخلاقی های برخی افراد داره کار خودشو انجام میده همین دیروز ما رفتیم دفتر بودن کار مردم رو هم انجام میدن
اون مسایلی هم که من دامنه ایم مطرح کرده بوی تخریب داره و بس ظاهرا خیلی داغه چون این دوره شوراها واقعا با این همه بدهی و مشکلات خیلی خوب کار کردن و جای تشکر داره

نویسنده

نوشته شده توسط فریدنی در فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۵

سلام
بزرگی میگفت :

یک روزی یکی از اهالی شهرمان فوت کرده بود و من رفته بود در مراسم آن مرحوم. همه مردم که در مراسم بودند مشغول تعریف و تمجید از او بودند :
یکی میگفت چه آدم خوب و سر به زیری بود
یکی میگفت خیلی آدم خوبی بودی هیچ کاری به کسی نداشت

اما من گفتم آیا خوب بودن به این است که سرت تو کار خودت باشه و اتفاقات و مشکلات مردم و اطرافیان برات اهمیت نداشته باشه؟؟
آیا او تا خالا امر به معروف و نهی از منکر نکرده ؟ آیا ظالمی را ندیده که بخواهد حق مظلوم را از او بگیره ؟ آیا او در مدینه فاضله زندگی میکرده؟

بله کار شورا خیلی سخته و در هر کار اداری و اجرایی و بخصوص در دهداری و شهرداری و شورای شهر و روستا وقتی بخواهی کارت را درست انجام بدهی عده ای ناراحت میشوند و منافعشون به خطر می افته و اصلا امکان راضی نگه داشتن همه مردم روستا یا شهر وجود نداره .

توصیه من به مردم محترم و فهیم و مذهبی شهر دامنه این است که اجازه نده اند که شورا منحل بشه چون نتیجه آن را ما از نزدیک دیده ایم و میدانیم که چه ضرر های داره و چقدر باعث عقب افتادگی میشه (هرچند به کام برخی مسئولین شهرستان است).

ضمن اینکه شورای شهر دامنه یکی از شوراهای موفق شهرستان بود و کارهای زیر بنایی بسیار زیادی انجام داده که نتیجه آن در بلند مدت دیده میشه نه کوتاه مدت.

تا آنجایی که من اطلاع دارم یکی از موفقیت های آنها تصویب بودجه ۴ میلیارد تومانی فرونشست برای شهر بود که ۳۰ درصد آن در سال گذشته تحقق پیدا کرده و همچنین جذب ۴ میلیارد دیگر به صورت وام ۴ درصد برای خانه های آسیب دیده .
کدام شهر در شهرستان ما توانسته ۸ میلیار بگیره ؟؟امیدوارم که شوراهای محترم بتوانند۷۰ درصد بقیه این بودجه را هم جذب کنند.

یکی از موفقیتهای دیگر آنها ثبت همین به قول خودشان شهر زیرزمینی(مثال واقعی از آب کره گرفتن ) به عنوان آثار باستانی است و نشان دادن که از کم اهمیت ترین چیزهای موجود در شهر هم میتوان حد اکثر استفاده را کرد. مگر ما از این کنده ها کم در شهرستان و روستای خودمان داریم چرا ازشان استفاده نکنیم؟؟؟؟

الان وقتی در اینترنت سرچ کنید می بینید که از دامنه اطلاعات بیشتری در اینترنت هست تا داران که مثلا مرکز شهرستان هست. سال گذشته من در میدان امام اصفهان و منار جنبان اصفهان تبلیغات شهر زیر زمینی دامنه را دیدم ولی افسوس که امسال تبلیغات کمی انجام دادن و گردشگر کمتری جذب کردن که شاید به خاطر همین مشکلات داخلی باشد که توسط یکی از اعضاء آنها ایجاد شده.(پدر سیاست و سیاست زدگی بسوزد که هر چه عقب افتادگی در منطقه داریم از سیاست زدگی برخی مدعیان روشنفکری سیاست زده است)

نویسنده

نوشته شده توسط علی از خوانسار در فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۵

سلام
ما با خانواده رفتیم خیلی جالب بود هم شهر زیر زمینی و هم حمام .

تنها مشکلی که داشت نیمه کاره بودن حمام تاریخی که بنا به گفته خانم راهنما در دست مرمت و تکمیل هست و همچنین اگر بتوانند اشیاء قدیمی در داخل شهر زیر زمینی قرار بدهند خیلی جالب و دیدنی تر خواهد شد.
واقعان ۲۰۰۰ تومان برای بازدید از دو مکان تاریخی پول زیادی نیست و ارزش آن را دارد.
نکته جالب در مورد حمام این بود که صدا مثل مسجد امام در اصفهان انعکاس بسیار جالبی داره.

با تشکر از شهرداری و اعضای شورا

نویسنده

نوشته شده توسط بهرامی در فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۵

سلام

ما هم رفتیم بازدید کردیم خیلی قشنگ نبود ولی قایل تحسین بود.
همینقدر که همت کردن و چنین مکانهای رو بازسازی کردن و به ثبت رسوندن کار بزرگی کردن.

ضمنا شما اصحاب رسانه باید امین مردم باشید و باعث تحریف نشید قله دالانکوه را تقییر نام ندهید.داراب شاه یا دالانکوه برازنده این قله است.

نویسنده

نوشته شده توسط عبداللهی ش در اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۵

هنوز که بعد از گذشه ۲ ماه از این خبرتون شورا منحل نشده.

پس چکار میکنن این( ف) و (ا ج ) . یه شو را رو نتونستن منحل کنن؟؟؟

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها