• کدخبر: 27644
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۳ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۸
  • چاپ خبــر

آیفون ها هم به ویروس آلوده می شوند ؟؟؟

یک پژوهش تازه نشان می‌دهد این تصور که با دور بودن از سیستم عامل ویندوز و اتکا به سیستم عامل iOS، از خطر بدافزارها در امان خواهیم بود، تصور ناروایی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن به نقل از تلکام نیوز، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نرم‌افزارهای مخرب می‌توانند از طریق نرم‌افزار همگام سازی موسیقی راهی برای ورورد به سیستم عامل iOS بیابند و آن راهم آلوده کنند. به این ترتیب اتصال آی‌فون یا آی‌پد به یک دستگاه ویندوزی آلوده از طریق کابل یواس‌بی می‌تواند موجب انتقال آلودگی به دستگاه اپل شده و به آن آسیب برساند.

پژوهشگران موسسه فن‌آوری جورجیا قرار است هفته آینده مکانیسمی را نمایش دهند که بر اساس آن انتقال و همگام سازی آهنگ، عکس یا هر محتوای دیگری بین یک کامپیوتر ویندوزی و یک آی‌فون یا آی‌پد می‌تواند سیستم حفاظتی و کنترل امنیتی اپل را دور بزند و در سیستم اپلی جایگزین شود.

علی‌رغم این‌که هم زمان با افزایش کاربرد و محبوبیت سیستم عامل iOS تمایل هکرها هم به نفوذ در آن گسترش یافته است، اما به خاطرطراحی امنیتی فوق‌العاده iOS، عملا تنها چند مورد حمله و آلودگی وسیع در آن کشف شده است.

بوت‌نت کردن یکی از راه‌های آلوده کردن شمار وسیعی از دستگاه‌های iOS است. با بهره‌برداری از نقائص طراحی و ضعف در در روند همگام سازی آی‌تونز، روند تامین دستگاه و ذخریه سازی فایل، هکرها می‌توانند از یک کامپیوتر آلوده برای انتقال و نصب برنامه‌های آلوده در دستگاه اپلی متصل به آن استفاده کنند. بدین ترتیب اپلیکیشن‌های سالم با اپ‌های مهاجم جایگزین می‌شوند و اطلاعات خصوصی از اپلیکیشن‌هایی چون فیس‌بوک و گوگل به سرقت می‌رود.

این شیوه آلوده شدن وقتی اهمیت مضاعف می‌یابد که بدانیم در مقابل ده‌ها میلیون بدافزاری که در گذر سال‌ها برای آلوده کردن سیستم عامل ویندوز طراحی شده است، تعداد ویروس‌های موفق شناسایی شده که توانسته‌اند سیستم عامل iOS را آلوده کنند در تمام این دوران کمتر از ده مورد بوده است.

پروتکل اتصال فایل‌های مورد استفاده برای برقراری ارتباط بین میزبان و آی‌تون، امکان دسترسی به فایل‌های درون پوشه‌ها از جمله کوکی‌ها را از طریق اپلیکیشن‌های iOS می‌دهد. کوکی به سرقت رفته می‌تواند توسط هکرها برای ربودن و کنترل ایمیل‌ها، شبکه اجتماعی و سایر دسترسی‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

البته می‌دانیم که اپلی می‌تواند اپ‌هایی را که می‌تواند از اپ‌استور خود حذف کند، از راه دور اپلیکیشنی را که می‌خواهد غیر فعال کند و در نهایت گواهینامه توسعه یک برنامه نویس را بی‌اعتبار و لغو کند.

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها