• کدخبر: 44824
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۳۹ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
  • چاپ خبــر
با وجود اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در اسلام؛

از جهادی که فراموش شده تا آبی که به کشتی افتاد!

اگر تعارف را کنار بگذاریم شاید به جرات بتوان گفت همواره از اینکه از سوی دیگران دعوت به انجام خوبی ها و یا نهی از انجام زشتی ها شویم فرار کرده ایم و خودمان نیز از انجام این کار در قبال رفتار دیگران سرباز زده ایم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، از وقتی نگاهمان به کتاب های دینی مدرسه گره خورد تا وقتی بزرگ و بزرگتر شدیم بارها و بارها مقوله امر به معروف و نهی از منکررا ورق زدیم و از نظر گذراندیم.
بارها خوانده ایم که هدف قیام امام حسین (ع) و یارانش احیای این فریضه بوده و حتی یاد گرفته ایم که این دو فریضه جزء فروع دین به حساب می آیند.
اما اگر تعارف را کنار بگذاریم شاید به جرات بتوان گفت همواره از اینکه از سوی دیگران دعوت به انجام خوبی ها و یا نهی از انجام زشتی ها شویم  فرار کرده ایم و خودمان نیز از انجام این کار در قبال رفتار دیگران سرباز زده ایم.
گاهی اوقات شاید از کنار ده ها منکر به راحتی گذشته ایم و تنها به این جمله بسنده کرده ایم که “به من ربطی ندارد خودش می داند”
یا وقتی فردی از ما خواسته است مورد به خصوصی را رعایت کنیم بارها گفته ایم “به شما ربطی ندارد”.
اکثر ما نسبت به این فریضه و انجام آن بی توجه ایم و گاهی نسبت به معدود کسانی هم که این کار را انجام می دهند واکنش منفی و یا بازخورد نامناسب داشته ایم.
امر به معروف و نهی از منکر از جمله مواردی است که اسلام آن را مهم تلقی نموده و آیات، روایات و داستان های بی شماری درباره آن آورده است.
در روایات عدم انجام این دو فریضه را دلیل به روی کار آمدن حکومت های ظالم و علت نابودی جوامع گذشته دانسته اند.
بر اساس آموزه های اسلام وجود امر به معروف و نهی از منکر از بدیهیات است و کسی از مسلمانان در آن شک نکرده است و این دو فریضه به عنوان شئون پیامبری در همه ادیان الهی بوده و امت‌های گذشته نیز بدان مکلف بوده اند.
امر به معروف و نهی از منکر از حقوق متقابل مسلمانان است و افراد جامعه اسلامی در برابر آن مسئولند و اجرای آن نیز مراتب مختلفی دارد.
اما در جامعه امروز به دلیل بروز تهاجم فرهنگی و هجمه های شدید دشمن در عرصه فکری لزوم انجام این دو فریضه بیش از پیش احساس می شود.
هرچند شاید هنوز فضای جبهه گیری در برابر این حکم الهی پررنگ به نظر برسد اما اگر افراد جامعه با رعایت کامل مراحل و با نرمی و دلسوزی به انجام آن روی بیاورند زمینه اصلاح، تربیت و سلامت جامعه فراهم خواهد شد.

index

از کتاب آیت الله مصباح یزدی:
وقتی آب در کشتی افتاد، همه غرق می‌شوند!
در همین  راستا، آیت الله مصباح یزدی نیز در کتاب خود به نام بزرگ ترین فریضه می نویسد:
“در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر، مردم در برابر بعضی مسائل حساس‌ هستند و اگر کسی تخلفی کند، عکس ‏العمل نشان می ‏دهند. مثلاً اگر کسی مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نکند، افزون بر برخوردی که دستگاه‌های انتظامی با او می‌کنند، مردم نیز حساسیت نشان می ‏دهند؛ مثلاً فوری ماشین‏ های مجاور بوق می ‏زنند و متخلف را تحت فشار قرار می‏ دهند. این خود نوعی نهی از منکر است.”
پس قسمتی از امر به معروف و نهی از منکر در همه جوامع بشری وجود دارد. دلیل آن نیز این است که همه مردم متوجه شده‌اند که اگر بنا باشد در یک زندگی اجتماعی کسانی از قانون تخلف کنند، سنگ بر روی سنگ بند نمی‌شود و دودش به چشم همه مردم خواهد رفت.
چنین مضمونی در قالب این مثال مطرح گردیده که گروهی در کشتی چوبی در حال حرکت نشسته بودند. شخصی خواست کشتی را در قسمت جلوی خود سوراخ کند. دیگران به او گفتند: که کشتی را سوراخ نکن؛ ممکن است به غرق شدن ما در آب بینجامد. او پاسخ داد: من جایی از کشتی را سوراخ می‌کنم که خودم نشسته‌ام و کاری به شما ندارم. آنان گفتند” درست است که تو جای خود را در کشتی سوراخ می‏کنی، اما وقتی آب در کشتی افتاد، دیگر من و تو را نمی‏ شناسد، و همه غرق می‌شوند.
با این مثال، اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، بیش‌ازپیش، نشان داده شده است. بنابراین کسی که در جامعه زندگی می‌کند، نمی‌تواند بگوید من یک چهاردیواری دارم و خودم صاحب‌اختیار آن‌ هستم. باید توجه داشت با رواج گناهی در جامعه، قبحش ریخته می ‏شود و دیگران هم مرتکب آن می‏ شوند. ارتکاب آن معصیت و آثار اجتماعی زیان‌باری را نیز در پی دارد.

 

امام جمعه داران:
اجرای عدالت با امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود
حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی امام جمعه داران، در این باره می گوید: امر به معروف و نهی ازمنکر از مهم ترین فرائض الهی هستند که سلامت جامعه را تضمین می کنند و با جلوگیری از تحقق ظلم اجرای عدالت را محقق می سازند، معروف ها باید براساس خواست خداوند و فایده برای افراد تعریف شود لذا کسانی که امر به معروف می کنند باید خودشان نیز به معروف ها عمل نمایند. باید تلاش کرد با گسترش معروف هایی مانند اشتغال، ازدواج فرهنگ کار و کوشش، کمک به نیازمندان فضای جامعه را نورانی نمود.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدن:

جهادی که فراموش شده است!
سرهنگ فتحیان فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدن با بیان اینکه یکی از دلایل اسلام برای تشکیل حکومت، مقوله امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است، این امر را یکی از پایه های حکومت اسلامی عنوان می کند و معتقد است از آن جا که انجام این فرائض به اصلاح جامعه منجر می شود یک کار جهادی است.
وی با اشاره به نامه شهید علی خلیلی شهید ناهی از منکر به مقام معظم رهبری( مد ظله العالی)، افزود: مقوله امربه معروف و نهی از منکر یک واجب فراموش شده است که جامعه برای اینکه بتواند در مسیر موفقیت حرکت کند باید این واجب فراموش شده را احیاء کند.

مسئول امور بانوان ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر اصفهان:
خیر کثیر در زندگی از برکات امر به معروف و نهی از منکرست
زهرا بخشایش مسئول امور بانوان ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر اصفهان با بیان این که همواره باید افرادی باشند که مردم را به کار خیر تشویق و از منکرات باز دارند، گفت: احادیث و احکام بر احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه پرداخته و در قرآن همان طور که بر واجبات تاکید شده است، به صورت صریح و با استفاده از شرایط و ادبیات ویژه ای امربه معروف و نهی از منکر نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
وی کلام نرم و خویی، ارشاد تدریجی، احترام و توجه به شخصیت فردی و اجتماعی افراد را  از مولفه های مهم در انجام این فریضه الهی دانست، و بیان کرد: این فریضه از دستورات دین و درس های عاشورا معتقد است بجا آوردن امر به معروف و نهی از منکر دارای آثار معنوی و مادی بسیاری است که خیر کثیری از آن شامل حال انسان خواهد شد.

معاون ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان:
زنان در احیای امر به معروف و نهی از منکر در خانواده و جامعه نقش حیاتی دارند
معاون ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان با اشاره به مقوله تهاجم فرهنگی و تبعات آن نقش زنان در احیای امر به معروف و نهی از منکر در خانواده و جامعه  را نقش حیاتی عنوان می کند و با تاکید بر انجام این فریضه در بین افراد جامعه و فرزندان گفت: معتقدم زنان شاغل باید خود منشا اشاعه این فریضه مهم باشند و بانوان شاغل در زمینه احیای امر به معروف هم در میان همکاران و هم در برخورد با ارباب رجوع و با رعایت اخلاق و انضباط اداری و پرهیز از تخلفات اداری می توانند در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر قدم بردارند.

مسئول امور بانوان شهرستان فریدن:
ریشه مشکلات خانواده عدم شناخت والدین  از معروفات و منکرات است
عباسی مسئول امور بانوان شهرستان فریدن نیز امر به معروف و نهی از منکر را از مهم ترین اهداف واقعه عاشورا می خواند و ریشه بسیاری از مشکلات خانواده ها را در عدم شناخت والدین نسبت به معروفات و منکرات بیان کرد و گفت: خانواده اولین محیطی است که منش فرزندان در آن شکل می گیرد و والدین اولین مربیانی هستند که قادرند فرزندان خویش را با صفات نیکو آشنا ساخته و با رفتار خویش آنها را در ترک گناهان و پیمودن مراحل کمال یاری داده و به سرانجام برسانند.
وی با تاکید بر حضور فعالانه زنان در اجتماع افزود: زنانی که پرورش یافته مکتب عاشورایی هستند زینب گونه وارد عمل شده و تمام تلاش خود را برای نهادینه ساختن ارزش ها و احیاء فرهنگ ناب اسلامی در خانواده و تربیت فرزندان به کار می گیرند.

طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر چه می گوید؟
این طرح از تیرماه سال ۹۳ از سوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و کلیات آن در ۱۶ مهر همان سال در صحن بهارستان به تصویب رسید و پس از تصویب کلیات این طرح، بررسی جزییات آن در صحن مجلس کلید خورد و سپس ایرادات شورای نگهبان به این طرح از سوی وکلای ملت رفع شد و شورای نگهبان نیز در تاریخ ۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری این طرح مهم را تایید کرد.
براساس این طرح امر به معروف و نهی از منکر، دعوت و واداشتن دیگران به معروف و نهی و بازداشتن از منکر است و ناظر به رفتاری است که علنی بوده و بدون تجسس مشخص باشد.
همچنین مراتب امر به معروف و نهی از منکر، قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی است که مراتب زبانی و نوشتاری آن وظیفه آحاد مردم و دولت است و مرتبه عملی آن در موارد و حدودی که قوانین مقرر کرده تنها وظیفه دولت است.
طبق مواد این طرح در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید، مگر در مواردی که قانون تجویز کند و اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.
به استناد ماده ۶ این طرح هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افتراء، ضرب، جرح و قتل مبادرت نماید. مرتکب طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات می‌شود و مجازات اشخاصی که مبادرت به اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر نمایند، قابل تخفیف و یا تعلیق نیست و صدور حکم مجازات قابل تعویق نمی‌باشد.
در ماده ۸ این طرح آمده است: «مردم از حق دعوت به خیر، نصیحت، ارشاد در مورد عملکرد دولت برخوردارند و در چارچوب شرع و قوانین می‌توانند نسبت به مقامات، مسئولان، مدیران و کارکنان تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و تمامی دستگاه‌هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی نسبت به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، امر به معروف و نهی از منکر کنند.
با توجه به مطالب عنوان شده هرچند بارها بر لزوم اجرای این دو فریضه تاکید شده و حتی برای مخالفین با آن نیز در قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر جریمه تعیین شده اما به نظر می رسد آنچه در ترغیب افراد برای رعایت این مهم موثر واقع می شود درک این مفهوم است که همه در برابر هم مسئولند.
اگر قرار باشد هرکس راه خودش را برود و به سرنوشت هم نوعان خود بی توجه باشد یا از خط قرمز های جامعه عبور کند دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود و قطعا عواقب این بی تفاوتی گریبان همه را خواهد گرفت.
البته در این میان از وجود برخی رفتارهای غلط و به دور از شناخت برخی افراد و گروه ها در پیاده سازی این دو فریضه نمی توان گذشت چرا که شاید دلیل بازخوردهای منفی نسبت به این مسئله وجود همین رفتارها باشد.
در هر حال تصور کنید جامعه ای که در آن افراد یکدیگر را به خوبی ها تشویق می کنند و از بدی ها باز می دارند و هم چون آینه یکدیگر را صادقانه از عیوب هم آگاه می کنند، آیا زندگی در چنین فضایی دلچسب تر و ایمن تر نیست.
امید می رود با ترویج بیش از پیش  این جهاد فراموش شده هیچ گاه در کشتی بی تفاوتی غرق نشویم!

منبع: ایمنا

نویسنده

نوشته شده توسط کمیته انضباطی در آذر ۱۹ام, ۱۳۹۴

ای بابا وقتی به زور بخان آدم رو به راه راست هدایت کنن نتیجش میشه همین که می بینیم. به نظر شما آمار آدمایی که با مهربانی سربه راه شدن بیشتره یا اونایی که به زور و تحکم؟
وقتی به بهانه امر به معروف و نهی از منکر تموم شخصیت یه آدمو زیر سوال می برن نباید انتظار زیادی داشته باشین که مردم واکنش نشون ندن

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها