• کدخبر: 49048
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۳۱ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
  • چاپ خبــر
معرفی شهدای فریدن:

شهید فریدنی در کنار سفره هفت سین بهشتیان/ تصاویر

شهید حسن حسنی از روستای دره بید فریدن، شهیدی است که سه روز مانده به سال ۶۴ شهید می شود و سفره هفت سین خود را در بهشت پهن می کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، در ادامه معرفی شهدای شهرستان فریدن اینبار به سراغ شهیدی رفتیم که سه روز مانده به سال ۱۳۶۴ شهید می شود و سفره هفت سین خود را در بهشت در کنار شهدای دیگر بر پا می کند.
شهید حسن حسنی از روستای دره بید فریدن، شهیدی والامقامی است که اینبار این پایگاه خبری به معرفی آن می پردازد.
شهید حسنی جزء اولین بسیجی ها روستای دره بید بود


شهید حسن حسنی فرزند لطیف در سال ۱۳۴۶ در روستای دره بید شهرستان فریدن چشم به جهان گشود، وی بعد از گذراندن دوران طفولیت و گرفتن مدرک پنجم ابتدایی به علت فقر مالی نمی تواند ادامه تحصیل بدهد.
این شهید با ترک تحصیل کمک حال پدر می شود و به کشاورزی و دامداری در کنارخانواده خود می پردازد تا بتوانند امرار معاش کنند و معیشت بگذرانند.
پایگاه بسیج روستای دره بید در سال ۱۳۵۹ تاسیس می گردد و با تاسیس این پایگاه وی جزء اولین کسانی بوده که همراه دوست شهیدش غلامحسین عباسی در پایگاه ثبت نام می کنند.
با آغاز جنگ این شهید برای رفتن به جبهه ها بی تاب می شود، حسن ۱۵ ساله شوق پرواز دارد بنابراین به علت فعالیت های بسیاری که در بسیج داشته است در تاریخ ۶۱/۶/۱ از طریق بسیج شهرستان فریدن برای جبهه ها ثبت نام می کند و پس از گذراندن آموزشی راهی مناطق عملیاتی می گردد.
گفتنی است رفیق حسن، غلامحسین که یک سالی از وی بزرگتر بود، چند ماه بعد از حسن راهی جبهه ها می شود که در مناطق عملیاتی دو دوست به هم می رسند، اما در شهادت بازهم کوچکترها از بزرگترها سبقت می گیرند و حسن، شش ماه زودتر از غلامحسین به دروازه های بهشت می رسد.


لازم به ذکر است در آینده نزدیک زندگی نامه شهید غلامحسین عباسی را نیز بیان خواهیم کرد.
شهید حسنی در مناطق عملیاتی و نحوه شهادتش


شهید حسنی با گذراندن دوران آموزشی با افراد طرح لبیک یا خمینی راهی مناطق عملیاتی کردستان می شود پس از چهار ماه حضور در این منطقه به فریدن باز می گردد.
شهید حسنی که شوق دیگری بر سر می پروراند برای بار دوم راهی جبهه می شود و در سه ماه دوم یکبار به مرخصی می آید تا از خانواده خداحافظی کند و حلالیت بطلبد.
سپس با اتمام مرخصی، حسن که گویا آزاد شده ای از قفس باشد به نبرد دژخیمان می شتابد و در عملیات بدر که جزء خط شکن ها بوده شرکت می کند پس از شجاعت های که در این عملیات از خود نشان می دهد به آرزوی که در پی آن می گشته یعنی به شهادت می رسد.
شهید والامقام حسن حسنی در تاریخ ۲۷/ ۱۲/ ۶۳ که سه روز مانده به سال ۶۴ سفره هفت سین خود را که در عملیات بدر هفت سین هایش را جمع کرده را در بهشت پهن می کند.
فرازی از وصیت نامه شهید حسن حسنی


امام خمینی(ره) در خصوص مطالعه وصیت نامه های شهدا می فرماید:« این وصیت نامه های که این عزیزان می نویسند را مطالعه کنید، ۵۰ سال عبادت کردید، خدا قبول کند، یک روز هم یکی از این وصیت نامه ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید.»
پس از این سخن گوهر بار به سراغ وصیت شهید حسنی می رویم که در بخشی از وصیت نامه خود بعد از فرستادن درود و سلام خدمت خانواده و بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و فرستادن صلوات برای ظهور و سلامتی امام زمان(عج) آورده است:
« پدر و مادر عزیز اگر کسی از شما پرسید که فرزندتان کجا است؟
بگویید او رفته تا با خون خود درخت تناور اسلام را آبیاری کند، او به دنبال راه حسین(ع) رفته است تا کاری کند که حسین فرزند پیامبر کرده است.
بگویید او به نزد خدایش رفته، او رفته تا به حضرت مهدی (عج) بگوید مسلمانان اینک در انتظار زیارتش هستند، به او بگوید که اینک کمر مسلمانان جهان زیر ظلم و ستم جهان خواران خرد شده است، بیا و پیروان جدت را از این ظلم آزاد ساز.
ای پدر و مادر عزیز، ای برادران و خواهرانم اگر می خواهید برای من گریه کنید برای مظلومیت حسین(ع) گریه کنید و من رضایت ندارم از چشم شما برای من اشکی جاری گردد.»

 

توضیح مختصر در خصوص عملیات بدر


عملیات بدر گسترده با رمز یا فاطمه الزهرا (س) در محور هور الهویزه در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۶۳ با فرماندهی سپاه انجام شد.
چندین لشکر نیروی زمینی ارتش ایران و سپاه پاسداران ایران از جمله لشکر ۲۱ و ۲۸ پیاده٬ تیپ ۵۵ هوابرد٬ لشکر ۳۱ عاشورای آذربایجان٬ و سپاه اصفهان خوزستان در این عملیات شرکت داشتند، نیروهای ایران در پیشروی اولیه از جزایر مجنون موفق به گرفتن پاسگاه ترابه و تسخیر بخشی از بزرگراه بغداد-بصره شدند.
این عملیات همان عملیاتی بود که در آن شهید مهدی باکری به شهادت رسید، مهدی باکری، فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا (آذربایجان) و نیروهایش که از دجله هم گذشته بودند، در محدودهای به نام کیسه‌ای محاصره شدند.
از قرارگاه به نیروهای باکری دستور دادند اگر شده دست و پای او را ببندند و به عقب منتقلش کنند اما او قبول نکرد و همانجا ماند. یک نفر در این میان، آنقدر التماسش کرد که حاضر شد سوار قایق شود اما هنوز راه نیفتاده بود که از آن پیاده شد و در کنار سربازانش به آرزویش رسید.
طی عملیات بدرعلاوه بر تلفات سنگین که به دشمن وارد شد، بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهای ترابه، لحوک، نهروان، فجره و نیز جاده خندق به طول ۱۳ کیلومتر، که فاصله آن با جاده العماره – بصره ۶ کیلومتر است، به تصرف نیروهای خودی درآمد.
اما چرا نتوانستیم موفقیت خود را که فتح بصره بود را تکمیل کنیم زیرا در این عملیات عراق، بارها از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد و خلبانان عراقی با بالگردهای ساخت شوروی، فرانسه و آلمان، بمب‌های گاز را که تازه در کارخانه سامرا و سلمان پاک تولید شده بودند، روی نیروهای ایرانی می‌ریختند.
ایرانی‌ها هم که آماده این حملات نبودند و تجهیزات لازم را به همراه نداشتند، به شدت آسیب می‌دیدند و بسیاری از آنها قبل از این که به مراکز درمانی برسند، به شهادت می‌رسیدند.
به رغم ایستادگی بی‌نظیر نیروهای ایرانی در مقابل دشمن، اما این حملات شیمیایی کار خود را کرد و عملیات بدر را به نتیجه های از قبل تعیین شده نرساند.

نویسنده

نوشته شده توسط دوست در اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۴

شهید غلامرضا کاملی هم از شهدای روستای خلج هستند که ۴ روز مانده به سال ۱۳۶۵ در عملیات بدر به درجه رفیع شهادت نائل گردیدند.
روح همه ی شهدا شاد و راهشان پر رهرو باد

نویسنده

نوشته شده توسط شهیدم کن در فروردین ۲ام, ۱۳۹۵

دلم براشون خیلی تنگ شده

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها