• کدخبر: 38450
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۵۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۹
  • چاپ خبــر
فارس گزارش داد

اینجا شهرستان فریدن؛ اعتراض مسئولان دولت قبلی به مسئولان دولت تدبیر

در ظهر داغ یک جمعه بهاری در شهرستان فریدن آتش اعتراضات مسئولان دولت قبل با نماینده دولت فعلی افروخته شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن به نقل از خبرگزاری فارس از فریدن، ۲۲ خردادماه سال جاری، روز خوبی برای همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت نبود.

مردم متدین فریدن برای شرکت در نماز عبادی، سیاسی جمعه به مسجد صاحب‌الزمان شهرداران رفتند و فرماندار شهرستان فریدن نیز طبق روال گذشته که به‌صورت چند هفته در میان به ارائه و گزارش عملکرد خود می‌پرداخت، این جمعه نیز در جمع مردم نمازگزار حاضر شد و گزارشی از عملکرد خود و همچنین نقدی به برخی عملکرد دولت قبل ارائه داد.

در پایان این سخنرانی عده‌ای از مسئولان دولت سابق که دارای سمت و مسئولیت‌های اجرایی در شهرستان بودند، نسبت به عدم تکمیل پروژه‌های عمرانی که بر اساس نیاز مبرم مردم در دولت گذشته کلنگ زنی شده و در این دولت مغفول مانده بود اعتراض کردند.

یکی دیگر از دلایل اعتراض مردم و مسئولان در واکنش به زیر سؤال بردن عملکرد مسئولان دولت قبلی از سوی مسئولان فعلی بود.

این مطالبات و درخواست‌، به یک مشاجره لفظی بین فرمانداران فعلی و مسئولان دولت سابق در فریدن بدل شد.

در این جمعه داغ، آتش گلایه‌ها و اعتراضات برافروخته شد که این آتش نه‌تنها باگذشت زمان کم‌فروغ نشد، بلکه هرروز با هیزمی نو از صحبت‌ها و واکنش‌های مردمی افروخته‌تر شد.

این حاشیه‌ها و تداوم مشکلات باعث شد با طرفین به مذاکره بنشینیم.

* اصلاً کلنگی زده نشده

در پی این مناقشه، فرماندار فریدن در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فریدن، در رابطه با پروژه احداث کارخانه سیمان نسوز منطقه و اعتراضاتی که در حاشیه سخنرانی وی در این خصوص صورت گرفت، اظهار کرد: هیچ اقدام عملی در این منطقه انجام‌ نشده و می‌توان گفت که در واقع کلنگ بر زمین زده‌شده یک کلنگ سیاسی و انتخاباتی بوده است.

اسفندیار تاجمیری با اشاره به فضای ناآرام سیاسی در منطقه، افزود: باید از من تشکر کنند که در فضای سیاسی و جناحی منطقه، این مسئله را نادیده گرفتم و مشکل مربوطه را با بحث‌های آن‌چنانی در استان حل کردم، باید پرسید این‌ معترضان در حال حاضر چه‌کاره هستند؟ نه نماینده مردم و نه متولی هستند بلکه شهروندان عادی هستند که پرونده آن‌ها در افکار عمومی باز است و همواره باید پاسخ‌گو باشند.

وی این‌گونه رفتارها را نوعی اغتشاش قلمداد کرد و گفت: این رویه در این گروه سابقه دارد و در حال حاضر که با اراده مردم کنار گذاشته شدند درصدد هستند که با هوچیگری و حاشیه‌سازی کار خود را به‌پیش ببرند.

فرماندار فریدن با ابراز بی‌اطلاعی از اصل مطالبه آن‌ها ادامه داد: من هم از آنان سؤال کردم که مطالبات اصلی شما چیست و به خطاب به آن‌ها گفتم شما معلم هستید یا دانش‌آموز کلاس اول ابتدایی؟ آقایانی که منتقد هستند مانند انسان بنشینند و بگویند کجای کار ایراد دارد، طی کردن این روال با این سبک و سیاق امکان‌پذیر نیست.

* مسئولان دولت قبل نگران انتخابات آینده هستند

تاجمیری بابیان اینکه افراد معترض نگران عدم برگزیده شدن کاندیدای خود در انتخابات پیش رو هستند، افزود: از این‌رو این افراد از حل مشکل آب شرب مردم فریدن به‌عنوان یکی از مطالبه‌های اصلی مردم بیم دارند.

وی تصریح کرد: تمام مستندات اظهارات بنده وجود دارد و ما حرفی را بدون سند و مدرک نمی‌زنیم.

فرماندار فریدن رویه و موضع دولت در انتخابات را بی‌طرف ماندن عنوان کرد و گفت: ارکان حاکمیت مطلقاً نباید در انتخابات مجلس مداخله کنند و باید بستر را برای مشارکت حداکثری مردم فراهم کنند، چراکه انتخاب حق مردم است.

وی گفت: به‌ طور قطع اگر نهادها و دستگاه‌های دیگر در این امر مداخله داشته باشند ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم؛ پیروزی دولت بر این است که انتخابات آزاد، رقابتی، سالم و قانونمند داشته باشند.

تاجمیری در پاسخ به یکی از مطالبات معترضان درباره پروژه کارخانه سیمان نسوز فریدن گفت: پیگیری‌های ما نشان می‌دهد که این اقدام کاملاً سیاسی بوده است و زمین، آب و حتی مراحل کار در گروه ماده پنج انجام‌نشده است.

وی با اشاره به پیگیری این پروژه از نقطه صفر و تأمین زمین و آب و حل مشکلات مربوطه اظهار کرد: به‌تازگی نامه این پروژه به دبیرخانه منتقل‌شده و متولی آن به دنبال سرمایه‌گذار خارجی است.

فرماندار فریدن به سخنان خود در پیش از خطبه‌های نماز جمعه اشاره کرد و افزود: منظور بنده از بیان این موضوع در خطبه‌های پیش از نماز جمعه این بود که این‌ و آن یا اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی برای ما وجود ندارد.

وی با اعلام موضع دولت یازدهم و بی‌طرفی آن، تأکید کرد: دولت به دنبال موضع‌گیری خاصی نیست ولی متأسفانه عده‌ای نمی‌گذارند، پیش‌ از این به من هم گفته‌ شده بود که اعتدال در این منطقه جواب نمی‌دهد اما ما اعتدال را در به‌کارگیری نیروها رعایت کردیم.

تاجمیری با اظهار تعجب از رفتار برخی از حاضرین که سمت‌های فرهنگی داشتند، افزود: تکیه زدن این افراد و شخصیت‌ها در حوزه‌های فرهنگی تأسف‌بار است.

*به شعور عمومی مردم فریدن توهین شد

رضا سلیمی رئیس سابق آموزش‌ و پرورش فریدن که یکی از معترضان حاضر در جلسه بود در این‌ باره گفت: فرماندار فریدن در این جلسه در میان مردم گزارشی را از عملکرد خود ارائه دادند که حق طبیعی‌شان بود و ما هم از اقدامات انجام‌شده تشکر می‌کنیم ولی چاشنی سخنان او کنایه بر مسئولان دولت قبل بود و به نحوی سعی در بزرگ‌نمایی عملکرد خود در مقایسه با دولت قبل را داشت.

وی با اشاره به سخنان فرماندار فریدن پیرامون تشکر یکی از افراد غیربومی از عملکرد وی افزود: این سخنان به‌نوعی توهین به شعور عمومی مردم بود که مردم فریدن، روحیه قدردانی و قدرشناسی ندارند.

سلیمی ادامه داد: اگر عملی توسط مسئولان صورت می‌گیرد وظیفه آن‌ها است اما اگر قدردانی توسط مردم صورت نگرفت مستحق توهین نیستند.

رئیس سابق آموزش‌ و پرورش فریدن با ابراز ناراحتی از پاسخ فرماندار فریدن به اعتراضات اظهار کرد: فرماندار فریدن بابیان اینکه «عملکرد شما برای مردم روشن است، از عملکرد خود دفاع کنید چراکه هیچ عملکردی نداشتید» به‌طور واضح خدمات مسئولان در دوره گذشته را زیر سؤال برد.

وی بخش اعظمی از ارائه آمار فرماندار را غیر موثق خواند و گفت: بسیاری از اطرافیان وی در نماز جمعه از عوامل فرمانداری قبل بودند آن‌ها نیز گزارش‌های مفصلی از عملکرد خود ارائه می‌دادند، یا آن‌ها در آن زمان به فرماندار گذشته یا اکنون به فرماندار فعلی دروغ می‌گویند.

سلیمی با بیان اینکه فرماندار اصولاً در سخنرانی‌ها به جایگاه حاکمیتی خود اشاره دارد، گفت: در سخنرانی نماز جمعه آن روز حرف از احیا این جایگاه زده شد و این‌ یک معنای نامفهوم برای ما است، مردم خادم می‌خواهند نه حاکم.

رئیس سابق آموزش‌ و پرورش فریدن درخواست مردم از فرماندار را صادقانه عنوان کرد و افزود: سخن گفتن مکرر از اعتدال و عملکرد خلاف این موضع دور از اخلاق است.

وی بابیان اینکه نزدیک سه سال از عمر دولت یازدهم گذشته است گفت: اینکه گزارش ارائه‌ شده از فرماندار فریدن برای زیر سؤال بردن دولت قبلی باشد اصلاً پسندیده نیست.

سلیمی با ارائه پیشنهاد مناظره میان مسئولان دولت قبل و دولت کنونی، خواستار شفاف‌سازی مسائل برای مردم شد.

وی تصریح کرد: هرکسی در دوره مسئولیت خود به‌اندازه توان کارکرده است و نباید از نظر دور داشت که دولت نهم و دهم بیشترین خدمات به منطقه محروم فریدن را ارائه دادند.

* مسئولان به مسائل سیاسی دامن نزنند

امام‌ جمعه فریدن اما در همین رابطه ضمن عادی دانستن چنین موارد و مناقشاتی، بیان کرد: این‌گونه رویدادها زمینه هم‌زیستی بهتر در مسائل سیاسی را برای مردم فراهم می‌کند.

حجت‌الاسلام اسماعیل سیاوشی با بیان اینکه به افراد مشاجره کننده تذکراتی داده‌ شده است، افزود: مردم به‌خوبی درباره اظهارات و اقدامات افراطی‌ها از گرایش‌های مختلف سیاسی قضاوت می‌کنند.

وی متذکر شد: یکی از علت‌ها و مشکلات اصلی در منطقه دامن زدن به مسائل سیاسی است.

خطیب نماز جمعه داران بیان این مسائل را گاهی در جهت ایجاد مشکل برای مسئولان دانست و تصریح کرد: این‌گونه موارد سبب ایجاد مشکل برای خود مسئولان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بنا بر هماهنگی‌های صورت گرفته قرار بود که رئیس اداره آب‌ و فاضلاب شهرستان به ارائه گزارش‌هایی بپردازد، گفت: طی تعاملات و صحبت‌های فرماندار با این مسئول مقرر شد وی به ارائه عملکرد خود و اداره آب در حوزه آب شرب شهرستان بپردازد.

سیاوشی زیر سئوال بردن عملکرد مسئولان را عملی نکوهیده برشمرد و تأکید کرد: مشکل اصلی بر سر مسائل آماری و زیر سؤال بردن مسئولان دولت قبلی و توهین به مردم فریدن بود.

وی هرگونه مشکل موجود در منطقه را قابل‌حل دانست و تصریح کرد: هر فردی در منطقه از هر جناحی به مسائل دامن بزنند، قطعاً به ضرر همان فرد و جناح سیاسی تمام می‌شود؛ مردم باید باور داشته باشند که تمام مشکلات آن‌ها از طریق پیگیری حل می‌شود و این‌زمانی حاصل می‌شود که محور کار مسئولان تلاش برای رفع مشکلات مردم باشد.

* برخی حق ندارند در انتخابات بت‌پرستی راه بیندازند

امام‌جمعه فریدن با انتقاد از به کار گرفتن شیوه بت‌پرستی در انتخابات بیان کرد: مردم باید آگاهانه با افراطی‌گری در هر سطحی برخورد کنند.

وی بابیان اینکه افراد ورود پیدا کرده به صحنه انتخابات باید به‌صورت صحیح طرح‌های خود را ارائه دهند و دیگران را زیر سؤال نبرند، اظهار کرد: افراد نباید فضا را حساس و آرامش مردم را خدشه‌دار کنند، مسئولان نیز توجه داشته باشند که اگر بخواهند در میان مردم صحبت کنند باید واقع‌بینانه سخن بگویند.

معاون فرماندار سابق فریدن به‌ عنوان یکی از معترضان اظهار کرد: یکی از اعتراضات بنده مبنی بر توهین صریح فرماندار به مردم فریدن بود که مردم فریدن درک و شعور تشکر را ندارند.

رضایی ضمن ارائه پیشنهادی در خصوص رفع این مشکل، افزود: جهت رفع این بحث جلسه‌ای تشکیل‌شده و مباحث و عملکردهای دولت فعلی و گذشته ارائه شود، عملکردهای مسئولان در دولت گذشته موارد کمی نبوده است که به این سادگی نادیده گرفته شوند.

معاون فرماندار سابق فریدن ادامه داد: گلنگ‌زنی و پیگیری اجرای پروژه کارخانه سیمان نسوز فریدن با حضور شاهدان عینی و مسئولان صورت گرفت و زمین از مالکان شهر دامنه و منابع طبیعی اخذ شد و در حال حاضر کلیه مدارک نزد بخشدار کنونی است.

رضایی در ادامه توضیح روند این پروژه تشریح کرد: سرمایه‌گذاران چندین سال در حال آزمایش خاک منطقه بودند و حتی نمونه را به آلمان برده و نتیجه گرفتند؛ نمی‌توان منکر این موارد شد، مگر می‌شود این اقدامات صورت گرفته باشد و بعد افرادی مدعی شوند که کلنگ زنی اتفاق نیفتاده است.

معاون فرماندار سابق فریدن خواستار بررسی آمار و ارقام ارائه‌ شده توسط فرماندار فریدن در یک مناظره شد.

به گزارش فارس، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های متعدد بر حفظ آرامش سیاسی و روانی در کشور توصیه داشته‌اند همچنین همواره بر رفاقت و اُنس با یکدیگر در موضوع جناح‌بندی‌های سیاسی تأکید کردند.

انتظار می‌رود در سالی‌ که به نام همدلی و هم‌زبانی میان دولت و ملت مزین گشته است مسئولان با درایت بیشتری برای ایجاد فضای آرام، بدون تنش و تشویش در بین مردم اهتمام داشته باشند و زمینه را برای ارائه انتقادات در فضای سالم فراهم کنند و مردم نیز با هشیاری و بصیرت دراین‌بین به قضاوت بنشینند.

*************************

گزارش از: سیده زهرا عبداللهی

*************************

 

نویسنده

نوشته شده توسط سالار در تیر ۱۲ام, ۱۳۹۴

سلام
من در نماز جمعه ای که اعتراض سه نفر از مسئولان سابق را در پی داشت حضور داشتم.
جناب فرماندار عملکرد سالیانه خود را بیان کرد. در بین سخنان اشاره ای به کم کاریهای مسئولان قبلی شهرستان شد که گفتند در این دوره بسیار بهتر شده و پیشرفتهایی داشته اند. این باعث خوشحالی شهروندان فریدنیست که نسبت به گذشته پیشرفتهایی داشته باشیم و امیدواریم در دوره های بعد هم شاهد پیشرفت در شهرستان باشیم.
مسئولان سابق یک موضوع را بهانه کردند و اعتراض خود را با سروصدا اعلام کردند و انتظار داشتند مردم هم با آنها همراه شوند ولی مردم هشیار شدند و عملکرد آقایان را در گذشته دیدند اگر در آن زمان پیشرفتی داشتیم و الان بیشتر شده نباید اعتراض کنید. باید تشویق کنید. اگر دلسوز مردم و منطقه هستید باید حمایت کنید نه اینکه تیشه تخریب را بردارید و ریشه فعالیت مفید را بزنید. دغدغه شما خرید مبل برای ادارات بوده؟؟؟؟ یعنی در زمان مسئولیت شما هیچ وسیله ای خریداری نکردید؟ اگر کردید که الان جای اعتراض ندارد و اگر نکردید که جای سوال دارد این همه بودجه ای که داشتید خرج چه مواردی کردید؟ اینکه مسئولان فعلی را دعوت به مناظره میکنید آیا خودتان در ۸ سال مسئولیتتان دعوت گروه منتقد را پذیرفتید؟ فراموش نکنید ۸ سال بر مسند قدرت بودید و هر کاری برای آبادانی!!!! و پیشرفت!!!! شهرستان انجام دادید و الان دولت جدید و مدیران جدید ۲ سال است که مسئولیت دارند و باید ۶ سال دیگر صبر کنید تا عدالت برای مناظره انجام شود.
امیدوارم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی آن هم در مسجد که خانه خداست و جای عبادت نباشیم. و همه با هم دست در دست هم برای پیشرفت قدم برداریم.

نویسنده

نوشته شده توسط صانعی. بخشدار در تیر ۱۳ام, ۱۳۹۴

در متن گزارش به نقل از آقای رضایی معاون اسبق فرمانداری اظهار گردیده کلیه مدارک کارخانه سیمان نسوز نزد بخشدار کنونی است که لازم است از جناب آقای سلطانی مدیر عامل شرکت پرسیده شود . پرونده ایشان نزد چه کسی است؟ و نقش بخشدار کنونی در توصیه اصلاح رویه پیگیریهای واگذاری زمین و رفع مشکل آب و … چه میزان بوده است؟ پرونده سیمان نسوز بدون ملاحظه فرآیندهای واگذاری البته به شکل استیجاری و عجولانه با حضور افراد خاص که قطعاً فیلم آن موجود می باشد کلنگ زنی شده و اینجانب در آن زمان شهردار بوده و بعداً در یک جلسه مشورتی که آقای سلطانی با اینجانب داشت، پس از بررسی اوراق متوجه شدم که پرونده واگذاری زمین و سایر مراحل اصلاً سیر روشن و ضابطه مند نداشته و بیشتر اسناد و اوراق آن حاوی دستورات سفارشی و توصیه ای بوده که تذکرات لازم را به ایشان دادم و هرکس خلاف این ادعا را داشته باشد می تواند از آقای سلطانی جویا گردد.

نویسنده

نوشته شده توسط فرهنگی در تیر ۱۳ام, ۱۳۹۴

البته فرماندار فعلی در خصوص اینکه مردم فریدن تشکر بلد نیستند کمی راست گفت. اگر بلد بودند به یاد می آوردند که اگر فرماندار سابق آن گونه که شایسته اصولگرایی بود کار نکرد ولی الحق و الانصاف آقای سلیمی با اقداماتی چون ساختن هنرستان فنی و حرفه ای دخترانه واقع در خیابان منتهی به اداره برق، ایجاد مدرسه دخترانه آیت ا.. کاشانی و مدارس شاخصی که اگر آنها را نداشتیم فرزندانمان مکانی درخور برای تحصیل نداشتند و دهها کار مفید دیگر از جمله استخدام ۱۰۰ نفر نیروی خدماتی از ضعیفترین اقشار جامعه و انتخاب ایشان به عنوان مسئول آموزش و پرورش برتر استان واقعاً خدمت کردند و ایشان هم جزو مسئولین دولت قبل و انصافاً خادم بودند و عملکرد شاخص ایشان در شورای اول هم بماند. ولی در عملکرد بقیه حضرات حرف زیاد است. اول اینکه باید خادم و خائن را در هر دولتی تشخیص دهیم ثانیاً در ادبیات سخن گفتن مراعات کنیم نه مثل آقایی که گفته مثل انسان بنشینیم و …. در پاسخ به دوست عزیز اگر ۸ سال بر مسند بودند و کاری نشد شما ۱۶ سال بودید و هیچ کاری نشد.

نویسنده

نوشته شده توسط دوستدار فریدن در تیر ۱۳ام, ۱۳۹۴

درود بر آقای مهندس صانعی واقعا خدمات و تلاش شبانه روزی ایشان بر کسی پوشیده نیست و خطاب بنده به جناب آقای تاجمیری و آقای صانعی این دوبیت شهر سعدی علییه رحمه است که میفرماید:

اگر چه که تلخست بیخ صبر ولی

چو بر امید وصالست خوشگوار آید

پس از تحمل سختی امید وصل مراست

که صبح از شب و تریاک هم ز مار آید

یاحق

نویسنده

نوشته شده توسط دارانی گیج در تیر ۱۳ام, ۱۳۹۴

من که پاک گیرپاژ کردم دیگه نمیفهمم چی درسته چی اشتباه؟؟؟؟الان فرماندار خوبه؟؟؟؟؟؟مسئولین سابق خوبه؟؟؟؟؟من بدم؟؟؟کلنگ بده؟؟؟؟توهین عالیه؟؟؟؟؟کی بت پرسته؟؟؟؟؟خداااااا قرصام کو؟؟؟؟
حالااینکه قضاوتو گذاشتین بر عهده مردم ایول دارین

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها