• کدخبر: 24789
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۴۱ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
  • چاپ خبــر
سیده زهرا عبداللهی

در مجالس عروسی حواسمان هست؟؟

در مجالس عروسی امروزی ها تنها چیزی به چشم می خورد، چشم و هم چشمی ها و تجمل گرایی هایی است که فقط نسبت به دیگر مجالس سنجیده می شود، بریز و بپاش هایی که بسیاری از آنها ضروری نبوده و می تواند مرهمی باشد بر خرجهای سنگین زندگی زوج؛ و از همه مهمتر زیر پا گذاشتن فرهنگ و سنتی که نماد اصالت یک ایرانی به تمام معنا بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فربدن،  عصر حاضر، عصر پیشرفت و تکنولوژی است. دنیای جدید علم و فناوری تأثیر ویژه و قابل ملاحظه ای در زندگی روزمره انسان گذاشته و حرکت فوق العادۀ جهان در این امر بر کسی پوشیده نیست، به طوری که قرن بیست و یکم را عصر پیشرفت های شگرف علوم مختلف می دانند و بنابرین این توسعه در زندگی اجتماعی و شخصی هر فردی بدون شک نمود پیدا می کند. ولی رفته رفته این پیشرفت در فرهنگ و رسوم و دنیای سنتی ما نیز سرایت کرده، برخی آداب و رسوم را تحت الشعاع قرار داده و حتی باعث به وجود آمدن چالش های عمیق در فرهنگ مان شده است.

گویی توسعه تکنیکی بر زندگی سنتی مغلوب شده و اکنون این ما هستیم که باید علایق، سلیقه ها و فرهنگ خود را با این توسعه هماهنگ کنیم؛ شاید خیلی هم بیراه  نگفته اند دانشمندان که: تکنولوژی عین شر و خطر است!

در باب فرهنگ اگر بخواهیم وارد آداب و رسوم و سنت های خانوادگی شویم می توانیم همین مجالس عروسی و جشن ها را مثال بزنیم که چگونه طی چند سال اخیر دستخوش تغییرات شده اند؛ به طوری که دیگر صدایی از سنت های زیبا و شیرین در این مجالس به گوش نمی خورد، دیگر قناعت، ساده زیستی و خرجهای کم آن زمان دیده نمی شود، خیلی از فرهنگ های آن زمان دیگر مُرده اند گویی اینها مربوط به قرن ها پیش بوده است(!) و این خود نوعی آسیب و پسرفت فرهنگ در این مورد است نه توسعه!

در مجالس عروسی امروزی ها تنها چیزی به چشم می خورد، چشم و هم چشمی ها و تجمل گرایی هایی است که فقط نسبت به دیگر مجالس سنجیده می شود، بریز و بپاش هایی که بسیاری از آنها ضروری نبوده و می تواند مرهمی باشد بر خرجهای سنگین زندگی زوج؛ و از همه مهمتر زیر پا گذاشتن فرهنگ و سنتی که نماد اصالت یک ایرانی به تمام معنا بود.

 

استفاده از موسیقی و آهنگ های غیر مجاز و غنایی که جایگزین موسیقی های سنتی و محلی شده و کل مراسم عروسی بر پایه این موسیقی و رسم و رسمومات جدید و قبیحِ اکنون می چرخد، گویی آن فرهنگ ها دیگر لگدمال شده اند. یک مجلس عروسی است و آن موسیقی ها، رقص و پایکوبی ها و بریز بپاش های بی موردش که رنگ و روی خدایی شدن در اینگونه مجلس بدور است، گویی آن لحظه خدا و مقدسات از آدم دور شدند و آن زمان است که انسان احساس شرم می کند و در پایان مراسم تنها حسی که همراه توست حس عذاب و گناه است.

zoj  در مراسمی که از آن به سنت پیامبر (ص) یاد شده، مراسمی که ابتدای شروع زندگی جدید برای زوج است و می تواند سرآغاز تصمیم های بزرگ و عهد و میثاق معنوی باشد ؛ حال اینگونه مراسمی که طی چند سال اخیر به طرز عجیبی دگرگون و متحول شده می خواهد سرآغاز معنویتی نو، زندگی اسلامی باشد و آرامش را به ارمغان بیاورد؟!؟

سوال اینجاست مگر نه اینکه طبق فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری و تأکیدات محکم ایشان، زندگی ما باید در چارچوب اسلام باشد و همواره سبک زندگی اسلامی را باید مد نظر قرار دهیم؟ مگر نه اینکه این جای قضیه هم جزو زندگی است؟ پس شیعه اثناعشری باید زندگی و سبکش با غربی ها تفاوت کند.

فکر می کنم در این مواقع و در این وهله از زندگی دینداری باید نمود بیرونی هم داشته باشد، انسان باید اغرار به دینداری و مسلمانی اش کند؛ در اینگونه مراسم ها باید نشان دهد که مسلمان واقعی است. پس این تشریفات، تجملات و گناه هایی که نرم نرم وارد فرهنگ ما شده، سرمنشأشان چیست؟ فکر نمی کنیم که خود مسبب برخی معضلات،آسیب ها و بروز مشکلاتی هستیم که گاهی برچسب روزگار را بر روی آنها می زنیم؟؟

بسیاری با خود می گویند: «خب یه شب که هزار شب نمی شه»!! ما آیا تاکنون با خود اندیشیده ایم که همین یک شب باعث گناه چندین نفر شده ایم؟ یا همان جنگ نرمی که دشمن کمر بسته و جوامع اسلامی را هدف گرفته در زمینه های گوناگون نمود پیدا کرده از جمله همین مراسم ها؟ از تجمل، تشریفات، سالن های پرخرج و استفاده از آهنگ majalesهای نامربوط مختلف گرفته تا مختلط شدن در اینگونه جشن ها که در شهرهای کوچک نیز در حال سرایت است.

مگر کسانی که با تجمل عروس و داماد می شوند خوشبخت ترند؟! اینها عزت و آبرو نیست..

و.. خیلی از همین آسیب ها باعث بسیاری از نابسامانی و معضلات در جامعه از جمله: گرایش به زندگی مجردی، ادامه روند سبک زندگی تجملی، فردگرایی و … شده که بر همگان هویدا است.

حال نباید قبح اینگونه مراسمات از بین برود؛ جشن هایی که آمیخته با گناه، تجمل، اسراف و خالی از سنن ایرانی است- این یک نوع بیماری است-  این سبک ها باید تقبیح شمرده شوند، تا کی می خواهند این اشراف گری ها به کار خود ادامه دهند؟ کمی به خود بیاییم و شیوه زندگی خود را مرور کنیم و تغییر دهیم آنچه را که باید..

(منکر این مسئله هم نیستیم که با شادی و میهمانی موافقیم ولی با اسراف نه!)

اهل تجمل حسابشان خیلی سخت است

«من گمان می‌کنم آن کسانی که با مجالس و محافل سنگین، کار را بر دیگران مشکل می‌کنند، حسابشان پیش خدا خیلی سخت است. نمی‌شود بگویند که آقا ما پول داریم، می‌خواهیم انجام دهیم، چون داریم. این از آن حرفهای غلطِ روزگار است. داریم که دلیل نشد.
انسان وقتی «دارد»، کاری بکند که دیگران نتوانند هیچ اقدامی بکنند، این درست است؟ جوانها جرئت نکنند بروند طرف ازدواج. نباید کاری بشود افرادی که نمی‌توانند، افرادی که دلشان نمی‌خواهد، خلاف فکرشان هست، خلاف نیّتشان هست، نتوانند ازدواج کنند.» “حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)”

 

 

نویسنده

نوشته شده توسط سعادت رفیعی - افوس در شهریور ۲۷ام, ۱۳۹۳

با سلام وتشکر از شما

با کمال تاسف در عروسی هایی که در برپا می شود علاوه بر مواردی که اشاره شده مردم آزاری و عربده کشی نیز

به اوج خود میرسد و متاسفانه هیچ نهادی هم با این بی فرهنگی ها برخورد نمی کند. برای نمونه به تعدادی از انها

اشاره می کنم :

۱- چرا باید تا پاسی از شب حتی تا ساعت ۱ و ۲ شب از خانه هایی که در انها مراسم عروسی دارند موسیقی و

ترانه با اکو وبلندگو پخش شود و تمام همسایگان و حتی اهالی یک شهر و روستا را دچار سردرد و سرسام کنند .

۲- چرا در کاروانهای عروسی به موتور سواران اجازه داده میشود با قانون شکنی و ایجاد سر وصدا امنیت و ارامش

شهروندان را به هم بریزند .باور کنید در عروسی ها تعداد زیادی از موتور سواران هیچ نسبتی با عروس وداماد ندارند

و خودسرانه وارد کاروان عروس میشوند و مردم را باصدای موتور و عربده کشی خود ازار میدهند .

۳- چرا اجازه میدهند در عروسی ها از مواد محترقه که مثل بمب صدا میدهند استفاده کنند .باور کنید وقتی کاروان ها

ی عروسی وارد شهر و خیابان میشوند بیشتر مردم فکر می کنند تیراندازی و درگیری مسلحانه شده است .ایا این

بی قانونی و پایمال کردن حقوق مردم و ساکنان سالمند وبیمار کوچه و خیابان نیست ؟؟؟؟

شورای فرهنگ عمومی در منطقه فریدن و فریدونشهر و چادگان و بویین میاندشت و نیروی انتظامی هر شهرستان

باید متولی اصلاح و برخورد با این قانون شکنان باشند . ایا نیروی انتظامی نمی تواند از مسولین دفاتر ازدواج بخواهد از

عروس و داماد تعهد کتبی بگیرند که هیچ کاروان موتور سواری راه نیاندازند و بعد از ساعت ۱۲ شب دیگر

مردم را باصدای گوشخراش اکو و بلندگوهای خود ازار ندهند و در عروسی از ترقه های بمبی استفاده نکنند .

درج دیدگاه

جدیدترین خبرها