• کدخبر: 34913
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۵۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
  • چاپ خبــر
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی فریدن خبر داد

کشف شهر زیرزمینی در شهر دامنه

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن از کشف دست‌کندهای‌ (شهرهای زیرزمینی) شهر دامنه فریدن خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، محمود سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، درباره دست‌کندهای کشف شده شهر دامنه در این شهرستان، اظهار کرد: طبق گفته اهالی و ریش‌سفیدان این شهر این دست‌کندها مربوط به ۲ هزار سال پیش هستند.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن با بیان اینکه اسنادی که مستند و نشان‌دهنده قدمت این آثار باشد در دسترس نیست، تصریح کرد: اسنادی مبنی بر قدمت دقیق این آثار در دست نیست اما ما با آثاری که در شهر دامنه وجود دارد می‌توانیم استناد کنیم که این آثار مربوط به دوران صفویه است.

وی با تأکید بر اینکه این مکان‌ها باید کاوش‌شناسی و باستان‌شناسی شود تا قدمت دقیق آن مشخص شود، عنوان کرد: ما می‌توانیم این آثار را به عنوان یک شهر زیرزمینی معرفی کنیم و تعداد این آثار زیاد است.

سلیمی با اشاره به اینکه پنج مورد از این آثار شناخته شده است، اضافه کرد: تعدادی از این آثار ارزشمند در این شهر شناسایی شده که در حال پیگیری و کشف سایر موارد هستیم.

وی با اعلام اینکه در حال پیگیری ثبت آثار کشف شده در دامنه هستیم، گفت: درصدد هستیم که آثار کشف شده در دامنه به ثبت برسند و در حال پیگیری و کشف بقیه آثار باستانی در این شهر و شهرستان هستیم.

سلیمی با بیان اینکه طول و عرض این آثار متغیر است، بیان کرد: مساحت این آثار بستگی به تعداد دام طوایف و افراد ساکن در این مکان‌ها دارد اما طول بعضی از ورودی‌ها به ۵۰ متر می‌رسد.

وی با تشریح کارآیی این دست‌کندها، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط جوی هوای شهرستان و هوای بسیار سرد حاکم بر دامنه این آثار بیشتر جهت مقابله با شرایط جوی هوا و نگهداری دام بوده‌ است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن در ادامه با عنوان این مطلب که در ورودی این آثار سنگ کار شده و دیواره‌ها نیز از جنس خاک است که طبیعت طبیعی زمین است، ادامه داد: از آنجایی که در این مکان‌ها اسکان صورت می‌گرفته، چاه‌های آب جهت تأمین آب اهالی و دام‌ها، حفره‌های متناسب با تعداد دام‌ها، مکانی جهت آذوقه و استفاده دام‌ها و حتی مکان‌هایی برای نماز خواندن نیز کشف شده است.

وی در پایان به مجموع آثار باستانی ثبت شده در این شهرستان اشاره و عنوان کرد: حدود ۱۶ اثر شامل تپه‌ها، حمام‌ها و کلیساهای تاریخی فریدن به ثبت رسیده است و تعدادی واجد شرایط هستند و ارزش ثبت دارند که به ۹۰ اثر می‌رسند.

 

نویسنده

نوشته شده توسط علی در دی ۱۴ام, ۱۳۹۳

سلام اگه عکس بیشتری بزارید خیلی بهتره…ممنون

نویسنده

نوشته شده توسط افوسی در دی ۱۴ام, ۱۳۹۳

با سلام
شهر چشمه ساران افوس دارای کندهای بسیار زیادی است که در بعضی از مکان ها دارای ۳ طبقه می باشند . یکی از نمونه های بزرگ آن در میدان شهر بوده که در زمان گود برداری برای ساخت مسجد باعث ریزش قسمتی از آن شد که بعدا مقداری از آن پر شد . در کنار حمام قدیمی و ۵۰۰ ساله شهر افوس که قسمت اعظم آن تخریب شده نیز یک نمونه از کنده های ۳ طبقه وجود دارد که بخاطر دارم شخصی چندین سال قبل به درون آن سقوط کرد و موحب فوتش شد .
این کنده ها در زیز زمین با داشتن کوچه هایی (کوچه کنده به هم وصل می شدند ) با توجه به ازدیاد دام ها در افوس این موارد در افوس بسیار بوده اند .

نویسنده

نوشته شده توسط باستان نشناس در دی ۱۵ام, ۱۳۹۳

سلام ماکه از پیدا کردن شغل در روی زمین در فریدن و شهر داران مایوس شدیم ،لطفا بگردید ببینید اونجا زیر زمین برای ما کار پیدا میشه ؟!

نویسنده

نوشته شده توسط طلبه ارشادگر در دی ۱۵ام, ۱۳۹۳

با سلام
چندتا عکس از این شهر زیر زمینی روی سایت بزارید .
با تشکر

نویسنده

نوشته شده توسط علیرضا نماگردی دارانی در اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۴

از این کنده ها در روستای نماگرد داران هم هست که مربوط میشه به زمان صفویه که توسط ارامنه کنده شده اند حالا اگر دوستان عکس خواستند برام ایمیل بذارن تا براشون بسلامتی بفرستم

نویسنده

نوشته شده توسط وحید در آذر ۱۶ام, ۱۳۹۴

با سلام من تازگی به این شهر سفر کردم و هیچ کجای ایران به پای شهر زیبا و سرسبز دامنه نمی رسد.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها